Guarana neboli Paulinie opojná: Složení, účinky na zdraví, formy, užívání i možná rizika

Guarana funguje jako životabudič podobně jako káva. Údajně je ale zdravější. Dodává energii, oddaluje pocity únavy, zlepšuje fyzický výkon i náladu a prý má pozitivní vliv i na trávení a na snížení a udržení zdravé tělesné hmotnosti. Navíc není návyková a při správném užívání nejsou známy ani žádné vedlejší účinky.

Co je guarana a odkud pochází

Český název guarany Paulinie opojná zní, dalo by se říci, poeticky. Tato popínavá tropická rostlina roste v deštných pralesích na území Brazílie, Venezuely a dalších oblastech podél řeky Amazonky. Stimulační účinky této rostliny objevily a guaranu začaly užívat už původní amazonské kmeny Tupi a Guaraní. Přisuzují rostlině magické schopnosti.

Většina produkce, až 70 %, se využívá k výrobě energetických nápojů. Ty většinou obsahují velké množství cukru a dalších aditiv, a proto je nelze považovat za zdravé. Mnohem lepší je užívat guaranu jako doplněk stravy v různé podobě

Účinky

Semena guarany obsahují rozmanitou škálu látek s povzbuzujícími účinky včetně kofeinu. Ta se praží a poté se rozemelou na jemný prášek. Čerstvé se cucají jako bonbóny. Ty však nejsou u nás běžně dostupné. 

Oproti kávě se však kofein z guarany v těle uvolňuje delší dobu. Působí tedy jemněji a při dodržení doporučeného dávkování nevyvolává žaludeční či srdeční potíže, nervozitu a podrážděnost, ani poruchy spánku. 

Guarana dokáže nabudit a zlepšit náladu, proto se mu občas přezdívá druhý kokain. Na rozdíl od pravého kokainu nevyvolává závislost, a ani jinak neohrožuje mysl, úsudek či fyzické zdraví. 

CO NA TO ŘÍKÁ VĚDA? Studie na skupině lidí užívajících guaranu potvrdila, že pociťovali nižší únavu a zadané úkoly plnili lépe, než skupina užívající placebo.

Jak se guarana liší od klasické kávy

Jeden šálek kávy obsahuje přibližně 20 až 120 miligramů kofeinu. Mnoho konzumentů ale vypije i několik šálků kávy každý den. Větší množství kofeinu z kávy může vyvolat nespavost či jiné vedlejší účinky spojené s pitím. Nemluvě o budování rezistence vůči působení kofeinu z kávy, kdy lze účinky udržet zvyšováním objemu vypitého nápoje.

Čaj z guaranového prášku představuje zajímavou alternativu. Z jedné kávové lžičky guarany je možné uvařit 1 litr čaje, který obsahuje zhruba 50 miligramů kofeinu. Organismu ale na rozdíl od kávy nabízí rovnoměrnější přísun oblíbeného přírodního stimulantu.

guarana vs káva
Guarana dodává kofein oproti kávě v rovnoměrnější dávce.

Jaké živiny guarana obsahuje

Semena guarany obsahují ohromné množství dalších příznivých látek, jako jsou nenasycené kyseliny, xantiny, protizánětlivé saponiny, třísloviny, pryskyřice, dextrin a samozřejmě mnoho vitaminů, zejména vitamin C, a minerálů. 

Guarana obsahuje například:

VÍTE, ŽE Kofein je v semenech guarany zastoupen přibližně ze 4 až 8 %, což je 4× až 6× více než u běžné kávy?

Pozitivní účinky guarany na lidské zdraví

Guarana je známá jako stimulant. Je běžnou součástí energetických nápojů. Díky kofeinu pomáhá zmírnit stavy únavy a zlepšit soustředění. Jak funguje?

Kofein dokáže blokovat účinky adenosinu, který vyvolává ospalost a pomáhá mozku uvolnit se. Saponiny a taniny působí zase na duševní zdraví a výkonnost. Guarana se řadí mezi přírodní nootropika, která podporují a zlepšují činnost mozku.

