Nejlepším způsobem, jak dosáhnout a udržet si pevnou postavu s pěknými křivkami a hladkou pokožkou bez celulitidy co nejdéle, je zdravý životní styl založený na kvalitní a vyvážené stravě a každodenním pohybu. Nápomocné však mohou být další činnosti a aktivity viditelně zlepšující vzhled pokožky, třeba maderoterapie. Oč se jedná a proč má smysl zkusit ji na vlastní kůži?
Obsah článku:
Co je maderoterapie
Maderoterapii lze popsat jako anticelulitidní techniku, která podporuje tvarování postavy a hubnutí. Je to speciální masážní technika zaměřená na zlepšení vzhledu a funkce kůže. Slibuje vyhlazení ženských problematických partií, které údajně zbaví nevzhledných záhybů a ďolíků, čili pomerančové kůže, jak ji nazýváme po česku.
Odkud pochází a proč se nazývá maderoterapie
Ačkoliv se o maderoterapii začalo více mluvit až v 90. letech uplynulého století, jde o starou masážní techniku. Do současné podoby ji přetvořili kolumbijští terapeuti, kteří vyšli vstříc touze po dokonalém těle, které v Kolumbii ale i ostatních zemích Jižní Ameriky symbolizuje úzký pas a kulaté hýždě bez celulitidy.
Název této prospěšné a zkrášlující masážní techniky vychází ze španělského slova madero, což znamená dřevo, jelikož při se masáži používají různě tvarované dřevěné nástroje. Spojením se slovem terapie vznikla masáž dřevem, případně ošetření nebo léčba dřevem.
Budete-li se o shánět po informacích o této zajímavé technice i v anglickém jazyce, hledejte výrazy maderotherapy a wood therapy.
Jak a čím se masáž dřevem provádí
Maderoterapie se od běžné masáže odlišuje používáním dřevěných nástrojů a pomůcek, které se díky různé velikosti a tvaru perfektně přizpůsobí každé části těla (například válečky, baňky, zvony a podobně).
Základní dřevěné nástroje určené na maderoterapii:
- válečky: mívají rýhovaný či strukturovaný povrch, případně jsou vyrobeny z různě tvarovaných a pohyblivých koleček nebo kostek,
- plochá stěrka: bývá tvarovaná do více úhlů a oblouků, aby ji bylo možné použít na různé části těla,
- baňky a zvony: různé velikosti.
Masáž vyvíjí tlak zejména na problémové partie, tedy stehna, hýždě, břicho a paže. Intenzitu maderoterapie navíc podpoří masážní krémy a oleje určené k redukci celulitidy. Provádí se i maderoterapie obličeje, která má antistresové účinky, prokrvuje pokožku a zvedá kontury obličeje.
Jde o dynamicky prováděnou masáž zahrnující opakované rytmické pohyby prováděné výše uvedenými nástroji. Masírovanou partii prokrví, zrychlí látkovou výměnu, stimulují lymfu. To vše by mělo pomoci odstranit či alespoň zmírnit nerovnosti v podkoží, vyhladit pokožku a zbavit ji celulitidy.
Rozprouděný metabolismus a lymfatický systém by měl podpořit vylučování odpadních látek a toxinů pryč z těla.
Opakovaná maderoterapie slibuje následující účinky:
- urychlení látkové výměny,
- stimulaci lymfatického systému,
- podporu přirozené detoxikaci organismu,
- snížení otoků končetin,
- vyhlazení a vypnutí pokožky,
- zmírnění projevů celulitidy.
Doporučení před a po maderoterapii:
- Před masáží je doporučeno mírně navýšit pitný režim a vynechat náročnější fyzické aktivity.
- Po terapii je vhodné tělu dopřát odpočinek a čas na regeneraci. Posilovnu nebo běh odložte na následující den a raději si naplánujte návštěvu sauny.
Klasická versus brazilská maderoterapie
Pokud se o masáž dřevem začnete zajímat více, narazíte na nabídku klasické a brazilské maderoterapie. Oba typy zlepšují prokrvení kůže, eliminují celulitidu a pomáhají tvarování postavy.
Rozdíl je v používaných nástrojích. Klasická maderoterapie k masáži využívá anatomicky tvarované dřevěné válečky, brazilská dřevěné zvony.
Co je brazilská maderoterapie
Brazilská maderoterapie není ve skutečnosti brazilského původu, ale balkánského. Brazilská se nazývá jen proto, že slibuje úzký pes a kulaté hýždě.
Při této masáži se používají dřevěné zvony, které údajně napomáhají vytvarovat pevnější a kulatější zadek a zeštíhlit pas. Různě velké zvony se přizpůsobí různým částem těla. Vytváří podtlak, který stimuluje tok lymfy a podporuje odvádění přebytečné vody a vylučování toxinů a odpadních látek pryč z těla.
Efekt by měl být patrný již po prvním ošetření:
- vypnutější a vytvarovaný pas,
- zvednutý zadek,
- méně oteklé nohy.
