Střípky z praxe nutriční terapeutky: Hubnutí a strava podle ájurvédy

Ájurvéda je jeden z nejstarších léčebných systémů na světě. V Evropě je brána spíše jako alternativní možnost léčby a stravování. Protože mojí nutriční poradnou už prošla pěkná řádka lidí, chci vám předat svoje poznatky a zkušenosti, kdy může být stravování podle ájurvédy v každodenním životě přínosné i pro nás Středoevropany.

Představení ayurvedy

Samotné slovo „ájurvéda“ se překládá jako „věda života“ chápající člověka jako jeden celek – celek těla i ducha. Ájurvédské učení vychází z podstaty pěti elementů – vody, vzduchu, země, ohně a éteru (prostoru), kdy každý člověk obsahuje všechny elementy, ale v jiném poměru.

Ájurvéda popisuje tři základní konstituční typy člověka tzv. dóši – váta, pitta a kapha, které mají ještě 7 různých kombinací. Přičemž rovnováha mezi dóšami je potřebná k udržení si zdraví. Naopak nerovnováha může být způsobená nevhodnou stravou, stresem, nedostatkem spánku, negativními emocemi nebo neadekvátní či nadměrnou fyzickou aktivitou.

Strava jako základ zdraví a rovnováhy v těle

Ájurvédské učení považuje správné stravování za jeden z nejdůležitějších principů léčení nerovnováhy, nemocí. V praktickém slova smyslu to znamená zjistit svůj konstituční typ a zajistit jídelníček, který odpovídá danému konstitučnímu typu dle ájurvédy. Pokud onemocníme, v pojetí ájurvédy je důležité zjistit aktuální stav a nastavit stravu tak, aby se tělo vrátilo do rovnováhy.

Stravování podle ájurvédy

  1. Ájurvéda obecně doporučuje stravu dobře žvýkat, udělat si na ni čas, jíst pomalu a nejíst přímo před spaním. 
  2. Za hlavní jídlo dne považuje oběd, z tohoto důvodu by měla být snídaně a večeře lehčí. 
  3. Doporučuje jíst v příjemném prostředí s příjemnými lidmi a většinu stravu si připravit začerstva a doma.

I z tohoto stravovacího systému se lze mnoho naučit a je možné si převzít různá opatření i pro naše těla.

Šest základních chutí v ájurvédě

Terapeutické působení potravin v ájurvédě je dáno chutí a kvalitou. Rozlišuje šest základních chutí: sladkou, slanou, kyselou, hořkou, ostrou a stahující neboli trpkou. 

  • Potraviny sladké jsou například cukr, med, ale také obiloviny, mléko, maso, máslo. 
  • Jako potraviny pálivé se uvádí ostrá koření, ale také zelenina typu česnek, cibule nebo ředkvičky.
  • Potraviny trpké/stahující jsou citrony, grepy, rajčata či kysané zelí.
  • Za hořké potraviny platí čekanka, hlávkový salát či káva a potraviny slané chuti jsou potraviny s obsahem soli.
základní chutě v ajurvédě

Charakteristické rysy konstitučních typů dle ájurvédy

Nejprve vám dám vhled do toho, jak ájurvéda pojímá konstituční typy (= typy postav) a pak bych vám uvedla příklady, co mám vypozorováno ze své praxe.

Váta

Stručná charakteristika váty

Váta je tvořena ze dvou základních elementů – vzduchu a éteru (prostoru), ovlivňuje tedy hlavně aktivitu a pohyb. Konstituční typ váty má štíhlou postavu a slabší svalstvo. 

Pro fyzično je u váty také typická suchost, rychlá chůze, mluva, studené ruce a nohy, suchá a hrubá kůže, stejně tak snadná unavitelnost. Lidé s výraznou vátou jsou kreativní, mají spoustu aktivit, jsou nestálí, rádi improvizují a nemají rádi rutinu, řád a pravidla.

Stravování váty

Lidé typu váta by se měli vyhýbat smažené stravě. Protože je pro vátu typická suchost, doporučuje se tomuto typu konzumovat stravu těžší, vlhčí, teplejší a preferovat slané, kyselé a sladké chutě. 

U váty se doporučuje omezit ječmen, kukuřici, proso, pohanku, žito, hrách, fazole, čočku, syrovou zeleninu, jablka, hrušky, suché druhy ovoce a celkově suchou a studenou stravu. 

