Chelátová forma minerálů: Hlavní výhody a druhy

Při výběru minerálních doplňků stravy se doporučuje sledovat nejen obsah konkrétní látky, ale i použitou formu. Kromě organických a anorganických forem se stále častěji používá chelátová forma minerálů. V čem je lepší, a kterých minerálů se to týká? 

Minerály jsou pro fungování lidského organismu klíčová záležitost. Na rozdíl od vitaminů si je však tělo nedokáže vyrobit samo a musí je přijímat z potravin. Základem dostatku minerálů v těle je tedy zdravá strava

U fyzicky aktivních lidí a sportovců s vyšší spotřebou živin, vitaminů a minerálů však nemusí stačit ani perfektně vyvážený jídelníček. Jejich tělo totiž značnou část přijatých minerálů z těla vyloučí pocením. Proto užívají doplňky stravy, které jim doplní zejména nedostatkové druhy, jako je například hořčík

Chcete-li, aby byly minerály ze zakoupeného doplňku maximálně využity, vyplatí se znát typ použité formy a vybrat si nejlepší z nich. Šetřit na zdraví se jednoduše nevyplácí 😉

Chelátové vs. organické a anorganické formy

Vývoj doplňků stravy se neustále posouvá kupředu. Ukazuje se, že využití a vstřebatelnost minerálů závisí také na použité formě. Některé totiž tělo vstřebává lépe. Přesně to je případ chelátové formy minerálů, kterou podle vědeckých výzkumů lidské tělo vstřebává nejlépe než ostatní formy.

Formy minerálů se přitom dělí na dvě hlavní skupiny – organické a anorganické. Ty se liší původem a účinky. Platí, že anorganické formy (levné doplňky stravy) lidské tělo vstřebává hůře a navíc mohou mít negativní účinky na zdraví, například laxativní (projímavé) účinky u hořčíku. Organické formy naopak tělo vstřebává a využívá lépe

Co je chelátová forma minerálů

Speciální typ organické formy představují cheláty, které se od běžných organických forem v mnohém odlišují. V tomto případě je minerál vázán na dvě různé aminokyseliny, případně dvě organické kyseliny. V přírodě se přirozeně vyskytují například v listech některých rostlin.

Označení chelát pochází z řeckého “cheilos”, což znamená klepeto. Z jakého důvodu? Spojením minerálu s látkami, které jsou schopné chelatace dochází ke vzniku komplexu „aminokyselina – minerál – aminokyselina“, který výsledným tvarem připomíná klepeta.

chelátová forma minerálů
Chelátové formy minerálů jsou vstřebatelnější a tělo je tudíž využije mnohem lépe.

VÍTE, ŽE bisglycinát hořečnatý má mnohem vyšší vstřebatelnost až  80 % oproti levnějším formám. Například oxid hořečnatý má vstřebatelnost nižší než 20 %. Platí to ale i pro jinak kvalitní formy, jako třeba citrát hořečnatý, který některým osobám může způsobit projímavé účinky.

Hlavní výhody chelátových minerálů

Aminokyseliny organismus vstřebává přirozeně dobře a to pozitivně ovlivňuje i vstřebávání s nimi spojeného minerálu. Na tělo tak chelátové formy minerálů mají nejen lepší účinky, ale současně přináší další benefity na zdraví. Nedráždí třeba sliznici žaludku a střev jako ostatní formy, protože k rozložení nevyžadují větší množství žaludeční kyseliny.

Chelátové formy jsou díky nižší náročnosti na žaludeční šťávy vhodné také pro starší osoby. S přibývajícím věkem totiž množství žaludeční kyseliny klesá a to způsobuje horší schopnost těla absorbovat vitaminy a minerály.

V čem jsou tedy cheláty lepší?

  • mají vysokou využitelnost a vstřebatelnost,
  • chrání vysokou vstřebatelnost minerálu v případě současného užívání vlákniny, fytátů, taninů a fosfátů, v jejichž přítomnosti se stejný minerál v jiné formě vstřebává hůře,
  • dodávají energii a podporují sportovní výkony,
  • nedráždí sliznici žaludku a střev,
  • snižují únavu a vyčerpání,
  • chrání buňky před oxidačním stresem,
  • podporují normální funkce nervové soustavy,
  • zlepšují imunitní systém a celkové zdraví,
  • napomáhají budovat silnější svaly a kosti.

Chelátové formy lze koupit v prášku i jako tablety

Dříve bylo možné doplňky stravy obsahující chelátovou formu minerálů sehnat pouze v podobě prášku. K jeho rozpuštění byla potřeba voda, v níž se rozpustil. Dnes už lze sehnat i chelátové tablety, které lze jednoduše užívat kdykoliv a kdekoliv.

V současnosti se v doplňcích stravy nejvíce používá forma chelátu bisglycinát, u něhož je minerál navázaný na dvě aminokyseliny glycinu. 

Jedná se například o chelátové formy minerálů:

  • bisglycinát hořečnatý
  • bisglycinát zinečnatý, 
  • bisglycinát železnatý, 
  • bisglycinát manganatý,
  • bisglycinát měďnatý.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Bisglycinát hořečnatý (magnesium bisglycinate): Účinky na zdraví, použití a výhody

Závěrečné shrnutí: Chelátové minerály, perfektní volba pro lidi s náročným životním stylem

Při výběru doplňků stravy s obsahem minerálů a stopových látek myslete na to, že:

  • minerální cheláty mají vyšší vstřebatelnost a využitelnost než anorganické a běžné organické formy,
  • mají více pozitivní účinků na zdraví a sportovní výkony,
  • současným trendem je hlavně bisglycinát hořečnatý a zinečnatý,
  • minerály v chelátech jsou nejvstřebatelnější a bezpečné formy povolené legislativou EU v doplňcích stravy.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.