Restriktivní dietní směry jsou často založené na tvrzení, že příčinou zdravotních problémů včetně nadváhy a vážných onemocnění je jedna nebo více skupin potravin. V případě alkalické diety problematickou skupinu představují údajné kyselinotvorné potraviny. Jejich omezení či dokonce vyloučení vede údajně ke zlepšení zdraví a vyléčení různých neduhů a nemocí. Jak tato dieta funguje a co si o ní myslí naše nutriční terapeutky?
Obsah článku:
Základní principy alkalické (zásadité) diety
- Je to dietní směr varující před nemocemi údajně způsobenými překyselením organismu, kterému lze předejít konzumací zásadotvorných potravin a vyloučením kyselinotvorných potravin.
- Její zastánci a propagátoři tvrdí, že pomáhá zhubnout a funguje jako prevence (dokonce léčba) řady nemocí od migrén a alergií, přes bolesti kloubů až po rakovinu.
- Podle alkalické diety je dlouhodobě překyselený organismus (acidóza) náchylnější ke vzniku rakoviny. Tento názor nebyl vědecky potvrzen.
- Dieta je restriktivní. Dlouhodobé vyřazování velkého množství potravin rozhodně nelze doporučit.
Co si o alkalické dietě myslí naše nutriční terapeutka Mgr. Daniela Krčová?
Alkalická dieta zcela ignoruje základy fyziologie a přirozenou regulaci pH v těle. Tento dietní směr není založený na faktech a může způsobit velké množství výživových nedostatků ohrožujících zdraví.
Článek o alkalické dietě má čistě informativní charakter a je určený k rozšíření znalostí o populárních výživových směrech. Chcete-li zhubnout zdravě, své stravovací návyky s ohledem na své potřeby, potíže a cíle konzultujte s nutričním terapeutem nebo specialistou, dietologem či obezitologem.
Co je alkalická dieta
Alkalická dieta stojí na tvrzení, že západní styl stravování způsobuje soustavné překyselení organismu (tzv. chronic low-grade acidosis), a to údajně může za všechna civilizační onemocnění: včetně akné, nadváhy, problémů s potencí, osteoporózy až po rakovinu.
Cestu ke zlepšení a ochraně zdraví nabízí alkalická dieta, která se nachází na rozmezí veganské a vitariánské diety. Je založena na vysokém příjmu čerstvého ovoce a zeleniny (zásadotvorné potraviny) a omezeném či úplném vyloučení příjmu veškerých živočišných produktů (kyselinotvorné potraviny).
Omezení se ale netýká jenom živočišných výrobků (maso, vejce, mléko a mléčné výrobky) a průmyslově zpracovaných potravin, ale také zemědělských produktů. Alkalická dieta totiž doporučuje omezit nebo úplně vynechat i obiloviny. Příjem bílkovin je tak omezen jen na úzký okruh převážně rostlinných zdrojů.
Pravda o acidobazické rovnováze
Udržování acidobazické rovnováhy mezi zásaditými a kyselými látkami v těle je důležité. Lidský organismus však díky komplexnímu systému zvládá udržovat stabilní pH samo, složení jídelníčku v tom žádnou roli nehraje.
Kyselost nebo zásaditost látky se vyjadřuje pomocí pH, jehož rozsah činí 0 až 14, přičemž pH 7 je neutrální hodnota. Průměrné pH lidské krve se pohybuje v rozmezí od 7,36 do 7,44. Nízké pH krve se nazývá acidóza a vyšší pH alkalóza. Je normální, že hodnoty pH u každého člověk během dne kolísají. Ranní pH bývá spíše nižší (6,0 až 6,4), večerní naopak vyšší (6,7 až 7,0).
Acidobazická rovnováha je natolik důležitá, že i v případě sebemenší odchylky člověku hrozí život ohrožující stavy. Lidské tělo má naštěstí pro takové případy možnosti, které jej chrání před přílišným okyselením (acidózou) či zásaditostí (alkalózou). Činí tak pomocí okamžitých změn metabolismu a dýchání. Hlavními orgány, které udržují acidobazickou rovnováhu, jsou tedy plíce, ledviny a játra.
