Mezi zelenými čaji představuje specialitu. Zvláštní je nejen díky jemnější a sladší chuti, ale liší se také zpracováním. Nejedná se totiž o obvyklé sušené čajové lístky, ale o prášek, který se získává šetrným mletím čerstvých čajových lístků. Zajímavý je díky poměrně náročné přípravě a navíc slibuje celou řadu příznivých účinků na zdraví.
Obsah článku:
Co je matcha a odkud pochází
Matcha (čtěte mačča) je speciální druh zeleného čaje a patří mezi nejstarší druhy japonských čajů. Déle než 800 let se používá při tradičních zenových buddhistických rituálech. Západní civilizace včetně Evropy přínosy tohoto čajového prášku začala objevovat poměrně nedávno, zato intenzivně.
Semena z Číny do Japonska přivezl japonský zenový mistr Eisai v roce 1191. Nadrcený prášek metličkou rozmíchal v ohřáté vodě a vypil ho jako nápoj, nikoliv lék. Tento způsob si brzy oblíbil i japonský císař a jeho blízké okolí. Později tento zvyk převzali samurajové.
„Čaj je nepřekonatelným přírodním léčivem pro tělo i pro mysl. Všude, kde začnou lidé pěstovat čaj, bude následovat dlouhý život.“
napsal zenový mistr Eisai ve své knize Kissa Yōjōki (Pití čaje pro zdraví)
Pěstování, sběr a výroba čaje matcha
Od běžných zelených odrůd čaje se hodně odlišuje. Už samo pěstování kultivovaného čajovníku čínského (Camellia sinensis), z něhož se pravý matcha tea vyrábí, je náročné. Čajové keře se poslední tři až čtyři týdny pěstují ve stínu chráněné před slunečními paprsky, aby se docílilo zpomalení fotosyntézy a zvýšení produkce chlorofylu. Díky tomu má tencha smaragdově zelené listy.
Při ručním sběru, který probíhá vždy na začátku května, se vybírají jen mladé, zdravé a malé listy (tencha). V továrně se listy bez stonků nejprve spaří horkou vodou, což zabrání fermentaci. Teprve poté se lístky usuší a vzniká surový čaj (aracha). Následuje kategorizace a selekce listů. Jako poslední se odstraní stopky, větvičky a ostatní nechtěné části, aby byl výsledný prášek co nejjemnější.
Nedochází k fermentaci, ani se do čaje nepřidávají další látky jako barviva, konzervanty a jiné. Nakonec se pečlivě vybrané a připravené listy semelou na žulových mlýnských kamenech na jemný zelený prášek. Z prášku se připravuje chuťově jedinečný čaj slibující výjimečnou chuť a blahodárné účinky na zdraví. Samotná příprava matcha čaje rovněž představuje zajímavý zážitek, ale to se dočtete v jiném části článku.
VÍTE, ŽE …
- Ručně nasbírané listy se nazývají tencha. Spařené a usušené listy jsou aracha a až umletý prášek je matcha.
- Název vychází z japonských slov mat a cha. První se překládá jako třít nebo malovat a druhé jako čaj.
- Jeden žulový mlýn za jednu hodinu zvládne semlít pouhých 30 gramů čaje.
- Jedno zrnko čaje je velké 5 až 10 mikronů, přičemž mikron je miliontina metru.
Jake druhy matchy existují
Existuje několik tříd dle kvality. Liší se chutí, barvou, vůní i cenou a podle toho se používají. Čaj nejvyšší kvality se označuje jako ceremoniální a jako jediný může být použitý pro tradiční japonský čajový obřad.
Nejznámější třídy:
- Usucha – lehčí verze s jemnou chutí a nádechem trávy
- Koicha – silnější verze s výraznější sladkou chutí a mírnou hořkostí
- Ceremoniální matcha – nejkvalitnější, má velmi jemnou chuť, je lehce sladká a zároveň hořká
- Kulinářská matcha – nižší kvalita, chuťově nejméně výrazná, cenově dostupnější, je vhodná jako ingredience při vaření, do jídel a nápojů
Matcha, její složení a možné pozitivní účinky na zdraví
Jeden šálek údajně vydá za 10 šálků běžnějšího zeleného čaje, co se zdravotních přínosů týká. Lístky obsahují velké množství bioaktivních látek, zejména zelené barvivo chlorofyl, antioxidanty, kofein a thanin, jež zvyšují odolnost organismu a mohou preventivně působit před řadou chorob.
