Čaje na hubnutí používá hodně lidí místo tabletek kvůli nižší ceně a přírodnímu složení. Výrobci slibují, že pokud budete jejich čaje pít, bez námahy se zbavíte přebytečných kil. Jak je to doopravdy?
Trh nabízí velké množství tzv. hubnoucích čajů. Prohlédněte si přehled těch nejúčinnějších a jejich skutečný vliv na lidské tělo.
Obsah článku:
Čínské čaje s tisíciletou tradicí
Zelený čaj
Velmi oblíbeným a snad nejrozšířenějším čajem na hubnutí je zelený. V Číně ho pijí už více než 5 tisíc let, západní civilizace ho objevila daleko později. Ačkoliv ho v ČR známe už dlouho, teprve před pár lety se začalo mluvit o jeho kladném vlivu na naši postavu.
Zelený čaj obsahuje kofein s povzbuzujícími účinky. Můžete jím tak s přehledem nahradit kávu. Kromě kofeinu se v zeleném čaji nachází i řada antioxidantů, které chrání organismus před negativními účinky volných radikálů. Vědci navíc potvrdili, že zelený čaj zabraňuje nejen ukládání tuků, ale také bojuje proti již existujícím zásobám.
Podle Medical News Today stačí vypít 2–3 šálky teplého zeleného čaje za den. Přesně množství se ale odvíjí od toho, kolik kofeinu denně zkonzumujete a jak je na tom váš metabolismus. Proto je lepší začínat s popíjením zeleného čaje postupně. Velké dávky kofeinu mohou způsobovat problémy lidem se srdečními problémy a vysokým krevním tlakem.
Zjistěte, jestli máte na svou výšku ideální váhu nebo trpíte nadváhou či obezitou. Vyzkoušejte naši BMI kalkulačku. Za pár vteřin máte výsledek.
Bílý čaj
Má podobné účinky jako čaj zelený. Dokáže povzbudit a zároveň zabraňovat ukládání tuků. Je ceněný pro vysoký obsah antioxidačních látek, které působí příznivě na celý organismus a pomáhají při hubnutí. Chuť bílého čaje je podstatně jemnější než u čaje zeleného. Nejznámějšími druhy bílého čaje jsou darjeeling, bai mu tan a song jiang.
Pu-erh
Čaj čínských králů má velmi dobrou pověst. Protože je chuť tohoto čaje silně zemitá, ne každý si ho okamžitě zamiluje. Časem si ale na jeho chuť zvyknete. Pu-erh působí pozitivně na snižování hladiny cholesterolu v krvi, zlepšuje trávení tučných jídel, pročišťuje organismus a je účinným pomocníkem v boji s nadváhou.
Magazín Healthline dodává, že pu-erh navíc snižuje hladinu krevního cukru, podporuje imunitu a chrání tělo před volnými radikály.
Oolong
Nejméně známým čínským čajem je oolong. Vyrábí se z listů stejného čajovníku, který slouží k výrobě zeleného a černého čaje. Rozdíl je pouze ve zpracování. Čaj oolong prochází pouze částečnou oxidací, která může za jeho barvu a charakteristickou chuť. Tento zázrak prý stojí za úspěšným hubnutím známých osobností. Hubnoucí účinky jsou přitom způsobeny nejen kofeinem, ale i dalšími rostlinnými složkami v čaji.
Bylinné čaje a odvary z dřevin
Čaje z bylin jsou ideální pro ty, kteří se nepotřebují zbavit nechtěného tuku, ale spíše zadržované vody a nahromaděných toxinů.
Lapacho
Výluh z červeno-hnědé kůry tropického stromu lapacho dokáže tělo odvodnit, zbavit ho škodlivých toxinů i těžkých kovů, tlumit pocity hladu a zlepšit látkovou výměnu. Kromě toho reguluje krevní tlak, slouží k podpoře činnosti ledvin, zvyšuje imunitu a navozuje relaxaci.
Lapacho působí i jako účinná prevence vzniku artritidy, cukrovky, střevních potíží, nemocí močového ústrojí a rakoviny. Čaj z kůry má jemnou dřevitou vůni s vanilkovým nádechem. Jeho příprava je o něco složitější než u běžných čajů, ale rozhodně stojí za to.
Příprava čaje lapacho
Vrchovatou čajovou lžičku sušené kůry povařte v 250 ml vody. Poté nechte louhovat 15 minut a sceďte tak, aby v čaji nezůstaly žádné kousky kůry. Čaj můžete popíjet ještě teplý nebo si ho vychutnat vychladlý.