Potraviny a nápoje pH krve neovlivňují
Acidobazická rovnováha je jedním z nejpřísněji kontrolovaných systémů v těle. Organismus si tudíž musí poradit i s hodně kyselými potravinami i nápoji, jinak by člověk nepřežil. Lidské tělo si tedy pH krve reguluje samo, a tvrzení, že jej lze změnit skrze potraviny, je nepravdivé.
Co potraviny mohou dočasně změnit, je pH moči nebo slin. Posnídáte-li salát, bude moč více alkalická než v případě snídaně v podobě vajíček se slaninou. Nejedná se však o důkaz, že by váš organismus byl chronicky překyselený. K překyselení (acidóze) dojít může, ale pouze v důsledku patologických stavů, nikoliv proto, že k večeři milujete hovězí steak. Acidóza je vážný stav vyžadující lékařský zásah a odpovídající léčbu.
Pravdou je pouze to, že potraviny zanechávají kyselý nebo alkalický popel. Ten je dán relativním obsahem kysele (fosfor a síra) nebo alkalicky (vápník, hořčík a draslík) reagujících minerálů. Živočišné potraviny a obiloviny přitom zanechávají kyselinotvorné zbytky, ovoce a zelenina zásadotvorné. Čisté tuky, cukry a škroby jsou neutrální, jelikož neobsahují žádné bílkoviny ani minerály.
Jak se měří hodnota pH moči vs pH krve
Ke zjištění překyselenosti se používá měření pH moči pomocí lakmusového papírku, které lze provádět kdekoliv Tak ale zjistíte pH moči, nikoliv pH krve. Pravda je trochu jinde. Skutečnou hodnotu pH je možné přesně zjistit pouze na základě speciálního vyšetření krve. Problém je, že kyselost a zásaditost moči ovlivňuje jídelníček i chování, a získané hodnoty neodpovídají skutečnému tělesnému pH.
Základní principy alkalické stravy
Existují různé varianty držení zásadité diety, přičemž každá tvrdí trochu něco jiného. Většina se shoduje na tom, že zdraví neprospívají veškeré živočišné zdroje potravin, tedy nejen maso a masné výrobky, ale též vajíčka, mléko i mléčné produkty. Dále není vhodné jíst průmyslově zpracované potraviny a alkohol. Další omezení se týkají obilovin. Žádoucí je jíst velké množství čerstvé ovoce, zeleniny, luštěniny, ořechy a semena.
Jako rozporuplná je třeba brát doporučení týkající se některých druhů ovoce a rostlinných tuků. Jako velmi problematické se jeví také doporučení užívat různé minerální potravinové doplňky. Velkou obezřetnost vyžadují různé „detoxikační“ a „odkyselovací“ směsi, které ani tak nepodporují přirozenou detoxikaci jako zvýšenou zátěž pro ledviny.
Dovolené potraviny (alkalické, zásadité potraviny):
- až na drobné výjimky téměř veškerá zelenina a zralé ovoce,
- ořechy a semínka,
- mořské řasy,
- zelený ječmen,
- mléčně kvašená zelenina,
- bylinky: bazalka, kopr, petržel, koriandr,
- sójové produkty,
- lněný a olivový olej,
- luštěniny: hrách, čočka, cizrna, fazole,
- voda smíchaná s citronovou šťávou,
- naklíčené obiloviny, které mají menší kyselinotvorný dopad.
Nevhodné a zakázané potraviny (kyselinotvorné potraviny):
- maso, masné výrobky a uzeniny,
- vejce, mléko a mléčné výrobky,
- průmyslově zpracované potraviny,
- obiloviny,
- některé druhy zeleniny a ovoce: rajčata, špenát, jahody, rebarbora,
- některá semena: mák,
- živočišné tuky: máslo, sádlo,
- slunečnicový oleje,
- potraviny obsahující cukr,
- alkohol.
