Luštěniny patří k nenáročným, běžně dostupným potravinám. Z pohledu obsahu živin jsou však vynikajícím zdrojem komplexních sacharidů i bílkovin. Třeba taková cizrna, které se také přezdívá římský hrách. Kromě zmíněných makroživin obsahuje spoustu dalších vitaminů a minerálů.
Vysoký obsah cenných živin z cizrny beraní činí důležitou potravinu, která by neměla chybět ve zdravém, pestrém a vyváženém jídelníčku. Účinky této zajímavé luštěniny sahají ještě o malý kousek dál. Nejvíce je ocení ti z vás, kdo se snažíte shodit nějaké to kilčo navíc.
Obsah článku:
Co je cizrna a jaké důležité živiny obsahuje
Spolu s fazolemi, hrachem, čočkou, sójou a méně známou lupinou patří malé kulaté béžově zbarvené plody cizrny beraní do obsáhlé skupiny potravin označovaných luštěniny.
Největší benefit luštěnin obecně spočívá ve vysokém obsahu dvou makroživin sacharidů a bílkovin. Obsahují ale i nenasycené mastné kyseliny omega-6, vitaminy, minerály a také stopové prvky. Jedná se zejména o skupinu vitaminů B, C s E a vitamin K. Z minerálů je třeba zmínit nejvíce deficitní minerál hořčík a vápník, ale i železo se zinkem.
Cizrna je na zdraví prospěšné živiny obzvláště bohatý zástupce luštěnin a bývá řazena mezi běžně dostupné a levné superpotraviny. Do jídelníčku ji jako jeden z nejlepších rostlinných zdrojů bílkovin zařazují stoupenci vegetariánského a především veganského stravování.
Nejdůležitější vitaminy a minerály, které získáte z cizrny:
- vitamin B6 je důležitý pro dobré psychické zdraví a pohodu, cizrna obsahuje více než polovinu denní doporučené dávky tohoto vitaminu,
- vitamin B12 (kyselina pangamová) působí jak silný antioxidant a zpomaluje stárnutí,
- vitaminy B1, B2, B3, B5 a B9 jsou obecně potřebné pro normální funkce nervového systému,
- vitamin A je nezbytný pro zdravé vidění, vývoj buněk a imunitní systém,
- vitamin E se vyznačuje antioxidačními účinky a napomáhá snižovat oxidační stres, zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu,
- draslík podporuje správnou srdeční činnost a vyrovnává tlak v buňkách,
- hořčík je potřebný pro normální činnost nervové, svalové a srdečně cévní soustavy,
- ostatní minerály: mangan, fosfor, měď, selen, železo, zinek a vápník.
Vedle bílkovin a komplexních sacharidů obsahuje i důležité omega-6 nenasycené mastné kyseliny, zejména kyselinu linolovou, která pomáhá snižovat zdraví škodlivý cholesterol. Cizrna obsahuje téměř všechny esenciální aminokyseliny až na methionin.
K méně známým látkám v cizrně patří izoflavony, kterým je přisuzovaná vlastnost bojovat s rakovinným bujením. Cizrna je ceněná také pro vysoký obsah škrobu, který se po strávení změní na glukózu lidským tělem využívanou jako jeden z hlavních zdroj energie.
Nutriční hodnoty cizrny v 1 šálku (cca 164 g):
- 268 kcal,
- 12,5 g vlákniny,
- 14,5 bílkovin,
- 4,2 g tuku,
- hořčík (20 %),
- mangan (84 % DDD),
- měď (29 %) fosfáty (28 %),
- železo (29 %),
- zinek (17 %),
- vitamin B1 (13 %),
- kyselina listová (71 % DDD),
- vitamin B6 (11 %),
- vitamin K (8 %),
- riboflavin (6%),
- kyselina pantothenová (5 %).
Jak cizrna podporuje zdraví a štíhlou linii
Díky vysokému obsahu cenných živin má cizrna pozitivní vliv na lidský organismus, jeho funkce i celkové zdraví. Při častější konzumaci může působit jako účinná prevence před vznikem civilizačních nemocí.
- cizrna podporuje zdravý kardiovaskulární systém,
- pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi,
- díky velkému množství vlákniny zlepšuje funkci střev a brání zácpě,
- přispívá k normální funkci trávicího ústrojí,
- příznivě působí i na činnost metabolismu živin a nervové soustavy,
- posiluje imunitní systém,
- k vedlejším účinků patří příznivý efekt na mladistvý vzhled pokožky.
Cizrna pomáhá zdravě zhubnout
Vedle toho je cizrna výživovými odborníky doporučována lidem držících redukční dietu. Díky schopnosti podpořit a zvýšit pocit sytosti se totiž cizrna nabízí jako zdatný pomocník při zdravém hubnutí.
3 hlavní důvody, jak cizrna podporuje hubnutí:
- prodlužuje pocit sytosti,
- snižuje chuť k jídlu,
- zamezuje přejídání.
