Dietní jídla pro děti

Strava je nedílnou součástí našeho života a bez ní bychom tu zkrátka nebyli. Tak proč se stále tak málo lidí řídí heslem: Jste to, co jíte?

Zdravý jídelníček spolu s dostatkem pohybové aktivity je pro člověka nejlepším a nejpřirozenějším způsobem, jak se udržet zdravý a být ve formě.

Konečně se vám podařilo změnit svůj životní styl k lepšímu a máte pocit, že máte své tělo pod kontrolou?

V tom případě si můžete zatleskat a užívat si skvělý pocit z dobře odvedené práce. Jak ale naučit zdravým návykům i své ratolesti?

Obezita u dětí

Bohužel se dnes velmi často setkáváme s nešvarem zvaným dětská obezita.

Dětská obezita je velmi závažná, i když je dnes mnoho lidí přesvědčeno právě o opaku.

„Až vyroste, faldíky půjdou dolů samy jak nic! Nemůžu ho nutit hubnout, je přece ve vývinu!“ Toto jsou jedny z nejčastějších výmluv, s jakými se v otázkách dětské nadváhy setkáváme.

Obezita je ale u nás, stejně jako v mnoha jiných státech, doslova alarmující: statistiky ukazují, že obézní je až každé páté dítě ve věku od 6 do 12 let.

Dítě je Vaším odrazem

Ne nadarmo se říká, že dítě je vizitkou rodiny, která ho vychovává.

Za dětskou obezitou se skrývá buď nezdravý životní styl samotné rodiny, nebo absolutní nezájem o potomka.

Obezitu u dětí bychom měli začít řešit co nejdříve a spíše než na zavedení drastických redukčních diet, bychom se měli zaměřit na celkovou změnu životního stylu u dítěte.

Obézní děti se často setkávají i s nátlakem či posměchem okolí, což může v některých případech vyústit v závažný psychosociální problém u dítěte samotného.

Ke zdravému životnímu stylu bychom děti měli vychovávat také proto, že na co si děti zvyknou v raném dětství, se s nimi bude vláčet prakticky celý život a přirozeně to budou předávat do dalších generací.

Redukční diety v dětství mohou mnohdy napáchat více škody než užitku a způsobit závažné zdravotní komplikace do budoucna, či poruchy dospívání těla i ducha.

Jděte na to mazaně

Zapomeňte tedy na všechny typy „účinných“ diet, kterými se dnes hemží nejenom internet, ale i stránky mnoha časopisů.

Zejména v období růstu a dospívání je totiž nesmírně důležitý dostatečný příjem všech živin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny.

Dítě přespříliš neomezujte, ale naučte ho rozlišovat, co je zdravé a co nikoli. Problémem spousty dětí je především každodenní vysedávání u počítačů, v kombinaci s pojídáním levných produktů fastfoodů či jiných nezdravých pochutin.

Udělejte si tedy čas i vy a připravte dítěti zdravou svačinu či večeři, kterou si v případě vaší nepřítomnosti dokáže přinejhorším ohřát v mikrovlnce. Stále lepší, nežli nevědět a být lhostejní k tomu, co si dítko „uloví“ k jídlu samo.

Učte děti lásce ke zdravým věcem už odmalička a později nebudete překvapeni, že dítě samo od sebe sáhne místo bonbonů po ovoci.

Snídaně je základ dne!

Začněte od podlahy a naučte děti každý den snídat. Předejdete tak vlčímu hladu v odpoledních hodinách, kdy dítě podniká pravidelné nálety před školní automat s cukrovinkami.

Stačí jen zalít ovesné vločky mlékem, doplnit je pár oříšky a ovocem, nebo osladit medem.

Pokud dítě preferuje slanou variantu snídaně, namažte mu celozrnný chleba s tvarohem a doplňte kouskem kvalitní šunky s trochou zeleniny.

Svačinu dítěti připravujte vždy doma, můžete zvolit opět pečivo „s něčím“, nebo pokud nestíháte, zakoupit narychlo jogurt či kefír a doplnit ho ovocem.

Sladké tyčinky a pochoutky by se měly v dětském jídelníčku objevovat opravdu výjimečně, v případě snižování váhy pokud možno nikdy.

Obědy se nevynechávají

Když se jedná o obědy, je vždy lepší, když dítě dostane v poledne teplý pokrm.

Obědy volte nejlépe formou školního stravování, v čím dál více zařízeních se dnes dá navolit i poměrně zdravá varianta.

Později odpoledne by dítě mělo dostat opět nějakou zdravou svačinku, postačí plátek chleba s tvarohem, nebo pokud nebyl přítomen dopoledne, jogurt s ovocem.

Vždy dbejte na dostatečný přísun všech živin, nezapomínejte zejména na bílkoviny.

večeři ukuchtěte něco vy, skvělou volbou bude plátek kvalitního masa s rýží, celozrnnou těstovinou či bramborem, doplněný velkou porcí zeleniny.

Naučte též děti vyhýbat se sladkým limonádám a domů je kupujte pouze svátečně.

Zdravý recept na konec!

Zapomeňte na špagety s kečupem, nebo řízek s kaší! Zkuste si děti trochu „rozmazlit“ a uvařte jim třeba tento báječný recept s kuskusem.

Kuskus je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin a některých vitaminů či minerálních látek. Postup je jednoduchý a pro zaneprázdněné rodiče i velmi rychlý.

Kuskus zalijte vroucí vodou v poměru 2:1 a nechejte chvilku odstát. Mezitím si připravte zeleninu, kterou má vaše dítě v oblibě a orestujte jí na pánvi s kapkou olivového oleje.

Poté přidejte kousky krůtího nebo rybího masa a zlehka opečte. Smíchejte kuskus a zeleninu s masem, vše dejte do zepékací mísy a navrch posypte trochou nízkotučného sýra.

Vše zapečte na 10 minut a rychlé a zdravé jídlo je na světě! Aby byl pokrm pro děti ještě hravější, místo zapékací mísy můžete použít „lodičky“ z vydlabaných paprik či rajčat. Tak na co čekáte, dobrou chuť!

reklama
Popis

Svěřte hubnutí dětí do rukou odborníka

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Detailní informace o těle dítěte a jeho kondici – na základě měření certifikovaným přístrojem
  • Posouzení dětského jídelníčku s tipy na úpravy
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav, vývoj a kondici dítěte
  • Společně dáme vašim dětem nové stravovací návyky a naučíme je správně přemýšlet nad tím, co jedí.
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.