Obsahuje některé důležité vitaminy A, C a E. Z minerálů je bohatá na draslík, chrom, mangan, selen, vápník, zinek a železo, a dále ještě aminokyseliny, flavonoidy, saponiny, polyfenoly, katechiny, komplexní polysacharidy a další. Oproti jiným čajům obsahuje menší množství katechinů, které způsobují jejich hořkou chuť.
Možné přínosy práškového čaje matcha na zdraví
Pití matcha čaje slibuje celou řadu účinků na zdraví, tělesné i duševní. Napomáhá zklidnění, může zlepšovat soustředění, paměť i celkové naladění.
Díky vysokému obsahu aminokyseliny L-theanin může podpořit relaxaci, aniž by zároveň vyvolával pocity únavy a ospalosti (tzv. stav klidné pozornosti). Katechin epigalokatechin galát (EGCG) by mohl mít protirakovinové účinky a bránit jejímu šíření v těle.
Pravidelná konzumace může například:
- podpořit funkce a zdraví srdce
- dodat energii a zvýšit výkonnost
- zlepšit stav kloubů a kostí
- zklidnit mysl a zlepšit kognitivní funkce a spánek
- zlepšovat i reakční dobu, pozornost a paměť
- posílit přirozenou obranyschopnost
- podpořit regeneraci a navodit stav relaxace
- zrychlit metabolismus a podpořit činnost trávicího systému
- snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi
- regulovat krevní tlak
- podpořit přirozenou detoxikace
- chránit před volnými radikály, které poškozují buňky
Matcha a vliv na hubnutí
Pití čaje bývá někdy zmiňované ve spojení s hubnutím. Čaj sám o sobě redukci váhy nezpůsobuje, nejedná se o přípravek na hubnutí, ale může ji podpořit tím, že slibuje pozitivní vliv na srdeční činnost, na metabolismus, na fyzickou výkonnost i kvalitu spánku. Toto všechno je pro zdravé hubnutí nesmírně důležité.
CHCETE ZHUBNOUT ZDRAVĚ A NATRVALO? Jediným osvědčeným způsobem je spojení zdravé a vyvážené stravy s každodenním pohybem. Superpotraviny mohou toto snažení jenom podpořit.
Užívání, pro koho není matcha tea vhodný a na co dávat pozor
Čaj by se neměl pít na lačno ani během snídaně, kdy může vyvolat nevolnost. Vhodnější je pít jej dopoledne, kdy může dodat energii a zlepšit soustředění. Také ho můžete pít před sportovní či jinou fyzickou aktivitou. Později odpoledne a večer se nedoporučuje, protože má spíše povzbuzující než uspávací účinky.
Každý člověk může reagovat různě. Negativní účinky nejsou při běžné konzumaci moc časté. Problémy může způsobit nadměrné pití matcha čaje, konkrétně je zmiňována nespavost, nervozita, podrážděnost a průjem.
Podle National Institutes of Health by člověk neměl překročit 5 šálků zeleného čaje za den. U čaje matcha by toto číslo mělo být ještě o něco nižší, protože jde o mleté čerstvé lístky ve formě prášku, a doporučuje se vypít maximálně 2 šálky denně.
Opatrné by měly být těhotné a kojící ženy. Čaj není určený pro malé děti. Zde je doporučeno užívat pouze malé množství čaje, maximálně 2 gramy za den. Také v případě dlouhodobých zdravotních problémů nebo užívání léků, je na místě poradit se o vhodnosti pití tohoto silného čaje s lékařem.
Jak se matcha čaj připravuje a další způsoby užívání
Není jako běžné čaje. Nepijete výluh z listů, ale dužinu čaje. Čekáte-li klasickou hořkou chuť typickou pro čaj, budete zklamáni. Správně připravený chutná jemně, lehce a sladce. Obřad přípravy čaje se nazývá Chanoyu a jde o důležitou součást japonské kultury.
Jak si správně připravit matcha tea
K přípravě čaje budete potřebovat několik pomůcek, zejména čajovou misku, čajovou lžičku a bambusovou metličku. Můžete je samozřejmě nahradit běžnou keramickou miskou vhodnou na pití čaje a obyčejnou metličkou, kterou jistě máte doma.