Alkalický jídelníček je podle propagátorů nejlepší doplnit o speciální výživové doplňky na podporu alkalizace. Zakoupit si lze přímo „odkyselovací přípravky“ ve formě nejrůznějších alkalizačních balíčků, které často rovnou obsahují i lakmusové papírky, abyste se mohli sami ujistit, že je váš organismus překyselený.
Jak vypadají běžná jídla dle alkalické diety
Jídelníček dle alkalaické diety je jednotvárný a zahrnuje převážně zeleninová a ovocná jídla, luštěninové pokrmy, ořechy a semena. Povolené jsou i sójové produkty, které mohou figurovat jako jeden z hlavních zdrojů rostlinných bílkovin. Při přípravě lze používat pouze některé rostlinné oleje (např. olivovým lněný, sezamový, kokosový).
Tipy na recepty na Bezhladoveni.cz:
- Zdravé banánové lívanečky s jahodami
- Pečené brambory se zeleninou a ořechovo-semínkovou posypkou
- Okurkový salát s kokosem a arašídy
- Pečená zelenina s quinoou, čočkou a kešu dresinkem
- Čočkový salát s pečenou mrkví
- Batátová polévka s kokosovým mlékem
Údajné účinky alkalické diety na zdraví
Na začátku této části upozorňujeme, že zde představíme možné přínosy, které tvrdí zastánci tohoto dietního směru.
Možné účinky a výhody:
- zakazuje všechny průmyslové zpracované potraviny
- doporučuje vyhýbat se fast foodovým pokrmům
- může příznivě působit na celkové zdraví
- může podpořit hubnutí a udržení zdravé váhy
- může prospívá normální funkci a zdraví ledvin
- údajně léčí rakovinná onemocnění
- je bezlepková a bezlaktózová
- je bohatá na vitaminy a minerály
Tvrzení týkající se prevence zdraví a úspěšné léčby rakoviny a jiných vážných onemocnění nebyla vědecky potvrzena, a my tato tvrzení nezastáváme. Souhlasit lze pouze s těmi, která se týkají doporučení omezit průmyslově zpracované potraviny a jídla obsahující velké množství cukru a nezdravých tuků.
Alkalická dieta a hubnutí
Přechod na alkalickou dietu pomáhá lidem pomoci shodit kilogramy navíc. To je fakt, nicméně důvodem není alkalická dieta samotná, nýbrž změna stravovacích návyků. Máte-li nadváhu a stravujete se nezdravě, jakákoliv změna jídelníčku vám musí nutně prospět.
Výměna průmyslově zpracovaných potravin, převážně polotovarů, fast foodových jídel a sladkostí, za ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy a semena většinou vždycky vede ke kontrole toho, co daná osoba konzumuje, a většinou i ke kalorickému deficitu. A kalorický deficit, jak z našich článků už víte, je pravým důvodem úspěšné redukce tělesné váhy.
Alkalická dieta a rakovina
Asi nejodvážnějším tvrzením je údajný pozitivní vliv diety na vyléčení rakoviny. Dle jejich teorie nádorové buňky prospívají a rostou pouze v kyselém prostředí, tudíž alkalická dieta je nejen zastaví, ale i zlikviduje. Jenomže nádorové buňky rostou i v alkalickém prostředí. Zvýšená kyselost totiž není příčinou vzniku rakoviny, ale jejím důsledkem. Kyselé prostředí vytváří intenzivní metabolismus nádoru. Při léčbě rakoviny se nespoléhejte na samozvané zázračné diety a babské rady, ale vždy respektujte doporučení svého onkologa.
Recentní systematický přehled z roku 2016 z British Medical Journal o souvislosti alkalické vody a léčby rakoviny tvrdí:
Navzdory propagaci zásadité diety a alkalické vody médii a prodejci, nemáme téměř žádné důkazy, které by tato tvrzení podporovaly či vyvracely. Tento systematický přehled literatury postrádá důkazy pro či proti použití alkalické vody pro léčbu rakoviny. Propagace alkalické diety či vody pro prevenci či léčbu rakoviny není oprávněná.
