10 otázek pro fitness blogerku Veroniku (FitVeronika)

Veronika vyměnila před čtyřmi lety lodičky na tenisky, kabelku za sportovní tašku a čokokostku z mekáče za ovesnou kaši. Dnes jako blogerka a fitness trenérka předává své zkušenosti z oblasti fitness a zdravého životního stylu ostatním. Svou upřímností, cílevědomým a optimistickým přístupem k životu si navíc získala řadu fanoušku i na svých sociálních sítích.

1. Prozraď našim čtenářkám, které 3 pozitivní a negativní vlastnosti tě nejlépe charakterizují?

Začnu těmi negativními, ať to mám za sebou. :)) Tou první je rozhodně tvrdohlavost, protože přesvědčit mě o čemkoliv, pokud o tom nejsem přesvědčená já sama, je náročný úkol pro moje okolí. Snažím se ale na tom pracovat a být otevřenější.

K tomu se hned pojí moje další negativní vlastnost, která se projevuje především ve chvílích, kdy s něčím nesouhlasím, a to je silná non-verbální komunikace. Moje odfrknutí si nebo protočení očí v sloup dokáže (oprávněně) naštvat kde koho.

Někde na pomezí je moje upřímnost. Myslím, že je pro člověka lepší slyšet pravdu, i když ho v tu chvíli může bolet, ale zároveň posunout dál. Na druhou stranu, pokud někoho pochválím, má jistotu, že to myslím vážně 🙂

Stejně tak na pomezí stojí můj smysl pro humor, protože většinou je díky tomu se mnou vážně sranda, ale občas to prostě přepísknu.

Z těch pozitivních je to rozhodně cílevědomost a zapálení pro věc. Dále optimistický pohled na život, a snaha o to, aby ten pohled měli i lidé kolem mě.

2. K jaké největší změně u tebe došlo poté, co ses rozhodla jíst zdravě a pravidelně cvičit?

Ty zásadní změny byly dvě. Samozřejmě ta fyzická, kdy se člověk se cítí zdravě, silně, plný energie, dobře spí… a možná mnohem důležitější byla psychická změna.

Vnímám, že jsem od té doby mnohem pozitivnější, vyrovnanější, mám ráda svoje tělo, dokážu se na věci dívat s nadhledem a vím, co mi na případnou špatnou náladu pomůže. 🙂

3. Změnit od základu životní styl nebývá vždy snadné. Jak si to, alespoň z počátku, co nejméně komplikovat?

Myslím si, že ve chvíli, kdy se člověk opravdu sám rozhodne, to není nic tak složitého. Ale ta změna musí vycházet přímo z toho člověka. Musí chtít změnu on sám. Není to měl bych, ale chci.

V začátku určitě nejlíp pomůže někdo, kdo má zkušenosti, kdo ví jak na to a kdo třeba i usměrní představy člověka, ať už to jsou přehnaná očekávání nebo třeba příliš striktní režim, který není dlouhodobě udržitelný.

Důležité je uvědomit si, že neexistují zázraky (vynechání jedné potraviny nebo naopak zařazení jednoho doplňku stravy) a že je potřeba projít komplexní změnou. Zároveň však takovou, která je racionální a člověka neomezuje.

zdravé krémové rizoto

4. Jaké priority sis na začátku stanovila a jak se měnily v průběhu času?

Z počátku jsem měla asi podobný cíl jako spousta lidí, kteří se rozhodnou pro změnu životního stylu, a to nižší číslo na váze. Později jsem to přesměrovala na úbytek tuku a růst svalové hmoty.

Dneska se chci především cítit dobře, mít radost z pohybu, udržovat svoje tělo zdravé a věnovat se tomu, co mě baví. Jednou to je víc běh, podruhé jóga nebo fitbox, ale na prvním místě je vždy, a už asi i zůstane, posilování.

5. Kterých pozitivních změn si na tobě všimlo i tvé okolí?

Krom těch tělesných je to rozhodně větší odhodlání zkusit cokoliv. Dřív jsem se bála jakéhokoliv kolektivního i nekolektivního sportu, hry nebo třeba i výletu do hor.

Dneska jsem pro všechno. Z části proto, že tuším, že to zvládnu, protože jsem na tom rozhodně líp fyzicky a z části proto, že se nestydím za případné selhání, protože si umím udělat srandu i ze sebe, zasmát se a zkusit to znovu.

