Dýňový olej skvělé chutná po oříšcích a příjemně ozvláštní chuť každého jídla. Kromě toho je štědrým zdrojem antioxidantů, které likvidují volné radikály, brání oxidačnímu stresu a zpomalují stárnutí. To však není vše.
Obsah článku:
Co je dýňový olej, jak se získává a jeho složení
K výrobě dýňového oleje se používá pouze vyšlechtěná odrůda tykev velkoplodá, z jejíchž semen se lisuje olej šetrnou technikou za studena. Semena dýně je nejprve nutné očistit a usušit. Teprve poté probíhá lisování, následuje sedimentace a posledním krokem výroby je stáčení hotového oleje do lahví či jiných vhodných zásobníků. Díky lisování za studena si hotový dýňový olej uchovává maximální množství účinných látek.
Dýňová semínka a z nich získávaný olej obsahuje ohromné množství vitaminů a minerálů, zejména vitamin A, B1, B2, B6, C a E, selen, zinek, draslík, fosfor, hořčík, železo, mangan, dále antioxidanty, karotenoidy, fenoly a fytosteroly, které snižují hladinu cholesterolu a riziko vzniku srdečně cévních chorob.
V oleji obsažené esenciální mastné kyseliny produkují prostaglandiny pro normální srdeční rytmus a krevní tlak. Má protizánětlivé účinky a navíc je velmi dobře stravitelný.
VÍTE, ŽE pravý dýňový olej poznáte podle tmavě zelené až tmavě červené barvy. Vyniká specifickou ořechovou chutí a vůní a po kápnutí na talíř se ihned nerozteče, ale zůstane tuhý.
Dýňový olej a jeho vliv na zdraví
Pokud si dýňový olej budete dopřávat pravidelně, pravděpodobně zaznamenáte pevnější a pružnější pleť, hladší i hustší vlasy a silnější nehty. Olej díky obsahu látek s antioxidačními účinky (vitamin E) zpomaluje stárnutí a pokožce vrací mládí. Některé zdroje uvádí dokonce blahodárné působení na mužskou prostatu a vyšší sexuální apetit.
Účinky oleje z dýňových semínek:
- Díky obsahu nenasycených mastných kyselin podporuje zdravé funkce srdce a cév.
- Chrání cévy před aterosklerózou.
- Pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.
- Příznivě působí na celý močový trakt včetně ledvin.
- U žen pomáhá zmírnit nepříjemné projevy doprovázející menopauzu, kdy zlepšuje pohodu, snižuje návaly horka a bolesti hlavy.
- Může zpomalit, zastavit a zlepšit hyperplazii prostaty u mužů.
- Brání stárnutí a při zevním použití prospívá vzhledu kůže, vlasů i nehtů.
- Podporuje růst vlasů.
- Působí proti zánětům kůže.
- Omezuje vznik stařeckých skvrn.
- Pomáhá hojit drobné zevní rány, léčí akné a udržuje mladistvý vzhled pokožky.
- Při těhotenství omezuje vznik strií.
- Zlepšuje pevnost a růst nehtů. Brání jejich třepení, dodává jim lesk a sílu.
- Snižuje nechutenství, zlepšuje metabolismus tuků a pozitivně působí na trávení a funkce trávicího traktu.
Další zajímavosti o dýňovém oleji:
- Je kvůli vysokému obsahu zinku považován za silné přírodní afrodiziakum a bývá označován jako štýrská viagra.
- K výrobě 1 litru oleje je potřeba cca 2,5 kg dýňových semínek, na které je třeba sklidit 30 až 35 olejnatých dýní.
- Každodenní vyplachování úst dýňovým olejem snižuje kazivost zubů.
- Po kápnutí na talíř zůstane olej z dýňových semínek tuhý a nerozteče se jako ostatní oleje.
- Dýně, z jejíchž semínek se olej vyrábí, původně pochází ze Střední Ameriky, odkud se rozšířila do Evropy a Asie.
- Pro vysoký obsah vitaminů a minerálních látek bývá nazýván jako „lékárna v kostce“.
- Za vyšlechtěním tykve olejné stál Erich Čermák, vídeňský profesor českého původu.
- Nejlepší dýňový olej pochází ze Štýrska na jihovýchodě Rakouska. Je chráněn značkou Steirisches Kürbiskernöl g.g.A. a vyrábí se ze speciální bezslupkaté odrůdy dýně, jejíž semena jsou pokryta jemným bílým povlakem.
