Jak zmírnit otoky nohou: Co pomáhá z bylinek i babských rad?

Otékají vám nohy bez ohledu na počasí? Kromě hormonálních, ledvinových nebo žilních potíží mohou mít nepříjemné otoky dolních končetin i jiné příčiny.

Co je vlastně otok?

Otoky způsobuje hromadění tekutiny v mezibuněčných prostorech měkkých tkání. Za běžných okolností cévy a zejména tenké vlásečnice díky silné buněčné stěně tekutinu udržují. Ve chvíli, kdy se uvnitř cév zvýší tlak, tekutina začne unikat do okolí. Projevuje se otokem.

Příčiny otoků nohou mohou být různé. Záleží především na vzhledu a bolestivosti otoku i dalších projevech, které stav doprovází.

Podle eMedicine health je příčinou úniku tekutiny do okolních tkání příliš velká síla či tlak uvnitř cév, síla působící z vnější strany krevních cév nebo jiné ohrožení cévních stěn. Výsledkem nadbytečné tekutiny mimo cévy je bobtnání tkání. Každý z těchto jevů lékaři spojují s řadou onemocnění.

Menstruační cyklus i dlouhé stání

Jestliže je důvodem otoků nohou dlouhé stání vlivem gravitace, vysoká teplota vzduchu, hypertenze způsobující zvýšený tlak proudu krve nebo přicházející menstruace, jedná se o relativně neškodné otoky, které rychle odezní. Objevují se většinou pouze v oblasti kotníků, nejsou bolestivé ani nezpůsobují nárůst hmotnosti.

3 hlavní příčiny otoků nohou

1. Systémová příčina

Postihuje celý organismus. Může se jednat o srdeční nedostatečnost, chronické onemocnění ledvin, sníženou funkci štítné žlázy (myxedém), jaterní cirhózu, poruchu hormonální funkce nebo sníženou hladinu krevních bílkovin (hypoproteinemie). Otok je v tomto případě měkký, oboustranný a zanechává otisky.

Ledviny

Porucha ledvinových funkcí se projevuje zpočátku jen otoky kotníků. Postupně však otékají celé dolní končetiny a přidávají se otoky rukou a obličeje, hlavně kolem očí a v oblasti víček. Tekutina se může objevit i v břišní dutině. Otoky nemizí, jen se přesouvají. Problémy s ledvinami se musí co nejdříve začít řešit. V opačném případě může stav skončit až ledvinovým selháním.

Srdce

Otoky se projevuje také chronické srdeční selhávání. Důvodem je nedostatečné přečerpávání krve z oběhu do plic. Ze stagnující krve uniká tekutina do okolního vaziva a způsobuje otoky. Nejdříve se objevuje v nejníže uložených částech těla, jako jsou kotníky, v kombinaci s nevysvětlitelným nárůstem hmotnosti.

Otok je v tomto případě měkký a během dne se zvětšuje. Po večerním ulehnutí do postele naopak ustupuje. Často se přidává také dušnost, nechutenství, velká únava, bušení srdce a časté močení.

Játra

Když správně nefungují játra, přestávají tvořit bílkovinu udržující tekutinu uvnitř cév. Ta pak uniká do okolních tkání, kde vytváří nepřehlédnutelné otoky.

2. Žilní příčina

Žilními problémy trpí velká část dospělé populace. Otoky způsobené žilními problémy vznikají jako následek úrazu nebo při hojení pooperačních ran, chronické žilní nedostatečnosti, při akutní trombóze či ztíženém průtoku krve hlubokým žilním systémem. Vzácně se může jednat o nádor nebo zvětšení uzlin v oblasti pánve či třísel.

Otok v případě poruchy žil je bolestivý, měkký a elastický. Později tuhne, mění barvu. Může být spojený s kožními záněty, vředy a křečovými žilami.

Nateklé jsou buď obě dolní končetiny najednou, nebo má každá noha jinak výrazný otok.

3. Lymfatická příčina (lymfedém)

Lymfatické otoky vznikají na základě poškození či zhoršení funkce lymfatického systému. Objevují se v oblasti prstů a nártů, posouvat se mohou i na další části dolních končetin. Lymfedém může být jak vrozený, tak sekundární. V druhém případě je na vině dlouhodobá žilní nedostatečnost, nádorové onemocnění, alergie, prodělané infekční onemocnění nebo pooperační stav v oblasti pánve.

