Do určité míry jsou výkyvy v tělesné hmotnosti normální. Váha kolísá i v průběhu dne a u žen se mění také v závislosti na fázi menstruačního cyklu a při menopauze. Jak velké výkyvy už nebrat na lehkou váhou a kdy navštívit lékaře?
Obsah článku:
Návštěvou lékaře chybu neuděláte nikdy
Příčiny kolísání čísla na váze mohou být různé. Většinou se nejedná o nic vážného a zdraví nebezpečného. Pokud ale nestálou hmotností trpíte dlouhodobě, je nutné příčinu častých změn váhy odhalit co nejdříve. Důležité je naučit se vnímat signály svého těla.
Denní výkyvy tělesné váhy jsou normální. Pokud se vážíte každé ráno i večer, pak je změna v rozmezí od jednoho až do tří kilogramů úplně normální. Není důvod se zbytečně děsit.
Jsou-li však váhové výkyvy nepřiměřeně vysoké, ať už v průběhu jednoho dne či několika málo týdnů, ujistěte se nejprve, že jste po zdravotní stránce v pořádku.
Neztrácejte svůj čas googlením a pročítáním neodborných diskusí a diagnózu raději nechte na odbornících, kteří provedou potřebná vyšetření. Za rapidními úbytky či naopak růstem hmotnosti může být i méně či více vážná nemoc.
Za extrémními výkyvy váhy se může skrývat i nadměrná psychická zátěž a dlouhotrvající stres, který někteří lidé podvědomě řeší přejídáním, konzumací sladkého a jiní naopak jídlo nedokáží pozřít vůbec a doslova se ztrácí před očima.
Nejčastější příčiny poklesu či příbytku váhy, za které nemůže tuk:
- Vážení před jídlem a po jídle. Každé jídlo něco váží.
- Obsah ve střevech.
- Nezdravé hubnutí (hladovka, přísná dieta, nárazové přejídání a následné zvracení).
- Konzumace jídla bohatého na sacharidy.
- Větší množství soli ve stravě.
- Nepravidelný pitný režim.
- Pocení při sportu.
- Intenzivní sport nebo silový trénink.
- Nadměrný a dlouhodobý stres.
- Menstruační cyklus.
- Užívání antikoncepce či léků.
- Nemoc.
- Nadměrné pití alkoholu.
Máte-li o své nebo zdraví svých blízkých vážné obavy, lékaře vyhledejte vždy. Je lepší zbytečná návštěva a potvrzení, že jste v pořádku, než život ve stresu a strachu.
Kdy lze výkyvy ve váze považovat za normální
Jak jsme již řekli, drobné výkyvy na váze jsou naprosto normální. Probíhají každý den, a proto není doporučeno vážit se denně či dokonce vícekrát za den.
Je-li pro vás kontrola tělesné hmotnosti důležitá, například kvůli kontrole průběhu hubnutí, važte se jednou za týden ve stejnou dobu. Bohatě to stačí. Získáte relevantní hodnoty o tom, jak je vaše tělesná hmotnost stabilní, zda hubnete nebo naopak přibíráte. Záleží na vašich osobních cílech. Ne každý potřebuje nutně zhubnout.
Tělesná hmotnost klesá a roste během dne
Zkuste si to sami. Několik dní po sobě si stoupněte na váhu třikrát denně – ráno, v poledne a večer před spaním. Zjistíte, že váha po každé ukáže odlišné číslo. Nejméně člověk váží po ránu a nejvíce večer nebo krátce po jídle.
Jednou z příčin denního kolísání je pohyb střev zpracovávajících přijatou potravu. Průchod potravy trávicím systémem trvá přibližně 40 až 60 hodin. Ve střevech se tak “ve frontě” stále nachází nezpracovaná potrava. Denně střeva vyrobí okolo 100 gramů stolice.
Fyzický pohyb a kolísání váhy
Člověk přichází o tekutiny při fyzické aktivitě, zvlášť pokud se více potí. Proto může být váha krátce po skončení tréninku nižší. Jde však pouze o ztrátu vody, nikoliv zhubnutí. Naopak při posilování mohou svaly vodu zadržovat a ručička váhy se tak posune více doprava. Nikdy by však nemělo jít o nijak výrazné hodnoty.
