Dna neboli nemoc králů je vážné onemocnění kloubů a měkkých tkání provázené zvýšenou hladinou kyseliny močové v těle. Toto onemocnění s sebou přináší ohromnou bolest a řadu zdravotních komplikací, přitom úlevu od příznaků dny poskytne něco tak jednoduchého – úprava jídelníčku.
Obsah článku:
Co se v článku dozvíte?
- Dna je nebezpečné zánětlivé onemocnění, které souvisí se zvýšeným ukládáním krystalů kyseliny močové v kloubech a měkkých tkáních.
- Rizikovým faktorem pro rozvoj dny je nadměrné množství purinů ve stravě bohaté na živočišné bílkoviny (červené maso, vnitřnosti, masné výrobky).
- Léčba dny spočívá hlavně ve změně životního stylu a úpravě jídelníčku, nejlépe pod dohledem nutričního terapeuta nebo nutričního specialisty.
Pozor: Tento článek je pouze informativní. I když jej pro vás vytvořila nutriční specialistka, její tipy nenahrazují konkrétní tipy lékaře přímo pro vaši osobu. Ten vám poradí na míru vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu.
Dna neboli nemoc králů: Jak se projevuje a čím je nebezpečná?
Dna neboli pakostnice je revmatologické zánětlivé onemocnění spojené s poruchou metabolismu purinů. Dna se ve středověku označovala za „nemoc králů“ či „nemoc bohatých“, protože byla spojována s nadměrnou konzumací masa a alkoholu, kterou si dříve mohli dovolit pouze majetnější lidé a šlechtici. Přesná příčina dny byla objevena ale až později.
Příčinou dny je ukládání krystalů kyseliny močové (urátů) v těle. Jedná se o metabolické onemocnění způsobené nedostatečností enzymu urikáza, který pomáhá přeměnit relativně nerozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku. Pokud tento enzym nefunguje jak má, dochází k hromadění kyseliny močové v těle a k její krystalizaci.
Krystaly kyseliny močové se usazují zejména v kloubech a šlachách, ale mohou se ukládat i ve vnitřních orgánech, především v ledvinách. V těchto místech mohou uvíznout a svým ostrým hrotem se zabodávat, čímž způsobují řadu komplikací.
Dna je velmi závažné onemocnění, které přináší riziko mnoha dalších zdravotních problémů včetně zánětu kloubů, cukrovky 2.typu, vysokého krevního tlaku a cholesterolu, metabolického syndromu, srdečně-cévních chorob a onemocnění ledvin. V horších případech může vést i k trvalému poškození kloubů nebo selhání ledvin.
Tato nemoc se přitom nemusí dlouho projevit, protože dna zpočátku probíhá plíživě a mnohdy bez jakýchkoliv příznaků. Prvními příznaky dny jsou většinou bolesti a otoky kloubů, které se postupně zesilují. Spousta lidí ale neví i celé roky, že trpí dnou, a přitom mají vysokou hladinu kyseliny močové v těle. Na problém často poukáže až akutní záchvat dny při rozvinutém stádiu onemocnění.
Mezi typické projevy dny patří:
- Intenzivní bolest kloubů: Dna se projevuje především silnou bolestí některých kloubů, ke které dochází nejčastěji v noci a brzy ráno. Postižen bývá hlavně palec u nohy, ale dna může zasáhnout i klouby rukou, kotníků a kolenou.
- Zarudnutí a otok kloubů: Oblast v okolí postižených kloubů bývá zarudlá, oteklá a citlivá na dotek. Kůže na kloubu je lesklá a napnutá.
- Omezená pohyblivost: Neléčená dna může vést k deformaci kloubu a zánětu, což má za následek potíže s hybností.
- Tofy: Kyselina močová se může ukládat ve formě uzlovitých ložisek do kloubní chrupavky, okolí kloubu i měkkých tkání, například na ušních boltcích.
- Celkové potíže: Záchvaty dny někdy provází příznaky podobné chřipce, jako je slabost, horečka, zimnice, bolest svalů a celková schvácenost.
Vzhledem k tomu, že spousta pacientů nepociťuje žádné příznaky, používá se pro diagnostiku dny laboratorní vyšetření hladiny kyseliny močové v krvi. Pravidelným měřením kyseliny močové lze navíc lépe předejít onemocnění dnou i případným komplikacím.
