Vysoká hladina cholesterolu se nevyhýbá se ani štíhlým a aktivním lidem. Tendenci k vyššímu cholesterolu totiž často zdědíme po rodičích. Jak s tímto údělem účinně bojovat?
Obsah článku:
4 osvědčené bylinky proti vysokému cholesterolu
1. Smetanka lékařská
Pampeliška neboli smetanka lékařská podporuje látkovou výměnu a tím snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Díky vysokému obsahu vlákniny navíc čistí střeva a působí blahodárně při cukrovce.
Jak pampelišku upravit?
- Kořen smetanky lékařské se často používá jako náhražka kávy, kterou seženete ve zdravých výživách a ve specializovaných obchodech.
- Připravit si můžete také čaj ze sušeného pampeliškového kořene. 2 lžičky stačí zalít šálkem vody, 2 minuty povařit, 15 minut nechat louhovat a poté scedit. Tento čaj se popíjí vždy čerstvý, a to 2–4x denně.
TIP: Víte, co jíst a čemu se naopak vyhnout při cholesterolové dietě?
2. Rozrazil lékařský
Další léčivou bylinkou, která snižuje zlý cholesterol, je rozrazil. Pomůže vám i při kašli, bolesti v krku a trávicích obtížích.
- Sušený rozrazil se používá do čajových směsí, a to nejčastěji spolu s přesličkou, sporýšem a kopřivou. Všechny tyto bylinky se totiž skvěle doplňují a mají velmi pozitivní vliv také na paměť a duševní zdraví.
- 1 lžičku směsi stačí zalít 250 ml horké vody, nechat 5 minut louhovat a pomalu popíjet.
3. Pýr plazivý
Pýr pomáhá detoxikovat náš organismus a odplavovat nečistoty ven z těla. Léčivou částmi jsou hlavně oddenek a kořen. Ten navíc čistí ledviny a močové cesty. Pravidelnou konzumací pýru můžete výrazně snížit i projevy revmatoidní artritidy. Pýr plazivý obsahuje látku inositol, která stojí za jeho schopností bojovat s vysokým cholesterolem.
Jak pýr užívat?
- Aby se projevily všechny účinky, musíte pýr užívat pravidelně a dlouhodobě.
- 2 lžičky sušeného pýru zalijte 250 ml studené vody, přiveďte k varu a vařte přesně 10 minut.
- Poté čaj sceďte a popíjejte během celého dne. Zkusit můžete také tinkturu.
4. Kotvičník zemní
Kotvičník obsahuje důležité fytosteroly s pozitivními účinky na celé naše tělo. Snižují vysoký cholesterol, krevní tlak, upravují hormonální nerovnováhu a doporučují se také při ateroskleróze a ischemické chorobě srdeční.
Co potřebujete vědět o kotvičníku?
- Jelikož kotvičník obsahuje velké množství alkaloidů, nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám. Vyhnout by se mu měly také malé děti a dospívající do 18 let.
- Nejlepších účinků dosáhnete, když si v lékárně pořídíte tinkturu z kotvičníku zemního a budete si každý den pečlivě odměřovat denní dávku.
Stejně jako u ostatních bylinek chvilku trvá, než pocítíte pozitivní účinky. Když však vytrváte, budete se radovat ze skvělých výsledků.
Další 4 rychlé tipy pro snížení cholesterolu
1. Čekanka
Čekanka se osvědčila při léčbě mnoha civilizačních chorob. Pokud si budete čekanku dopřávat pravidelně, pozitivně ovlivníte hladinu škodlivého cholesterolu, zbavíte se zácpy a podpoříte činnost jater a ledvin. Skvělé je, že látky obsažené v čekance tuky z těla odvedou ještě předtím, než se stihnou uložit. Navíc stimuluje činnost žlučníku, působí detoxikačně a má blahodárný vliv na močové cesty a slinivku.
- Kromě čekanky ve formě salátu můžete vyzkoušet také náhražku kávy, která se vyrábí z čekankového kořene nebo čaj ze sušené natě.
TIP: Vyzkoušejte 3 rychlé recepty z čekanky.
2. Lněné semínko
Lněné semínko působí při vysokém cholesterolu naprosto zázračně. Obsahuje totiž kyselinu linolenovou, která odstraňuje cholesterolové usazeniny z cév. Lněná semínka můžete zobat jen tak, nebo je přidat i do salátu, kaše nebo jogurtu.
- Důležitá je v tomto případě pravidelnost a dávka ve formě 2 lžic denně.
- Velkou službu vám prokáže také lněný olej, kterého stačí 2 lžičky každý den.
3. Česnek
Česnek působí jako lék téměř na všechny tělesné potíže. Snižuje také hladinu špatného cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu toho dobrého, který zlepšuje stav našich cév.
Jak snížit cholesterol pomocí česneku?
Denně byste měli důkladně rozkousat a polknout 2 stroužky syrového česneku. Pokud se obáváte nepříjemného dechu nebo nemáte rádi typickou česnekovou chuť, poptejte se v lékárně. Potravinové doplňky s extraktem z česneku nemají sice takovou sílu jako čerstvý stroužek, ale i tak mají dobré účinky.
4. Zelený čaj
Skvělé výsledky má také zelený čaj, který oplývá spoustou léčivých účinků. Dodává tělu cennou energii, chrání tlusté střevo, snižuje hladinu krevního cukru a jeho pravidelné popíjení působí jako ochrana před zubními kazy. Málokdo však ví, že zelený čaj dokáže také snížit zlý cholesterol a posílit cévní stěny.
- 1 šálek zeleného čaje denně podpoří zdraví celého našeho těla.
- Při výběru čaje buďte ale pečliví a vybírejte jen ten nejkvalitnější zelený čaj bez dalších příměsí, aromat a barviv.
- Spíš než klasické supermarkety proto doporučujeme navštívit specializovaný obchod s čaji.
TIP: Objevte dalších 10 potravin proti vysokému cholesterolu.
Diskutujte s námi
Aktuální tipy a zkušenosti ostatních najdete v naší skupině Jak snížit cholesterol přírodní cestou na Facebooku. Přidejte se k nám!