Anémie: Příznaky, druhy chudokrevnosti a jejich léčba

Anémie neboli chudokrevnost je porucha, při které červené krvinky dostatečně nezvládají přenášet kyslík v těle. Chudokrevnost je spojená s extrémní únavou, malátností a závratěmi, ale následky anémie mohou být i závažnější. Základem léčby je úprava jídelníčku a navýšení příjmu některých živin. Jak anémii rozpoznat a co jíst proti chudokrevnosti?

Anémie neboli chudokrevnost: Co to je?

Chudokrevnost (anémie) je porucha, při které dochází ke snížení množství červených krvinek (erytrocytů) v krvi a ke snížení množství krevního barviva (hemoglobinu). Hemoglobin v červených krvinkách je naprosto nezbytný pro přenos kyslíku v těle. Pokud je hemoglobinu v těle málo, tkáně nemají dostatečný přísun kyslíku a nemohou správně pracovat.

Příznaky anémie

Nedostatečný přísun kyslíku do tkání se může negativně projevit na fungování celého těla. Chudokrevný člověk je často unavený a vyčerpaný, má bledou pokožku, rychle se zadýchá, může mít problémy s vykonáváním každodenních činností a sportováním.

Mírná anémie nemusí vyvolat žádné příznaky nebo mohou být příznaky tak nenápadné, že zůstanou bez povšimnutí. Příznaky mohou být patrnější během fyzické aktivity nebo když je člověk ve stresu.

Pozorujte své tělo

Obecně platí, že čím je anémie vážnější, tím vážnější a výraznější jsou i její příznaky a důsledky. Největším problémem je výskyt anémie u malých dětí, kdy dlouhodobý nedostatek kyslíku ve tkáních může způsobit vážné poruchy vývoje.

Hladiny hemoglobinu u žen a mužů

U mužů se normálně hladina hemoglobinu pohybuje v rozmezí 130 až 180 g/l a u žen vlivem menstruace hranice kolísá v rozmezí 120 až 160 g/l. Hladina hemoglobinu se určuje krevními testy. Pokud se při krevním rozboru zjistí hladina hemoglobinu nižší než 130 g/l u mužů a 120 g/l u žen, mluvíme o anémii. 

K běžným příznakům chudokrevnosti patří:

  • únava a slabost
  • bledá kůže
  • dušnost při námaze
  • závratě nebo točení hlavy
  • bolest hlavy
  • poruchy koncentrace
  • nepravidelný srdeční tep
  • bušení srdce
  • nechutenství
  • studené ruce a nohy
  • vypadávání vlasů
  • zhoršená kvalita nehtů
  • neklidné nohy
  • častější infekce
  • plynatost
  • úbytek na váze
  • při rychlé ztrátě více než 0,5 l krve může následovat rozvoj šoku a selhání oběhu
příznaky chudokrevnosti

Chudokrevnost vzniká z různých příčin. Poznejte hlavní typy anémie

Příčinou anémie je buď narušená tvorba červených krvinek, zvýšený zánik červených krvinek, zvýšení objemu krevní plazmy nebo krevní ztráty. Chudokrevnost může vzniknout z mnoha různých důvodů. Mezi časté příčiny patří nedostatek železa, nízký příjem vitaminu B12 a kyseliny listové, ztráta krve (vážné zranění, operace, silná menstruace), těhotenství nebo podvýživa.

Anémii mohou vyvolat také některé léky (např. chemoterapeutika), nadměrná spotřeba alkoholu, dědičné stavy (Diamond-Blackfanova anémie nebo talasémie) a chronická onemocnění (onemocnění ledvin, onemocnění jater, HIV, hepatitida, nádorová onemocnění a zánětlivé onemocnění střev). 

Anémii lze rozdělit do několika skupin podle příčiny vzniku. Každý typ anémie má specifické příznaky, příčiny i léčbu.

Anémie z nedostatku železa (sideropenická anémie)

Anémie z nedostatku železa je v našich podmínkách nejčastějším typem chudokrevnosti. Železo je důležité pro tvorbu hemoglobinu, a ten je zase důležitý pro přenos kyslíku do tkání. Pokud v těle není dostatek železa, dochází ke snížení tvorby hemoglobinu, a tím i k omezení přísunu kyslíku do tkání: kyslík se totiž nemá na co navázat.

Mezi hlavní příčiny této anémie patří nedostatečný příjem železa ve stravě, zvýšená potřeba železa (např. v těhotenství), snížené vstřebávání železa (např. při zánětlivých onemocněních střev, po operaci žaludku) nebo velké krevní ztráty (těžká poranění, silná menstruace).