Je vhodné konzumovat teplé polévky, ořechy, semena, oleje, sýry, mléko, červenou čočku, tofu, sladké druhy ovoce a tepelně upravenou zeleninu.

Pitta

Stručná charakteristika pitty

Pittu tvoří dva základní elementy – oheň a voda. Samotné slovo „pitta“ znamená „hořet“. Hlavním principem pitty je přeměna, proto v těle ovlivňuje především metabolismus, tělesnou teplotu a inteligenci. 

Osoby typu pitta mají pocit tepla a více se potí. Postava bývá středního vzrůstu s přiměřenou svalovou hmotou. Pitta je charakteristická velkou chutí k jídlu, rychlým trávením a pravidelným vyprazdňováním. Její emoce a aktivity jsou ohnivé – výbušnost, energičnost, soutěživost, cílevědomost, ale také podrážděnost či agresivita. Obvykle mívá dobrou imunitu a jsou to jedinci silní a odolní. 

Stravování pitty

Pitta potřebuje ochladit, aby zůstala v rovnováze, proto je vhodné ve stravě přejít na jídla jemná, ochlazující a zklidňující. 

Doporučuje se vyhnout pohance, kukuřici, žitu, prosu, hnědé rýži, suchým vločkám, müsli, čočce, kyselému ovoci jako jsou meruňky, bobuloviny a grepy, jogurtu, sýrům, kysané smetaně, podmáslí, kyselým a pálivým potravinám, melase, medu, pepři a chilli koření. 

Pro pittu se hodí ječmen, rýže basmati, pšenice, otruby, slunečnicová a dýňová semínka, luštěniny, sladké druhy ovoce a zeleniny, mléko, sýr Cottage a studené nápoje.

Kapha  

Stručná charakteristika kaphy

Kapha je charakterizována silou a stálostí. Je tvořena z elementů země a vody. Kapha zodpovídá v těle za růst, stavbu těla a optimální tělesné funkce. Postava kaphy může být kulatější s větším podílem tukové hmoty. 

Charakteristickým znakem je klid, tichost, přemýšlivost, svědomitost, pravdomluvnost, někdy ale i lenost, neaktivita. Trávení bývá pomalé, zato spánek hluboký. 

Kapha miluje jídlo, a i z tohoto důvodu může mít problémy s vyšší tělesnou hmotností a přibýváním na váze.

Stravování kaphy

Lidé typu kapha by měli jíst především pokrmy vařené a vyhnout se tukům, sladkým jídlům a někdy i celkově živočišné stravě. 

Vhodné je omezit přísun hnědé a bílé rýže, vařených vloček, pšenice, ořechů a semen, fazolí, tofu, sójových bobů, sladkých druhů ovoce a zeleniny, tučných mléčných výrobků.

Lidé typu kapha by se měli orientovat na ostřejší jídla a koření, z obilovin na kukuřici, ječmen, pohanku, žito a z luštěnin na hrách, cizrnu, červenou čočku a tempeh. Z mléčných výrobků volit ty s nižším obsahem tuku nebo je možné si dopřát i sójové mléko. Vhodné jsou zeleninové šťávy.

stravování kaphy

Jak se ke stravování podle ájurvédy stavím já

Zaměření v mojí nutriční poradně není o tom, že bych klientům vyloženě doporučovala stravování v rámci ájurvédy, na to mám mysl až moc otevřenou a nechci se vyhradit a jít s klienty jen jednou cestou.

Osobně vnímám, že jako Středoevropané máme oproti ájurvédskému doporučení ve stravování ještě jiné zvyky, jinou genetickou vybavenost a samozřejmě ještě i jiné spektrum používaných surovin a potravin. Proto se mi nechce se těmito doporučeními výhradně řídit. 

Ale je pravda, že pokud se s klienty na téma stravování podle ájurvédy dostaneme, pak si z ájurvédy beru inspiraci především pro charakteristiku stravy a výběr potravin v rámci konstitučního typu člověka.

Osobní příklad: Jídelníček podle ájurvédy

Chtěla bych vám předat osobní zkušenost, co se mně a mému manželovi v rámci stravování podle ájurvédy osvědčilo.