Institut Moderní Výživy, článek Alkalická voda: Móda vs. fakta
Nevýhody a rizika alkalické diety
Pomineme-li, že celý koncept alkalické diety stojí na velmi vratkých nohách, jako hlavní nevýhody vnímáme:
- omezený a stereotypní jídelníček, který omezuje nebo vylučuje konzumaci masa a dalších živočišných produktů,
- riziko nízkého energetického příjmu a nevyváženého obsahu životně důležitých živin, zejména bílkovin a zdravých tuků, některých vitaminů a minerálů,
- problém s dlouhodobým dodržováním takto silně omezeného výběru potravin a jídel,
- nezdravý přístup k jídlu může bránit osvojení zdravých stravovacích návyků a vést až k poruchám příjmu potravy,
- odlišné stravovací návyky mohou mezi lidmi vyvolávat neshody, až se dotyčný začne stranit společenského života,
- riziko, že onkologický či jinak vážně nemocný pacient odmítne konvenční léčbu, a rozhodne se léčit jenom alkalickou dietou.
Pro koho je alkalická dieta (ne)vhodná
Zásaditá dieta je vhodná jenom pro naprosto zdravé dospělé jedince, kteří navíc dobře umí vybrat ty správné potraviny. Nejdůležitější je umět si sestavit jídelníček tak, aby v něm nechyběly žádné důležité makroživiny, ani mikroživiny.
Tento výživový styl může vyhovovat lidem, kteří tak jako tak preferují rostlinnou stravu a živočišné produkty jedí výjimečně. Ti však mohou narazit na problém v podobě zákazu obilovin jakožto nevhodného jídla.
Alkalická dieta může s určitými úpravami prospívat osobám, které trpí alergií či intolerancí lepku nebo laktózy. Nicméně je třeba tělu zajistit dostatečný příjem bílkovin a v tom má tato dieta značné mezery. Proto je doporučeno změnu jídelníčku zejména u lidí s problémy v oblasti trávení probrat s nutričním terapeutem.
V žádném případě by ji neměli držet těhotné a kojící ženy, děti a mladí dospělí a senioři. Absolutně nevhodná je pro osoby trpící chronickými a vážnými zdravotními obtížemi.
Vyjádření nutriční specialistky Mgr. Daniely Krčové
Alkalická dieta úplně opomíjí fyziologické fungování lidského těla a metabolismu. Skutečnost je totiž taková, že pH v těle si náš organismus přirozeně udržuje pomocí oxidu uhličitého, bikarbonátů, vody a dalších sloučenin. K překyselení organismu dochází až při vážných a chronických chorobách (např. pneumonie, nekompenzovaná cukrovka, poruchy ledvin, těžké průjmy nebo dlouhé zvracení).
Alkalická dieta doporučuje pravidelné měření pH moči, které ovšem nevypovídá nic o pH krve a jednotlivých orgánů. Měření pH moči je tedy zbytečné a už vůbec není dobrým ukazatelem pH organismu ani celkového zdraví.
Z alkalické diety lze pozitivně zhodnotit jen to, že podporuje vyšší přísun ovoce a zeleniny, zato zakazuje průmyslově zpracované potraviny a přidané cukry. Tím se do jídelníčku dostane více vlákniny, některých vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. To rozhodně prospěje každému. Je to také hlavní důvod, proč se lidé na alkalické dietě začnou cítit lépe po fyzické i psychické stránce.
Pokud jde o redukci tělesné hmotnosti při dodržování alkalické diety, ani tady se zázrak nekoná. Úbytek váhy je způsoben jen a pouze kalorickým deficitem, tedy omezením příjmu kalorií v důsledku vyřazení drtivé většiny energeticky hodnotných potravin. Alkalická dieta však bývá až příliš nízkoenergetická, což může nejen způsobit velký jojo efekt a zpomalení metabolismu, ale může to být velmi zdravotně nebezpečné.