Železo získáváme hlavně ze stravy, kde se vyskytuje ve dvou formách: jako hemové železo (dvojmocné) a nehemové železo (trojmocné).

  • Hemové železo se nachází v potravinách živočišného původu. Mezi hlavní zdroje patří maso, vnitřnosti a ryby.
  • Nehemové železo se nachází v rostlinných potravinách a potravinách obohacených železem. Mezi zdroje nehemového železa patří obiloviny, luštěniny, listová zelenina, droždí, ořechy a sušené ovoce.

Naše tělo dokáže vstřebávat oba typy železa, ale snadněji se vstřebává hemové železo z živočišných potravin. Vstřebatelnost hemového železa je přibližně 20–25 %, zatímco u nehemového železa je to jen 3–15 %. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Železo v potravinách: Vliv na zdraví, rizika nedostatku i nadbytku + hlavní zdroje

Kromě toho, využitelnost nehemového železa snižuje celá řada látek běžně obsažených v potravinách: kyselina fytová (obiloviny), kyselina šťavelová (špenát), vápník nebo třeba polyfenoly v kávě. Na příjem železa by si proto měli dát pozor hlavně ti, kteří konzumují výhradně rostlinnou stravu, a to právě kvůli horší využitelnosti nehemové formy železa.

Anémie z nedostatku vitaminu B12

Tento typ anémie se objevuje hlavně u veganů a vegetariánů, kteří mají nedostatek vitaminu B12 ve stravě. Vitamin B12 se totiž vyskytuje výhradně v živočišných potravinách. Mezi zdroje vitaminu B12 patří maso, ryby, mléko nebo vejce. K nedostatku vitaminu B12 může také dojít při poruchách jeho vstřebávání v tenkém střevě nebo při onemocnění slinivky.

nedostatek vitaminu B12

Anémie z nedostatku kyseliny listové

Příčinou může být snížený příjem kyseliny listové ve stravě nebo její špatné vstřebávání. Nedostatek kyseliny listové se objevuje také u alkoholiků a nedonošených dětí. Kyselina listová patří mezi vitaminy skupiny B, konkrétně jde o vitamin B9. Doplnit ho můžete z jater, kvasnic nebo zelené zeleniny.

Aplastická anémie

Aplastická anémie je vzácné onemocnění způsobené útlumem kostní dřeně. Při tomto typu anémie dochází k narušení funkce kostní dřeně, což vede ke snížení počtu červených krvinek, ale i ostatních složek krve (bílých krvinek nebo krevní destiček). 

Aplastická anémie může být způsobena autoimunitními chorobami, těžkými virovými infekcemi, toxiny, nebezpečným zářením nebo léčbou pomocí cytostatik. Pro aplastickou anémii je typické časté krvácení z nosu a zvýšená tvorba modřin.

Základem léčby je odstranění příčiny, po kterém následuje podpůrná péče – podávání transfuzí a antibiotik. Při těžkých formách aplastické anémie je nutné transplantovat kostní dřeň nebo zahájit imunosupresivní léčbu.

Perniciózní anémie

Perniciózní anémie je autoimunitní porucha, která vzniká na základě nedostatku vitaminu B12. K tomu dochází v důsledku poškození žaludeční sliznice protilátkami a v žaludku se nevytváří tzv. vnitřní faktor, který je nezbytný pro vstřebávání vitaminu B12 z žaludku. Léčba spočívá v injekčním podávání vitaminu B12, které je často doživotní.

Anémie při chronických onemocněních

U některých chorob se anémie objevuje jako jeden z příznaků. Jedná se například o zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba), revmatoidní artritidu, selhání ledvin a jater, chronické infekce, a zhoubné nádory. Cílem léčby je léčba samotného onemocnění, které anémii způsobilo.

Hemolytická anémie

Při hemolytické anémii dochází k předčasnému rozpadu červených krvinek ve slezině. Kostní dřeň zároveň není schopná dostatečně rychle vytvářet nové červené krvinky. U zdravého člověka mají červené krvinky životnost asi 100 až 120 dnů. Poté červená krvinka zaniká a je nahrazena novou krvinkou z kostní dřeně, čímž se udržuje rovnováha mezi vznikem a zánikem červených krvinek.

U hemolytické anémie však dochází ke zničení červených krvinek za mnohem kratší dobu, často v průběhu několika dní až týdnů. Při hemolytické anémii odumírají červené krvinky tak rychle, že je kostní dřeň nestíhá dostatečně nahradit. Tento typ anémie může být dědičný (způsobený poruchou genů) i získaný (poškození fyzikálními činiteli, toxiny nebo vlastními protilátkami).