Jaká je normální hladina kyseliny močové v krvi?1 Ženy – 119 – 357 µmol/l, muži – 178 – 416 µmol/l
Vznik dny ovlivňuje genetika i životní styl
K nedostatečnosti enzymu urikáza, který rozkládá kyselinu močovou na rozpustnou látku a pomáhá ji vylučovat z těla, došlo v průběhu evoluce.1, 2 Z tohoto důvodu je dnes toto nebezpečné onemocnění poměrně časté. V dnešní době dna postihuje asi 10 % české populace.3 Rozvoj dny přitom ovlivňuje celá řada faktorů.
Mezi faktory, které zvyšují riziko vzniku dny patří:
- nezdravá strava (nadměrný přísun purinů z potravin)
- nedostatek pohybu
- genetika
- nadváha a obezita
- nadměrná konzumace alkoholu (dochází k nadprodukci kyseliny močové a poklesu jejího vylučování z těla)
- vyšší věk
- pohlaví (muži jsou ke vzniku dny náchylnější)
- cukrovka 2. typu
- vysoký krevní tlak
- vysoká hladina cholesterolu
- metabolický syndrom
- chronické onemocnění ledvin
- užívání některých léků (například diuretik, salicylátů a levodop)
- onkologická léčba
Na vzniku dny se sice podílí i genetika, ale mnohem větší mírou k onemocnění přispívá nevhodný životní styl – zejména nezdravý jídelníček, nedostatek pohybu a nadměrná spotřeba alkoholu. Léčba dny si proto vyžaduje hlavně úpravu životosprávy a dodržování speciální diety při dně.
Co to je dieta při dně
Je to nízkopurinová dieta, kterou se vyplatí dodržovat v následujících situacích:
- vysoká hladina kyseliny močové v těle
- diagnostikovaná dna
- ledvinové kameny
Dieta při dně by měla být dodržována pouze za předpokladu, že ji doporučí lékař na základě zdravotního stavu a laboratorního vyšetření hladiny kyseliny močové. Skladbu diety je dále důležité konzultovat s odborníkem na léčebnou výživu, tedy s nutričním terapeutem (specialistou) nebo dietologem.
Dietu při dně není vhodné dodržovat preventivně bez doporučení odborníka, protože může postrádat některé důležité živiny a nemusí být nutričně vyvážená. Neuvážené dodržování této diety může nakonec přinést více škody než užitku.
Jak dieta při dně funguje
Hlavním principem diety u dny je omezení konzumace potravin bohatých na puriny. Puriny jsou sloučeniny vyskytující se v některých potravinách, jejichž odpadním produktem je kyselina močová. Mezi nejbohatší zdroje purinů ve stravě patří červené maso, masné výrobky, vnitřnosti, některé ryby a mořské plody, luštěniny, houby a kakao.
Menší porce
Strava by měla být rozdělena do 5–6 menších porcí v pravidelných intervalech (přibližně po 2 až 3 hodinách). Důležitou roli hraje i způsob přípravy jídel. Vhodné je vaření, dušení v páře, pečení v troubě bez tuku, pečení v alobalu nebo příprava pomocí horkovzdušné fritézy. Nevhodné je naopak smažení, grilování a fritování na větším množství tuku. Nedoporučují se ani ostrá a příliš kořeněná jídla.
Omezení tuků
Doporučuje se navíc snížit celkový příjem tuků a preferovat v jídelníčku tuky s obsahem nenasycených mastných kyselin (kvalitní rostlinné oleje, ořechy, olivy, avokádo) na úkor tuků s obsahem nasycených mastných kyselin (máslo, sádlo, slanina, tučné uzeniny, tučné maso a tučné mléčné výrobky).
Pitný režim
Důležité je dodržovat také dostatečný pitný režim – ideálně alespoň 30 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Nejvhodnějším nápojem je pitná voda nebo ovocný čaj, naopak nevhodné jsou alkoholické nápoje. Dobré je omezit i konzumaci kávy.
Povolené a zakázané potraviny při dně
U diety při dně není nutné z jídelníčku vyřadit všechny potraviny s vyšším obsahem purinů, ale mnohem důležitější je pohlídat si celkový příjem purinů ve stravě. Dieta při dně by neměla překročit příjem 400 mg purinů za den.
