Brusnice brusinka: Složení, vliv na zdraví a tipy na zdravé recepty

Drobné červené bobule brusinek jsou známé především díky pozitivnímu působení na zdraví a funkce močového ústrojí. Přínosů na zdraví má však mnohem více a zároveň je to lahodné ovoce s příjemně nakyslou chutí.

Brusnice brusinka a její původ

Mírně nakyslé brusinky rostou na keřích nazývajících se brusnice brusinka, které původně pochází ze skandinávských zemích na severu Evropy. Jsou blízkým příbuzným oblíbených borůvek (brusnice borůvka) či klikvy (kanadská brusinka). 

Pro svůj vysoký obsah cenných živin a antioxidantů se řadí mezi přírodní superpotraviny. Kromě močového ústrojí podporují zdraví srdce a pomáhají při zdravém hubnutí. Polovina šálku brusinek totiž obsahuje pouhých 25 kcal. Bývají součástí redukčních diet a přidávají se do ovocných i zeleninových salátů.

Sbírají se pevné, dužnaté a tmavě červené plody. Podle pevnosti se pozná kvalita plodů a tmavší barva zase signalizuje vyšší obsah antokyaninových látek.

Hlavní sezóna brusinek nastává v září a říjnu. Nasbírejte nebo jich nakupte co nejvíce. Co nesníte, zamrazte nebo zavařte. Čerstvé, mražené i zavařené brusinky můžete konzumovat ke svačině, nebo je přidávat do snídaňových kaší, smoothies, buchet, koláčů nebo je použít ke zdobení sladkých dezertů.

Jaké živiny obsahují brusinky

V brusinkách se nachází spousta vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek, jež přispívají k lepšímu zdraví v mnoha ohledech.

Jedná se zejména o:

  • vitamin C: silný přírodní antioxidant, který posiluje přirozený obranný systém a brání tak vzniku celé řady infekcí,
  • vitamin E: opět silný antioxidant, který bojuje s volnými radikály a zpomaluje projevy stárnutí a u žen mírní bolesti prsou v období menstruace a podobně,
  • vlákninu: ovlivňuje nejen fungování trávicího traktu, ale snižuje hladinu cholesterolu a krevního tlaku či riziko vzniku srdečních chorob, mrtvice, vysokého krevního tlaku, cukrovky a obezity. 

Brusinky dále obsahují:

Nutriční hodnoty brusinek ve 100 g:

Živiny Čerstvé brusinky  Sušené brusinky
Energetická hodnota 49 kcal  308 kcal
Bílkoviny 0,2, g 0,1 g
Sacharidy 10 g 82 g
Tuky 0 g 1,3 g
Vláknina 3 g 6 g

Zdroje: Celýsvět.cz

Brusinky a jejich vliv na zdraví

  • chrání močové ústrojí před vznikem infekce,
  • vyznačují se protizánětlivými účinky,
  • přispívá k nižšímu riziku kardiovaskulárních nemocí a zlepšují funkce cév,
  • dle některých výzkumů může zpomalovat růst nádorů, 
  • zlepšují stav a zdraví dutiny ústní a pomáhají při onemocnění dásní,
  • preventivně působí před tvorbou ledvinových kamenů,
  • pomáhají snížit cholesterol a krevní tlak,
  • podporují léčbu po prodělané mrtvice,
  • jsou účinné proti oparu na genitáliích,
  • působí jako probiotikum a prospívají funkcím trávicího traktu tím, že zlepšují střevní mikrobiom (také střevní mikroflóra)..

Infekce močových cest

Nejčastěji jsou brusinky zmiňovány ve spojení se záněty močového ústrojí a močových cest, které častěji trápí ženské pohlaví. Obsahují glykosid arbutin, který bakteriím zabraňuje přilnout na sliznici močového měchýře a vyvolat infekci. Brusinky pomáhají likvidovat přímo původce zánětu a močové cesty zároveň dezinfikují.

