5 tipů pro zdravé plíce a správné dýchání

Dýchání je přirozený proces, kterému jen zřídka věnujeme pozornost, natož abychom vědomě pečovali o zdraví plic. Zapomněli jsme využívat jejich plnou kapacitu a často neumíme ani správně zhluboka dýchat. Plicní choroby jsou přitom 3. nejčastější příčinou úmrtí. Myslet bychom na ně tedy rozhodně měli.

Plíce patří k nejdůležitějším vnitřním orgánům v živém organismu. Bez plic nelze dýchat, bez plic nelze žít. Plíce jsou velmi křehké a náchylné k poškození. Měli bychom o ně pečovat, ne je ničit. Většina lidí však jejich potřeby nevnímá a nevhodným životním stylem je dlouhodobě poškozuje. 

Začněte lépe pečovat o zdraví svých plic. Vyzkoušejte následujících 5 způsobů, jak na to, a navrch získejte několik rad, které se týkají zdravého dýchání, a tipů na jednoduchá dechová cvičení.

1. Nekuřte a vyhýbejte se tabákovému kouři

Asi nejhorším způsobem, jakým plicím a zdraví obecně škodíte, je kouření. Tabák obsahuje spoustu škodlivých a jedovatých látek, které dobrovolně vdechujete do svých plic, a tím jim škodíte. A nejen plicím, kouření negativně ovlivňuje celkové zdraví. Tabák, který při kouření vydechujete, navíc škodí všem osobám kolem vás.

Kouření prokazatelně zvyšuje riziko vzniku astmatu, idiopatické plicní fibrózy, rakoviny plic a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Nemocemi mohou trpět i nekuřáci, u kuřáků je však riziko vzniku vyšší a průběh horší. V případě CHOPN je u kuřáků dokonce až 13× větší pravděpodobnost, že nemoci podlehnou.

stop kouření
Největší hrozbu pro zdravé plíce představuje aktivní a pasivní kouření. Skoncujte s tím a vděčné vám budou nejen vaše vlastní plíce, ale i „plíce v okolí“.

2. Buďte fyzicky aktivní

Fyzický pohyb plicím prospívá a činí je silnějšími. Nejlepší jsou různé aerobní činnosti, dobrý je však jakýkoliv pohyb, jelikož při něm dochází nejen k posilování plic, ale také pomocných mezižeberních svalů. Zdravé a funkční plíce lépe odolávají nemocem a pomaleji stárnou. 

NÁŠ TIP: Pokud pravidelně cvičíte jógu nebo s ní začínáte, naučte se 5 jógových pozic, které prospívají plicím.

3. Udržujte své okolí čisté

Velký problém představuje znečištěné prostředí a to nejen venku, ale také uvnitř budov a v domácnostech. Vyhnout se takovým místům je v dnešní době téměř nemožné, něco málo však pro zdravější a čistější plíce udělat můžete. 

  • Omezte pohyb v okolí hlavních silničních tahů. Pokud sportujete, běháte nebo jezdíte na kole, snažte se těmto místům vyhýbat. 
  • Jste-li v práci vystavení škodlivým a jedovatým látkám, ve svém zájmu používejte ochranné pomůcky.
  • V domácnosti pravidelně větrejte, luxuje, utírejte prach a vytírejte. Prach je plný nečistot i bakterií, které se snadno dostávají do plic. Vdechování velkého množství prachu může vyvolat vznik silikózy.
  • Pokud doma používáte zvlhčovač vzduchu, udržujte jej v čistotě.
úklid domácnosti
Prach je nositelem mnoha škodlivých látek. Nejlépe se ho zbavíte pravidelným úklidem domácnosti.

4. Žijte zdravě a dbejte na hygienu

Zdravý životní styl je základní stavební kámen dobrého zdraví. Tím, co jíte, ovlivňujete i zdraví svých plic. Důležitý je dostatečný pitný režim, jehož základem by měla být čistá voda. Dobrý je také zelený nebo zázvorový čaj, který obsahuje látky s antioxidačními účinky.

Pro regeneraci plic je nezbytný odpočinek a spánek. Smysl má také dodržování základních hygienických pravidel. To platí zejména pro starší osoby a lidi, kteří na nemoci plic trpí. Zcela zásadní je přitom hygiena rukou, přes které se do plic dostávají nebezpečné bakterie i viry.

5. Naučte se správně dýchat

V dnešní uspěchané době zapomínáme, co je to hluboké dýchání. Dýcháme povrchně a mělce, nevyužíváme volnou kapacitu plic. Naučit se hluboce dýchat znamená zapojit kromě hrudníku, také bránici a břicho. Díky tomu se vzduch v plicích lépe obmění. Můžete zkusit i techniky podporující vyčištění plic.

Usmívejte se

Úsměv přináší dobrou náladu a navíc prospívá zdravému dýchání. Vnímejte smích jako druh cvičení, které namáhá břišní svaly, bránici a pomáhá plicím zvýšit kapacitu vzduchu, kterou jsou schopné přijmout. Podobně jako sport smích odstraní zatuchlý a starý vzduch a vytvoří prostor pro čerstvý nový vzduch.