Kvůli vysokému obsahu purinů se doporučuje jíst maso jen jednou denně a bílkoviny čerpat spíše z jiných zdrojů (mléko a mléčné výrobky, vejce, obiloviny). Při akutním záchvatu dny je nutné dodržovat zcela bezmasou dietu a do odeznění příznaků vybírat jen potraviny s nízkým obsahem purinů. Množství purinů v potravinách shrnuje následující tabulka.4
Potraviny s nízkým obsahem purinů (0–50 mg/100 g) | Potraviny se středním obsahem purinů (50–150 mg/100 g) | Potraviny s vysokým obsahem purinů (nad 150 mg/100 g) |
ovoce – jablka, hrušky, maliny, borůvky, jahody, broskve, pomeranče, třešně, rybíz, kiwi, ananas, olivy, avokádo, hroznové víno, angrešt, švestky | některé druhy ovoce – banán, meloun, meruňky, sušené fíky | vnitřnosti |
zelenina – listová zelenina, rajčata, cuketa, červená řepa, mrkev, dýně, cibule, zelí, chřest, celer, okurka, kapusta, ředkvičky, kedlubna, brambory | některé druhy zeleniny – květák, brokolice, špenát, artyčok, paprika | masné výrobky – paštiky, salámy apod. |
obiloviny, celozrnné obiloviny a výrobky z nich | maso | masové extrakty |
mléko, mléčné výrobky a sýry | luštěniny a arašídy | kvasnice a droždí |
vejce | některé ryby a mořské plody – treska, candát, krevety, ústřice, mušle | ryby a mořské plody – tuňák, losos, sardinky, pstruh, kapr, halibut, sleď, makrela, humr, rak, ančovičky, šproty, kaviár |
tuky – rostlinné oleje, máslo | houby | |
ořechy – mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, para | ořechy – kešu | |
džemy a marmelády | tofu |
Vhodné potraviny při dně
Základ stravy při dně tvoří zelenina, ovoce, obiloviny (nejlépe celozrnné), mléčné výrobky, vejce, zdravé tuky a rostlinné oleje. V menším množství je možné zařadit libové maso, ryby a občas i luštěniny. Luštěniny sice obsahují puriny, ale také hodně vlákniny, která snižuje jejich vstřebatelnost.
Nevhodné potraviny při dně
Vzhledem k vysokému obsahu purinů se doporučuje v jídelníčku výrazně omezit následující potraviny:
- červená masa a zvěřina
- vnitřnosti
- tučné uzeniny, salámy a paštiky
- některé druhy ryb a mořských plodů (tuňák, losos, sardinky, pstruh, kapr, halibut, sleď, makrela, humr, rak, ančovičky, šproty, kaviár)
- alkohol (vynecháváme úplně)
- nápoje slazené fruktózou
- houby
- silné kakao a vysokoprocentní čokoláda
- potraviny a nápoje obsahující kvasnice (např. pivo)
- veškeré průmyslově zpracované potraviny
Ukázkový jídelníček na 3 dny
Den 1
Snídaně: Tvarohová pomazánka s pažitkou, žitný chléb, salátová okurka
Svačina: Ovocné smoothie (ovoce z povoleného výběru) s jogurtem a ovesnými vločkami
Oběd: Zeleninová polévka, kuřecí prsa dušená na mrkvi s vařenými brambory
Svačina: Mozzarella light, rajčata, křehké plátky
Večeře: Zapečené dýňové těstoviny s vejcem
Den 2
Snídaně: Bílý jogurt s nepřislazovaným müsli, ovoce (z povoleného výběru)
Svačina: Mrkvový salát s oříšky (z povoleného výběru)
Oběd: Rajská polévka, zeleninové rizoto s 30% strouhaným sýrem
Svačina: Žitný chléb s ředkvičkovou pomazánkou z žervé
Večeře: Pečené batáty s dipem z tvarohu, zakysané smetany a bylinek
Den 3
Snídaně: Celozrnný toust s libovou šunkou, rajče
Svačina: Polotučný tvaroh s čekankovým sirupem/medem a ovesnými vločkami
Oběd: Dýňová polévka, přírodní krůtí plátek s kuskusem a kořenovou zeleninou
Svačina: Cottage sýr s pažitkou, kedlubna
Večeře: Zapečené brambory s mozzarellou a paprikou
Ukázkové recepty při dně
Saksuka s rýží
Ingredience:
- drcená rajčata
- žlutá paprika
- olivový olej
- koření – sůl, kmín mletý, bazalka sušená, paprika sladká mletá
- vejce
- rýže basmati
Postup:
V nepřilnavé pánvi rozehřejeme na středně silném ohni trochu oleje. Přidáme drcená rajčata, na proužky nakrájenou papriku a koření. Promícháme a zahříváme asi 5 minut, aby paprika změkla. Přidáme trochu vody a směs přivedeme k varu. Na mírném stupni vaříme 10 minut, dokud omáčka nezhoustne. Ve směsi vytvoříme lžící důlek a do důlku rozklepneme vejce. Přiklopíme poklicí a zahříváme 8 až 10 minut, dokud vejce neztuhne. Hotovou směs podáváme s vařenou rýží.