Zuby a dásně

Proanthokyanidiny pomáhají zlepšovat stav a zdraví dutiny ústní. Brání usazování bakterií v ústech a zejména na zubech. Prospěšné mohou být rovněž při potížích s dásněmi.

Onemocnění srdce a cév

Brusinky obsahují polyfenoly, které mohou snižovat riziko onemocnění chorobami srdce a cév tím, že zabraňují hromadění krevních destiček a snižují krevní tlak.

Rakovina

Některé výzkumy naznačují, že by brusinky mohly pomáhat při rakovině. Zpomalují progresi nádoru a to obzvláště u rakoviny prostaty, jater, prsu, vaječníků a tlustého střeva.

Pro koho nejsou brusinky vhodné

Pro většinu lidí jsou brusinky neškodné a jejich konzumace jim může jenom prospět. Opatrní by měli být jedinci užívající léky na ředění krve jako warfarin. Brusinky by mohly snižovat protisrážlivý účinek léku a vyvolat nebezpečné krvácení.

Brusinky mohou způsobit problémy lidem s nemocemi ledvin a žlučníku. Obsahují totiž vyšší množství šťavelanů, které se mohou koncentrovat v tělních tekutinách a vytvářet krystaly. Ty rovněž zhoršují vstřebávání vápníku a neměly by se proto jíst zároveň s tímto minerálem. 

Brusinky a jejich vliv na hubnutí

Kyselé červené plody v rámci hubnutí nabízí pomoc na více frontách. Za prvé se vyznačují intenzivními protizánětlivými účinky, které způsobují obsažené třísloviny. Brusinky zklidní a pročistí žaludeční i střevní sliznici, která konečně může začít správně fungovat. Pravidelná konzumace brusinek může pomoci trávení harmonizovat

Další 3 výhody brusinek pro štíhlou linii:

  • Vláknina podporuje normální činnost střev.
  • Bioflavonoidy upravují hladinu škodlivého cholesterolu podobně jako kvalitní víno.
  • Jsou vynikajícím zdrojem cenných vitaminů, jako jsou A, C a E, jež mají na hubnutí podstatný vliv.

Vhodné formy brusinek pro štíhlou linii

Vyhýbejte se hlavně doslazovaným výrobkům. Jedná se především o komerčně vyráběné marmelády či šťávy. 

Sušené brusinky obsahují poměrně velké množství cukru. Proces sušení totiž koncentruje cukr obsažený v samotných plodech a při současném snižování obsahu vody a vlákniny se celkový obsah cukru zvyšuje. 

Navíc jsou brusinky samy o sobě kyselé a často bývají obohacovány o další cukr. Sušení navíc snižuje obsah antioxidantů a to vše snižuje jejich nutriční hodnotu.

Pro hubnutí jsou ideální brusinky v podobě:

  • Odvaru z listů, který je vynikající pro detoxikaci. Použijte zhruba 3 lžíce sušených nebo čerstvých listů na 0,5 litru horké vody. Před přípravou je doporučeno chvíli lístky odmočit ve studené vodě.
  • Čaje z čerstvých bobulí – 2 lžičky plodů přelijte 300 ml horké vody. Poté je můžete rozmačkat a vytěžit z nich ještě více živin. Čaj je možné připravit také ze sušených brusinek.
  • Brusinkového prášku, který podle některých zdrojů představuje nejúčinnější formu pro podporu hubnutí, ale i zdraví močových cest. Denně se užívají 1 až 2 lžičky, které se rozmíchají ve vodě, v jogurtu, smoothie či ovocném salátu.

Využijte „hubnoucí“ potenciál brusinek naplno

Aby tělo využilo všechny živiny, dopřávejte si brusinky po jídle. Užíváte-li prášek, rozdělte si denní dávku na tři díly a užívejte je po každém hlavním chodu. Lehkou brusinkovou dietu držte maximálně 2 měsíce, a poté tělu dopřejte cca 30 denní pauzu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravé kaše ke snídani: Jak kaši připravit a dobře ochutit

Stále přitom platí, že je to pomocník, nikoliv lék, po němž zázračně zhubnete. Brusinky však mohou podpořit trávicí procesy a tím pádem i zdravé hubnutí.

brusinky a hubnutí
Brusinky jsou skvělým pomocníkem při hubnutí.