Pokud byste ale chtěli dodržet tradiční postup, budete potřebovat těchto devět pomůcek nezbytných ke správné přípravě:
- Čajová nádoba (Cha-ire) – ručně vyrobená zdobená krabička na čaj.
- Čajová miska (Chawan) – keramická miska sloužící k pití čaje.
- Metlička (Chasen) – metlička určená k promíchání prášku s vodou.
- Čajová lžička (Chashaku) – bambusová lžička určena pro odměření správného množství prášku.
- Přenosná konvice (Furo) – menší konvice, pokud není k dispozici oheň.
- Víčko na konvici (Futa) – udržuje vodu teplou, než se vyjme ze železné nádoby.
- Železná nádoba (Kama) – nádoba z litiny používaná výhradně na vaření vody.
- Miska na odpadní vodu (Kensui) – miska válcového tvaru používaná při čajových ceremoniích.
- Měšec se stahovací šňůrkou (Shifuku) – sáček z hedvábí určený na uskladnění čajových pomůcek.
Množství čaje zvolíte podle jednoho ze 3 typů konzistence čaje, které jsou:
- Standardní – 1 lžička čaje smíchaná s 59 ml vody
- Usucha – ½ lžičky čaje smíchaná s 89 až 118 ml vody
- Koicha – 2 lžičky smíchané s 30 ml horké vody, pije se při Japonské ceremonii
Místo tvrdší kohoutkové vody je lepší použít měkkou balenou vodu. Nejprve ohřejte požadované množství vody na teplotu 80 °C (ne více!). Do větší čajové misky, kterou předtím ohřejte, vsypte přes sítko požadované množství a zalijte trochou ohřáté vody. Prášek ve vodě jemně rozmíchejte, a až poté zalijte zbytkem vody.
Nyní prášek pomocí bambusové metličky rychlými pohyby rozšlehejte, až vznikne hustá pěna. Šlehání je otázkou cviku, trvat by mělo několik sekund. Poté metličku opatrně vyndejte, abyste nenarušili pěnu. Před sebou byste měli mít napěněný nápoj smaragdově zelené barvy.
Jak matchu využít v kuchyni
Zelený prášek se nevyužívá pouze k přípravě lahodného čaje. Můžete jej jako netradiční ingredienci přidat do vašich oblíbených receptů. Za velkou dobrotu je považováno například matcha latte, sušenky, zmrzlina a další. Prášek ale můžete přidat také do pudinku, smoothie, granoly a dezertů.
Tipy na recepty s matchou
Matcha latte pro lepší ráno
Suroviny:
- 1 lžička čaje matcha
- ¼ šálku horké vody (80 °C)
- ½ hrnku mléka (může být živočišné i rostlinné, např. mandlové mléko)
- 2 lžičky medu, případně jiného sirupu
Postup:
V hrnku naplněném z ¼ horkou vodou pečlivě rozmíchejte lžičku prášku. Mléko pozvolna ohřejte, smíchejte s medem a vyšlehejte do husté pěny. Do vyšší sklenice či hrnku nejprve nalijte trochu studeného mléka, poté teplé mléko s pěnou a až nakonec přilijte čaj.
Domácí matcha sušenky k čaji
Suroviny:
- 2 lžičky čaje matcha
- ¼ hrnku mléka dle chuti
- 1 hrnek hladké mouky
- ½ hrnku kokosového cukru
- 2 vejce
Postup:
Předehřejte troubu na 180 °C. Všechny ingredience vsypte do větší mísy a míchejte, dokud nezískáte hladké vláčné těsto. Jen rukama nebo s pomocí lžíce tvořte kulaté placky a pokládejte na pekáč vyložený pečicím papírem. Vložte do trouby a pečte cca 25 minut.
Matcha oříškové tyčinky jako výživná svačinka
Suroviny:
- 2 lžičky matcha tea
- 1 hrnek datlí
- 1 hrnek lískových a vlašských ořechů
- ¼ hrnku konopných semínek
- ¼ hrnku strouhaného kokosu
- 2 lžíce kakaových bobů
- špetka vanilkového prášku
Postup:
Nejprve zalijte datle vodou. Změknou a budou se lépe mixovat. Ořechy, konopná semínka a kakaové boby vsypte do mixéru a důkladně je rozmixujte na hladkou směs. Zvlášť rozmixujte datle s trochou vody, až vznikne jemné datlové pyré. Smíchejte směs s pyré, přidejte kokos, vanilkový prášek a lžičku matchy. Smíchejte a zpracujte v tuhé těsto. Oválný pekáček vyložte potravinovou fólií. Naplňte těstem, které rovnoměrně rozetřete a vložte do mrazáku.
