Nemůžete při vaření a pečení používat vejce? Podívejte se, čím vším je můžete v kuchyni nahradit.
Téma: Čím nahradit…
Hlavní přednosti vajec
- Jsou zdrojem kvalitních bílkovin a tuků s vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin.
- Bílkoviny v bílku jsou velmi dobře stravitelné.
- Fosfolipidy ve vejcích působí jako pojivo (emulgátor), díky čemuž vejce významně pomáhají s přípravou pokrmů.
- Jsou skvělým zdrojem vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), karotenů a vitaminů skupiny B rozpustných ve vodě.
- Obsahují dobře využitelné železo.
Nevýhody vajec
- Sporný cholesterol: Jedno vejce obsahuje ve žloutku asi 290 mg cholesterolu, tedy téměř celou doporučenou denní dávku. Disponuje ovšem také lecitinem, látkou, která naopak hladinu cholesterolu snižuje. Celkově odborníci mají za to, že vejce v přiměřeném množství neškodí, naopak lipidový profil spíše zlepšují.
- Kalorická hodnota: Jeden žloutek obsahuje cca 60 kcal.
Možné důvody pro nahrazování vajec
Alergie
Vejce jsou druhou nejčastější potravinou, na kterou mohou mít kojenci a malé děti alergii. Studie naznačila, že 50 % dětí z alergie vyroste do 3 let věku a 66 % dětí se alergie na vejce zbaví do 5 let.
Jiná studie ukázala, že alergie na vejce může trvat až 16 let. Zatímco většina dětí, které se v dětství s alergií setkají, postupem času vejce tolerují, někteří jedinci mají s vejci problém po celý svůj život.
Veganství
Vegani odmítají kromě masa a mléčných výrobků také vejce a další živočišné produkty. Důvodem může být ochrana jejich vlastního zdraví, ochrana životního prostředí i etika zahrnující práva zvířat.
Vysoký cholesterol
I přesto, že vědci pomocí výzkumu nenašli souvislost mezi konzumací vajec a rizikem srdečních chorob, lidé s vysokou hladinou cholesterolu jsou stále zvyklí svůj příjem vajíček omezovat.
Podle studie však konzumace vajec zvyšuje pouze hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a naopak snižuje hladinu LDL (špatného) cholesterolu.
Kromě toho mají vejce velmi nízký obsah nasycených tuků, a proto nemají při přiměřené konzumaci na hladinu cholesterolu v krvi žádný významný vliv.
Další možné důvody pro vynechání nebo omezení vajec v jídelníčku:
- Trávicí potíže po konzumaci vajec
- Jiná dietní omezení
- Jste uprostřed vaření či pečení a nemáte doma žádné vejce
Důležitá role vajec při vaření
Vejce slouží jako spojovací materiál, dodávají potravinám strukturu a zároveň fungují jako kypřidlo. Zachycují totiž vzduchové bublinky, takže pokrm zvětší svůj objem a získá vzdušnou strukturu.
Vlhkost z vajec se při přípravě jídla vstřebává do ostatních ingrediencí, takže je výsledný pokrm příjemně vláčný. Vejce navíc zlepšují chuť jídla a dodávají mu krásnou zlatohnědou barvu. I přesto, že vejce dokážou zázraky, existuje několik alternativ, kterými můžete tuto surovinu šikovně nahradit.
Kdy se vyplatí vejce nahrazovat a kdy ne?
Pokud se chystáte na recept, který velí použít 3 a více vajec, znamená to, že vejce jsou jeho hlavní složkou a bez nich se vám jídlo jen tak nepodaří připravit. Jestliže potřebujete nahradit pouze 1 až 2 vejce, zvládnete to snadno hned několika způsoby.
Náhražky vajec při pečení
Banán
Jedno celé vejce nahradí jeden malý banán nebo půlka většího banánu rozmačkaná na kaši. Je možné použít i ovocné pyré (např. jablečné), které má schopnost zvláčnit a dobře spojit těsto.
Jedno vejce nahradí 5 lžic pyré smíchaných se lžičkou prášku do pečiva. Banány i pyré jsou ideální do koláčů, palačinek, lívanců a krémů.
Chia semínka
Skvělou náhražkou jsou rozemletá chia semínka nabobtnalá ve vodě neboli chia gel. Jedna lžička semínek se 3 až 4 lžícemi vody nahradí po 15 minutách odstátí 1 vejce.
Díky chia bude moučník hutnější a podle zahraniční studie navíc obohacený o nenasycené mastné kyseliny a další látky. Hodí se do různých moučníků, ale i karbanátků, placek a nádivek.
Lněná semínka
Podobnou schopnost jako chia semínka má i lněné semínko. Místo 1 vejce použijte 1 lžičku rozmixovaných lněných semínek smíchaných se 4 lžičkami vody. Směs nechte pár minut odstát, dokud nevznikne krémovitá hmota svou konzistencí podobná vajíčku. Nabobtnalá semínka můžete použít stejným způsobem jako chia gel.
