Tukožroutská dieta zahrnuje jediný recept. Na polévku. Najdete ho níže v článku včetně vysvětlení, jestli dává tento směr aspoň trochu smysl. Od extrémních diet ale nic dobrého nečekejte.
Obsah článku:
Základní principy tukožroutské diety
- Dieta, při níž se jí hlavně zeleninová polévka, se doporučuje držet nejdéle 7 dní. Množství polévky po dobu diety není omezeno.
- Polévka obsahuje pouze několik druhů zeleniny, koření, byliny a vodu, žádné jiné suroviny.
- Hlavním cílem diety je rychlé zhubnutí. Uvádí se, že člověk by měl za oněch 7 dní shodit 3 až 5 kilogramů.
Co si o tukožroutské dietě myslí nutriční specialistka Mgr. Daniela Krčová?
S tukožroutskou dietou sice možná rychle zhubnete, ale místo tuků ztratíte svaly a zpomalíte si tím metabolismus.
Hlavním cílem článku o tukožroutské dietě je rozšíření povědomí o této a dalších nezdravých redukčních dietách, které mohou i vážně poškozovat zdraví. Rozhodně se nejedná o námi doporučený návod, jak se zdravě a bezpečně zbavit nadváhy. Chcete-li svou tělesnou hmotnost redukovat maximálně zdravě a natrvalo, vyhledejte raději nějakého odborníka na výživu s patřičným vzděláním: nutričního terapeuta, nutričního specialistu, dietologa nebo obezitologa.
VÍTE, ŽE se výskyt obezity v letech 1980 až 2014 více než zdvojnásobil? Globálně trpí nadváhou 2 miliardy (39 %) a obezitou 600 milionů dospělé populace (13 %).
Co je tukožroutská dieta
Bez jakýchkoliv debat hned na začátku upozorňujeme, že se jedná o nesmysl, a v žádném případě tukožroutskou dietu nikomu nedoporučujeme. Nikdy a za žádných okolností. To jen, aby nedošlo k mýlce. Aby bylo jasné, proč tuto a jí podobné diety razantně odsuzujeme, na následujících řádcích si tuto devadesátkovou dietu důkladně propereme.
Počet lidí, kteří trpí nadváhou či dokonce obezitou, od té doby značně narostl. V Česku hovoříme cca o 60 % dospělé populace. Jedinou opravdu fungující obranou proti nadváze je aktivní způsob života a zdravý vyvážený jídelníček. To je ale běh na dlouhou trať, a proto je poptávka po co nejrychlejším a nejsnazším způsobu hubnutí stále velmi silná.
Tukožroutská dieta byla hodně populární v 90. letech minulého století, a zdá se, že si příznivce stále dokáže najít. Jak se říká slibem nezarmoutíš a tukožroutská dieta slibuje opravdu velký úbytek váhy za krátkou dobu, konkrétně 3 až 5 kilogramů za pouhých 7 dní a k tomu jako bonus pročištění organismu od všech škodlivých a jedovatých látek.
Hlavní principy redukční tukožroutské diety
- Jedná se o restriktivní a stereotypní typ redukční diety doporučované dospělým osobám s vysokou nadváhou, které chtějí rychle zhubnout co největší množství kilogramů.
- Dieta se drží maximálně 7 dní. Jedná se tedy o krátkodobý stravovací režim s jediným účelem a to redukce nadváhy.
- Dieta stojí na konzumaci zeleninové polévky. Nic jiného se během přísné verze diety nesmí jíst. Mírnější varianty doporučují od 5 dne přidávat libové maso a poslední den i rýži.
- Dále je kladen důraz na pitný režim, přičemž povolená je pouze obyčejná voda, žádné limonády, džusy a už vůbec ne alkohol.
- Polévka obsahuje pouze zeleninu uvařenou ve vodě spolu s bylinkami a kořením, žádné jiné suroviny. Výběr zeleniny není až tak rozhodující.
- Dieta radikálně snižuje kalorický příjem. To je jediný důvod případného zhubnutí.

Jak vypadá hubnutí založené na tukožroutské polévce
Základem a vlastně i jediným jídlem, které je během této restriktivní redukční diety povoleno, je obyčejná zeleninová polévka, která se celkem nepřekvapivě nazývá tukožroutskou polévkou. Pro lepší představu, jeden z receptů uvádíme níže.
