Otravné boláky v puse upozorňují na sníženou imunitu a nedostatek některých živin v organismu. Proč přesně vznikají a jak se jim účinně bránit?
Obsah článku:
Nepříjemné boláky v dutině ústní trápí pětinu populace
Afty jsou bělavé nebo žlutobílé léze vzniklé prasknutím puchýřků, nejčastěji v puse, na jazyku nebo v krku. Ztěžují žvýkání, polykání, čištění zubů i mluvení. Jsou bolestivé, plné bakterií a někdy mohou i krvácet.
Nejčastější zánětlivé onemocnění ústní sliznice trápí opakovaně asi pětinu Čechů. Nevyhýbá se ženám, mužům ani dětem. Větší riziko však hrozí ženám a mladým lidem do 30 let. Někdo se s afty setká pouze jednou za život, někdo pak vřídky nachází v ústech i několikrát ročně.
Proč jsou afty častější u žen?
Kateřina Cajthamlová v rozhovoru pro Český rozhlas vysvětlila, proč je výskyt aft o něco častější u žen než u mužů. Hlavním důvodem jsou prý ztráty železa během menstruace.
Kdy konečně zmizí?
Menší afty o velikosti 1–4 milimetrů většinou samovolně zmizí za 7 až 10 dnů. Velké vřídky dosahující průměru až přes 3 centimetry se však hojí i několik týdnů. Často po sobě zanechávají památku v podobě jizvy.
Typická místa pro výskyt aft:
- vnitřní strany tváří
- vnitřní strana rtů
- dásně
- jazyk
Podle Wikipedie se afty začínají objevovat nejčastěji už během dětství či dospívání a po několika letech výskyt vřídků postupně mizí. Afty s sebou nesou nepříjemné pocity pálení, svědění nebo bodání. Vše se zhoršuje fyzickým kontaktem s potravinami a nápoji.
Nejčastější příčiny
Přesná příčina vzniku aft není vědecky objasněná. Podle všeho se jedná o souhrn několika faktorů a prim hraje narušený imunitní systém.
- snížená obranyschopnost organismu
- nachlazení nebo chřipka
- únava a stres
- hormonální nerovnováha
- blížící se menstruace
- nedostatek B komplexu
- nedostatek železa
Dále:
- alergie na konzervační látky v potravinách (kyselina benzoová a sorbová)
- podprůměrné BMI
- nošení rovnátek nebo protéz
- nevhodný zubní kartáček
- zvýšená citlivost na složky zubních past (nejčastěji fluor)
- kouření
- příliš častá konzumace alkoholu
Afty může způsobit i poškození výstelky ústní dutiny, ke kterému dochází při kousnutí do tváře či jazyka, konzumaci ostrých jídel, sýrů či oříšků a také žvýkání tvrdých a křupavých potravin.
Magazín Medical News Today dodává, že afty může způsobit i virová infekce (herpes), chemoterapie, kvasinková infekce, suchost v ústech, užívání některých antibiotik, Bechtěrevova nemoc, Crohnova choroba nebo systémový lupus.
Domácí léčba
K boji s afty je třeba se vyzbrojit potřebnými vitaminy a vyváženým jídelníčkem. V drtivé většině případů se vám afty zahojí samovolně do několika dnů bez pomoci lékaře. Pokud se přidá ještě horečka, vřídky nemizí ani po 3 týdnech nebo kvůli bolesti nemůžete vůbec jíst ani pít, spěchejte k lékaři.
Chcete léčbu urychlit?
V lékárně se ptejte po dezinfekčních prostředcích, které snižují počet bakterií a tiší probíhající zánět – například Tantum Verde. Oblíbená jsou i lokální anestetika ve formě roztoku nebo gelu, která na aftě vytváří tenkou ochrannou vrstvu.
Těmto potravinám se s afty v ústech radši vyhněte:
- káva
- alkohol
- výrazné koření
- citrusy
- kiwi
- jahody
- ananas
- žvýkačky
Chcete afty vypudit? Vyhněte se horkým, ostrým, slaným, kyselým a křupavým jídlům.
Server NCBI doporučuje vyřadit z jídelníčku také tvrdé pečivo a perlivé nápoje. Pozor také ne jednostrannou stravu s nedostatkem vitaminů a minerálů.
Babské rady
Naše babičky doporučovaly kloktání odvaru z heřmánku, řebříčku nebo šalvěje, oregano, arniku horskou, cibuli a kostky ledu. Jako dezinfekce skvěle působí propolis a potírání ústní sliznice medem.
Během léčby je důležité dopovat tělo potravinami podporujícími imunitní systém. Sáhnout můžete po třapatce nachové či vojtěšce. Pomáhá i kaktus nopál.
TIP: Osvědčenou babskou radou je kulička hroznového vína, kterou po rozkousání necháte chvíli působit v ústech. Podobný účinek mají výplachy slanou vodou.
Předejděte aftám zdravou stravou
1. Najděte si pestrý a vyvážený jídelníček
Pro vybudování imunity je důležitý správně sestavený jídelníček. Dbejte na dostatečný příjem sacharidů, bílkovin i zdravých tuků. Nezapomínejte ani na čerstvou zeleninu a ovoce jako zdroj vlákniny.
Nevíte si s jídelníčkem rady? Obraťte se na zkušeného výživového poradce, který vám podá pomocnou ruku.
Nejlepší potraviny, které by na vašem talíři neměly chybět
- zakysané mléčné výrobky
- listová zelenina
- brokolice
- kysané zelí
- paprika
- špenát
- hrášek
- červená řepa
- cibule
- chřest
- borůvky
- luštěniny
- červené maso
- vejce
- vlašské ořechy
- kvasnice
- med
2. Doplňte potřebné vitamíny
Příjem vitaminů a minerálů ze stravy někdy nestačí. Pokud si myslíte, že všechny důležité mikroživiny jídlem do těla zkrátka nedostanete, zaměřte se na doplňky stravy. Za zkoušku stojí vitamin C a vitaminy skupiny B, nebo rovnou kombinace multivitaminů.
3. Dostatečně spěte
Neponocujte a dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Pokud tělu odpíráte dlouhodobě spánek, snižují se schopnosti regenerace i zásoby potřebných vitaminů a minerálů. Organismus je pak oslabený, což zvyšuje i riziko vřídků v puse.
4. Snižte hladinu stresu
Stejně jako spánek je důležitá také celková pohoda. Vyhýbejte se proto v dlouhodobém horizontu stresujícím situacím a pečujte o své duševní zdraví.
5. Nezanedbávejte péči o ústní dutinu
Důležité je i pravidelné čištění zubů včetně mezizubních prostorů. Myslete na to, že dásním může uškodit i nadměrný tlak a síla vynaložená během čištění, stejně jako nevhodně zvolený zubní kartáček s tvrdými štětinami. Nechte si u svého zubního lékaře doporučit ten správný kartáček i styl čištění.
Nezapomínejte také na pravidelné kontroly u praktického lékaře. Vyloučí přítomnost zánětu v těle. Dlouhodobě neléčené záněty totiž mohou vést k vážnějším problémům.
Přejeme pevné zdraví a spoustu energie na vše, co si přejete.