Nejlepší potraviny v červenci: Seznam sezónního ovoce, zeleniny a bylinek

S postupujícím létem se úroda čerstvé zeleniny a ovoce rozšiřuje o další druhy. V průběhu července a srpna je sezónní jídelníček nejbohatší. Platí to hlavně pro ovoce. Začínají dozrávat jablka, hrušky, ale také broskve, švestky, ostružiny a další.

Sezónní a lokální stravování v červenci

Opakování je matka moudrosti, říká se. Zásady sezónního a lokálního jídelníčku bychom mohli shrnout do jedné věty – “Jezte především ty druhy ovoce a zeleniny, jež zrovna rostou na zahradě, na poli, v lese, na louce nebo na stromech.”

V sedmém díle tohoto seriálu se zaměříme na podrobný seznam českého ovoce, zeleniny a bylin, které se sklízí, sbírají nebo trhají v červenci. V druhém letním měsíci nové druhy přibývají téměř každý den. Je to také čas, kdy se čerstvé ovoce i zelenina nejen konzumují, ale také zavařují, nakládají, suší nebo mrazí, aby se tak staly zdrojem vitaminů a minerálů v nacházející zimě.

V červenci se stále sbírají jahody, vrcholí sezóna sladkých třešní a višní, sbírá se angrešt a pomalu se blíží sklizeň borůvek, ostružin, malin, rybízu, ale i prvních broskví, hrušek, jablek, meruněk, nektarinek či švestek. Ovocné stromy jsou doslova obsypané plody, jež volají po utržení.

Léto je rájem šťavnatého ovoce, ale nouze není ani o zeleninu. Platí to pro téměř všechny druhy, které jsou u nás běžné: brambory, cibule, cuketa, brokolice, hrách, hrášek, kapusta, květák, kedlubna, pórek, okurka, červená řepa, mrkev, rajčata, špenát, salát, rebarbora a další. Z nových druhů se sklízí celer, česnek, feferonky, paprika, lilek a hlávkové zelí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejlepší potraviny v červnu: Seznam sezónního ovoce, zeleniny i bylinek

Čerstvé ovoce v červenci

Pokračuje sběr jahod, třešní a višní, dozrává angrešt, borůvky, ostružiny, maliny, rybíz, broskve, hrušky, jablka, meruňky, nektarinky a pomalu se blíží sklizeň švestek. 

Třešně a višně

V červenci vrcholí sezóna třešní a višní. Plody je třeba trhat zralé, po utržení už nedozrají a rychle se kazí. Proto se musí sníst hned, nebo z nich lze připravit domácí kompoty, šťávy a džemy. 

Třešně i višně jsou vynikajícím zdrojem železa, draslíku, vápníku, hořčíku, vitaminů A, C, E, B1, B2, B3, B6, kyseliny listové, fenolů a flavonoidů, které jsou známé pro své antioxidační účinky.

Angrešt 

Zelené oválné plody mají příjemně sladkokyselou chuť. Jí se čerstvý, přidává se do koláčů a buchet, jako dekorativní prvek na sladké dezerty. Vyrábí se z něj džem nebo kompot. Také se může zmrazit. Je vynikajícím zdrojem vitaminu A, C a E, draslíku, vápníku a hořčíku. Za jeho nakyslou chuť mohou ovocné kyseliny: kyselina jablečná a citronová.

Borůvky

Nejoblíbenější letní ovoce je známé pro ohromné množství minerálů a vitaminů, především vápníku, draslíku a železa, vitaminů skupiny B a vitamin A, C a E. Také obsahuje vlákninu, polyfenoly a třísloviny, které pomáhají při průjmech a mohou za jejich mírně nakyslou chuť. Chuť i vůně lesních borůvek je výraznější než u pěstovaných zahradních borůvek. 

V kuchyni se borůvky přidávají do ovocných salátů, jí se s jogurtem nebo tvarohem a skvěle se hodí jako přísada do ovocných koláčů, dortů i muffinů. Vyrábí se z nich chutné džemy a kompoty.

Ostružiny

Jedná se o velmi nízkokalorické ovoce. 100 g ostružin obsahuje pouze 44 kcal a navíc jsou bohaté na vitaminy A, B, C a E. Z minerálů obsahují draslík, hořčík a vápník. Dále se v nich nachází flavonoidy s mnoha přínosy na zdraví, například prospívají zdraví srdce, pomáhají regulovat krevní tlak a posilovat imunitní systém.

