Chcete zjistit, jak rychle spaluje váš metabolismus a nejlépe ho ještě popohnat? Osvojte si zdravé denní návyky, stravujte se pravidelně a zapojte vhodnou tělesnou aktivitu.
Obsah článku:
Co je bazální metabolismus?
Bazální metabolismus neboli BMR (basal metabolic rate) určuje množství energie vydané v klidovém stavu v teplotně neutrálním prostředí a nalačno. Jedná se o energii, kterou tělo vydává pouze za účelem fungování životně důležitých orgánů, jako jsou plíce, srdce, mozek a ostatní nervový systém, játra, ledviny, pohlavní orgány, svaly a kůže.
Pokud byste přijímali pouze kalorie odpovídající vašemu bazálnímu metabolismu, vaše tělo by mělo energii pouze k zachování základních životních funkcí a bylo by schopné za celých 24 hodin pouze odpočívat.
Hodnotu bazálního metabolismu ovlivňuje
- Věk
- Pohlaví
- Množství svalové hmoty
- Tělesná teplota
- Úroveň pohybové aktivity
- Zdravotní stav
- Užívané léky
- Míra stresu
Čím větší je hodnota bazálního metabolismu, tím větší množství energie potřebuje tělo k optimálnímu fungování.
Měření a výpočet bazálního metabolismu
Hodnotu bazálního metabolismu zjistíte snadno s pomocí bioimpedančního přístroje – například typu Tanita. Zjistíte na něm také svou váhu, poměr svalové a tukové hmoty a množství vody v těle. Jestliže se na měření do fitness centra nebo k výživovému poradci nechystáte, můžete orientační hodnotu BMR zjistit i díky rychlému výpočtu.
Vzorec vyberte podle pohlaví
- BMR u žen = 655,0955 + (9,5634 x váha v kg) + (1,8496 x výška v cm) – (4,6756 x věk v letech) kcal/den
- BMR u mužů = 66,473 + (13,7516 x váha v kg) + (5,0033 x výška v cm) – (6,755 x věk v letech) kcal/den
TIP: Vyzkoušejte online kalkulačku bazálního metabolismu podle BezHladovění. Složitými vzorci se nemusíte zatěžovat.
Vypočítejte si optimální kalorický příjem na základě své tělesné aktivity
Sedavý způsob života
Pokud máte sedavé zaměstnání a minimálně se hýbete, vynásobte své BMR hodnotou 1,2.
Lehce aktivní
Jestliže cvičíte 1 až 3 dny v týdnu, vynásobte své BMR číslem 1,375.
Mírně aktivní
Cvičíte-li v mírném tempu 3 až 5 dní týdně, vynásobte své BMR číslem 1,55.
Velmi aktivní
V případě, že se věnujete tvrdším tréninkům 6-7× týdně, vynásobte hodnotu BMR 1,725.
Extra aktivní
Pokud cvičíte 6-7× týdně a navíc denně vykonáváte fyzickou práci, vynásobte BMR číslem 1,9.
Konečné číslo vám ukáže přibližnou hodnotu kalorií, které vaše tělo potřebuje k udržení aktuální váhy. Jedná se však o pouhý odhad. Podle zahraniční studie z roku 2007 by byl vzorec daleko přesnější, pokud by mohl zahrnout i složení těla, historii hmotnosti a další faktory, které prokazatelně ovlivňují výslednou hodnotu bazálního metabolismu.
Proč je dobré znát hodnotu svého bazálního metabolismu?
- Dozvíte se, kolik kalorií potřebujete sníst v klidovém režimu.
- Lépe si spočítáte optimální příjem pro udržení váhy, přibírání i hubnutí.
- Snadněji zabráníte hladovění i přejídání.
9 tipů pro urychlení bazálního metabolismu
1. Jezte bílkoviny ke každému jídlu
Pokud si ke každému jídlu přiložíte i porci bílkovin, můžete až na několik hodin zrychlit svůj metabolismus. Za vše může termický účinek potravin, který zvyšuje potřebu kalorií ke vstřebávání a zpracovávání živin v těle.
Podle výzkumu zvyšují bílkoviny nároky metabolismu o 15 až 30 % ve srovnání se sacharidy (5 až 10 %) a tuky (0 až 3 %).
Zahraniční studie ukázala, že konzumace bílkovin navíc podporuje sytost po jídle a zabraňuje přejídání.
2. Pijte více vody
Abyste podpořili svůj metabolismus, místo sladkých limonád, energetických nápojů a přislazovaných ovocných šťáv zásobte své tělo čistou vodou.
