Přes 2 desítky z více než 500 funkcí jater jsou naprosto klíčové pro život. Zanedbávání jejich kondice je proto opravdovým hazardem se zdravím. Jak namáhaným játrům ulevit?
Obsah článku:
K čemu játra v těle slouží?
Podílejí se skoro na všech klíčových procesech od metabolismu až po obranyschopnost nebo termoregulaci. Mezi hlavní úkoly patří syntéza řady látek důležitých pro život. Včetně plazmatických bílkovin. Dále participují na:
- metabolismu sacharidů, tuků a aminokyselin.
- vytváření hormonů, které mají vliv na hospodaření těla s vodou a solí a na udržování stálého krevního tlaku.
- filtraci škodlivin z těla ven.
- likvidaci přebytečného cholesterolu.
Fungují také jako zásobárna cenných látek – například železa, glykogenu a vitamínů A, D, K a B12.
Je-li organismus zanesen, játra nemohou fungovat naplno a dochází k mnoha obtížím.
Co játrům nejvíc škodí?
Chcete-li svému tělu dopřát dovolenou na zotavení, měli byste upravit své stravování a některé návyky.
1. Nepřítel č. 1: Alkohol
Nadměrná konzumace může vést až k chronickému zánětu jater nebo tzv. cirhóze neboli uzlovité přestavbě jaterních buněk. Cirhóza hrozí až selháváním jater, což se projevuje horečkami, vzedmutím břišní stěny nebo žlutavou barvou očních bělem i kůže.
Omezte proto konzumaci alkoholu na minimum. Někteří odborníci se domnívají, že jedno pivo nebo 1 dl červeného vína denně jsou ku prospěchu. Tento limit však nepřekračujte.
2. Kouření i „pouhý“ cigaretový kouř
Jednou z funkcí jater je detoxikace nikotinu. Pokud jste kuřáci, snažte se tuto svou libůstku co nejdéle oželet. Stejně tak se pokuste vyhnout prostředím, kde hrozí pasivní kouření.
3. Užívání léků
Játra jsou velmi zatěžována také užíváním léků. Pokud musíte pravidelně užívat nějaká léčiva, samozřejmě je vysazovat nesmíte. Můžete si však odpustit ládovat se analgetiky pokaždé, když vás píchne v boku (je s podivem, kolik lidí to má ve zvyku). Rovněž například antibiotika by měla být užívána, pouze pokud je to nezbytné.
4. Nedostatečný a nevhodný pitný režim
Pozor si dejte také na svůj pitný režim. Ten by měl být dostatečný a hlavní místo by měla zaujímat čistá voda. Ta z kohoutku je na českém území plně dostačující, mnohdy kvalitnější než balená kupovaná voda. Pitný režim můžeme obohatit o minerální vody či kvalitní zeleninové džusy (nikoli však o levné doslazované a chemicky upravované produkty).
Játra zatěžují rovněž káva a čaj. Silná káva navíc dráždí žaludek. Proto je tento nápoj v době detoxikace nevhodný.
5. Chyby ve stravování
A konečně se dostáváme také k jídlu. Játrům neprospívají příliš solená či tučná jídla, smažené a pečené pokrmy, cukry, uzeniny, ale také tučné mléčné výrobky. Dále silně kořeněná jídla a konzervované a instantní potraviny (chemicky upravované). Nevhodné je také kynuté pšeničné pečivo, pochutiny (buráky, tyčinky,…) apod. Podle některých odborníků játra zatěžuje i hovězí maso.
Jak poznáme, že naše játra nejsou v pořádku
Mezi první a nejčastější příznaky patří únava a malátnost. Tu člověk pociťuje navzdory dostatku spánku a odpočinku, přepadat ho může již velmi brzy po probuzení. Naopak se často vyskytuje noční nespavost, a to především od 23. do 3. hodiny ranní. To je doba, kdy žlučník a játra nejvíce pracují.
Potíže s játry se taky mohou projevovat střídajícími se pocity horka a chladu. Únava a návaly zimy a tepla však nejsou specifickými příznaky. Mohou být důsledkem celé řady jiných obtíží.
Jaterní poruchy se dále mohou projevovat bolestí břicha, zadržováním vody, nadýmáním, tmavou močí a světlou stolicí, později vypadáváním tělesného ochlupení a zažloutnutím očního bělma.
Co můžeme pro svá játra udělat?
Pojďme se podívat na některé konkrétní potraviny a prostředky, kterými můžete svá játra podpořit. Nejlepší dobou na očistu je prý jarní období. Zhruba od 15. února do 15. května.
Jak na jaterní detox?
- Vyhýbejte se potravinám plným konzervantů, barviv a přidaných cukrů.
- Vypijte alespoň 8 sklenic vody denně.
- Jezte hodně zeleniny. Zejména té listové s výraznou zelenou barvou. Nezapomínejte ani na kvašenou zeleninu s obsahem vitamínu B.
- Uvařte si čaj. Výborná je očista zázvorovým čajem s medem a citrónem.
- Játra a žlučník skvěle pročišťuje panenský olivový olej. Dejte si ho lžičku klidně na lačno, doplněnou citrónovou nebo limetkovou šťávou.
- Dopřejte si úplný klid. Ideálně vyrazte aspoň na týden relaxovat do přírody.
Zelenina vhodná k očistě jater
- Jakákoli listová zelenina (salát, špenát)
- Kořenová (mrkev, celer, řepa…)
- Košťálová (květák, kapusta, brokolice, zelí – i kvašené)
- Cibulová (česnek, cibule, pórek)
- Artyčoky
Bylinky a koření
- Ostropestřec mariánský
- Jarní bylinky (pampeliškové a kopřivové lístky)
- Rozmarýn a tymián
- Kurkuma
- Nopál
Další potraviny, které pomáhají
A nezapomeňte: Bez klidné mysli to nepůjde! Přejeme hodně sil a pevné zdraví.