Jí se syrové samotné, přimíchané do ovocných salátů a mléčných výrobků, koláčů, dortů a dezertů podobně jako borůvky. Obecně se velmi dobře kombinují s jinými bobulemi. Jsou samozřejmě také vhodné k přípravě džemů, čatní, kompotů a podobně.

Maliny 

Mají jemnou sladkou chuť, kvůli které je zbožňují dospělí i děti. Obsah cukru je přitom velmi nízký a jedná se o nízkokalorické ovoce. Zhruba 85 % hmotnosti malin tvoří voda. Obsahují vlákninu, vitaminy skupiny B a vitamin C. Z minerálů jsou dobrým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, manganu a železa. Nachází se v nich flavonoidy.

Z malin často hospodyňky připravují dezerty, koláče, dorty, zmrzliny a podobně. Výborně ale chutnají v kombinaci se zeleninou, například s rukolou, nebo masovými pokrmy. Z malin se připravuje ocet, který krásně voní. Samozřejmě lze maliny zavařit a vyrobit z nich domácí marmeládu či šťávu nejen na zimu.

malinový dort
Maliny jsou úžasnou surovinou pro zdravé pečení.

Rybíz

Malé bobule se vyznačují charakteristickou šťavnatostí, sladkokyselou chutí a intenzivním zbarvením. Nejobvyklejší je černý a tmavě červený rybíz, ale existují i odrůdy bílé a žluté. 

Obsahuje minimum kalorií a mnoho prospěšných látek, zejména vitamin C, železo, draslík, vápník, flavonoidy a rozpustný druh vlákniny pektin, který napomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu.

Rybíz se jí syrový, v ovocných salátech, dezertech, koláčích, dortech nebo v kombinaci s mléčnými výrobky. Také se zpracovává do džemů, želé, čatní, šťáv a podobně. Díky své sladkokyselé chuti se hodí k některým sýrům a ke zvěřině. 

Meruňky 

Čerstvé plody od lokálních pěstitelů bývají k dispozici krátkou dobu a jsou proto považované za symbolický vrchol léta. 

Zralé meruňky chutnají sladce, přesto obsahují málo kalorií (43 kcal v porci 100 g) a cukru (8,5 g ve 100 g), a zato spoustu vitaminů, minerálů. Jsou bohaté na vitamin A, B, C, kyselinu listovou (B9), hořčík, draslík, vápník, železo, fenolové kyseliny a karotenoidy, které jsou příčinou jejich sytě oranžové barvy.

Z meruněk se připravují koláče, buchty, dezerty, kompoty, džemy a šťávy. Plněné knedlíky s meruňkami a drobenkový koláč patří ke stálicím české kuchyně. Oblíbené jsou také sušené meruňky.

Broskve 

Jsou šťavnaté, svěží a přitom sladké. Rychle se také kazí, a proto je třeba je konzumovat co nejdříve nebo je zpracovat jiným způsobem. Broskve se přidávají do dezertů, koláčů, salátů a zmrzlin. Vyrábí se z nich džemy, kompoty i šťávy.

Obsahují hodně vody, málo cukru a kalorií. Nachází se v nich vitamin C a vitaminy skupiny B. Z minerálů hořčík, železo, vápník a draslík. Broskve je doporučeno před konzumací pečlivě omýt, protože se na jejich ochmýřené slupce snáze usazují nečistoty a bakterie.

Nektarinky

Patří do stejné skupiny jako broskve. Vypadají a chutnají podobně. Na rozdíl od broskví však mají hladkou slupku bez jemného chmýří. Také bývají menší a jsou méně sladké.

Opět jsou velmi dobrým zdrojem vitaminů A a C, vápníku, sodíku, draslíku a fosforu. Dále jsou bohaté na vlákninu, která je důležitá pro normální činnost střev a funkce trávicího traktu.

Stejně jako předešlé ovoce se nektarinky používají do ovocných salátů, zmrzlin, kombinují se s mléčnými výrobky, nebo se zavařují a přidávají do koláčů a sladkých dezertů. Třeba do palačinek.

Čerstvá zelenina v červenci

Z letních druhů zeleniny si dnes podrobněji popíšeme rebarboru, špenát, celer, česnek, feferonky, lilek, sladké i pálivé papriky, polníček a hlávkové zelí.

Sladké papriky

Škála odrůd papriky je velmi pestrá. Jednotlivé odrůdy se liší barvou a chutí. Některé druhy jsou sladké, jiné pálivé. Papriky se jí studené i tepelně upravované. V létě se grilují a dělají se z nich saláty nebo se podávají jako příloha k masu. Sladké druhy papriky jsou obzvláště bohaté na vitaminy C, A a E a dále karotenoidy. 