Užívání dýňového oleje a možné vedlejší účinky
Ohledně dýňového oleje nejsou známy žádné vedlejší a negativní účinky. Bez obav jej tak mohou užívat i těhotné a kojící ženy a vhodný je i pro menší děti samozřejmě v přiměřených dávkách. Nejsou známy ani žádné interakce s léky.
Ve vzácných případech mohou být někteří lidé alergičtí na dýňový olej a po konzumaci oleje či jeho aplikaci na pokožku mohou pociťovat nežádoucí příznaky. V případě zaznamenání negativních příznaků je vhodné hned přerušit užívání a vyhledat lékaře.
Při užívání dýňového oleje jako doplňku stravy se doporučuje užívat 2 polévkové lžíce ráno a večer, u dětí stačí 1 kávová lžička ráno a večer (cca poloviční dávka). Dostupný bývá i v kapslích, které poskytují pohodlné užívání také na cestách.
DOPORUČENÍ: Olej z dýňových semínek uchovávejte v lahvi na tmavém a chladném místě.
5 tipů, jak použít dýňový olej na vlasy
V oleji z dýňových semen se nachází antioxidant vitamin E a minerál zinek. Oba pozitivně ovlivňují vzhled kůže, vlasů a nehtů. Bojují s nedokonalostmi pleti, jako jsou akné či ekzémy.
Dýňový olej zlepšuje kvalitu vlasů, brání jejich lámání, třepení konečků i vypadávání. Navíc nezanechává vlasy mastné jako jiné oleje. Dýňový olej je účinný také při péči o suché ruce a zdravé a silné nehty.
V péči o pleť se používá na suchou, citlivou, zralou, hrubou a poškozenou pokožku. Příjemně ji vyhladí a zjemní. Vitamin A urychluje regeneraci kůže.
1. Masáž vlasové pokožky
Smíchejte lžíci dýňového oleje se lžící kokosového oleje a lehce ji zahřejte. Olejovou směs vmasírujte do vlasové pokožky a nechte působit alespoň 30 minut nebo ideálně po celou noc. Poté vlasy běžným způsobem umyjte.
K masáži vlasové pokožky lze použít také směs 2 polévkových lžic ricinového oleje, 1 lžičky kokosového oleje a 2 lžící dýňového oleje.
2. Vlasová maska
Smíchejte 2 žloutky a 2 lžíce dýňového oleje. Hotovou směs zřeďte ½ šálkem vody. Masku vmasírujte do pokožky a nechte působit 20 až 30 minut. Poté opláchněte studenou vodou a umyjte vlasy jemným šamponem.
3. Vlasový sprej
Do sprejové lahvičky nalijte 1 až 2 lžíce oleje z dýňových semen, 1 šálek růžové vody a protřepejte. Tato směs je vhodná na suché vlasy a po sprchování, když jsou vlasy ještě mírně vlhké. Před každým použitím vždy protřepejte.
4. Vlasový olej
Smíchejte 4 lžíce kokosového, 4 lžíce ricinového, 4 lžíce dýňového oleje a několik kapek esenciálního oleje. Dobře promíchejte a používejte na mokré vlasy nebo k masáži vlasové pokožky. Po 30 minutách působení vlasy umyjte.
5. Opláchnutí
Čerstvě uvařený heřmánkový nebo zelený čaj smíchejte s ½ lžíce dýňového oleje a touto směsí přelijte umyté vlasy. Nechte působit 5 minut a opláchněte vodou.
Dýňový olej se také používá k masážím páteře a kloubů, ale je vhodný i na masírování žaludku při potížích s trávením a křečích.
Jak správně používat olej z dýňových semen v kuchyni
Při přípravě jídel se dýňový olej používá ve studené kuchyni, nikoliv na vaření či pečení. K tepelné úpravě je vhodnější například řepkový olej. S jeho pomocí lze dochutit hotová jídla, zejména saláty a salátové dresinky. Vhodný je ale také ke zjemnění krémových polévek a omáček.
Dýňový olej má velmi jemnou oříškovou příchuť a používá se k přípravě slaných i sladkých pokrmů. Jelikož obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin, hodí se podobně jako panenský olivový olej především do studené kuchyně. Při tepelné úpravě nad 120 °C dochází k znehodnocení zdraví prospěšných látek a škodlivé oxidaci tuků.