Naučte se cizrnu správně připravit
Nejčastější důvod, proč se cizrně lidé ve zdravém jídelníčku vyhýbají, je časová náročnost. Jinak nejde o nic složitého. Stejně jako další druhy luštěnin se cizrna musí na noc namočit do vody.
Hotovou cizrnu lze využít k přípravě mnoha jídel nejen arabské pochoutky hummusu. Přidat ji můžete do salátů. Hodí se ale také do polévek, těstovin či do indického kari. Chutné z ní jsou pyré a hlavně pomazánky na celozrnné pečivo. Z cizrny se dokonce připravují i sladké dezerty.
Návod na přípravu cizrny
Cizrnu před vařením propláchněte a zalijte ji dostatečným množstvím vody. Doporučuje se až trojnásobné množství vody, než činí objem suché cizrny, jinak může horní část zůstat ráno suchá.
V případě tvrdší vody, přidejte ždibec jedlé sody. Druhý den u nabobtnalé cizrny vyměňte vodu za čistou a uvařte ji do měkka. To trvá přibližně cca hodinu, u starší cizrny to může být až dvě hodiny.
Pozornost věnujte také původu a velikosti cizrny. Nejlepší je z Itálie, Španělska, Argentiny a Turecka, naopak v horší kvalitě přichází z Číny a Ruska. Cizrnu o menším průměru kuliček používejte na přípravu pyré a hummusu. Do salátů a polévek je lepší větší cizrna.
Hotová cizrna v plechovce. Ano, či ne?
Pokud vás namáčení do vody od báječné cizrny odrazuje “protože, kdo na to má furt myslet, že jo”, nabízí se jako řešení již hotová cizrna v plechovce. Zde si však dávejte velký pozor, abyste vybrali opravdu kvalitní výrobek bez éček.
Největší výhodou cizrny v plechovce je to, že je vždy po ruce na rychlý salát či hummus. Nevýhodu je fakt, že i když cizrnu z plechovky opravdu důkladně propláchnete, nikdy u ní nedocílíte stejné chuti jako u čerstvě uvařené cizrny. Nicméně není špatné mít ji v zásobě 😉
Opražená cizrna na takové to večerní mlsání
Pokud vás trápí večerní chutě a potřeba mlsat u televize, kuličky cizrny (nevařené!) okořeňte dle chuti, ideálně nějakým pikantnějším způsobem, a opražte na olivovém oleji. Za okamžik budete mít po ruce chuťově naprosto úžasné a přitom zdravé křupky, které nahradí tučné a přesolené brambůrky.
Tipy na recepty s cizrnou
Pro tipy na zdravé a především chutné cizrnové recepty nemusíte chodit daleko. Několik jich najdete na našich stránkách Bezhladovění.cz.
- Cizrna na paprice s pórkem
- Cizrnový salát s pikantním hummusem
- Těstoviny v rajčatové marinádě s cizrnou
- Skvělý cizrnový falafel
- Citrónovo-bylinková cizrna
- Indické cizrnové kari se zeleninou
- Teplý salát s cizrnou, rýží a pečeným květákem
- Celerová pomazánka s avokádem a cizrnou
Recept na tradiční libanonský hummus
Název hummus nemá nic společného s nepěkným českým výrazem humus. Hummus je jen arabský výraz pro cizrnu. Správně tak celý název tohoto oblíbeného pokrmu zní hummus bi tahina.
Ingredience:
- 200 g do měkka uvařené cizrny (nálev nevylévejte),
- 2 lžíce pasty ze sezamových semínek tahini,
- 1 až 2 stroužky česneku,
- špetka jedlé sody,
- ½ lžičky mletého římského kmínu,
- ½ lžičky soli,
- čerstvá šťáva z ½ citronu,
- 3 lžíce olivového oleje.
Postup:
Uvařenou a okapanou cizrnu vsypte do mixéru a přidejte tahini, prolisovaný česnek, římský kmín a rozmixujte nahrubo. Přilijte cca 200 ml nálevu z uvařené cizrny a mixujte, dokud nevznikne světlá, hladká až téměř nadýchaná směs. Dochuťte citronovou šťávou a dosolte.
Hotový hummus přendejte do servírovací misky a přelijte olivovým olejem. Hummus se nabírá ze společné misky. Místo příboru použijte pita chléb, tortilové chipsy či na špalíky nakrájenou salátovou okurku, mrkev, řapíkatý celer nebo papriku.
Závěrečné shrnutí: Cizrna zlepší zdraví a podpoří hubnutí bez hladu
- prodlužuje pocit sytosti, snižuje chuť k jídlu a a zamezuje tak nutkání přejídat se,
- brání vzniku civilizačních nemocí,
- zlepšuje funkci střev a brání zácpě a celkově podporuje normální činnost trávicího systému,
- také posiluje imunitní systém.