Zopakujme si pravidlo vážení se jednou týdně po ránu, kdy váhu nezkreslují tekutiny, příjem jídla, ani fyzický pohyb.
Váhu ovlivňují hormony
U ženského pohlaví hraje významnou roli hladina hormonů, která se mění spolu s průběhem menstruačního cyklu. Hormony ovlivňují nejen psychické naladění ženy, ale rovněž tělesnou hmotnost.
Nejvíce jsou změny patrné před a při menstruaci. Některé ženy mohou na krátko přibrat až 2,5 kilogramu. Nejde o tuky, ale o přebytečnou vodu, kterou tělo zase vyloučí. Vyšší hladina ženských hormonů estrogen a progesteron kromě citlivějších prsou způsobují zadržování vody. Vliv mohou mít i méně zvladatelné chutě na sladké, vyšší únava i nižší chuť sportovat.
Nárůst hmotnosti může vyvolat i užívání hormonální antikoncepce. Velké hormonální změny doprovází období přechodu neboli menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu a ženy ztrácí tuk v oblasti boků a přibírají v oblasti břišní, a samozřejmě během těhotenství či kojení.
NÁŠ TIP: Na zadržování vody v těle pomáhají bylinky, konkrétně březové listy, přeslička, jitrocel, kopřiva či lopuchový kořen. Buď si můžete koupit hotovou bylinnou směs, nebo si bylinky natrhat sami a připravit si čaj.
Stravovací návyky a změny ve váze
Nyní nemáme na mysli přejídání a konzumaci sladkých a tučných jídel, která mají u většiny lidí za následek růst hmotnosti. Problém může způsobovat také špatný pitný režim či vyšší příjem některých minerálů.
Nedostatečný pitný režim
Je obecně známo, že bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin za den. Přesto někteří lidé pijí málo a jsou dehydratovaní. Jejich tělo proto zadržuje vodu a ta se projeví na jejich váze. Jakmile se pitný režim upraví správným směrem, váha se většina rychle spraví.
Pozor dávejte na vyšší příjem kofeinu, který má ve spojení s nedostatkem běžných tekutin a dehydratací organismu tendenci zadržovat vodu v těle. Alkoholu se raději vyhýbejte. Také zadržuje vodu a přebytečná voda způsobuje nejen bolesti hlavy a únavu, ale i otoky. Proto také člověk po vydařeném večírku působí tak nějak “natekle”.
Pozor na nadměrné solení
Také příliš častá konzumace potravin bohatých na sodík (součást kuchyňské soli) může být příčinou zadržování vody v těle. Je to hodně individuální a někteří lidé jsou na příjem tohoto minerálu citlivější. Nemusí jít pouze o dosolování, větší množství sodíku obsahují polotovary, mražená jídla, polévky ze sáčku, hotové omáčky a další.
Sacharidy a kolísání hmotnosti
Ke zpracování sacharidů organismus potřebuje vodu. Čím více sacharidů člověk konzumuje, tím více tělo zadržuje vody. Také to se může projevit na váze a příčinou přibírání tak vůbec nemusí být tuk.
Zkuste na několik dní omezit (úplně vyloučení není nutné) konzumaci pečiva, těstovin, rýže, brambor a dalších obilovin. Můžete například změnit poměr živin ve prospech bílkovin. Na talíř si dejte větší porci krůtího steaku, méně brambor a více zeleniny.
Příliš rychlý úbytek váhy může způsobit dieta a hladovka
Stejně jako nadváha a obezita nevznikne za týden či měsíc, ale vyvíjí se postupně i několik let, opatrní byste měli být i při hubnutí. Za bezpečné a zdravé je považováno kontrolované a pozvolné shazování zhruba 0,5 kilogramu za týden. Tomu je vhodné přizpůsobit jídelníček a pohybové aktivity.
Rychlejší hubnutí bývá následek výrazného snížení energetického příjmu nebo nadměrného pohybu, případně obojí. S tím souvisí i méně pozitivní vedlejší účinky, jako jsou nedostatek energie a živin potřebných pro funkce organismu, únava a vyčerpání, riziko podvýživy aporuch příjmu potravy a dalších nemocí.