Srpkovitá anémie

Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění, které se projevuje změnou tvaru červených krvinek. Červené krvinky normálně vypadají jako promáčknuté piškoty, ale při srpkovité anémii se mění do tvaru protažených srpků. Příčinou této změny je mutace genu pro hemoglobin. Srpkovitá anémie se projevuje obvykle už v dětství a nejčastěji se vyskytuje u obyvatel tropických a subtropických oblastí. Srpkovitá anémie výrazně snižuje průměrnou délku života, přibližně na 40 až 50 let.

Talasémie

Talasémie je vrozená choroba, při které se tvoří nadměrné množství abnormálního typu hemoglobinu. Tento typ hemoglobinu není schopen transportovat kyslík do tkání a buněk.

Anémie v těhotenství

Chudokrevnost se může objevit i v průběhu těhotenství. Příčinou je zvýšená potřeba železa a kyseliny listové pro matku i dítě. Základem prevence je pestrá strava s dostatkem potravin bohatých na kyselinu listovou a železo, ale také užívání kyseliny listové ve formě doplňků stravy.

anémie v těhotenství

Rizikové faktory rozvoje anémie

Anémie se může objevit u všech věkových kategorií, etnických skupin a obou pohlaví, ale častější je u žen v reprodukčním věku, těhotných žen a starších osob. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihuje anémie přibližně čtvrtinu celosvětové populace

K rizikovým faktorům patří:

  • výživové směry omezující živočišné produkty (vegetariánství, veganství, frutariánství)
  • dodržování extrémně nízkokalorických diet
  • těžký úraz 
  • velké krevní ztráty po rozsáhlé operaci
  • dědičné vlivy
  • věk nad 65 let
  • silná menstruace
  • těhotenství
  • dlouhodobé užívání některých léků
  • nadměrná konzumace alkoholu
  • chronická onemocnění (infekce, autoimunitní onemocnění, onemocnění ledvin, nádorová onemocnění, zánětlivá onemocnění střev, celiakie, Crohnova choroba)
  • leukémie
  • HIV
  • tuberkulóza 

Jak se anémie léčí?

Léčba vždy závisí na příčině anémie. Pokud anémie vznikla z důvodu nedostatku železa, kyseliny listové nebo vitaminu B12, je základem léčby zvýšení příjmu těchto látek prostřednictvím jídelníčku nebo doplňků stravy (na základě doporučení lékaře). 

Při narušené schopnosti vstřebávat tyto látky ve střevě se používá jejich injekční forma. Kromě úpravy jídelníčku je vhodný také pravidelný pohyb, eliminace stresu, omezení spotřeby alkoholu a zlepšení spánkových návyků.

Pokud anémie vznikla v důsledku nějakého onemocnění, je zapotřebí nejdříve léčit samotnou příčinu anémie. Ve vážnějších případech může být potřeba anémii řešit krevními transfuzemi a u těch nejvážnějších případů transplantací kostní dřeně.

Jídelníček při anémii

Jídelníček při chudokrevnosti by měl obsahovat potraviny bohaté na železo a další vitaminy nezbytné pro tvorbu hemoglobinu a červených krvinek. Do jídelníčku je vhodné zařadit také potraviny, které tělu pomáhají lépe vstřebat železo z trávicího traktu.

Závěr: Anémie je záludný problém, který může způsobit značné problémy

  • Následky neléčené anémie mohou být opravdu vážné. Pokud se anémie neléčí, dochází k  nedostatečnému zásobení organismu kyslíkem (tzv. hypoxie) a k zatěžování srdečně-cévního systému.
  • To může vést k potížím s krevním tlakem, srdečním problémům, až k úplnému srdečnímu selhání. 
  • Příznaky naznačující anémii proto rozhodně neignorujte a v případě podezření na chudokrevnost neprodleně zamiřte k lékaři.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Daniela Krčová

Daniela Krčová

Jsem nutriční specialistka a výživu člověka jsem vystudovala v magisterském studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia jsem založila svou vlastní nutriční poradnu v Ostravě (NutriD poradna), ve které pomáhám lidem se správnými a trvale udržitelnými stravovacími návyky. Věnuji se hlavně sportovní výživě a hubnutí, ale zaměřuji se také na výživu při potravinových alergiích a intolerancích, cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo třeba na výživu těhotných a kojících žen. Mezi mé hlavní zájmy patří posilování, běhání a turistika.