Kontryhel
Velkým pomocníkem při rychlém hubnutí může být i kontryhel. Levná a všestranná bylinka se používá pro odvodnění, ale má široké spektrum dalších účinků. Pomáhá vyrovnávat hladinu ženských hormonů, dokáže zatočit se záněty i menstruačními bolestmi, je vhodný v těhotenství jako prevence potratu a doporučuje se při gynekologických zánětech.
Využívá se ale také při diabetu, epilepsii, svalové slabosti a chudokrevnosti. Bylinku si můžete vypěstovat snadno sami, koupit v obchodě nebo si ji objednat na internetu.
Recept na kontryhelový čaj
Do konvičky o objemu 1 litru nasypejte 1 lžíci sušeného kontryhelu. Zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 15 minut. Poté sceďte a během dne postupně vypijte.
Kopřiva
Její močopudné účinky pomáhají k pročištění organismu od škodlivin a odvádějí z těla nepotřebnou vodu. Kromě toho kopřivový čaj umí čistit krev, ulevovat při onemocněních ledvin, žlučníku, jater, sleziny i plic a také zklidňovat žaludek.
Máta
S hubnutím pomáhá i osvěžující máta. Snižuje chuť k jídlu, dodává energii, podporuje trávení a zbavuje žaludečních křečí. Pokud chcete z bylinky získat skutečně maximum blahodárných látek, pořiďte si živou rostlinku a vařte si čaj přímo z čerstvých mátových lístků.
Pokud jste v rámci hubnutí obohatili svůj jídelníček o větší množství zeleniny, máta vám pomůže s jejím trávením. Podle Medical News Today se tato uklidňující bylinka používá ke zklidnění žaludku a poruch trávení už tisíce let. Pomáhá zvyšovat vylučování žluči, povzbuzovat její tok a urychlit celý proces trávení. Zároveň slouží ke zmírnění nadýmání a bolestí.
Pampeliška (smetanka lékařská)
Čaj z pampelišky má očistné účinky. Používá se k regeneraci jater, žaludku a žlučníku. Působí proti únavě, podporuje metabolické pochody a vyplavuje přebytečnou vodu z těla. K přípravě čaje se využívají čerstvé i sušené kořeny.
Recept na pampeliškový čaj
Jednu vrchovatou lžičku kořene přelijte 250 ml studené vody. Nechte odstát přes noc, druhý den přiveďte k varu a poté sceďte. Vypijte po doušcích půl hodiny před a po snídani.
Předem připravené směsi bylin
Bylinné čaje na hubnutí seženete v lékárně, drogerii, bylinkářství i v obchodech se zdravou výživou. Cenově se pohybují od 30 do 150 Kč a obsahují různé směsi bylin. Nejčastěji se setkáte s kopřivou, řebříčkem, kontryhelem, cesmínou paraguajskou, pampeliškou, břízou, čekankou, pýrem a fenyklem.
Zázvor a jeho magická moc
Další levnou vychytávkou na hubnutí je čaj ze zázvoru. Obsažené látky gingeroly podporují určité biologické aktivity v lidském těle. Mají příznivé účinky na trávení, urychlují trávení potravy v tlustém střevě, stabilizují hladinu krevního cukru a posilují imunitu.
Magazín Healthline doporučuje při hubnutí zázvor zkombinovat s citrónovou šťávou, která potlačuje chuť k jídlu. Přidání citrónu do zázvorového čaje vám navíc může pomoci vypít více tekutin. Udržíte se tak hydratovaní, bude se cítit déle syti, a tím ještě více podpoříte hubnoucí proces.
Ajurvéda
Čaj Vidanga
Pokud vás láká ajurvédská celostní medicína, vsaďte na čaj vidanga. Podporuje štíhlou linii tím, že snižuje chuť k jídlu a reguluje proces zažívání. Při pravidelném popíjení navíc snižuje hladinu cholesterolu v krvi, uklidňuje nervový systém a posiluje imunitu. Byliny obsažené v tomto čaji jsou pro nás vesměs neznámé, a proto bude lepší nepouštět se do domácí výroby a zakoupit si už hotový čaj v obchodě. Tento čaj funguje nejlépe, pokud ho připravíte přesně podle návodu a budete ho pít čerstvý.
Jen čaje nestačí
Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv čaj, nezapomeňte, že sám o sobě vám vysněnou postavu nevykouzlí. Vždy je potřeba dodržovat aktivní životní styl a zaměřit se na zdravé stravování. Popíjení čaje by mělo být jen dalším doplňkem na vaší cestě ke štíhlému tělu.
Pokud se vám i po provedených změnách nedaří zhubnout, vyhledejte si nejbližšího výživového poradce. Pod odborným pohledem to půjde lépe.