Barefoot boty nejsou všelék, ale hodně problémů s nimi odezní, říká Kamil Vedral z českého zastoupení Vivobarefoot

Trend barefoot bot a bosonové chůze hýbe světem. Zeptali jsme se proto průkopníků v této oblasti – českých zástupců značky Vivobarefoot. Vivo znamená latinsky žít a barefoot bos. Opravdu být bos rovná se skutečně žít?

Obsah článku:

Naše chodidlo je mistrovským dílem přírody. Má 200 000 nervových zakončení, 19 svalů a 26 kostí. Jak konkrétně tlumí konvenční bota jejich funkci?

V klasických botách je podpora nožní klenby, která neumožňuje chodidlu přirozený pohyb. Dále pak mají tyto boty úzkou špičku, která znemožňuje chodidlu a prstům, aby se přirozeně roztáhly s každým došlapem. Také kvůli tlumené patě lidé v klasických botách došlapují při běhu na patu, pata je statická a na rozdíl od přední části chodidla není schopná tlumit nárazy na pohybový aparát. Tyto otřesy mají na pohybový aparát negativní dopad. 

První barefoot boty vznikly už kolem roku 2000. Zakladatel Vivobarefoot spolupracoval s tenistou Timem Brennanem, který označil jako příčinu řady svých zranění moderní tlumenou botu. To je poměrně odvážné tvrzení. Proč stále většina lidí nosí konvenční boty a dokonce je dává svým dětem?

Nevědomost a marketing. Konkrétně tlumené boty, aniž bychom si to uvědomovali, mají většinou špičku po stranách zkosenou tak, že utiskuje prsty a neumožňuje jejich přirozené postavení. Vyvýšená pata pak brání přirozenému postoji, zvednutá špička naopak znesnadňuje práci palce. 

Nerozumíme ani tomu, proč je tlumič na patě. Zeptáte-li se trenérů běhání, zda se má běhat s dopadem na přední a střední část chodidla, nebo na patu, drtivá většina vám odpoví, že došlap by měl být na přední a střední část chodidla, proč je pak tlumič umístěn na patě? Z našeho pohledu to nedává smysl.

nevýhody tlumených bot

Jaké zdravotní potíže může tlumená bota způsobit?

Kapitola sama pro sebe jsou moderní boty: dámské lodičky či pánské boty k obleku. Designéry moderní obuvi nezajímá tvar lidského chodidla. Kdyby tomu tak nebylo, nikdy nemohou navrhnout boty s úzkou špičkou, která utiskuje prsty a ani podpatek, který v podstatě znemožňuje přirozenou chůzi a postoj. To vše děláme ve jménu módy, prostě je to in, stejně tak jako byly kdysi v módě korzety, které si dámy stahovaly i na průměr menší než 40 cm. Omdlévaly a měly další zdravotní problémy, ale byl to znak urozenosti, a tak tiše trpěly dále. 

S moderní obuví je to podobné. Na boty, jako jsou lodičky, bych se nezdráhal dát upozornění podobné jako u cigaret, že jejich používání poškozuje lidské zdraví. 

Jak kompenzovat chůzi v tradičních botách?

Za nás je nejrozumnější v podobných botách ideálně nechodit vůbec. Pokud ale dámy chtějí nosit na nějaké společenské akce například lodičky, doporučujeme se přezout do podobných bot až v místě konání na nezbytnou dobu a pravidelně provádět různá kompenzační cvičení a v maximální možné míře nosit boty, které nedeformují chodidla a neničí přirozený postoj. Ideální je také, hlavně v letních dnech, provozovat maximálně chůzi naboso.

Velkým tématem jsou bolesti chodidel, spadlá klenba a další problémy. Co dělat v takovém případě? Vyrazit za lékařem, fyzioterapeutem, nebo zkusit „naslepo“ barefoot boty?

Bohužel často si lidé myslí, že barefoot obuv je všelék. Prostě mám spadlou klenbu, vyměním klasické boty za kouzelné a ono se to samo určitě spraví a ideálně do 5 dnů. Bohužel tak lehké to není, je potřeba přesně diagnostikovat stav pacienta, zjistit, zda se nejedná například o vrozenou deformitu. My doporučujeme návštěvu fyzioterapeuta. 

Bohužel i v dnešní době předepisuje valná část lékařů ortopedické vložky i u případů, kde nejsou potřeba a kde si lidské tělo dokáže pomoci samo, pokud k tomu dostane příležitost. 

Máme mnoho zákazníků, kteří přešli na barefoot obuv a jejich problémy odezněly nebo se výrazně zlepšily. Na druhou stranu, jak jsem uvedl výše, není to jen o botách a jsou i případy, kde je použití ortopedických vložek opravdu nevyhnutelné.

Můžete někomu, kdo nikdy neměl barefoot botu, popsat první pocity chůze s extra tenkou podrážkou?

Každý to vnímá odlišně, ale v drtivé většině pozitivně. Řada lidí při prvním nazutí řekne, že potřebuje boty o velikost menší. Jsou zvyklí na to, že boty chodidla utlačují a noha je v botě namačkána. Snažíme se jim vysvětlit, že prostor v botách je naopak přirozený a velikost je vybrána správně. Je s podivem, že si kupujeme celý život nepohodlné boty, kde už dopředu počítáme s tím, že než boty povolí, budeme trpět a budeme mít v lepším případě otlaky a v horším puchýře a další problémy.