Další využití a zpracování brusinek 

Brusinky se jí čerstvé, sušené i konzervované. Prodávají se také brusinkové šťávy a 100% džusy. U sušených a konzervovaných brusinek sledujte množství přidaného cukru nebo si je raději zavařte sami. 

Vlastním zpracováním plodů se snadno vyhnete kupovaným produktům s nejistým složením.

Zásobu brusinkové zavařeniny oceníte při podávání domácí svíčkové omáčky, ale úžasně chutná ve spojení s aromatickými sýry. Američané zase brusinky podávají ke krocanovi při tradiční večeři na Den díkuvzdání.

Tipy, jak si vychutnat brusinky:

  • Ke snídani: připravte si ovocné smoothie s hrstí čerstvých nebo mražených plodů. Sušené brusinky vmíchejte do ranních cereálií či ovesných vloček s jogurtem.
  • Ke svačině: smíchejte ořechy s několika lžícemi čerstvých nebo konzervovaných brusinek. Přidat můžete také slunečnicová, konopná nebo chia semínka.
  • Na sladko: brusinky se hodí do dezertů, koláčů a dortů. Několik čerstvých plodů přihoďte do těsta na muffiny. Hodí se i jako sladká dekorace na cheesecake nebo jablečný koláč.
  • K masu a sýrům: kromě tradiční svíčkové se brusinky s oblibou podávají k sýrům a pečeným masům.

Čerstvé brusinky lze uchovávat v chladničce po dobu několika měsíců. Před skladováním je nezbytné odstranit všechny měkké, málo zbarvené, svraštělé nebo jinak poškozené plody. Zmrazené brusinky je možné mít v mrazáku dlouho, klidně i roky. Po rozmrazení jsou měkké a musí se ihned zkonzumovat.

Domácí brusinková šťáva

Suroviny:

  • 400 g čerstvých, případně mražených brusinek
  • 1 l vody
  • skořice
  • javorový sirup

Postup:

Brusinky vsypte do hrnce, zalijte vodou a pozvolna přiveďte k varu. Jakmile ovoce změkne, odstavte jej a nechce cca 1 hodinu chladnout. Poté sceďte přes hrubé síto. 

Hotovou brusinkovou šťávu nalijte do poloviny sklenice a doplňte jemně perlivou vodou a pár kostkami ledu. Dochuťte skořicí a javorovým sirupem a můžete podávat.

brusinková šťáva
V létě brusinková šťáva s ledem osvěží a navíc obsahuje spoustu užitečných látek.

Brusinkový kompot nejen ke svíčkové

Při zavařování brusinek se nevyhnete cukru, který zde slouží jako konzervační látka. Proto kompot nepředstavuje ideální dietní potravinu. Jako malé hřešení ale určitě stojí za to.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nejlepší recepty na svíčkovou na smetaně podle českých šéfkuchařů a foodblogerů

Ingredience:

  • 1 kg čerstvých brusinek
  • 500 g cukru krupice
  • voda

Postup:

Brusinky omyjte a nechte je okapat. Poté je vložte do hrnce a zalijte trochou vody. Duste na středním plameni tak dlouho, dokud nepustí šťávu. Přiveďte k varu a pomalu přisypávejte cukr. Až přidáte všechen cukr, vařte ještě dalších 5 minut. Občas promíchejte. 

Kompotem naplňte připravené a důkladně vymyté sklenice, zavřete je a zavařte při teplotě 85 °C asi 15 minut.

Stejným způsobem se zavařuje červený rybíz. Do směsi přidejte 2 lžičky kyseliny citronové a 2 lžičky skořice. Použít jej můžete stejně jako brusinkový sirup ke sladkým omáčkám, ke snídani do jogurtu či do dezertů. Neteče a báječně chutná.