Zapékané brambory s mrkví a sýrem
Ingredience:
- brambory
- mrkev
- koření – sůl, petrželka sušená, kmín drcený, paprika sladká mletá, oregano, cibulka sušená
- vejce
- polotučné mléko
- Eidam 30 % (nebo jiný 30% sýr)
Postup:
Brambory oloupeme, omyjeme, nakrájíme na menší kousky a dáme vařit do hrnce s mírně osolenou vodou. Mezitím si oloupeme mrkev a nakrájíme ji na kolečka. Uvařené brambory scedíme a necháme je chvíli zchladnout. Pokrájené brambory dáme do pekáče vyloženého pečicím papírem. Dále přidáme mrkev, okořeníme a zalijeme vejcem rozšlehaným v mléce. Vše promícháme a na vrch nasypeme nastrouhaný sýr. Pečeme v troubě přibližně 20 minut na 180 stupňů.
Salát z cottage sýra a červené řepy
Ingredience:
- červená řepa (předvařená)
- cottage sýr
- kukuřice
- jarní cibulka
- sůl
- celozrnné nebo žitné pečivo
Postup:
Červenou řepu nakrájíme na malé kousky. V míse smícháme červenou řepu s cottage sýrem, kukuřicí a nakrájenou cibulkou. Salát dobře promícháme a osolíme podle chuti. Řepový salát necháme vychladit a poté podáváme s celozrnným nebo žitným pečivem.
Těstoviny s dýňovou omáčkou
Ingredience:
- celozrnné těstoviny
- olivový olej
- cibule
- polotučné mléko
- dýňové pyré
- mozzarella light
- sůl
- čerstvá petrželka
Postup:
Těstoviny uvaříme podle návodu na obalu. Na nepřilnavé pánvi na oleji orestujeme najemno nakrájenou cibuli. Poté přilijeme mléko, přidáme dýňové pyré a najemno nastrouhanou mozzarellu. Vše promícháme a necháme 5 minut provařit. Nakonec k omáčce přimícháme těstoviny a nasekanou petrželku. Vše důkladně zamícháme a osolíme podle chuti.
Kuřecí prsa v alobalu se zeleninou
Ingredience:
- mrkev
- celer
- petržel
- cibule
- brambory (nebo batáty)
- sůl
- kuřecí prsa
- bylinky – petrželka, pažitka, tymián
- olivový olej
Postup:
Zeleninu umyjeme a očistíme. Mrkev, celer a petržel oškrábeme a cibuli oloupeme. Zeleninu nakrájíme na menší kousky. Brambory oloupeme a nakrájíme na kolečka. Maso očistíme a osolíme. Utrhneme si větší kus alobalu, na který položíme nejdříve maso a potom všechnu zeleninu. Vše osolíme, posypeme bylinkami a zakápneme olejem. Alobal důkladně zabalíme a dáme na plech nebo pekáček. Dáme péct do předehřáté trouby na 180 stupňů a pečeme po dobu 50 minut. Poté vytáhneme, rozbalíme z alobalu a podáváme.
Dna a účinky její diety
Jídelníček při dně kontroluje příjem purinů ve stravě a pomáhá snížit koncentraci kyseliny močové v organismu. To vede ke zmírnění nebo ústupu příznaků spojených se dnou a přidružených komplikací. Úpravu jídelníčku je ale důležité kombinovat s pravidelným pohybem a celkově se zdravým životním stylem. Na základě doporučení lékaře se při dně užívají také léky na mírnění bolestí, zánětu a otoků nebo léky vedoucí ke snížení tvorby kyseliny močové a podpoře jejího vylučování z těla.