Recept na dietní tukožroutskou polévku
Suroviny:
- 1 hlávka bílého zelí
- 1 kg mrkve
- 0,5 g rajčat
- 2 až 3 zelené papriky
- 1 řapíkatý celer
- 6 menších jarních cibulek
- 3 snítky hladkolisté petrželky
- 3 lístky libečku
- pepř
- čerstvé bylinky na ozdobení, petrželka, pažitka…
Příprava:
- Veškerou zeleninu očistěte a nakrájejte na menší kousky.
- Vsypte do hrnce, přidejte několik kuliček celého pepře a zalijte vodou tak, aby byla zelenina plně ponořena pod vodou.
- Uvařte doměkka. Ke konci vaření přidejte petrželku a libeček. Na talíři můžete hotovou polévku ozdobit čerstvými bylinkami.
Receptů na dietní zeleninovou polévku samozřejmě existuje daleko více. Základ obvykle tvoří zelí a další druhy zeleniny, nejčastěji řapíkatý celer, mrkev, rajčata, brokolice, květák, papriky, kapusta, byliny a koření. To je jediné, co bychom v této dietě mohli označit jako pestré.
Zakázané potraviny
- sladké ovoce
- obiloviny, mouka a výrobky z ní (pečivo, těstoviny)
- luštěniny
- ořechy a semínka
- oleje a tuhé tuky (máslo)
- maso a uzeniny
- mléko a mléčné výrobky
- sladkosti a cukrovinky
- smažená jídla
- instantní jídla, konzervy
- slazené nápoje
- káva
- alkohol
Jídelníček podle mírnější tukožroutské diety
Příliš pestrý a vyvážený jídelníček rozhodně nečekejte. S touto redukční dietou je každý den stejný. Jíst můžete kolikrát denně chcete, nejlépe každé 3 hodiny, a v libovolném množství. Na talíř si však můžete nandat pouze tukožroutskou polévku, které jste si navařili velký hrnec. Jako variaci si můžete polévku rozmixovat a vypít.
Narazit můžete i na mírnější verze tukožroutské diety. Některé doporučují polévku doplnit o další druhy potraviny. Týden na tukožroutské dietě by mohl vypadat třeba takto:
- den: Tukožroutská polévka + ovoce kromě banánů.
- den: Tukožroutská polévka + až 1,5 kilogramu syrové zeleniny.
- den: Tukožroutská polévka + trochu ovoce a zeleniny.
- den. Tukožroutská polévka + 1 až 2 ks banánů a 1-2 litry nízkotučného mléka.
- den: Tukožroutská polévka + 300 g vařeného libového masa a 6 ks rajčat.
- den: Tukožroutská polévka + 300 g vařeného libového masa.
- den: Tukožroutská polévka (1 porce) + zelenina a vařená rýže.
Tipy na zdravé zeleninové recepty na Bezhladoveni.cz
Nemusíte hned držet jednotvárnou tukožroutskou dietu, abyste si mohli vychutnat zdravé zeleninové polévky a jiné zeleninové pokrmy, které však navíc obsahují i další nutričně bohaté potraviny.
Na našich stránkách najdete například tyto ozkoušené recepty:
- Pohankové karbanátky s chia semínky
- Čočkový salát s pečenou mrkví
- Zapečená dýně s bramborem
- Pikantní mrkvová polévka s chilli
- Okurkový salát s quinoou a sýrem ala ricotta
- Celerový salát s mrkví a ananasem
- Lehký bramborový salát s avokádem
- Jablečné muffiny s mrkví a vločkami
- Pečený květák s kari a kurkumou
Možné přínosy tukožroutské diety
Přínosů rozhodně není moc a v žádném případě nepřevyšují nevýhody a rizika, která taková dieta na zdraví člověka má. Navíc se jedná o běžné výhody, které přináší každý zdravější způsob stravování, ne pouze tato konkrétní dieta.
- Polévka ze zeleniny a bylin je nízkokalorická a obsahuje některé důležité vitaminy a minerální látky.