Často dochází také k drastickému omezení příjmu bílkovin a hrozí ztráta svalové hmoty, chronická únava i osteoporóza. V případě dodržování alkalické diety nám hrozí nedostatek bílkovin, vápníku, vitaminu D, vitaminu B12, jódu či zinku.
Naše doporučení
Alkalická dieta je další z kategorie restriktivních výživových směrů, které tvrdí, že omezení jedné či více skupin živin je zdraví prospěšné. V tomto případě zdraví neprospívají potraviny s údajných kyselinotvorným účinkem, což jsou maso, masné výrobky, ostatní živočišné produkty, obiloviny, některé druhy ovoce, zeleniny a rostlinných olejů.
Tato dieta rozhodně nesplňuje obecné zásady pestrého a vyváženého stravování a naopak vyžaduje dodržování přísného dietního režimu založeného na konzumaci vybraných skupin potravin rostlinného původu.
Pokud si nejste jistí a nevíte, jak si se změnou jídelníčku u sebe konkrétně poradit, případně jsou vaše zdravotní problémy vážnějšího rázu, neváhejte se svěřit do rukou odborníků na výživu s odpovídajícím vzděláním, což jsou nutriční terapeuté a specialisté a lékaři.
Závěrečné shrnutí: Alkalická dieta je módním výstřelkem mezi dietami, nemoci léčit neumí
Co si z článku odnést?
- Alkalická dieta je restriktivní téměř veganský výživový směr, který stojí na konzumaci ovoce, zeleniny, luštěnin, ořechů a semen.
- Acidobazická rovnováha je jedním z nejpřísněji kontrolovaných systémů v lidském organismu.
- Systémové pH neovlivňují potraviny ani nápoje, nicméně mohou dočasně ovlivnit pH moči a slin.
- Opírá se o tvrzení, že překyselení organismu je příčinou celé řady onemocnění včetně rakoviny, což nebylo vědecky potvrzeno.
- Vzhledem k tomu, že nejde o pestrý jídelníček, se alkalická dieta nehodí k dlouhodobému držení.
ŘEŠENÍ NADVÁHY, NA KTERÉ NEJSTE SAMI
Získejte personalizovaný návod, jak zhubnout. Stačí jednoduchý rozbor krve!
Diagnostika Index hubnutí:
Komplexní analýza vašeho metabolismu
Odhalte díky naší unikátní analýze krve skryté příčiny, které možná můžou za to, že se vám dlouhodobě nedaří zhubnout nebo za to, že nabíráte váhu i přes to, že se moc nepřejídáte.
Zjistíte, jak je na tom váš metabolismus
Odhalíme potenciální zdravotní rizika
Získáte návod na míru, jak zhubnout
Doporučení nutričního specialisty
Nyní navíc i startovací jídelníček
Až každý třetí Čech má poruchu metabolismu, která může bránit v hubnutí
Metabolismus je velmi citlivý proces, který je při dlouhodobě nesprávném životním stylu, nebo zásluhou genetických predispozic, náchylný k poruchám. Ty nejzávažnější poruchy (např. metabolický syndrom či diabetes) mají velmi negativní vliv na fungování našeho metabolismu a můžou vést i k velmi závažným nemocem.
Dle průzkumu v ČR trpí metabolickým syndromem 32 % mužů a 24 % žen ve věku 24-65 let.
5 příznaků, že váš metabolismus nemusí být úplně v pořádku
Několikrát za den máte chuť na sladké?
Brzy po jídle máte opět hlad?
Po jídle se často cítíte ještě více unaveni než před?
Usazuje se vám tuk převážně v oblasti břicha?
Nepřejídáte se, ale vaše váha přesto pomalu roste?
Nebezpečí začarovaného kruhu, který vás nutí přibírat
Většina metabolických poruch působí jako začarovaný kruh. Tělo není schopné z přijaté potravy získat dostatek živin, a tak vás nutí jíst více a více, čímž se ale samotný problém jen prohlubuje. Proto je důležité problém odhalit co nejdříve a pokusit se ho zvrátit, dokud je čas.