6. Musela jsi na své cestě za vysněnou postavou čelit nějakým překážkám?

Překážky se objeví vždy a všude, ať už to bude zdravotní stav, pracovní vytíženost nebo třeba oslavy narozenin. Dnes už se na to nedívám jako na překážku, ale jako na běžnou součást života, protože vím, že pohyb a zdravé jídlo pro mě není chvilková záležitost, ale životní styl.

Nevidím tedy důvod, proč si na dovolené nedopřát zmrzlinu, během nemoci vynechat tréninky a dopřát tělu klid a odpočinek nebo pracovní vytíženosti přizpůsobit režim.

7. Myslíš si, že se člověk díky silovým tréninkům a striktně nastavené stravě stává silnějším a odolnějším i v běžném životě?

Tréninky i strava se určitě do běžného života promítají. To, jestli se promítnou pozitivně, záleží na tom, jak striktní je strava a jak náročné jsou tréninky. Stejně jako u všeho, i tady platí, že nic se nemá přehánět.

S tvrdou dietou a náročnými dvoufázovými tréninky se snadno může stát, že člověk je unavený a asocializovaný. To ale nemá nic společného se zdravým životním stylem.

Pokud jsou tréninky i strava nastaveny správně, pak se samozřejmě pozitivně promítnou i do běžného života – ať už přístupem člověka, množstvím energie, ale samozřejmě třeba i fyzickou silou nebo vytrvalostí a důsledností.

pánský tricepsový klik

8. Kterým mýtům spojeným se stravou a cvičením jsi v minulosti sama uvěřila a dnes bys před nimi varovala ostatní?

Těch mýtů je spoustu, čemuž pomáhá hlavně doba internetu. Na druhou stranu právě internet pomáhá ty mýty také bořit. Moje nejoblíbenější jsou asi:

  1. Holky musí zvedat malé váhy a dělat hodně opakování, aby neměly moc velké svaly.
  2. Na hubnutí funguje nejlíp kardio.
  3. Musím cvičit břicho/stehna/zadek, abych ho/je zhubla.
  4. Sacharidy nesmím jíst a zvlášť ne večer.
  5. Po 17. hodině už se nesmí jíst.
  6. Zelenina je od slova zelená, a proto by se měla jíst jen tato barva, protože je nízkosacharidová.
  7. Nejlepším zdrojem tuku je arašídové máslo.
  8. Cukr nahradím medem a pak je to dietní.
  9. Nemůžu jíst v restauraci, protože jsem na dietě.
  10. Po proteinu mi narostou svaly a bude ze mě kulturistka. 🙂

9. Jaké rady týkající se cvičení či stravování ti v začátcích nejvíce pomohly?

Nejvíce mi samozřejmě pomohl přehled o stravě, makro a mikroživinách, o tom, jak funguje naše tělo, že potřebuje energii i když nic nedělá a pak to, jak správně posilovat a že je potřeba se do toho pořádně opřít.

S tou první částí to není tak složité, existuje spousta článků a publikací, kde se dají sehnat informace a s trochou selského rozumu si utřídit myšlenky o stravě.

Se cvičením a posilování je to o něco složitější, protože čím déle se tomu věnuji, tím více si uvědomuji, jak záleží na správném provedení cviků a držení těla, na odhadnutí toho, jak svaly zatížit dostatečně, ale zase to nepřehnat a jak je důležité tělu dopřát dostatek regenerace.

A pokud bych se mohla v čase vrátit zpátky, oslovila bych profesionála mnohem dříve, než po 4 měsících.

10. Díky svým zkušenostem můžeš pomáhat i ostatním. Může změny dosáhnout opravdu každý?

Může opravdu každý, kdo skutečně chce. Protože já dávám pouze návod, motivaci, usměrnění, objektivní pohled, ale ta hlavní práce je na samotném člověku.

Mám samozřejmě ráda ty tělesné změny, které jsou měřitelné, ať už na váze, mírami, nebo pohledem do zrcadla. Mám ale radost, že moje práce, přináší i psychické změny, které jsem vnímala i u sebe.

To, že moje klientky začnou mít rády svoje tělo, že jsou na sebe pyšné za to, co dokázaly a že ví, že když budou chtít, dokážou všechno.

Děkujeme za rozhovor a přejeme i do budoucna spoustu věrných a spokojených klientek!

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Andrea Hrečková

Andrea Hrečková

Nejsem kuchařka ani fotografka. Přesto vařím, peču a fotím s láskou a nadšením pro věc. Také věřím ve zdravotní benefity rostlinné stravy v její nejpřirozenější podobě. Mé recepty jsou čistě veganské, někdy raw i bezlepkové, vždy ale plné vitamínů, minerálů, zdravých tuků, komplexních sacharidů a plnohodnotných bílkovin.