Voda může podpořit pocit sytosti. Studie přišla s výsledkem, že když se napijete sklenice vody půl hodiny před jídlem, sníte méně, než kdybyste se nenapili.
Další zahraniční studie dokonce ukázala, že vypití 0,5 l vody podporuje klidový metabolismus o 10 až 30 % po dobu jedné hodiny.
Tento efekt spalování kalorií může být ještě větší, pokud si vodu předem vychladíte. Podle výzkumu totiž tělo využívá svou energii k jejímu zahřátí na tělesnou teplotu.
3. Vychutnejte si čaj
Až se vám omrzí pití obyčejné vody, uvařte si čaj.
Výsledky studie prokázaly, že pití zeleného a oolong čaje zrychluje metabolismus o 4-5 %.
Další studie tento efekt zkoumala více a zjistila, že tyto čaje pomáhají převádět část tuku uloženého v těle na volné mastné kyseliny, což může zvýšit spalování tuků o 10-17 %.
4. Okořeňte si život
Kořeněná jídla ochucená chilli papričkami nebo kari směsí podporují metabolismus díky látce zvané kapsaicin.
Jedna zahraniční studie ukázala, že přidání chilli papričky do jídla vám pomůže spálit o 10 kalorií více.
Jelikož je efekt kapsaicinu jen velmi mírný, nejlepších účinků dosáhnete, pokud konzumaci pálivých jídel zkombinujete s dalšími strategiemi, které metabolismus účinně zrychlují.
5. Nezatracujte kávu
Popíjení kávy podporuje stejně jako zelený čaj spalování tuků. Přispívá k úspěšnému hubnutí a udržení hmotnosti.
Zahraniční studie však přišla se zajímavým objevem a přinesla výsledky, které potvrdily, že kofein ovlivňuje více štíhlé lidi. Káva údajně podporuje spalování tuků o 29 % u štíhlých jedinců a pouze o 10 % u obézních žen.
6. Vyhněte se hladu
Konzumace příliš nízkého počtu kalorií je z dlouhodobého hlediska kontraproduktivní. Omezení kalorického příjmu totiž způsobuje zpomalení metabolismu a je známé pod pojmem „režim hladovění“ nebo „metabolická adaptace“. Tímto způsobem se lidský organismus snaží odvrátit možný hlad a následnou smrt z vyhladovění.
Výzkum ukazuje, že konzumace méně než 1000 kalorií denně vedle k výraznému poklesu rychlosti metabolismu, který přetrvává i poté, co dietu ukončíte.
7. Vyzkoušejte vysoce intenzivní trénink (HIIT)
Trénink o vysoké intenzitě vám může pomoci zrychlit metabolismus a spalovat více tuků i po skončení aktivity.
Studie z roku 2012 sledovala mladé muže s nadváhou a zjistila, že po 12 týdnech cvičení HIIT muži zhubli na váze 2 kg a navíc ztratili 17 % břišního tuku.
8. Zvedejte váhy
Protože jsou svaly metabolicky mnohem aktivnější než tuk, pomůže vám budování svalové hmoty zrychlit klidový metabolismus.
Podle zahraniční studie zvedání závaží udržuje svaly v kondici a bojuje proti poklesu metabolismu, který je častý zejména při hubnutí.
Ve studii z roku 2008 bylo 48 žen s nadváhou rozděleno do dvou skupin. První se věnovala pouze aerobnímu cvičení, druhá se zaměřila na posilovací tréninky. Ženy absolvující silový trénink si udržely svalovou hmotu, metabolismus a sílu. Ostatní ženy sice zhubly, ale ztratily svalovou hmotu a zaznamenaly pokles metabolismu.
9. Pořádně se vyspěte
Nedostatek spánku souvisí se zvýšeným rizikem nadváhy a obezity. Důvodem jsou negativní účinky deprivace spánku na metabolismus.
Nedostatečně dlouhý spánek spojil výzkum se zvýšenou hladinou cukru v krvi a inzulínovou rezistencí, které zvyšují riziko vzniku diabetu 2. typu.
Podle jiného výzkumu dokonce nedostatek spánku zpomaluje metabolismus a zvyšuje riziko přibývání na váze.
Trvalé narušení spánku společně s nepravidelnou dobou spánku může podle zahraniční studie snížit průměrnou klidovou rychlost metabolismu o 8 %.
Závěr: Využijte znalost bazálního metabolismu ve svůj prospěch
Ať už potřebujete přibrat, zhubnout, nebo si jen udržet svou váhu, výpočet bazálního metabolismu je pro vás dobrým začátkem. Pamatujte, že i malé změny životního stylu a jejich začlenění do každodenní rutiny dokážou zrychlit bazální metabolismus a dovést vás k vysněné postavě.