V míse smíchejte najemno nastrouhaný kokos s druhou lžičkou matchy. Zhruba po hodině vyjměte ztuhlé těsto z mrazáku, nakrájejte na stejně velké tyčinky a obalte ve směsi z kokosu a matchy. Tyčinky zabalte do fólie každou zvlášť a skladujte v lednici nebo mrazáku.
Matcha zmrzlina pro intenzivní osvěžení
Suroviny:
- 2 polévkové lžíce matchy
- 3 vejce
- 80 g cukru
- 1 smetana na šlehání
- kůra z ½ pomeranče
- špetka skořice
- několik kapek pomerančové šťávy
Postup:
V misce promíchejte prášek s jednou lžičkou cukru. Z vajec a zbytku cukru vyšlehejte pěnu. Do pěny vmíchejte ostatní ingredience. Vše spolu smíchejte a rozšlehejte. V jiné míse vyšlehejte smetanu a vmíchejte ji do pěny. Přelijte do dostatečně velké nádoby a vložte do mrazáku na pět hodin.
Další superpotraviny na Bezhladoveni.cz
Pokud vás téma superpotravin skutečně zajímá, na našich stránkách najdete spoustu dalších článků věnovaných výjimečně zdravým potravinám, ať už těm domácím nebo exotickým.
- Acai berry: Původ, složení, vliv na zdraví, využití + recepty
- Amarant neboli Laskavec: Původ rostliny, složení a přínos na zdraví + recepty
- Aronie – černý jeřáb: Složení, účinky na zdraví a tipy na recepty
- Brusnice brusinka: Složení, vliv na zdraví a tipy na zdravé recepty
- Cejlonská skořice a hubnutí: Základní druhy, účinky a tipy na recepty
- Cizrna a hubnutí: Jaké živiny obsahuje a tipy na recepty
- Červená řepa a hubnutí: Hodně živin a přitom minimum kalorií + tipy na recepty
- Hlíva ústřičná: Tipy na recepty a využití této superhouby
- Chia semínka – denní dávka
- Jeřáb ptačí (jeřabina): Původ, složení, účinky na zdraví, používání a recepty
- Kakao a hubnutí: Výhody i nevýhody a tipy na recepty
- Kakaové máslo: Složení, účinky, použití a tipy na zdravé recepty
- Kofein v kávě, prášku a tabletách: Dobrý sluha, ale zlý pán
- Kombucha: Původ, účinky na zdraví a recept, jak ji snadno připravit doma
- Kustovnice čínská neboli goji: Původ, složení, účinky na zdraví a hubnutí + recepty
- Maca, peruánský ženšen: Popis, složení, účinky, použití a recepty
- Moruše: Složení, účinky, druhy a využití v kuchyni + tipy na recepty
- Pohanka a hubnutí tvoří nerozlučnou dvojici. Jak pomáhá?
- Quinoa neboli merlík čilský: Zdravá pseudoobilnina obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin
- Rakytník řešetlákový: Účinky na zdraví, pěstování, zpracování + recepty
- Semena a olej Sacha Inchi: Původ, složení, účinky a způsoby použití
- Syrovátka a zdraví: Účinky a vliv na hubnutí
- Zdravé kysané zelí: Obsah živin, domácí výroba a účinky na zdraví + recepty
Závěrečné shrnutí: Matcha je čaj vytříbené chuti a mimořádné kvality s pozitivními účinky na zdraví
- Shrňme si to. Jde o zelený čaj, který se získává mletím čerstvých mladých čajových lístků na velmi jemný prášek. Prášek se poté míchá s vodou a pomocí metličky se vyšlehá do husté pěny.
- Kromě netradičního zeleného vzhledu hotového nápoje se vyzdvihuje pro vysoký obsah zdraví prospěšných látek a pozitivní účinky na zdraví.
- Nicméně i zde jako u všech superpotravin platí, že se jedná o doplněk vhodný pro zdravý životní styl, který může vaše zdraví podpořit. Rozhodně se ale nejedná o zázračný lék na všechny neduhy. Žít zdravě je normální 🙂