U Žanety v kuchyni nastal zlom při objevení 100 let starého zápisníku s poznámkami k zámeckým receptům na sladké dezerty. Pečení sladkých moučníků z dob pradávných si Žaneta zamilovala natolik, že na nich postavila i svůj blog.
Obsah článku:
1. Mohla byste sebe i svou tvorbu v krátkosti představit našim čtenářům?
Jmenuji se Žaneta a jsem teď hlavně máma, která si užívá rodičovství. S manželem vychováváme tři malé děti v malé vesnici na kraji Vysočiny.
Miluji sladké a pečení. Svůj čas dělím mezi děti, pečení, zahradničení a psaní blogu sladkavanilka.cz, který je zaměřen právě na sladké recepty.
Začalo to zkoušením receptů ze 100 let starého zápisníku, podle kterého se peklo na zámku v Čechách pod Kosířem. Spolu s tím jsem přidávala recepty na osvědčené rodinné recepty, nebo na recepty tradičních zákusků, které jsem zkoušela postupně péct.
Dnes zkouším na blog přidávat i trochu odlišné recepty, tj. na pečení kváskového pečiva nebo recepty na zpracování čerstvého nepasterovaného mléka (jogurty, tvarohy, sýry, …).
Tyto rubriky asi nebudou nikdy tak masově oblíbené, ale věřím, že i ony si časem najdou své věrné čtenáře.
2. Návrat k zámeckým receptům nám přijde velmi zajímavý. Jakou odezvu zaznamenáváte ze svého okolí?
Je určitě zajímavé ohlédnout se prostřednictvím starých receptů do minulosti. Doufám, že i čtenářům přijdou zámecké recepty pozoruhodné.
Přišla mi škoda nevyzkoušet, jak na zámku chutnal závin nebo klasické koláčky. Asi nejvíc nadšený byl pan kastelán přímo ze zámku v Čechách pod Kosířem, na kterém se podle zápisníku peklo.
3. V čem se zámecké recepty liší od těch běžně konzumovaných?
Tak hlavně v množství surovin používaných pro jednotlivé recepty. Na zámku se peklo a vařilo ve velkém, pro více osob. Navíc se používalo poměrově daleko více cukru než dnes, nešetřilo se čokoládou, mandlemi ani vejci.
Často se smažilo, ať už na másle či na sádle. Na dnešní dobu je tedy většina tehdejších moučníků hodně hutných a také nezdravých.
A i přesto, že mnoho receptů bylo tzv. „chudých“, kdy se spousta moučníků připravovala ze starých housek a starého chleba, tak se některé z nich mohou i dnes prodražit kvůli velkému množství ořechů, sušeného ovoce či právě spoustě másla a čokolády.
4. Vaším cílem je zámecké recepty oživit a přizpůsobit je dnešním reáliím. Po jakých sladkých dezertech je v dnešní době, podle vás, největší poptávka?
Snažím se je přizpůsobit dnešní době, ale není to tak jednoduché. Ubírám cukru a výjimečně vyměním nedostupné ingredience.
Podle mě lidé v dnešní době nejvíce upřednostňují lehké dezerty, a to jak na přípravu, tak na chuť. Snaží se například vybírat lehčí tvarohové dezerty, nepečené dorty.
Paradoxně ale k nejnavštěvovanějším receptům na mém blogu patří recepty na máslové trubičky, žloutkové věnečky či dort Pavlova, což jsou pořádné kalorické bomby.
5. Jak často se sladké vyskytuje ve vašem jídelníčku?
Teď se snažím každý týden přidat recept na blog a mimo to ještě peču naše oblíbené dezerty, na které je právě chuť.
6. Je pečení vaší doménou, nebo jste stejně zdatná také ve vaření?
U pečení si odpočinu a strašně mě to baví. S vařením je to trochu jinak. Vařím každý den, ale jen protože musím. Zdá se to jako podobná činnost, ale nijak zvlášť mě nenaplňuje.
Manžel by spíše ocenil, kdybych psala blog o vaření. On si dá raději steak než koláč ?
7. Cukrařina není lehký obor. Zvlášť pro člověka, který v něm není vyučený. Bylo něco, s čím jste se v začátcích nejvíce „trápila“?
Péct jsem v podstatě začala až po narození dcery, což bylo před necelými šesti lety. V začátcích jsem se trochu trápila, bylo to pečení metodou pokus-omyl.
Postupem času jsem pochopila cukrářské základy, na co je která mouka lepší, že čerstvé máslo nic nenahradí. S každým receptem se učím něco nového a stále mě něco nového překvapuje.
Kdybych byla vyučená cukrářka, tak by mi asi práce šla lépe od ruky, ale pravděpodobně by mě ve výsledku pečení tolik nebavilo a nejspíš bych ani nezaložila vlastní blog a další sociální sítě.
8. Dala byste našim čtenářkám nějaké tipy a triky, které vám pečení postupem času zjednodušily?
Základem je srozumitelný recept a kvalitní ingredience, žádné náhražky. Takže pokud je v receptu čokoláda, určitě nepoužívejte čokoládu na vaření. Sežeňte si nějakou kvalitní čokoládu s vysokým procentuálním podílem kakaa.
Místo kupovaného vanilínového cukru si zase vyrobte domácí. Kupte si vanilkový lusk a přidejte ho do klasického cukru.
9. Mezi foodblogerkami se vymykáte i tím, že pečete také podle receptů vašich čtenářů. Na čem závisí jejich výběr?
Napadlo mě, že by bylo dobré jednou za čas něco upéct podle mých fanoušků, navázat tak s nimi větší kontakt. Ráda vyzkouším něco nového a ověřeného. Za to jim posílám malé praktické dárečky.
Hlavně se snažím péct sezoně, takže když jsem nerozhodná, co z vybrané sezónní suroviny připravit, tak to nechám na fantazii čtenářů. Pak vybírám recept, který mi přijde zajímavý a na mém blogu třeba chybí.
Zatím s tímto konceptem začínám, ale už teď vím, že výběr bývá těžký, nejraději bych ty recepty vyzkoušela všechny.
10. Plánujete nějakou další výzvu pro své fanoušky?
Určitě proběhnou další kola pečení podle receptů mých fanoušků. Nevím, jestli je to výzva pro fanoušky, ale pro mě určitě.
S manželem chystáme e-shop, který bude propojen s blogem. Velkou část sortimentu budou tvořit produkty pod vlastní značkou, na kterých pracujeme posledních několik měsíců.
Návštěvníci se tak mohou těšit na ručně vyráběné kuchyňské zástěry, utěrky, pytlíky na pečivo, dřevěná servírovací prkénka a spousty dalších věcí a vychytávek, které se v kuchyni hodí.
Děkujeme za rozhovor a přejeme úspěšné spuštění e-shopu i mnoho spokojených zákazníků!