Souvislost mezi tělesnou hmotností a kožními problémy zatím není známá. Objevují se nové studie, které naznačují zajímavé výsledky.
Obsah článku:
Jak vzniká akné
Každý pór naší pleti má napojení na mazovou žlázu, která produkuje ochranný maz. Problém nastává ve chvíli, kdy už je mazu příliš a pór se ucpává. Poskytuje tak živnou půdu pro růst bakterie zvané Propionibacterium acnes. Náš imunitní systém, konkrétně bílé krvinky, chtějí bakterii zlikvidovat. V kůži tak vzniká zánět, pupínky, černé tečky a zarudlé skvrny známé jako akné.
Příčiny akné
Zatím nejsou zcela známé. Pravděpodobně jde o souhru několika faktorů. Roli tu hrají:
- Genetika
- Strava
- Stres
- Hormonální změny
- Aktuálně probíhající infekční nebo jiná onemocnění
Akné a nadváha: Překvapivé výsledky izraelské studie
Akné postihuje až 85 % dospívajících i řadu dospělých. Americký časopis Journal of the American Academy of Dermatology uvedl výsledek rozsáhlé studie z let 2002 až 2015. Zúčastnilo se jí 600 000 dospívajících. Další 4 roky trvalo výsledky vyhodnotit.
„Dosavadní studie hodnotící riziko akné u obézních lidí přinášely protichůdné výsledky,“ vysvětluje Dr. Igor Snast z dermatologického ústavu Rabin Medical Center-Beilinson Hospital, Petach Tikva z Izraele.
„V některých studiích odhalila nadváha a obezita zvýšené riziko akné. Podle jiných studií měla nadváha naopak ochranný účinek.“
Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu
Podíl dospívajících s akné klesal spolu se zvyšujícím se BMI
I výsledky této rozsáhlé studie přinesly zajímavé výsledky: Čím vyšší BMI dospívající měli, tím paradoxně klesalo riziko akné. Konkrétně každá 1 jednotka BMI snižovala riziko akné u žen o 2,6 % a o 3,2 % u mužů.
„Inverzní vztah mezi BMI a akné naznačuje, že metabolicky aktivní tuková tkáň hraje v akné ochrannou roli,“ uzavřeli studii vědci. Přiznávají však, že výsledky je třeba validovat a zkoumat roli dalších faktorů. Rozhodně tak nelze doporučit udržovat své BMI mimo normální mez.
Zdravá strava proti akné
Také vztah zdravé stravy a akné lékaři už léta zkoumají. Nedávné studie naznačují, že potíže mohou souviset s příjmem sladkostí, resp. hladinou inzulinu v krvi, a glykemickým indexem přijímaných potravin.
Vliv glykemického indexu potravin
Číselný ukazatel zvaný glykemický index potravin (GI) naznačuje, jak rychle dané jídlo zvýší hladinu cukru v krvi. Konzumace potravin s vysokým GI způsobuje rychlé zvýšení a tím nárůst inzulinu v krvi. Lékaři předpokládají, že zvyšují také produkci mazu. Potraviny s vysokým GI proto pravděpodobně mají vliv na výskyt a závažnost akné.
Příklady potravin s vysokým glykemickým indexem
- Bílý chléb
- Sladké limonády
- Sladké pečivo, dorty, snídaňové cereálie s vysokým podílem cukru
- Bonbony
- Další vysoce průmyslově zpracované potraviny
Příklady potravin s nízkým glykemickým indexem
- Ovoce
- Zelenina
- Luštěniny
- Ořechy
- Celozrnné obiloviny
Výsledky studií
Jedna z odborných studií porovnávala 2 skupiny lidí po dobu 12 týdnů. Jedna konzumovala vysokoglykemickou a druhá nízkoglykemickou stravu. U druhé skupiny došlo ke zlepšení citlivosti na inzulin i úpravy akné v porovnání s první skupinou. Také jiná studie s 31 účastníky přinesla podobné výsledky.
Tyto menší studie naznačují, že zdravá strava bohatá na potraviny s nízkým GI může být užitečná při léčbě akné. I v tomto případě však chybí rozsáhlejší výzkum.
Tipy na domácí léčbu akné
Zvyšte příjem zinku
Zinek podporuje růst buněk, produkci hormonů, metabolismus i imunitu. Výzkumy naznačují, že lidé s akné mívají nižší hladinu zinku v krvi než lidé s čistou pokožkou. Při užívání tabletek se zinkem a doplnění zdravých potravin může během 2 měsíců dojít k nápravě stavu až o 100 %.
Dávkování zinku proti akné zatím nebylo stanoveno. Studie doporučují kolem 30 až 40 mg denně.