Pálivé papriky

Jedná se o feferonky, kozí či beraní rohy a chilli papričky. Prodávají se čerstvé nebo v prášku jako koření a jejich chuť může být mírně až velmi ostrá. Stupeň pálivosti se uvádí v jednotkách Scoville (SCU). 

Pálivé papriky jsou menší než sladké a mívají různý tvar od kulatých až po špičaté. Pestrá je i jejich barevná paleta od zelených, přes žluté, oranžové a červené až po černou. Obsahují vitamin C, E, karotenoidy a za jejich ostrou chuť může látka kapsaicin.

V kuchyni se používají v syrové a sušené podobě, přičemž sušené bývají méně pálivé. Mezi chilli papriky patří kajenský pepř, který najdete i ve složení oblíbené omáčky Tabasco.

Špenát

Není sice nejlepším zdrojem železa, jak si myslel Pepek Námořník, ale stále platí, že obsahuje spoustu jiných živin. Navíc se jedná o chutnou zeleninu. Špenát se musí sníst rychle, protože se kazí, případně se doporučuje jej zmrazit. 

Obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, draslík, hořčík, železo a vápník. Čerstvý špenát obsahuje téměř 90 % vody a jedná se o nízkokalorickou potravinu.

Syrové se konzumují mladé listy, jinak se špenát zpracovává tepelně. Českou klasiku představuje dušený špenát s vajíčky a česnekem, hodí se také k masu a rybám a skvělý je v různých zavinech. Oblíbené jsou například špenátové lasagne či slaný koláč se špenátovou náplní.

Celer

Řapíkatý celer je příbuznou zeleninou bulvového celeru. Je křupavý a proto bývá používán jako zdravá alternativa k brambůrkům v kombinaci s dipem z bílého jogurtu či tvarohou. Může se jíst syrový i vařený. Přidává se do smoothie, zeleninových i ovocných šťáv, polévek, dušených pokrmů a omáček.

Jedná se o nízkokalorickou zeleninu obzvláště bohatou na vitamin A a vitaminy skupiny B. Z minerálů obsahuje vápník, draslík, hořčík. Jeho typickou vůni vyvolávají éterické oleje.

Rebarbora

Tento druh zeleniny, který bývá mylně považován za ovoce, je oblíbený pro svou zajímavou sladkokyselou chuť. 

Konzumují se masité řepíky rostoucí těsně u země. Rebarbora se nejí syrová, ale tepelně se upravuje. Nejčastěji se používá při pečení koláčů a dezertů. Méně obvyklé, ale velmi chutné, jsou džemy a kompoty z rebarbory. Vynikající je také rebarborový sirup.

Za její typickou chuť mohou kyselina jablečná a citronová. Je velmi bohatá na vitaminy C a K a minerály, zejména vápník a draslík. Co se týče množství kalorií, je vhodná i při držení diet.

Pozor: Obsahuje kyselinu šťavelovou, jež může v nadměrném množství negativně ovlivnit vstřebávání vápníku a vést ke vzniku ledvinových kamenů a zažívacích potíží.

rebarborový nápoj
Z rebarbory si můžete připravit osvěžující letní nápoj.

Česnek

Jedná se o velmi nutričně bohatou zeleninu, která však má dvě méně žádoucí vlastnosti: a to velmi výraznou chuť a vůni. Za ty může vysoký obsah éterických olejů a zejména látky alicin působící proti bakteriím a plísním, může pomáhat snižovat hladinu cholesterolu a pozitivně ovlivňuje srážlivost krve. 

Kromě toho, že je opředen mnoha pověstmi (např. účinek proti upírům), si nese i pověst přírodního léku. Obsahuje totiž velké množství vitaminů (B, C a K) a minerálů (opět draslík, hořčík a vápník).

V kuchyni je používán k dochucování pokrmů, přidává se do salátů, polévek, masových i vegetariánských pokrmů či salátů. Jeho chuť vynikne například v kombinaci se salátovou okurkou (tzatziky a bílý jogurt) nebo s dušeným špenátem.

Lilek

Neboli baklažán se vyznačuje nápadnou barvou a decentní chutí. Obsahuje minimum kalorií, ale i méně živin. Nejvíce živin se nachází ve slupce a těsně pod ní, proto se neloupe. 

Kvůli obsahu alkaloidů, které mohou vyvolat nevolnost, se nikdy nejí syrový. Před přípravou jej umyjte a pokapejte citronovou šťávou, aby nezměnil barvu. Sůl vytáhne hořkou chuť.