Dýňový olej se hodí například:
- do salátů a zeleninových dresinků,
- na dušenou zeleninu a do pomazánek,
- k ochucení masa, ryb, obilovin, rýže, těstovin nebo bramborové kaše,
- ke zjemnění omáček a krémových zeleninových polévek,
- sladkých dezertů jako palačinky, lívance, ovesné kaše ke snídani.
Pokud při konečné přípravě maso nebo ryby ochutíte několika kapkami dýňového oleje, hotový pokrm získá téměř unikátní „sluneční“ barvu.
Několik kapek dodá nezapomenutelnou chuť palačinkám. Dýňovým olejem můžete dochutit i další dezerty – bábovku, cheesecake či dýňovou zmrzlinu.
Recepty s dýňovým olejem
Zdravé pesto z dýňových semínek
Suroviny:
- 50 g dýňových semínek
- 10 ml dýňového oleje
- trocha parmazánu a česneku
Postup:
Tato specialita pochází z rakouského Štýrska, které je považováno za domovinu nejlepšího panenského oleje z dýňových semínek.
Na pánvi na sucho opražte 50 g dýňových semínek a nechte je vychladnout. Přidejte trochu parmazánu a česneku a rozmixujte. Přilijte 10 ml dýňového oleje a důkladně promíchejte. V dobře uzavřené sklenici a uložený v lednici vydrží několik dní. Pesto z dýňových semínek a oleje se hodí zejména k těstovinám nebo rybám.
Dýňová polévka
Pár kapek dýňového oleje dodá krémové polévce z dýní vynikající ořechovo-kořenitou chuť. Olej přidávejte až úplně nakonec přípravy nebo přímo na stole. Stačí jen několik kapek.
Krémové rizoto
Nejvíce se hodí do italského rizota s pečenými plátky dýní. Dodá mu jemnou chuť a aroma a navíc barvu rizota změní na zelenkavou.
Palačinky a zmrzlinové poháry
Stačí na sladké dezerty kápnout několik kapek dýňového oleje a oříškový zázrak je na světě. Pokud si děti potřísní olejem tmavší barvy oblečení, nechte ho uschnout na slunci, sluneční paprsky přírodní pigment stáhnou a fleky zmizí.
Letní osvěžující salát s dýňovým olejem
Suroviny:
- směs římského salátu a rukoly
- pečená dýně
- cherry rajčátka
- kozí sýr
- dýňový olej
- limetková šťáva
Postup:
Smíchejte listy římského salátu s rukolou, pečenou dýní, cherry rajčátky a kozím sýrem, zakápněte trochou dýňového oleje smíchaného s limetkovou šťávou a servírujte s žitným chlebem! Výborná a vyvážená večeře je na stole během několika málo minut.
Dýňová zmrzlina s dýňovým olejem
Suroviny:
- 330 ml plnotučného mléka
- 100 g krupicového cukru
- špetka soli
- 6 žloutků
- 250 ml 33% smetany ke šlehání
- 125 ml dýňového oleje
Na střepy s dýňovými semínky:
- 130 g dýňových semínek
- špetka soli
- ¼ lžičky jedlé sody
- 200 g krupicového cukru
- 55 g másla
- ⅛ lžičky citronové šťávy
Postup:
Ve rendlíku ohřejte mléko, cukr a sůl. V menší míse rozkvedlejte žloutky a přilijte naběračku teplého mléka s cukrem. Díky tomu se žloutky nesrazí. Ohřáté žloutky s mlékem vraťte do rendlíku a vařte na mírném plameni za stálého míchání, dokud směs nezačne houstnout.
Do jiné mísy nalijte smetanu a do ní přes jemné sítko vlijte směs z rendlíku. Promíchejte a metličkou vešlehejte dýňový olej. Dejte stranou vychladnout, a poté vlijte do zmrzlinovače. Umíchejte, přendejte do mrazuvzdorné nádoby a vložte do mrazáku.
Na “dýňové střepy” smíchejte dýňová semínka se solí a jedlou sodou. Plech vyložte pečicím papírem.