Brusinkový cheesecake

Suroviny:

Na korupus a těsto

  • 250 g sušenek typu Bebe
  • 100 g másla
  • 500 g mascarpone
  • 300 g krémového sýru Philadelphia nebo Lučina
  • 120 g cukru krystal
  • 3 vejce a 2 žloutky
  • 2 lžíce hladké mouky
  • šťáva a kůra z ½ pomeranče

Na brusinkovou náplň

  • 100 g čerstvých nebo mražených brusinek
  • 50 g cukru krystal
  • 50 ml vody
  • šťáva z ½ pomeranče

Postup:

Jako první připravte brusinkovou náplň. Do kastrolu vsypte brusinky s cukrem a zalijte vodou a pomerančovou šťávou. Vařte na mírném plameni a občas promíchejte. Jakmile rozvařené brusinky začnou připomínat marmeládu, odstavte a nechte zchladnout.

Sušenky rozmixujte a smíchejte s rozpuštěným máslem. Formu vyložte peči

cím papírem a boky vymažte máslem. Směs rovnoměrně upěchujte na dno formy a dejte cca na 10 minut vychladit do lednice.

Nachystejte si krémovou náplň. V mixéru na nízké otáčky vyšlehejte mascarpone se sýrem a cukrem do hladka, po jednom zašlehejte vejce a žloutky. Poté do směsi vešlehejte mouku a nakonec i pomerančovou šťávu a kůru. 

Krém nalijte na korpus a uhlaďte stěrkou. Navrch opatrně nalijte brusinkovou náplň. 

Troubu předehřejte na 165 °C. Formu s dortem pečlivě obalte alobalem a vložte do hlubšího pekáčku s vroucí vodou do ½ výšky formy. Pečte 60 a 80 minut. Střed by měl být ztuhlý a mírně třaslavý. 

Vypněte troubu a nechte v ní cheesecake ještě 45 minut odpočívat a nakonec vychlaďte v lednici nejlépe přes noc.

Letní salát s modrým sýrem, ořechy a brusinkami

Suroviny:

  • 200 g pampeliškových listů (může být i rukola, polníček či směs salátů)
  • 100 g sýru s modrou plísní (např. gorgonzola nebo niva)
  • 100 g sušených brusinek
  • 100 g vlašských ořechů

Na zálivku:

  • ocet
  • olej
  • hořčice
  • sůl
  • pepř

Postup:

Pampeliškové či jiné salátové listy omyjte a nakrájejte na plátky. Z octu, oleje, hořčice, soli a pepře vyšlehejte hladkou zálivku. Zálivkou zakápněte listy, přidejte nakrájený sýr, nasekané ořechy a sušené brusinky. Zlehka promíchejte a můžete podávat.

salát s brusinkami
Sušené brusinky se hodí na salátů.

Brusinková omáčka k pečenému masu

Suroviny:

  • 250 g čerstvých nebo mražených brusinek
  • 60 ml vody
  • citronová šťáva a kůra z ½ citronu
  • 70 g cukru krupice

Postup:

Brusinky vsypte do rendlíku, podlijte 60 ml vody a přidejte citronovou šťávu a kůru. Vařte cca 15 minut. Jakmile se začnou rozvářet, přidejte cukr a vařte tak dlouho, dokud se nerozpustí a nevznikne jemná omáčka. K masu podávejte vychlazenou brusinkovou omáčku.

Závěrečné shrnutí: Brusinky skvěle chutnají a navíc prospívají zdraví

Brusinky jsou známé především pro svůj pozitivní vliv na močové cesty. Jaký další přínos mají na lidské zdraví?

  • Mají skvělý nutriční profil.
  • Obsahují látky s antioxidačnímu účinky ,zejména vitamin C a E.
  • Mohou pomáhat zlepšovat zdraví střevní mikroflóry. 
  • Pomáhají při hubnutí.
  • Zlepšují zdraví srdce a pomáhají regulovat hladinu glukózy v krvi.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.