Výživné plody původem z Indie nebo Číny vynikají jemnou neutrální chutí a „masitou“ dužinou. Ta při vaření ráda a rychle chytá výrazné chutě použitého koření. Je proto vítaným základem vegetariánských i veganských jídel. Inspirujte se 7 výbornými recepty gurmánů z Instagramu.
Obsah článku:
Lilková sezóna spěje do zářijového finále: Stihněte ji, dokud je čas
Čas nejvýraznějších chutí fialového lilku velkoplodého přichází začátkem června a končí zhruba v září. Na pultech obchodů i farmářů dnes už seženete celoročně lilky nejrůznějších tvarů i barev – od klasických fialových přes červené, žíhané, žluté až po purpurové.
Za syrova nejedlý, za tepla o to zdravější
Pozor! Lilek se kvůli hořké chuti nehodí do studené kuchyně. Za syrova je dokonce jedovatý. Za hořkostí lilku stojí tzv. fenolické sloučeniny. Jednou z nejvýznamnějších je kyselina chlorogenová, která pomáhá bojovat proti virům i mikrobům.
TIP: V obchodě vybírejte menší lilky s hladkou slupkou a zachovanou zelenou stopkou. Pokud prodejce stopku odsekl, pravděpodobně věděl proč – možná šlo už o starší kus.
4 hlavní důvody, proč jíst lilek
- Osvěží díky vysokému obsahu vody. Dodá důležitý vitamin C, vápník nebo vlákninu.
- Fialové antioxidanty chrání srdce i cévy.
- Pomáhá v boji proti zlému cholesterolu a nádorovým onemocněním.
- Obsažené hořčiny (hořké látky) podporují trávení a mají významné antioxidační vlastnosti.
TIP: Potit, nebo nepotit? Zatímco u cukety je to jasné, lilek nutně potit před vařením nemusíte. Záleží na receptu, na který se právě chystáte.
Jak lilek upravovat
- Lilek před vaření neloupejte. Slupka obsahuje cenný nasunin – barvivo výrazných antioxidačních účinků.
- K nejsnazší úpravě patří pokrájení na kolečka a restování na sucho na pánvi nebo grilu.
- Vytváří výborný základ ratatouille a dalších zeleninových směsí.
- Hodí se také k pečení a zapékání – například po naplnění zeleninovou nebo masovou směsí.
- Tvoří spolu s cuketou „grunt“ lehkých polévek.
TIP: Výborná je také lilková pomazánka Baba Ghanoush inspirovaná Blízkým východem.
Pečené
Letní lilkové pizzy se zeleninou
V sítích @toprecepty.cz uvízly tyhle báječné pečené pizzy s rajčatovou omáčkou a cherry rajčátky. Ideální rychlá letní večeře. Recept najdete přímo pod obrázkem na Instagramu.
Pečená zelenina s tahini zálivkou
Už máte dost leča i ratatouille? Vydejte se s @sklarouvkuchyni na Blízký východ a zkuste směs lilku, cibule, papriky, česneku a květáku ochucenou sezamovou tahini omáčkou. Velká mňamka do parných dnů!
Cuketovo-lilkové lasagne
Milujete lasagne? Zkuste v létě lehčí alternativu s provensálským kořením podle @lucypetrek. Recept najdete přímo na Instagramu pod obrázkem.
TIP: Na léto se báječně hodí také rychlé špenátové lasagne pro začátečníky.
Zapečená kolečka s rajčaty, česnekem, sýrem a bylinkami
Oblíbená bloggerka Andrea má v @kuchyni.vzdy.otevreno. Tentokrát ukuchtila rychlá pečená lilková kolečka s rajčaty, česnekem, sýrem a bylinkami. Jsou tak dobré a rychle hotové, že by byl hřích je nezkusit.
Vařené
Indické Aloo baigan (brambory s lilkem)
Kdo by měl být povolanější k vymýšlení receptů z lilku, než Ilona, vyznavačka @chai.and.chilli? Osvěžující recept na hlavní vegetariánský chod – dušenou zeleninu s koriandrem a garam masalou najdete přímo na blogu Indienataliri.
Kari rýže s hráškem a lilkem
Máma dvou dětí Maria vaří @bez_lepku_mleka_cukru. Miluje kombinaci kari rýže s hodně restovaným, až skoro smaženým, lilkem. K tomu přidá uvařené vajíčko natvrdo a má báječný oběd za tepla i studena do krabičky.
A jaký recept z lilku máte nejraději vy? Napište nám třeba na Facebooku.