Avokádo – pěstování z pecky

Věděli jste, že i pecku z avokáda jde dále využít? I začátečník z ní zvládne snadno a rychle vypěstovat pěknou domácí „palmu“, která při dobré péči může dokonce nést další ovoce!

Co byste měli vědět o hruškovci přelahodném

Hruškovec přelahodný, strom který plodí avokáda, patří k nejdéle pěstovaným rostlinám vůbec. První zmínky o něm pocházejí z indiánské Ameriky a jsou staré přes 8 000 let. Ve své domovině dorůstá i přes 15 metrů. V domácích podmínkách vypěstujeme stromek zhruba 10-15× menší oproti původní velikosti.

Úspěšné pěstování začíná správným výběrem avokáda

Existuje přes 800 odrůd hruškovce, které dávají různé druhy plodů s vrásčitou i hladkou slupkou, vejčité i hruškovité, černé i světle zelené.

Pro domácí pěstování avokáda není důležitý druh ani velikost, ale stupeň zralosti. Zejména v létě dozrává velmi rychle, proto doporučujeme vybrat v obchodě středně dozrálý, na omak lehce pružící, plod a doma jej nechat pod kontrolou 1-3 dny dojít tak, aby bylo příjemně měkké.

Jak vypěstovat avokádo z pecky krok za krokem

  1. Vyjmutí pecky z dužiny: Opatrně avokádo nakrojte podél až skoro k pecce a prsty „rozlouskněte“ od sebe. Pozor, abyste do pecky neřízli a nepoškodili tak její ochrannou vrstvu. Papírovou utěrkou ji očistěte od zbytků dužiny.
  2. Zasazení: Na internetu najdete řadu rad, jak „předpěstovat“ plody ve vodě. Jde ale o zbytečně zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. Stačí pecku špičkou nahoru a plochou stranou dolů zatlačit cca 2,5-3 cm do lehkého substrátu (2/3 pecky musí zůstat nad zemí). Sázet nemusíte hned, pecku klidně nechte pár dní zaschnout.
  3. Umístění: Květináč umístíme na teplejší, světlé místo (ideální je rozmezí 21-24 stupňů Celsia) a pro začátek obden lehce zalijeme.
  4. Zaštipování: Až začne rostlina rašit, zaštipujte ji, podpoříte tak její rozkošatění o postranní výhonky.

Jak pečovat o rostlinku

Hruškovec je nenáročný na péči. Daří se mu při pokojové teplotě, v létě jej můžete přemístit také ven (ale jen, když teplota neklesá pod 7 stupňů). Stačí ho zhruba 1-2× týdně zalít, ideálně dešťovou vodou svrchu, aby kořeny neuhnívaly. Když zapomenete na zalití delší dobu, rostlinka zareaguje opadem listů. Nevyhazujte ji, stačí jej zastřihnout a znovu obroste. V zimě zalévání omezte.

Můžeme očekávat sklizeň a kdy?

Ano, díky poměrně vzácné vlastnosti, tzv. partenokarpii, může stromek plodit ovoce (ale bez semen), aniž by došlo k opylení. První plody se objevují zhruba ve 4.-6. roce života rostlinky. Nenechte se překvapit tím, že dozrávání avokád trvá až 8 měsíců.

TIP: Ať už si avokádo vypěstujete sami doma nebo si ho zakoupíte v obchodě, připravili jsme pro vás zdravé recepty z avokáda.

Přejeme hodně štěstí nejen při pěstitelských pokusech!

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.