Výhody a nevýhody diety při dně
Výhody diety při dně
- Má nízký obsah purinů a pomáhá snižovat hladinu kyseliny močové v těle, což snižuje závažnost příznaků dny (zmírňuje bolest a otoky kloubů).
- Může zpomalit nebo zastavit nástup dny.
- Může snížit také riziko přidružených zdravotních komplikací.
- Zaměřuje se na zdravější způsoby přípravy jídel.
- Dbá na pravidelnost stravování.
- Podporuje konzumaci přirozených a minimálně průmyslově zpracovaných potravin.
- Není náročná na přípravu.
- Při správném nastavení jídelníčku jde o plnohodnotnou stravu, kterou lze dodržovat i dlouhodobě.
Nevýhody diety při dně
- Vyžaduje vlastní přípravu jídel.
- Strava nemusí být tak chutná, jak by si člověk představoval.
- Dieta nepovoluje konzumaci alkoholu.
- Jídelníček je nutné správně vyvážit, proto bude třeba oslovit odborníka na výživu – nejlépe nutričního terapeuta, nutričního specialistu nebo dietologa.
- Častým problémem je nízký příjem bílkovin, které jsou nezbytné pro zdraví, udržení svalové hmoty a celkově pro správné fungování organismu. Důvodem je omezení konzumace živočišných potravin bohatých na puriny (maso, masné výrobky, ryby, mořské plody). Bílkoviny je proto důležité čerpat z jiných zdrojů, jako jsou mléčné výrobky, vejce, ořechy a celozrnné obiloviny. V menší míře lze zařadit luštěniny nebo jídelníček obohatit o kvalitní syrovátkový protein.
Shrnutí: Dodržování diety je při dně nezbytné
- Dna je zánětlivé onemocnění kloubů, šlach a ledvin způsobené ukládáním krystalů kyseliny močové v těle. Ačkoliv jde v současné době o poměrně časté onemocnění, není jej radno brát na lehkou váhu. Dna s sebou přináší totiž celou řadu vážných zdravotních komplikací, které mohou vést až k trvalé invaliditě.
- K prevenci vzniku dny vede zdravé stravování a obecně zdravý životní styl. Pokud ale už k rozvoji dny dojde, je třeba podniknout patřičné kroky ke snížení hladiny kyseliny močové v těle. Naprosto nezbytné je dodržování diety s nízkým obsahem purinů, která může být na základě doporučení lékaře doplněna o užívání specifických léků.
- Dietu při dně konzultujte vždy s nutričním terapeutem nebo specialistou (případně dietologem), který vám pomůže s vyvážeností jídelníčku. Při léčbě dny se dále doporučuje zdravý životní styl, snížení tělesné hmotnosti při nadváze a obezitě, pravidelný pohyb, zanechání kouření, omezení konzumace alkoholu a pravidelný a dostatečný příjem tekutin.
Zdroje
1. Richette, P., & Bardin, T. (2010). Gout. Lancet, 375(9711), 2010, 318–328.
2. Bandúr, Š. (2020). Hyperurikemie z perspektivy nefrologického pacienta. Vnitřní lékařství, 66(4), 259–266.
3. https://nemoci.vitalion.cz/dna/
4. https://elevatehealthaz.com/wp-content/Purine%20Table.pdf
5. Li, L., Zhang, Y., & Zeng C. (2020). Update on the epidemiology, genetics, and therapeutic options of hyperuricemia. American Journal of Translational Research, 12(7), 3167–3181.
6. Yokose, C., McCormick, N., & Choi, H. K. (2021). The role of diet in hyperuricemia and gout. Current Opinion in Rheumatology, 33(2), 135–144.
7. Zhang, Y., Chen, S., Yuan, M., Xu, Y., & Xu, H. (2022). Gout and Diet: A Comprehensive Review of Mechanisms and Management. Nutrients, 14(17), 3525.
8. Danve, A., Sehra, S. T., & Neogi, T. (2021). Role of diet in hyperuricemia and gout. Best Practice & Research: Clinical Rheumatology, 35(4), 101723.
9. Li, R., Yu, K, & Li, C. (2018). Dietary factors and risk of gout and hyperuricemia: a meta-analysis and systematic review. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition, 27(6), 1344–1356.
10. Schlesinger, N. (2005). Dietary factors and hyperuricaemia. Current Pharmaceutical Design, 11(32), 4133–4138.