Na internetu si můžete udělat tzv. „Dóša test“, kde vám podle vašich odpovědí vyjde vyhodnocení, jaký konstituční typ jste. Jedná se o procentuální vyjádření, z kolika % se jevíte jako váta, z kolika pitha a z kolika kapha. Pravděpodobně vám ale bude jeden typ převažovat.

Když jsem si tento test udělala já, a i můj manžel, musela jsem uznat, že zrovna u nás to opravdu sedí. Mně vyšel v největším zastoupení typ „váta“, manželovi „pitta“.

Já jsem menší postavy, štíhlá, je mi často zima, věčně mám studené nohy a ruce. Neosvědčilo se mi otužování, ale miluji saunování. Nemám moc ráda studené prostředí, zimu a studené bazény. Povahou jsem spíše klidná, zato fyzicky neposedím. Mám ráda pohyb a být v pohybu, takže mi nevadí ani fyzicky nenáročná manuální práce. 

Ve stravování opravdu nejvíc inklinuji ke sladké, pak slané, a nakonec kyselé chuti. Nejvíc vzdálená je mi chuť hořká a trpká. Nemám ráda smažená jídla, nerada piju a jím studené potraviny a nápoje. Naopak mi sedí teplá jídla – obilné kaše, zeleninové polévky, tepelně upravená zelenina a pak komponenty, které mě zahřejí (zázvor, kurkuma, kari…). Vyhovuje mi i strava bohatší na rostlinné tuky – olivový olej, ořechy, semena nebo kokosové mléko.

Můj manžel je naprostý opak. Jeho postava je vysoká. Jasně v něm převažuje element ohně – je extrovertní, výbušný, má intenzivní řečový projev. Je mu často horko a nemá ho rád – sauny, horké letní dny, horká jídla a nápoje. Polévky vůbec nevyhledává. Dokonce i teplá jídla jí raději vlažná nebo studená. 

Má rád jídla sladká a hořká. Naopak nemá rád pálivá jídla (která ho ještě více zahřejí). Dokonce i v zimě rád pije studené nápoje a nemá problém si dát v zimě zmrzlinu, poke bowl nebo studený zeleninový salát.

jídelníček podle ajurvédy

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Úžasná ajurvéda: Starodávný recept na spokojený život, zdraví i hubnutí

Využití stravování podle ájurvédy v mojí nutriční praxi

Když se s klienty v mojí nutriční poradně někdy dostaneme k „dóša testu“ a podle vyhodnocení jim sdělím doporučení ve stravě, pak dost často souhlasí. Vyskytuje se tam taková přirozená inklinace k určitému typu stravy nebo typu chutí, aniž by o doporučeních ájurvédy dříve cokoliv slyšeli.

Když uvedu příklad, pak u konstitučního typu, kde převládá kapha, obecně opravdu sedí omezovat sladká a tučná jídla ve stravě. 

V zásadě jsou typy „kapha“ hůře tolerující velké množství sacharidů a velké množství tuků, s tím bych souhlasila. Ještě bych dodala, že jim svědčí omezení především tuků živočišných. 

Naopak tito lidé kvitují zvýšený příjem ovoce a zeleniny jako prospěšný krok ve stravě.

Závěrem: Typy podle ájurvédy mohou mnohé napovědět

  • K ajurvédskému stylu stravování a léčení mám respekt, ostatně jako například k čínské medicíně, bylinkářství, a i západní medicíně. Každý tento systém nám může být inspirací a proč si to na sobě i různě nevyzkoušet. 
  • Člověk totiž někdy přesně nemusí hned odhadnout, co je pro něj dobré a až určitá zkušenost může přinést důležité poznání. 
  • Osobně se snažím nemít předsudky a odpory vůči různým stylům stravování a spíš mě baví je prozkoumávat a vyhodnocovat. Pokud uznám, že stojí za to, se do nějakého zkoumání vůbec pouštět, pak není na škodu si obzory rozšířit. A platí to i o ájurvédě.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Martina Rusňáková Korejčková

Martina Rusňáková Korejčková

Nechte si ode mne sestavit jídelníček na míru z pohodlí vašeho domova. Více informací.

Jsem nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe: pomocí konzultací stravování, jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené a celkového poradenství v životním stylu. V samotném srdci Plzně vedu svoji výživovou poradnu již řadu let. Také s radostí píšu články o stravování a přednáším na témata z oblasti životního stylu a zdraví.