Do rendlíku vsypte cukr, máslo, citronovou šťávu a zalijte 60 ml vody. Za občasného míchání přiveďte k varu a vařte cca 10 minut, až cukr začne zlátnout do jantarové barvy. Odstavte, vmíchejte směs semínek a rychle vylijte na připravený plech. Rozetřete zahorka gumovou stěrkou.
Nechte vychladnout při pokojové teplotě a vychladlé nalámejte na střepy, ozdobte zmrzlinu a podávejte.
Dýňový cheesecake
Suroviny:
Na korpus:
- 150 g medových perníčků
- 50 g vlašských nebo pekanových ořechů
- 50 g másla
Na náplň:
- 300 g dýňového pyré
- 300 g ricotty
- 125 g krémového sýru
- 3 vejce
- 4 lžíce medu
- ½ lžičky vanilkové pasty nebo dřeň z ½ vanilkového lusku
- 1 lžička perníkového koření
- 35 g kukuřičného škrobu
Na dokončení:
- 30 g pekanových nebo vlašských ořechů
- dýňový olej
Postup:
Rozehřejte troubu na 180 °C. Připravte si dýňové pyré. Dýni omyjte, oloupejte (je-li to třeba) a nakrájejte na menší kousky, které rozložte na plech a upečte při doměkka. Rozmixujte a nechte vychladnout. Troubu nevypínejte.
Dortovou formu o průměru 18 až 20 cm vymažte máslem a vyložte pečicím papírem.
Perníčky a ořechy rozmixujte a promíchejte. Máslo rozpusťte, nalijte na směs a vypracujte drobenku, kterou vtlačte na dno dortové formy. Dejte do trouby a pečte 10 minut. Nechte stranou zchladnout.
Mezitím troubu stáhněte na 120 °C a na její dno vložte pekáček naplněný vodou. Dýňové pyré prošlehejte s ricottou, smetanovým sýrem, medem, vanilkou, kořením a kukuřičným škrobem. Do směsi jako poslední zašlehejte vejce.
Náplň nalijte na předpečený korpus a vložte do trouby. Pečte cca 60 minut. Okraje by měly být pevné a střed lehce třaslavý. Nechte vychladnout v otevřené troubě a poté dejte na 2 hodiny do chladničky, nejlépe přes noc.
Vychlazený cheesecake zdobte připravenými ořechy a pokapejte dýňovým olejem.
Dýňová bábovka s vlašskými ořechy
Suroviny:
- 250 g hladké mouky
- 240 ml oleje
- 150 g krupicového cukru
- 360 gramů dýňového pyré
- 80 g vlašských ořechů
- 3 vejce
- špetka soli
- 1 lžička jedlé sody
- 2 lžičky kypřicího prášku
- 1 a ½ lžičky skořice
- 1 a ½ lžičky mletého zázvoru
- ¼ lžičky kardamonu
- špetka muškátového oříšku
- několik kapek dýňového oleje
- 1 lžíce citronové šťávy
Postup:
Rozehřejte troubu na 180 °C. Připravte si dýňové pyré dle výše uvedeného receptu. Máslem vymazejte formu na bábovku. Ve velké míse smíchejte hladkou mouku, sůl, kypřící prášek, sodu, skořici, kardamon, zázvor a muškátový oříšek.
V menší míse prošlehejte vejce s olejem a cukrem. Do tekuté směsi vmíchejte sypkou směs, dýňové pyré, citronovou šťávou a několik kapek dýňového oleje. Jako poslední vmíchejte ořechy. Těsto vlijte do připravené formy a pečte 50 až 60 minut. Pokud do upečené bábovky zapíchnete špejli a vytáhnete ji, nesmí na ní ulpět kousky těsta.
Závěrečné shrnutí: Dýňový olej podporuje zdraví, krásu a mládí
Proč mít láhev kvalitního dýňového oleje ve spíži či kosmetické skříňce?
- Působí proti zánětům kůže, omezuje vznik stařeckých skvrn a pomáhá hojit drobné zevní rány.
- Prospívá zdraví srdce a cév a pozitivně působí na trávení.
- Zpomaluje stárnutí, zlepšuje vzhled pokožky, vlasů i nehtů.
- Podporuje léčbu zvětšené prostaty u mužů a u žen zmírňuje negativní projevy při menopauze.
- Hotovým pokrmům dodá specifickou chuť a také spoustu cenných vitaminů, minerálů a dalších látek.