Jednoduché dechové cvičení, které zlepší stav plic

Kromě úsměvu zdraví vašich plic prospějí druhy cvičení, jejichž nezbytnou součástí je práce s dechem (např. jóga a tai-či). Účinné jsou také čtyři jednoduché dechové cviky, které je ideální cvičit každý den:

  • Sfoukněte hořící svíčku: v pohodlném sedu s rovnými zády, uvolněnými rameny a krkem proveďte hluboký nádech a pomalu kontrolovaně vydechněte, jako byste chtěli sfouknout svíčku před sebou. Cvičení je ideální provádět denně po dobu 5 až 10 minut.
  • Dýchejte s našpulenými rty: sedněte si, našpulte rty a poté se zhluboka nadechněte a vydechněte. Opakujte 5krát až 10krát. Tento cvik stabilizuje dýchací cesty při výdechu.
  • Dýchejte do bříška: posaďte se do zkříženého sedu nebo na židli, položte si ruce na břicho a zhluboka se nadechněte nosem. Dech veďte do břicha, aby se nafouklo do všech stran. Při výdechu tlačte bříško zpět k páteři. Tento cvik trénuje hluboké dýchání a  odstraňuje povrchové dýchání. Trénujte jej denně 10 minut.
  • Zahřívejte ptáčka: postavte se a představte si, že v dlaních držíte prochladlého ptáčka. Začněte chodit a lehce si dýchejte do dlaní. Pokud vám dojde dech, zastavte se, chvilku se jen dívejte do dlaní, odpočiňte se a začněte znovu. Cvik má pozitivní vliv na hluboký nádech a chůze podpoří přirozené plynutí dechu.
dechová cvičení
Pár tréninků správného dýchání a hluboký dech se opět stane vaší přirozeností.

Nepříjemná fakta o chorobách plic, která se hodí znát

Nemoci nikdy nebudou patřit mezi příjemná témata. Čím více informací však máte, tím spíše s nimi dokážete bojovat, a hlavně jim předcházet. 

Zhoubný nádor plic je v ČR třetím nejčastějším nádorovým onemocněním. Ačkoliv nejčastěji postihuje osoby nad 55 let, nevyhýbá se ani daleko mladším osobám. Ohroženi také nejsou pouze kuřáci, ale ve čtvrtině případů je nemoc diagnostikována u nekuřáků. 

Znáte fakta o nádorových onemocnění plic?

  • Až 15 % případů rakoviny plic postihuje nekuřáky. Rakovinou jsou ohroženi i lidé, kteří pasivně vdechují tabákový kouř. Vznik rakoviny podporuje znečištěné prostředí i nezdravý životní styl. 
  • Až 25 % lidí s rakovinou plic netrpí kašlem a někteří nepociťují žádné příznaky.
  • Rakovina plic postihuje dvojnásobně častěji muže než ženy. 
  • Až 44 % lidí s nádorovým onemocněním plic je mladší 65 let. Rakovina plic se netýká pouze starších osob.
  • Rakovina plic se může rozšířit do mozku, kde vyvolává neurologické a psychické poruchy, případně oslabuje kosti, které jsou náchylnější ke zlomeninám.

Počáteční stádia karcinomu plic často nesignalizují žádné varovné příznaky. Ty se mnohdy objeví až v pokročilých stádiích, kdy je nádor neléčitelný. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl a pravidelné preventivní lékařské prohlídky.

NECHTE SI ZMĚŘIT PLICNÍ VĚK: Mezi první příznaky plicních chorob patří zadýchávání, dušnost a kašel. Nechte si u lékaře nebo v lékárně změřit plicní věk, který odhalí aktuální stav vašich plic a přiřadí jim stáří, které může být vyšší než váš biologický věk. Případnou nemoc už však musí potvrdit důkladné lékařské vyšetření.

Jaké existují možnosti léčby rakoviny plic

Důležité je také vědět to, že nádorové onemocnění plic není nezvratná diagnóza. Nádor sice nelze prozatím vyléčit, léčit ho však lze a neustále se vyvíjí nové možnosti, které vedou k prodloužení délky života nemocného i zlepšení jeho kvality. 

Pokud nádor postihne jednu plíci, lze poškozenou část nebo celou plíci chirurgicky odstranit, a žít plnohodnotný život s jednou funkční plící.

rakovina plic
Předcházet i zdánlivě nenápadné příznaky se nemusí vyplatit. Je lepší navštívit lékaře zbytečně než pozdě.

Závěrečné shrnutí: Plíce jsou stromem života

Pro zdravé plíce toho nemusíte dělat zase tak moc. Stačí, když:

  • budete jíst zdravě, jíst hodně ovoce, zeleniny a pít čistou vodu,
  • začnete pravidelně sportovat a udržovat si fyzičku,
  • udržovat čistou domácnost bez prachu a mýt si často ruce.
  • se vyhnete pobytu v místech s hodně znečištěným prostředím,
  • se naučíte zhluboka dýchat,
  • si obden procvičíte jednoduché dechové cviky,
  • budete chodit na preventivní lékařské prohlídky.

A nezapomeňte se přitom usmívat, protože úsměv posiluje plíce a přináší dobrou náladu 🙂

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.