Nadarmo se neříká, že snídaně je základem. Snídaně nám má ráno nastartovat metabolismus, je tudíž podstatnou součástí dne! Měla by představovat zhruba 20 % přijaté denní energie.
Optimálně má první jídlo dne obsahovat dostatek všech základních živin (kvalitní bílkoviny, sacharidy a tuky).
Ale zase to neznamená, že pokud by jedna složka chyběla, je to nezvratně špatně. Snídaně tvoří pouze jednu pětinu (popřípadě šestinu) jídel, které bychom měli za den zkonzumovat.
Správné stravování tedy logicky vykazuje komplexní snahu jíst zdravě po celý den!
Pokud jíte správně a zdravě pouze ráno a po zbytek dne už se vám to nedaří uhlídat, hatíte si veškerou vaší snahu. Naopak pokud teprve se zdravým stravováním teprve zažínáte, je to první úspěšný krok.
Obsah článku:
Proč snídat?
Mohlo se stát, že jste již od mládí zvyklí na jistý režim a bude těžké ho změnit. Například ráno si rádi přispíte. Kdo si rád nepřispí, že? Jediné co po ránu stíháte je obléct se, „spáchat“ osobní hygienu a honem do práce.
Říkáte si, že se nasnídáte v práci, ale vlastně to akorát odsouváte a pak už je oběd.
Věřte nebo ne, ale vstanete-li kvůli snídani o půl hodiny dříve, budete se cítit mnohem lépe!
Pro tělo to po ránu nebude takový šok a bude mít z čeho čerpat potřebnou energii.
Vědecky vzato se doporučuje snídat nejpozději hodinu po probuzení!
Nedaří-li se vám to, zkuste se ze začátku nasnídat po příchodu do práce. Hlavně na to mějte klid.
Ze snídaně lze udělat příjemný rituál, kde se všichni sejdete u stolu a zpříjemníte si ráno. Snídaně nemusí být nutně stejná každý den, je dobré zkoušet nové nápady.
Každý si po čase najdu tu, která mu vyhovuje nejlépe. Vždycky jde mírně poupravit, třeba použitím jiného typu ovoce (neobsahují totožné složení a poměr vitaminů a vlákniny), jiných oříšku (pro odlišný obsah tuků – nenasycených mastných kyselin), atd.
V obchodem máme daleko větší sortiment potravin než kdysi, jen se potřeba zkusit trochu zaexperimentovat.
5 plnohodnotných tipů na zdravou snídani
Rybičková pomazánka s jarní cibulkou, celozrnný chléb
Na výrobu pomazánky použijeme Lučinu nebo tvaroh, nikoli majonézu! Koupíme druh ryby, který preferujeme (výborný je tuňák nebo makrela). Pozor na drobné kostičky. Smícháme a přidáme nakrájenou cibulku, možné obohatit o kyselou okurku. Na závěr pokapeme citronem. Lze doladit pepřem, solit není u makrely třeba. Namažeme na celozrnný chléb a máme hotovo.
Domácí müsli s jogurtem / mlékem
Jednoduše si uděláte vlastní směs vloček, oříšků, kukuřičných lupínků a sušeného ovoce (nepřislazované!). Vyjde vás to levněji než kupované směsi a ještě vám bude chutnat. Příprava vás vyjde na minimum času, zde se nelze vymlouvat na dlouhou přípravu!
Míchaná vajíčka se zeleninovou oblohou, celozrnný chléb
Vaječný bílek je zdrojem velmi kvalitních bílkovin, tuku obsahuje pouze 0,03%.
Ovocná miska zalitá bílým jogurtem / kefírem
Kefír je vhodný pro jedince s laktózovou intolerancí. Jejich trávicí trakt lépe snáší „předštěpený“ mléčný cukr v kefíru a nevyvolává křeče a průjem jako je tomu bezprostředně po příjmu klasického mléka.
Zapečený toust se sýrem, šunkou a zeleninou
Pro zvýšení výživové hodnoty je lepší zvolit vícezrnný / celozrnný toustový chléb. Chuťově nejlepší jsou tousty čerstvé, ale studená verze pro ty, kteří ráno nestíhají, je taky dobrou volbou.
Zeleninu můžeme dát ke každému jídlu jako oblohu. Nic tím nezkazíme. Je plná vitaminů, vlákniny a pomáhá nám k rychlejšímu dosažení pocitu sytosti.
Pitný režim
K pití je ideální dát si teplý čaj nebo vodu. Nejlépe neslazený.
Stává se, že lidé, kteří nejsou naučeni na snídani, pociťují po jídle nevolnost.
Rozhodně se ze začátku nenuťte do velkých porcí. Začněte s menším množstvím, lépe se snáší mléčné výrobky nebo ovoce než chléb. Nechceme přece, aby byla snídaně nemilou zkušeností a asociovala nám nechuť.
Uvidíte, že si snídani nakonec oblíbíte, budete se cítit lépe a uděláte krok správným směrem ke zdravému životnímu stylu.