U barefoot bot toto odpadá. Takže první, co vnímáte, je, že vás nikde nic netlačí. Chodidlo boty ani jinak neomezují. Připadáte si, že máte na noze pohodlné bačkory, pak uděláte první krok a zjistíte, že vnímáte povrch, po kterém chodíte. Není to nic nepříjemného nebo bolestivého, jde spíše o jakousi příjemnou masáž a lidé i instinktivně vyhledávají například hrbolky na chodníku pro slepce, aby se po nich prošli.

Po kolika dnech/týdnech/měsících jde pozorovat první výsledky bosonohé chůze?

Toto je individuální. Záleží hodně na věku, váze, stavu chodidel a celkové tělesné kondici daného jedince. V průměru lze říci, že výrazné zlepšení nastane do půl roku. A opět platí, že to není jen o botách. Pokud někdo zařadí do své denní rutiny 5 až 10 minut cvičení zaměřené na chodidla nebo si v kanceláři pod stolem boty vyzuje a „hraje si“ s masážním míčkem, změna může nastat i rychleji.

bosonohá chůze

Co začátky chození v barefoot botách? Mohu je rovnou nosit celý den a do všech terénů?

Každý to má trochu jinak a budu se opakovat, záleží hodně na věku jedince a stavu chodidel. Většina lidí může barefoot boty nosit od začátku celý den. My doporučujeme ze začátku nechávat v botách vložky, v zimě kvůli tepelnému komfortu a zpočátku pro přechod z klasických bot.

První dny/týdny můžete cítit, že máte chodidla namožená. Je to dáno tím, že zapojujete jiné svaly. 

Chodidla, která byla „uvězněná“ v klasických botách, se najednou mohou přirozeně pohybovat, na což nebyla zvyklá. Nemělo by to být bolestivé, ale spíše příjemné namožení. Jiné je to u běhání, tam doporučujeme pozvolný přechod. Například pokud byl někdo zvyklý běhat 10 km denně, měl by zpočátku zkrátit vzdálenost třeba na 1/3. 

Je nutné naslouchat vlastnímu tělu. Pokud přechod na běhání v barefoot botách přeženete, můžete cítit bolest achilovek. Ve výjimečných případech to může vést až k jejich zánětu. Na vině je příliš rychlý přechod a hlavně špatná technika běhu. V barefoot botách se běhá ryze přes přední a střední část chodidla a našlapuje se pod těžiště těla, nikoliv před, jako je tomu u klasických bot. 

Dokonale zvládnutá technika barefoot běhu je klíč k úspěchu a běhání bez zvýšeného rizika zranění.

barefoot boty

Jedna z výhod barefoot bot je možnost dát noze volnost, cítit povrch a přitom se nebát, že „do něčeho šlápnu“ nebo mi třeba střep propíchne chodidlo. Platí to 100%? Opravdu se jde na tenkou podrážku spolehnout?

Pokud vím, je značka VIVOBAREFOOT jediná, která má v podrážce patentovanou ochranu odolnou proti propíchnutí. Neznamená to ale, že je podrážka bot nepropíchnutelná. Například když 90kg člověk šlápne na ostrý hřebík, tak projde hřebík botou stejně tak jako u drtivé většiny klasických bot. Následky by však neměly být tak fatální, jako když tam tato ochrana není. Ještě lepší ochranu nabízí tato podrážka u střepů.

Již několikrát se nám stalo, že zákazník přinesl boty do reklamace, že má v botách vlhko. V průběhu reklamačního řízení bylo zjištěno, že zákazník někde šlápl na ostrý střep, který prošel gumovou podrážkou, ale zadržela ho právě tato ochrana odolná proti propíchnutí, ve které střep uvízl.

S barefoot obuví se roztrhl pytel. Jak poznat kvalitního výrobce? Hrozí u těch „obyčejných“ třeba zrovna nečekané propíchnutí podrážky?

Je to hodně individuální, ale myslím, že většina značek nabízí boty v dobré kvalitě. Asi by se měl zákazník koukat na to, z jakých materiálů jsou boty vyrobeny a pak také na cenu, protože kvalitní boty s prodejní cenou pod 2 500 Kč seženete opravdu jen těžko. Co se týče propíchnutí podrážky, tak to asi hrozí u všech podobně, pokud nemají nějakou ochranu odolnou proti propíchnutí.

barefoot obuv

Chystáte na jarní a letní sezónu nějaké zajímavé novinky?

Chystáme celou řadu novinek, ať už dva nové modely dámských balerín, na které zákaznice čekaly posledních pár let. Také jsme uvedli na trh bestseller v kategorii mužů boty Ra i v dámské verzi. Dále pak rozšiřujeme nabídku bot vyrobených z udržitelných zdrojů a připravujeme nové outdoorové modely.

To vypadá dobře. Děkujeme za příjemný rozhovor a ať vám boty jdou. 🙂

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.