Nemluvě o tom, že striktní diety a hladovky spousta lidí poruší a ztracená kila se rychle vrátí. Nebo se tak stane po ukončení diety a návratu k původnímu způsobu stravování (jojo efekt). Při takto rychlém úbytku váhy navíc často nejde ani tak o ztrátu tukových zásob, ale vody a svalové hmoty.
Váha není stěžejním ukazatelem dobré formy
Při hubnutí by se člověk neměl řídit pouze tělesnou váhou. Číslo na váze totiž vůbec nemusí být odpovídající. Lepší vypovídající hodnotu má kombinace týdenního vážení a měření na vybraných místech. Těmi jsou paže cca uprostřed bicepsu, pas, boky a stehno v jeho nejširším místě.
Centimetry na rozdíl od tělesné hmotnosti jdou dolů vždy. Pokles váhy se může zastavit či v určité fázi jít nahoru, aniž byste ve skutečnosti “tloustli”. Nepropadejte panice a spoléhejte především na svůj pocit a hlavně na to, jak dobře vám sedí oblečení.
Pokud hubnete správným a zdravým způsobem a kromě úpravy jídelníčku do plánu zařadíte i vhodné pohybové aktivity (zejména posilování), pak současně s ubývajícím tukem začne růst svalová hmota. Jelikož jsou svaly těžší než tuk, můžete být zároveň hubenější a těžší.
Platí to i naopak. Bez pravidelné a hlavně vhodné fyzické aktivity s tukovými zásobami mizí i svalová hmota. A vězte, že svaly ke své činnosti potřebují daleko více energie než podkožní tuk. Velmi zjednodušeně řečeno platí, že čím více svalů máte, tím více můžete jíst.
Když už váha, tak chytrá
Často udávaná hodnota BMI (body mass index) znamená index tělesné hmotnosti, který na základě výšky (v cm) a váhy (v kg) říká, zda má člověk podváhu, optimální váhu nebo nadváhu až obezitu. Jedná se o orientační a nepřesný údaj, protože nezohledňuje poměr jednotlivých složek těla.
Například takový kulturista má nízké procento tuku, ale vzhledem k vyšší váze mu bude BMI vycházet vždy vysoké, jako by trpěl obezitou. Také člověk na pohled štíhlý může mít daleko větší množství nezdravého tuku. Aktivní sportovec bude sice vážit více, ale obsah tělesného tuku bude mít výrazně nižší. Smysl v tomto případě mají chytré váhy, které kromě jednoho čísla udávají další důležité hodnoty, jako je poměr vody, tuku a další.
Zdravé a bezpečné hubnutí by mělo probíhat pozvolna. Všechny ty “zaručeně účinné diety” akorát vážně zpomalí bazální metabolismus a to může mít na zdraví neblahé následky v podobě zpětného nabrání kil, ale i dalších zdravotních potíží.
Výkyvy ve váze mohou signalizovat i zdravotní potíže a nemoci
Hubnutí je jedna věc, nežádoucí a hlavně nezdravý úbytek nebo naopak narůst váhy druhá. Nedržíte-li žádnou dietu, ani jste nijak neupravili stravovací návyky nebo jste neměli vysoký energetický výdej, a přesto se vaše váha rychle mění, zbystřete pozornost.
Rychlé změny váhy mohou signalizovat nemoc či následek užívání některých léků. Jakékoliv potíže při užívání léků proto ihned konzultujte se svým lékařem.
Zácpa a průjem
Mezi základní a většinou nejméně závažné zdravotní potíže, které ovlivňují hmotnost, patří zácpa a průjem.
Zácpu vyvolávají přeplněná střeva a neschopnost se vyprázdnit. Na “velkou” by měl člověk chodit jednou denně nebo alespoň obden. Plná střeva mohou ve váze činit rozdíl až jednoho kilogramu. Zácpě pomáhá předcházet strava bohatá na vlákninu. Pomoci může doplněk stravy v podobě psyllia, což je specifický druh vlákniny.
Průjem může vést k mírnému poklesu váhy, vyvolanému rychlou ztrátou většího množství tekutin.
Ve většině případů zácpa i průjem samy odezní. Pokud průjem trvá příliš dlouho a doprovází ho zvracení, je na místě lékařská pomoc. Intenzivní a dlouhotrvající průjem může mít i vážné zdravotní následky.
Potravinové intolerance a alergie
Podle statistik alergií na nějakou potravinu nebo potraviny trpí zhruba čtyři 4 procenta lidské populace a až čtvrtina nějakou potravinovou intoleranci.