- Je dobrým zdrojem vlákniny, která prodlužuje pocit sytosti, může snižovat chuť na sladké a je nezbytná pro správný průběh trávení.
- Příjem zeleniny každý den má pozitivní vliv na silný imunitní systém.
- Klade důraz na dostatečný pitný režim založený primárně na obyčejné vodě.
- Jako výhodu lze brát také to, že dieta vylučuje vysoce průmyslově zpracované potraviny, sladkosti i tučné pokrmy.
- Nemusíte celý týden vymýšlet, vařit a připravovat rozmanitá jídla. Stačí si na 7 dní uvařit ohromný kotel zeleninové polévky.

Nevýhody a možná zdravotní rizika restriktivní diety
Výčet nevýhod až zdravotních rizik u tohoto typu diety bývá velmi dlouhý, proto vypíchneme ty nejvážnější. Kromě toho, že tento druh stravování nelze ani s přivřenýma očima považovat za pestrý a vyvážený, může mít pro některé lidi i vážné zdravotní důsledky.
Co nám na tukožroutské dietě vadí nejvíce?
- Je to restriktivní typ diety, který stojí na výrazném snížení denního kalorického příjmu často až pod hodnotu bazálního metabolismu.
- Po dobu diety se smí jíst pouze zeleninová polévka, což znamená, že v jídelníčku nejsou zastoupeny všechny hlavní živiny, ale zdaleka ani vitaminy a minerální látky (např. vitamin B12, vápník, zinek či železo)
- Absence zdrojů bílkovin a zdravých tuků, ale i komplexních sacharidů.
- Dietu nelze držet dlouhodobě. Není pestrá, vyvážená a může vést až k hladovění a vážnému nedostatku živin nezbytných pro zachování funkčnosti lidského těla.
- Jídelníček je chuťově jednotvárný a zeleninové polévky se přejíte už během prvního dne držení diety.
- Příliš rychlé hubnutí je zpravidla o odvodnění a ztrátě svalové hmoty, ale nikoliv odstranění tukových zásob. Po ukončení diety osoba většinou ztracené kilogramy velmi rychle nabere a často přibere ještě více (tzv. jojo efekt).
- Pozor také na fyzické i psychické oslabení, trávicí problémy, stavy podrážděnosti a únavy, až vyčerpání v důsledku držení takové diety.
VAROVÁNÍ: Restriktivní redukční diety mohou vážně poškozovat zdraví. U některých jedinců mohou vyvolat i závažné poruchy příjmu potravy.
Pro koho je tukožroutská dieta vhodná
Tukožroutská dieta není vhodná pro nikoho, nikdy a za žádných okolností. Je to vysoce nezdravý způsob nárazového hubnutí založeného na restrikci kalorického příjmu a velmi často mívá jen krátkodobý efekt, po kterém následuje jojo efekt..
Už vůbec není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti, dospívající mládež, ani seniory. Platí to také pro lidi, kteří trpí nějakým akutním, dlouhodobým či chronickým onemocněním. Ti by měli změny ve stravování vždy nejprve konzultovat se svým lékařem, nutričním terapeutem či specialistou.
Vyjádření nutriční specialistky Mgr. Daniely Krčové
Tukožroutská dieta je deficitní prakticky ve všem. Chybí v ní bílkoviny, zdravé tuky, kvalitní sacharidy a většina vitaminů a minerálních látek. Z tohoto důvodu jí nedoporučuji vůbec nikomu, ani v případě, že byste o ní uvažovali jen z důvodu krátkodobého „pročištění“ organismu.
Tím, že se dieta omezuje jen na zeleninovou polévku, obsahuje naprosté minimum kalorií, které nepokrývá ani bazální metabolismus u většiny lidí (naprosté minimum kalorií pro fungování organismu). Příliš nízký kalorický příjem může vést k únavě, podrážděnosti a především ke zpomalení metabolismu. To je při hubnutí velmi problematické.
Zpomalování metabolismu je totiž velkou překážkou pro trvalé hubnutí, ale může vést i ke zdravotním problémům. Když se metabolismus zpomalí, tělo spaluje méně kalorií v klidu, což může proces hubnutí ztížit nebo úplně zastavit. Nedoporučuji ani mírnější verzi tukožroutské diety, protože je stejně tak nutričně nevyvážená jako její přísná verze.