Omezte mléčné výrobky
Některé dílčí studie prokázaly vztah mezi nadměrnou konzumací mléka a mléčných výrobků a akné. Mléko totiž způsobuje v těle hormonální změny, které mohou vyústit v problémy s pokožkou. Chybí však další studie, které by tuto domněnku potvrdily.
Zklidněte pokožku zeleným čajem
Zelený čaj oplývá antioxidanty pro zdraví. Přímé důkazy o pití zeleného čaje v léčbě akné zatím chybí. Víme však, že snižuje hladinu cukru v krvi, čímž pravděpodobně ovlivní i kondici pleti.
Flavonoidy a taniny v zeleném čaji bojují proti bakteriím a snižují zánětlivost v těle. Hlavní antioxidant zeleného čaje epigalokatechin-3-galát (EGCG) také podle výzkumů redukuje tvorbu mazu, bojuje se záněty a brání růstu bakterií na náchylné pokožce.
V lékárně seženete krémy i pleťové vody s extraktem ze zeleného čaje. Snadno si ale doma vyrobíte i vlastní směs.
- Vylouhujte zelený čaj po dobu 3 až 4 minut.
- Nechte ho vychladnout.
- Pomocí ručníku, vatového tamponu nebo rozprašovače naneste na kůži.
- Nechte oschnout, opláchněte vodou a osušte.
Hydratujte pleť pomocí aloe vera
Gel z aloe vera hojí rány, popáleniny a bojuje se záněty. Prospět tak může i lidem s aknózní pokožkou. Konkrétní výzkumy však zatím chybí. Aloe vera obsahuje také kyselinu salicylovou a síru. Což jsou látky, které podle studií dobře fungují při léčbě akné.
Gel z aloe vera koupíte v lékárně. Vybírejte produkty s minimem dalších přísad, nebo si nejlépe vypěstujte své vlastní rostliny. Aloe je nenáročná na pěstování.
- Odřízněte list aloe a rozřízněte podélně.
- Seškrábněte gel lžičkou.
- Naneste na čistou suchou pokožku.
- Opakujete 1 až 2× denně dle potřeby.
Vyčistěte pleť jablečným octem
Mazu a zanesených pórů se pořád nemůžete zbavit. Zkuste jablečný ocet. Vyrábí se kvašením jablečného moštu nebo šťávy. Obsahuje několik organických kyselin, které prokazatelně zabíjejí bakterie způsobující akné. Zejména kyselina jantarová zmírňuje kožní záněty a zabraňuje zjizvení pokožky. Podobně funguje i obsažená kyselina mléčná.
Jablečný ocet navíc vysušuje nadbytečný maz z pórů.
Pozor! Použití silného jablečného octa na citlivou kůži může způsobit podráždění. Používejte jej v malém množství a řeďte vodou.
- Smíchejte jablečný ocet a vodu v poměru 1: 3. Na citlivou pokožku použijte více vody.
- Směs jemně naneste na pokožku pomocí vatového tamponu.
- Nechte 5–20 sekund působit, opláchněte vodou a osušte.
- Podle potřeby opakujte tento postup 1 až 2× denně.
Snižte stres
Hormony, které tělo vylučuje ve stresu, obecně zvyšují tvorbu kožního mazu a mohou tak způsobovat nebo zhoršovat záněty kůže. Existuje i řada studií, které přímo prokazují vliv stresu na zhoršení akné.
Jak konkrétně stres snížit, aby zároveň došlo i ke zklidnění pokožky, zatím lékaři zkoumají. Doporučují proto obecné rady, jak snížit stres:
- Spěte v klidné místnosti tak dlouho, jak si tělo řekne
- Naučte se práci s dechem
- Zkuste jógu nebo meditaci
- Nezapomínejte na fyzickou aktivitu
Zacvičte si
Cvičení snižuje stres, reguluje hladinu hormonů a podporuje krevní oběh. Tím získají i kožní buňky více výživy a lépe tak zvládají boj se záněty.
Zdraví dospělí by měli podle aktuálních doporučení cvičit zhruba 30 minut 3 až 5× týdně. Stačí svižná procházka, výlet nebo posilovací trénink podle aktuální výkonnosti.
Zdravým životním stylem proti zánětům
Snížit stres, dobře spát, pestře jíst. Říkáte si, že vám vlastně neradíme nic nového? Přesně tak. Cesta ke zdraví a redukci řady neduhů včetně akné vede přes zdravý životní styl. Sedněte si a sepište své nezdravé zvyky. Na druhou stranu připište, čím zdravějším je nahradíte. Plán vám pomůže zbavit se nezdravých návyků a vydat se správným směrem.
Přejeme hodně sil a brzkou radost ze zdravého těla 🙂