Salóny, které brazilský typ maderoterapie provádí, uvádí, že je účinnější než klasická verze. O tom ale neexistují důkazy. Chcete-li vidět rozdíl, budete se o tom muset nejspíš přesvědčit na vlastní kůži.
Benefity a předpokládané účinky maderoterapie
Jak již bylo výše několikrát řečeno, tato dynamická masážní technika využívající tvarované dřevěné nástroje slibuje pozitivní účinky na vzhled vašeho těla, konkrétně:
- stimulaci lymfatického systému, urychlení metabolismu a lepší odstraňování toxinů,
- vypnutější a vyhlazenou kůži, zmírnění projevů celulitidy a strií,
- eliminaci tukových usazenin nahromaděných na stehnech, hýždích a břiše,
- uvolnění svalů, snížení bolestivosti svalstva a tkání,
- uvolnění těla a mysli, zlepšení nálady a snížení psychického napětí.
„Madero je prospěšná při odbourávání celulitidy. To je hlavní využití, proč ji především ženy využívají. Terapie je výjimečná i tím, že je 100% přírodní a hypoalergenní. Svým klientům ji doporučuji proto, že stimuluje lymfatický systém, je úžasná na uvolnění těla a mysli, a navíc urychluje metabolismus,“ vysvětluje masérka Kristýna Pokorná a hned doplňuje:
„Nejčastěji se používá na nohy, hýždě, břicho a paže. Provádí se dřevěnými nástroji spolu s kvalitním prohřívacím olejem. Já používám skořicový pro lepší prokrvení podkoží, který je tak zárukou nejlepších výsledků. Podstata terapie spočívá v intenzivním prokrvení problémových partií, v nichž nefunguje látková výměna a já ji touto metodou znovu nastartuji.“
Pozn. autorky: U Kristýny, která masáž dřevěnými nástroji nabízí ve svém masážním salónu Studio zdravého pohybu v Jihlavě, a k níž chodím na masáže každý měsíc, jsem si madero vyzkoušela na vlastní kůži.
Kdy se projeví první výsledky
Nejedná se o jednorázovou léčbu s garantovanými výsledky. Aby byly výsledky viditelné, je doporučeno absolvovat sérii 5 až 15 ošetření za sebou s ideální frekvencí dvakrát týdně, a poté udržovací masáž jednou do měsíce, přičemž se čas jedného ošetření pohybuje od 40 do 60 minut.
První výsledky by měly být viditelné po 5 až 6 procedurách, u někoho je efekt patrný už po první masáži. Je to individuální a závisí to na počátečním stupni celulitidy a případné nadváhy.
Pro koho je a pro koho není masáž dřevem vhodná
Vzhledem k předpokládaným účinkům, což je odstranění celulitidy, jsou to především zdravé dospělé ženy. Jim je tato specifická zkrášlující masážní technika určena. Ale ani odvážným zástupcům mužského pohlaví není maderoterapie zapovězena.
Kristýna ze Studia zdravého pohybu maderoterapii doporučuje ženám i pánům: „Tuto masáž využije každá žena. Nejvíce ji ocení ty, které trápí viditelná celulitida, povolená kůže, špatné prokrvení končetin a usilují o celkovou redukcí objemu problémových partií. Oblibu v maderoterapii ale nachází i muži, především sportovci a ti, kteří mají přetížené nohy. Takže ano, ani muži se nemusí bát, že by jim maderoterapie nepomohla.“
Pro koho není maderoterapie vhodná
Opatrní by měli být lidé bez ohledu na pohlaví, kteří jsou krátkodobě či dlouhodobě nemocní, nebo je trápí jiné zdravotní problémy.
Bez konzultace s lékařem na maderoterapii nechoďte při těchto stavech:
- křečové žíly, dermatitida, kožní onemocnění, kožní citlivost,
- čerstvé rány, popáleniny,
- trombóza, otoky, srdeční onemocnění,
- akutní infekční onemocnění, probíhající zánět v těle,
- hypertenze, cukrovka,
- těhotenství a kojení,
- onkologická onemocnění.
Závěrečné shrnutí: Maderoterapie pomáhá zlepšit vzhled kůže, není to ale zázračný lék na obezitu
Maderoterapie může pomoci zlepšit vzhled kůže na problematických partiích, které tolik trápí hlavně ženy. Nečekejte ale od ní zázraky. Nejlepších výsledků docílíte, budete-li zároveň dbát na zdravý jídelníček a hýbat se každý den.
Co vše můžete od maderoterapie očekávat?
- zlepšení vzhledu a funkce kůže,
- zmírnění projevů celulitidy a vypnutí pokožky na problematických partiích,
- prokrvení masírovaných partií, zrychlení látkové výměny a stimulaci lymfatického systému,
- podporu vylučování odpadních a škodlivých látek z těla,
- příjemné uvolnění svalů, snížení bolestivosti svalstva a tkání,
- celkové uvolnění těla a mysli a snížení psychického napětí,
- maderoterapie obličeje má antistresové účinky, prokrví pokožku a pozvedne kontury obličeje.