Lilek se vaří, dusí, peče nebo teď v létě griluje. Vzhledem k méně výrazné chuti použijte  výrazné koření. Francouzi jej přidávají do ratatouille a řekové do tradiční musaky.

Polníček

Drobné listy polníčku mají svěží zelenou barvu a velmi jemnou chuť, za což mohou éterické oleje. Není hořký jako jiné druhy listové zeleniny. Obsahuje hodně železa, vitamin A a C a kyselinu listovou (B9). 

Přidává se do salátových směsí, hodí se k pečenému a grilovanému masu, čerstvým sýrům a vynikne i v teplém bramborovém salátu. Jelikož vydrží i velmi nízké teploty, podává se také během zimy.

Hlávkové zelí

Ačkoliv se zelí sklízí během léta, jeho hlavní sezóna nastává až v zimě v podobě kysaného zelí, které je velmi cenným zdrojem vitaminů a minerálů. Podává se jako samostatný salát nebo jako příloha.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravé recepty z čerstvého zelí

Čerstvé zelí obsahuje velmi málo kalorií, spoustu vlákniny, hodně vitaminu C, E, vitaminy skupiny B, zejména kyselinu listovou a z minerálů především vápník a hořčík. Za typickou chuť zelí mohou glukosinoláty, jež mají celou řadu pozitivních účinků na zdraví (posilují imunitní systém a neutralizují volné radikály).

Kromě přípravy kysaného zelí, se hlávkové zelí jí syrové nebo se vaří, dusí a peče. Přidává se do polévek a k dušeným pokrmům nebo se z něj připravují zeleninové saláty.

Nejlepší byliny rostoucí v červenci

Prosluněné a hojně zarostlé louky jsou v červenci bohaté na celou řadu zdraví prospěšných bylin. Jejich květy, listy, natě i jiné části lze využít při přípravě jídel, v aromaterapii, přírodním léčitelství nebo při péči o pokožku a vlasy.

Čekanka obecná

Sbírají se květy, které se musí sušit rychle, aby nezbělaly. Připravují se z nich odvary, které se používají na výplachy očí a působí proti zánětu očních spojivek.

Řebříček obecný

Úžasná ženská bylina, kterápomáhá upravit menstruační cyklus, zmírňuje bolesti během menstruace a také preventivně působí proti cystám a myomům. Bylina se používá jak čerstvá, tak i sušená.

Levandule lékařská

Levandule je oblíbená nejen pro svou příjemnou vůni, ale i pro schopnost odpuzovat hmyz a zejména komáry a moly. Má dezinfekční účinky, podporuje hojení ran a je považována za přírodní antidepresivum. Používá se na podporu trávení, pro hlubší spánek, mírní stavy úzkosti a neklidu a zlepšuje náladu.

Máta peprná

Mátu snadno poznáte podle výrazné mentolové chuti a vůně. Listy se používají jako přísada do letních drinků a připravuje se léčivý čaj a mátové kapky. Zabírá na žaludeční nevolnosti, při problémech s pálením žáhy, potížích se žlučníkem a dalších poruchách trávení. Vyznačuje se zklidňujícími účinky a mírní křeče.

Pozor: Máta není vhodná pro malé děti a ve větším množství ani pro těhotné a kojící ženy, protože může snižovat tvorbu mateřského mléka.

Meduňka lékařská

V červenci se rozrůstá krásná bylina vonící po citrusech, která má rovněž uklidňující účinky. Tiší rozjitřené nervy, a proto se často užívá při potížích s usínáním a spánkem obecně. Z meduňky se připravuje čaj nebo se sušené listy přidávají do bylinných polštářů. Je součástí bylinných směsí určených na uklidnění a spánek. 

NÁŠ TIP: Meduňka má ráda sušší a slunečná stanoviště, a lze ji poměrně snadno pěstovat na zahrádce nebo doma v květináči.

meduňkový čaj
Z meduňky se připravuje nervy uklidňující čaj pro lepší spánek.

Tipy na recepty s letním ovocem a zeleninou

Závěrečné shrnutí: V červenci pokračuje období hojnosti 

  • Červenec platí za vrchol léta. Zraje ohromné množství sezónní zeleniny a zejména ovoce. 
  • Právě teď dozrávají druhy, které se jí čerstvé, ale také se dál zpracovávají na džemy, marmelády, kompoty, šťávy a další výrobky, které se konzumují především v zimě. 

Užijte si nádherné období hojnosti, protože uteče jako voda.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.