Rozbijte začarovaný kruh, stejně jako více než 30 tisíc spokojených klientů před vámi
„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“
Lucie Absolonová
-21 kg
„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”
Martin Bartys
-19 kg
„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”
Jarmila Čížková
-56 kg
„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”
Milan Buška
-21 kg
Pětihvězdičková kvalita dostupná v každém větším městě
Rezervujte si konzultaci ještě dnes a přesvědčte se sami, proč našich 50+ klinik po celé ČR má dohromady více než 1000 pětihvězdičkových hodnocení na Google.
Seznam všech klinik
JIHOČESKÝ KRAJ
Písek – třída Národní svobody 468
České Budějovice – Grünwaldova 10
JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Břeclav – Lidická 3411
Brno – Čechyňská 547/5
Brno – Horova 32
Hodonín – Palackého 1018/2
KARLOVARSKÝ KRAJ
Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3
Cheb – Dragounská 2563/4
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36
Jičín – Pod Koželuhy 591
Trutnov – Pražská 168
LIBERECKÝ KRAJ
Česká Lípa – Hrnčířská 2985
Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8
Liberec – Husova 29/1
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41
Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)
Karviná – Fryštátská 9/64
Opava – Horní náměstí 374/378
Ostrava – Porubská 708/16
Ostrava – nám Msgre Šrámka 5
Ostrava – Sadová 1892/41
Třinec – 1.Máje 123
OLOMOUCKÝ KRAJ
Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice
Prostějov – Olomoucká 3199/1a
Šumperk – Langrova 3140/25
PARDUBICKÝ KRAJ
Chrudim – ulice Obce Ležáků 835
Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737
Svitavy – Svitavská 665
Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128
PLZEŇSKÝ KRAJ
Plzeň – Zbrojnická 1
Rokycany – Srbova 216/1
PRAHA
Praha 1 – Vodičkova 19
Praha 2 – Slezská 28
Praha 4 – Budějovická 11
Praha 4 – Opatovská 1753/12
Praha 5 – Radlická 117
Praha 5 – Drtinova 363/22
Praha 6 – V. P. Čkalova 26
Praha 8 – Sokolovská 59
Praha 9 – Vysočanská 382/20
STŘEDOČESKÝ KRAJ
Benešov – Hráského 531
Beroun – V Pražské bráně 74/2
Kladno – Poděbradova 3329
Mělník – Legionářů 73
Mladá Boleslav – Zalužanská 1463
Poděbrady – Husova 6/17
Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156
ÚSTECKÝ KRAJ
Děčín – Sládkova 1062
Chomutov – Zborovská 1760/3
Litoměřice – Svatojiřská 596/32
Most – SNP 2526/60
Teplice – Školní 1019/19
Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6
VYSOČINA
Havlíčkův Brod – Humpolecká 217
Jihlava – Mrštíkova 16
ZLÍNSKÝ KRAJ
Valašské Meziříčí – Králova 1283
Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433
Podzimní akce
Diagnostika dočasně rozšířena!
Nyní navíc získáte:
Biochemický rozbor rozšířený o nové parametry
Přesnější detekci inzulínové rezistence
Diagnostiku Apetit index™ odhalující, zdali vás vaše tělo zbytečně nenutí přejídat
1500 Kč
To vše za akční cenu 390 Kč
Zvolit správný plán je půlka výhry, přijďte si pro ten svůj
V rámci diagnostiky získáte:
🔬 Biochemický rozbor krve
⚖ Analýzu kompozice těla
👩 Konzultaci s nutričním specialistou
📝 Výsledky a doporučení na míru
🍽 Startovací jídelníček
➕ Dočasně rozšířenou diagnostiku
Rezervace je nezávazná.
Absolvování konzultace vás nezavazuje k nákupu dalších služeb.
Službu Index hubnutí poskytuje NUTRIADAPT s.r.o. – Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 322381.