Intolerance a alergie mohou vyvolat trávicí obtíže, nevolnosti, průjmy, únavu i úbytek na váze. Po vyřazení problémové potraviny, se váha obvykle vrátí do normálu.
Mezi hlavní alergeny mezi potravinami patří:
- kravské mléko,
- ořechy,
- lepek přítomný v některých druzích obilovin (hlavně pšenice),
- sója,
- ryby.
Snížená a zvýšená funkce štítné žlázy
Štítná žláza je velmi důležitý orgán, který má na starosti produkci některých hormonů. Je-li její funkce nižší nebo naopak vyšší, vliv to má i na tělesnou hmotnost.
Při snížené funkci dochází ke zpomalení bazálního metabolismu a to znamená přibírání na váze. Naopak zvýšená funkce (hypertyreóza) vede k rychlejšímu metabolismu a tělo přijaté kalorie spaluje rychleji.
Výraznější váhový úbytek může doprovázet neklid, nervozita, třes, návaly horka, pocení, průjmy či vypadávání vlasů. Zvýšená funkce postihuje častěji ženy než muže. Mezi další příznaky hypertyreózy patří rychlý puls, zvýšený krevní tlak, vystouplé oči a zvětšená štítná žláza.
Cukrovka
Příčinou nežádoucího hubnutí může být cukrovka 1. typu, za kterou postižený nemůže, ale jeho tělo není schopné produkovat hormon inzulin a není tak schopno využívat glukózu jako hlavní zdroj energie.
K projevům cukrovky patří úbytek váhy, dehydratace, únava, časté močení, nadměrná žízeň a hlad, rozmazané vidění a další.
Crohnova choroba
Příčinou náhlého a razantního úbytku na váze mohou být i zánětlivá onemocnění trávicího traktu, jako jsou například Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Jedná se o chronický zánět sliznice části střeva. Kromě úbytku na váze se objevují nechuť k jídlu, nevolnosti, křeče v podbřišku, průjmy, krev ve stolici, únava a zvýšená tělesná teplota.
Deprese
Opravdová deprese není jen špatná nálada, která zmizí stejně rychle jako se objevila. Je to závažná nemoc vyvolaná hormonálními změnami, se kterou si pacient sám není schopen poradit a vyžaduje lékařskou pomoc.
Mezi hlavní příznaky deprese patří kromě úbytku váhy únava, ztráta radosti ze života i zájmu o koníčky a potíže se spánkem.
Zhoubné rakovinné nemoci
Úbytek váhy může doprovázet i velmi vážná onemocnění, jako je rakovina. Většinou bývá způsoben nevolnostmi a nechutenstvím, které patří k dalším projevům těchto chorob.
Poruchy příjmu potravy
Buďte všímavý nejen k sobě, ale i k lidem okolo vás. Za extrémní výkyvy váhy často mohou i poruchy příjmu potravy. Pokud u svých blízkých zpozorujete rychlé a nezdravě vypadající změny na váze, pokuste se dotyčnému pomoci.
Rapidní úbytky hmotnosti mohou vést k mentální anorexii nebo bulimii, naopak nepřiměřené váhové přírůstky mohou směřovat k záchvatovitému přejídání.
Může se zdát, že tyto poruchy nejsou nijak závažné, opak je pravdou. Jedná se o velmi vážná psychická onemocnění. Pokud se nepodchytí včas, mohou skončit i fatálně.
Závěrečné shrnutí:
Obecně lze říct, že všímat bychom se měli jakýchkoliv změn, které se dějí v krátkém čase, nebo trvají příliš dlouho a to nejen u sebe, ale i svých blízkých.
Za rapidním poklesem nebo nárůstem váhy mohou stát:
- potravinové alergie a intolerance,
- držení hladovky,
- užívání léků,
- poruchy příjmu potravy,
- cukrovka 1. typu,
- snížená nebo zvýšená funkce štítné žlázy,
- deprese,
- zánětlivá onemocnění trávicího traktu,
- rakovina.
Nesnažte se najít vlastní diagnózu za pomocí informací vyhledaných na Google. Pokud vás problémy s kolísáním váhy provází delší dobu, raději co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc a nechte si pomoci od odborníků.