Ovesné vločky
Pokud se chystáte péct sušenky a nemůžete, nebo nechcete použít vejce, zachrání vás ovesné vločky. Vezměte 2 až 3 polévkové lžíce ovesných vloček a nahraďte jimi 1 vajíčko.
Cizrnová mouka
Velkou službu vám prokáže cizrnová mouka, která jídlu dodá i potřebné bílkoviny. K náhradě 1 vejce použijte cca 3 lžičky mouky se 3 lžičkami vody.
Arašídové máslo
Další zajímavou náhražkou vajec je arašídové máslo. Místo 1 vejce přidejte do moučníku či krému 3 lžíce hladkého burákového másla. Při použití arašídového másla vždy myslete na to, že má slanou chuť.
Škrob
Suroviny krásně spojí 1 lžíce kukuřičného nebo bramborového škrobu rozmíchaná v 1 dl studené vody. Tato směs vydá za 2 vejce. Při pečení vánočního cukroví použijte ½ lžíce škrobu rozmíchaného v 1 dl vody místo 1 vejce nebo 2 žloutků.
Pudinkový prášek
Místo 1 vejce použijte do sladkých litých těst, pudinků, krémů a dalších moučníků 1 lžičku pudinkového prášku s 1 lžičkou oleje.
Droždí
Pomoci vám může i sypké droždí. Místo 1 až 2 vajec použijte ½ sáčku instantního droždí smíchaného s 1 dl horké vody. Při zapékání dobře poslouží i lahůdkové droždí.
Prášková želatina
Sáček práškové želatiny dokáže nahradit až 3 vajíčka. Želatinu můžete použít do různých moučníků, krémů, lívanců i palačinek.
Psyllium
Vláknina z vyčištěných obalů semen jitrocele indického zvaná psyllium zlepší soudržnost těsta podobně jako vejce. Stačí, když jednu malou lžičku necháte nabobtnat ve vodě a poté použijete místo jednoho vejce. Pomoci může také xantanová guma, která dokáže kromě vejce částečně nahradit i lepek při bezlepkovém pečení.
Cizrnová voda
Až budete příště připravovat hummus z konzervované cizrny, schovejte si nálev. Můžete z něj totiž snadno připravit hmotu podobnou bílkovému sněhu zvanou aquafaba. K nahrazení jednoho vaječného bílku si připravte 2 polévkové lžíce nálevu. Pokud chcete nahradit jedno celé vejce, použijte 3 lžíce nálevu.
Sníh vytvoříte s pomocí elektrického šlehače za 15 minut. Chcete-li si zajistit jasný výsledek, použijte ztužovač šlehačky. Zvládnete to ale i bez něj.
TIP: Pokud trpíte alergií a chcete se v receptech vyhnout našlehanému bílku, použijte lžičku jedlé sody nebo prášku do pečiva. U kynutých těst mnohdy stačí pouze upravit poměr tekutiny a tuku, aby mělo těsto správnou konzistenci.
Vaření bez vajec
Lněná semínka
Namletá lněná semínka s vodou dokážou spojit a zahustit téměř jakýkoliv pokrm.
Silken tofu
Rozmixované hedvábné neboli silken tofu zajistí krémovou konzistenci a jemnou chuť. Na míchaná vajíčka a podobné recepty se dobře hodí i klasické tofu natural.
Pivo
Pěnivý mok je ideální k obalování masa. Místo mléka a vejce použijte pivo. Řízky pak dále obalujte tak, jak jste zvyklí.
Strouhaný brambor
Ve slaných jídlech vám jedno vejce nahradí 2 až 3 lžíce nastrouhaného syrového bramboru. Ideální do placek, karbanátků, polévek i omáček.
Sójové mléko
Díky obsahu lecitinu dokáže sójové mléko to samé, co vajíčko. Proto se skvěle hodí k přípravě majonézy a krémů.
Kokosové mléko
Můžete jím nahradit vaječné žloutky tím, že mléko ušleháte do požadované konzistence.
Kešu
Ořechy kešu namočte do vody a nechte je přes noc odpočívat. Před přípravou jídla tekutinu slijte a ořechy rozmixujte do jemné a hladké krémové směsi. Krém můžete doladit podle chuti a přidat do sladkých i slaných jídel. Výborně funguje jako základ dortového krému.
Hraška
Bezlepková luštěninová směs je vhodná na vaření i obalování. Jedna polévková lžíce nahradí jedno vejce.
Vajahit
Sypká náhražka vajec je ideální k vaření i pečení. Polévková lžíce smíchaná s 40 ml vody nahradí 1 vajíčko. Vzhledem k jeho složení se však nehodí pro lidi s alergií na mléčnou bílkovinu, laktózu a sóju.
Čím nahrazujete vejce vy? Napište nám třeba na Facebooku.