Lymfatický otok bývá nebolestivý, pevný až gumovitý, nezanechává otisky a bez správné léčby neopadá. Je důležité ho nejprve vyšetřit a na základě diagnostiky lékaře pak dlouhodobě léčit. Ke snížení otoků pomáhají i speciální lymfatické masáže a lymfodrenáže.

Otoky nohou v těhotenství

Vývoj plodu způsobuje v druhé polovině těhotenství zadržování většího množství tekutin, přibírání na váze a tlak v břišní dutině. Tato kombinace nahrává rozvoji křečových žil, doprovázených otoky nohou. Těhotným ženám se proto doporučuje pravidelný pitný režim, rychlejší procházky, časté polohování nohou a nošení kompresivních punčoch.

Medical News Today upozorňuje, že během těhotenství vylučuje ženské tělo hormony, které podporují zadržování tekutin. Žena má tak tendenci zadržovat více sodíku a vody, než je u ní obvyklé. To se projevuje otoky dolních končetin, chodidel, rukou i tváře.

Pozor na preeklampsii ve 3. trimestru

Preeklampsie neboli pozdní gestóza je závažnou komplikací ve třetím trimestru těhotenství. Změny v oblasti cév a ledvin způsobují otoky nohou, zvýšení krevního tlaku a vylučování bílkovin do moči.

Kromě dolních končetin natékají i ruce, obličej a břicho. Často se přidávají i další příznaky, jako jsou nevolnost, zvracení, bolesti hlavy a podbřišku, neklid a poruchy vidění, zejména pak zúžení zorného pole, nejasné vidění nebo tmavé skvrny v zorném poli.

Těhotná žena by s těmito příznaky měla ihned spěchat k lékaři. Preeklampsie je velmi vážný stav způsobující předčasné odloučení placenty nebo poruchu krevní srážlivosti. Těžká preeklampsie negativně ovlivňuje vývoj plodu a narušuje funkci placenty. Dítě pak není kvůli horšímu prokrvení placenty dostatečně zásobené potřebnými živinami a kyslíkem.

Podle magazínu Healthline se může preeklampsie vyvíjet pomalu nebo přijít náhle. Pouhý vznik otoku není spolehlivou známkou preeklampsie, protože edémy jsou v těhotenství zcela běžné. Hlavním příznakem vážného stavu je zvýšení krevního tlaku.

Vysoké teploty a otoky nohou

Oteklé nohy trápí i jinak zdravé osoby. Nejčastěji v letních vedrech, kdy dochází k větší zátěži organismu. Pokud navíc většinu dne prosedíte u počítače nebo naopak dlouho stojíte, dolní končetiny jsou přetížené a nahromaděná krev způsobuje zadržování vody a bolest nohou.

Podle magazínu Medical News Today mohou zvyšovat riziko otoků i některé léky. Patří mezi ně vazolidátory, nesteroidní protizánětlivá léčiva, estrogeny, některé léky v rámci chemoterapie a léky na diabetes.

Postup diagnostiky otoků

Pokud vám nohy často natékají, je nutné co nejdříve zjistit příčinu vašich problémů. Lékaři nejprve provádějí interní vyšetření za účelem vyloučení systémového onemocnění. K tomu využívají ultrazvuk cév, krevní analýzu a další potřebné testy. Pokud výsledky systémovou příčinu neprokážou, přichází další série vyšetření, podle nichž lékaři zjistí, zda problém tkví v žilách nebo lymfatickém systému.

Co nahrává oteklým nohám?

  • nadváha či obezita
  • nulová pohybová aktivita
  • dlouhé stání i dlouhé sezení
  • dlouhodobé opalování nebo vystavení se přímému slunci
  • vysoké a naopak příliš nízké podpatky
  • horké koupele a sauna
  • těsné ponožky, boty i kalhoty
  • kouření
  • hormonální léčba

9 tipů, jak předejít otokům

1. Hýbejte se

Zařaďte do svého života pravidelný pohyb. Může jít o svižnou chůzi, jízdu na kole nebo plavání. Hodit se vám může i pružná tejpovací páska, která vám umožní pohyb, zároveň fixuje problematické místo a urychluje vstřebávání otoků. 

2. Udržujte si zdravou váhu

Svou hmotnost udržujte v optimálním rozmezí vzhledem k věku, výšce, pohlaví a aktuálnímu zdravotnímu stavu.