Při drastickém omezení kalorií může tělo začít spalovat nejen tuky, ale i svaly. Svaly jsou tzv. energeticky náročné. Jednoduše řečeno, více svalové hmoty znamená vyšší metabolismus a rychlejší spalování. Ztráta svalů tedy může ještě více zpomalit metabolismus, a to je další překážka v dosažení cílové hmotnosti. Navíc, rychlý úbytek hmotnosti u tukožroutské diety a jiných drastických diet může být často spojen s jo-jo efektem. To znamená, ze se po návratu k běžné stravě váha opět vrátí i s bonusem navíc.
Pro udržení dlouhodobých výsledků doporučuji zaměřit se na zdravější a udržitelnější metody hubnutí, jako je vyvážená strava a pravidelný pohyb. Místo rychlého hubnutí a extrémních diet je lepší zvolit zdravou a nutričně vyváženou stravu s mírným kalorickým deficitem, který neohrozí metabolismus.
Naše doporučení
Tukožroutská dieta patří mezi rizikové redukční diety, které omezují pestrost stravy a sází na výrazně snížený příjem kalorií. Taková dieta se sice drží jen pár dní a nějaké to kilo člověk shodí, fádnost jídelníčku a nedostatek energie, živin, vitaminů, minerálních látek a dalších pro člověka nepostradatelných živin však může mít špatný dopad i z dlouhodobého hlediska. Zvlášť, pokud je tento typ diety k hubnutí využíván častěji.
Takto jednostranné diety znevažují nutnost přijímat všechny tři makroživiny (bílkoviny, sacharidy a tuky) ve vyváženém poměru. O zdravém hubnutí nelze mluvit, spíše je třeba poukázat na zvýšené riziko vážného poškození organismu, jsou-li takové diety drženy častěji. Po ukončení diety dojde většinou minimálně k jojo efektu a z kolotoče přibírání a hubnutí se vystupuje velmi obtížně.
Drastické snížení kalorií nikdy nebude správným způsobem, jak zhubnout a váhu si udržet. Co jako jediné opravdu funguje, je aktivní způsob život zahrnující zdravější stravovací a pohybové návyky. Žádné nesmyslné diety, ale dostatek pohybových aktivit a jídelníček založený na dlouhodobé rovnováze mezi příjem a výdejem. Neexistuje jedna zdravá potravina, nadváhy vás může zbavit jídelníček obsahující kvalitní, základní a minimálně průmyslově upravené potraviny.
Které jiné restriktivní diety najdete na Bezhladoveni.cz?
Na Bezhladoveni.cz najdete popsané už desítky redukčních diet a výživových stylů od takových, které jsou obecně považované za zdravé a bezpečné až po ty, které mohou mít na zdraví silně negativní vliv.
Nejméně pozitivně hodnocené jsou diety, které stojí na konzumaci jedné potraviny či malé skupiny potravin, případně nějakého pokrmu nebo z jídelníčku bezdůvodně radí vyloučit některou z hlavních živin.
Seznamte se také s dalšími více či méně restriktivními dietami:
- Banánová dieta
- Paleo dieta
- Dieta bez pečiva a příloh
- Carnivore dieta
- Mléčná dieta
- Bramborová dieta
- Vegetariánství
- Veganství
- Pescetariánství
- Flexitariánství
- Bezlepková dieta
- Bílkovinná dieta
- Atkinsonova dieta
- Nízkosacharidová dieta
- Low carb dieta
- Dukanova dieta
- Bezlaktózová dieta
Závěrečné shrnutí: S tukožroutskou dietou si nezahrávejte, raději se naučte jíst zdravěji
- Než se snažit zhubnout rychle pomocí hladovění, je lepší, zdravější a účinnější osvojit si základní a jednoduché zdravé stravovací návyky a do svého života postupně zařazovat více a více pohybu.
- Možná nezhubnete za 7 dní až 5 kilogramů a hubnutí bude trvat daleko déle.
- Ale díky menším a pozvolným změnám bude probíhat s úsměvem a získanou váhu včetně dalších přínosů na vaše zdraví si budete schopni udržet déle než pár dní po ukončení tukožroutské a jí podobných diet.