O důležitosti správné hmotnosti těla píše i server Healthline. Nadměrná hmotnost způsobující tlak na žíly může způsobit periferní edém. Obezita může vést i k dalším příčinám otoků, jako je spánková apnoe nebo žilní nedostatečnost.

3. Protahujte se

Myslete na každodenní strečink. Dobře fungují výpony na špičky a následné zhoupnutí na paty. Výborné je také chození po vnitřní a vnější straně chodidel a kroužení nohou v kotnících i kolenou.

4. Zapomeňte na dlouhé sezení

Nikdy neseďte příliš dlouho a pravidelně své končetiny procvičujte. Nohy polohujte a při delším sezení je zvedněte alespoň na 10 minut do vodorovné polohy.

5. Nekřižte nohy

Zejména ženy si rády při sezení pokládají nohu přes nohu. Tento zlozvyk však zpomaluje proudění krve.

6. Pozor na cigarety a hormonální antikoncepci

Zvlášť ženy ve vyšším plodném věku by měly zvážit užívání kombinované hormonální antikoncepce s estrogeny a také kouření.

7. Pijte vodu

Dodržujte pravidelný pitný režim. Dostatečný příjem tekutin pomáhá ředit krev a předcházet žilním problémům a otokům.

8. Obouvejte se pohodlně

Vyhněte se příliš malým botám a vždy noste jen obuv, ve které se cítíte pohodlně.

9. Sprchujte nohy střídavě teplou i studenou vodou

Rozproudíte tak krevní oběh a podpoříte zdraví žilního systému. Při tomto stylu sprchování vždy končete studenou vodou.

Přírodní pomocníci

Bylinné masti

Pro eliminaci otoků nohou i k jejich prevenci jsou vhodné bylinné masti s obsahem arniky, heřmánku, aloe vera, tymiánu, rozmarýnu, kostivalu, měsíčku, levandule, jalovce, kurkumy, kaštanu či eukalyptu.

Bylinky pomáhají zklidňovat oteklé nohy, ulevovat při napětí v nohou, zmírňovat svědění a pálení i tišit záněty. Masti seženete v lékárnách a často i v lépe zásobených obchodech se zdravou výživou.

Bylinkové čaje

Vřes

Připravte si 2 čajové lžičky vřesu obecného a zalijte je 200 ml vroucí vody. Nechte louhovat po dobu 10 minut a poté sceďte. Čaj popíjejte 2× denně po dobu 3 týdnů.

Bříza

Bříza bělokorá funguje jako účinné diuretikum. Nedráždí ledviny a doporučuje se při otékání nohou. 1 čajovou lžičku jemně nastříhaných březových listů vařte 5 minut ve 250 ml vody. Nechte 10 minut louhovat a poté sceďte. Čaj popíjejte 2–3× denně po dobu minimálně 2 měsíců.

Čaj na podporu ledvin

Vezměte 40 g vřesové natě, 40 g natě celíku zlatobýlu, 20 g natě rozrazilu lékařského, 20 g natě přesličky rolní a 10 g natě šalvěje lékařské. Promíchejte a 2 lžíce bylinné směsi přelijte 500 ml vroucí vody. Přikryjte a nechte 10 minut louhovat. Sceďte a vlažný čaj si rozdělte do 3 dávek za den.

Směs na podporu jaterní činnosti

Čaj připravíte z 15 g kořene čekanky obecné, 15 g natě přesličky rolní, 15 g řebříčku obecného a 15 g natě třezalky tečkované. Bylinnou směs promíchejte a 2 čajové lžičky přelijte 200 ml vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat a po scezení pijte 3 šálky čaje denně.

Tinktury

Pro snížení otoků dolních končetin pomáhá vřesová tinktura s odvodňovacími účinky. Očistu jater a snížení otoků způsobených zhoršenou jaterní funkcí zvládne tinktura z ostropestřce mariánského. Nápomocná je i tinktura z vlaštovičníku podporující činnost jater, slinivky, ledvin i lymfatického systému.

Kdy navštívit lékaře?

Otoky mohou být způsobené jednoduchými i závažnějšími příčinami. V obou případech existuje léčba, která problém zmírní a předejde dalším komplikacím.

Server Healthline doporučuje navštívit lékaře hlavně v případě, že nevidíte zjevnou příčinu otoku nebo se potýkáte i s dalšími příznaky.

TIP: Vyzkoušejte také jídelníček proti zadržování vody v těle.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.