Nejznámější možné účinky guarany na člověka:

  • Vyznačuje se silnými stimulačními účinky. Nabudí, snižuje míru únavy i ospalost, odbourává stres a zlepšuje náladu.
  • Posiluje kognitivní schopnosti, paměť a schopnost učit se. Zlepšuje schopnost soustředit se déle a intenzivněji. 
  • Může tlumit bolesti hlavy, zubů či kloubů a u žen mírní menstruační bolesti.
  • Má antioxidační účinky. Bojuje proti volným radikálům a chrání tak před předčasným stárnutím. Pozitivně působí na vzhled pleti, vlasů a nehtů. 
  • Má antibakteriální účinky. Zpomaluje a potlačuje množení škodlivých bakterií, které mívají za následek problémy s trávením nebo vedou k vyšší kazivosti zubů.
  • Prospívá trávení. Ve správné dávce může guarana ulevit od zácpy nebo od průjmu. Také potlačuje pocit hladu a chuť k jídlu a pomáhá tak při redukci hmotnosti.
  • Podporuje zdraví srdce. Snižuje riziko srdečně cévních onemocnění a hladinu LDL cholesterolu.
  • Údajně působí jako přírodní afrodiziakum. Někteří odborníci to ale rozporují s tím, že máme díky guaraně prostě více energie na cokoli.

VÍTE, ŽE guarana dodá energii až na 12 hodin? Díky tomu si ji oblíbili staří indiáni kmene Guaraní, po nichž je pojmenovaná. Ze stejných důvodů guaranu užívají profesionální řidiči, manažeři a studenti během náročného zkouškového období.

Podporuje guarana hubnutí?

Urychluje látkovou výměnu (metabolismus) údajně až o 11 %, podporuje střevní činnost a obecně zlepšuje trávicí procesy. Denní dávka guarany může stimulovat metabolismus i v klidovém stavu, kdy se člověk nevěnuje žádné fyzické činnosti.

Guarana může přispívat k hubnutí následujícími způsoby:

  • Tlumí pocit prázdného žaludku.
  • Omezuje chuť k jídlu.
  • Pomáhá překonávat záchvaty vlčího hladu.
  • Podporuje přeměnu tuků na energii.
  • Zvyšuje vylučování vody z těla.
  • Přirozeně detoxikuje organismus.

Užívání guarany k úspěšnému hubnutí ale samo o sobě nestačí. Není to zázračná pilulka na štíhlou linii. Je důležité ji kombinovat se zdravým pohybem a vyváženým jídelníčkem. Jedině tak využije tělo všechny její pozitivní účinky. Doporučuje se guaranu užívat především první 2 až 3 měsíce, kdy lze očekávat největší váhové úbytky.

semena guarany
Semena paulinie opojné se melou na prášek, z něhož si lze připravit povzbuzující nápoj.

Pro koho je guarana vhodná

Jakožto přírodní stimulant je guarana v podobě potravinového doplňku vhodná pro lidí, kteří na sebe kladou vysoké nároky, ať už po psychické nebo fyzické stránce.

Jedná se například o:

  • Aktivní jedince a sportovce, jež mají každý den vysoký výdej, potřebují nakopnout a zlepšit své psychické a fyzické výkony.
  • Manažeři na vysokých pozicích denně zvládající mnoho jednání, činící důležitá rozhodnutí a řešící problémy, což znamená nadměrný tlak na jejich schopnosti.
  • Profesionální řidiči, kteří se potřebují plně soustředit i několik hodin strávených za volantem a to zejména během nočních jízd.
  • Studenti v období zkoušek, kdy dlouhé hodiny tráví náročným studiem a musí zvládat stres, často málo spí.
  • Lidé pracující na směny, což je práce obzvláště náročná na psychiku, ale ovlivňuje i fyzické zdraví. 

Různé formy, způsoby užívání a dávkování guarany

Guarana se prodává jako doplněk stravy v podobě tablet, želatinových kapslích nebo jako energetické nápoje, kde bývá jednou z hlavních složek. Guaranu lze pořídit také v podobě prášku pro přípravu nápojů. Ten lze vmíchat také do jogurtů, ovesných kaší a nápojů, jako je džus, kakao či smoothie. 

V rámci zdravé výživy je vhodný také tekutý koncentrát, z něhož se připravují nápoje. Na 1 hrnek stačí jedna vrchovatá lžička guarany. Nápoj můžete jednoduše kombinovat s ginkgo bilobou a dochutit ho citronem, stévií či jiným sirupem. Přirozená chuť guaranového nápoje není nijak zajímavá.

Dbejte na kvalitu a dodržujte doporučené dávkování

Při koupi doplňku stravy s guaranou pečlivě sledujte původ. Účinky jsou velmi individuální a například brazilská guarana je silnější než jiné druhy. Oficiálně doporučená denní dávka neexistuje, proto vždy dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu výrobku.

Guarana nepůsobí okamžitě

Rovněž je třeba počítat u opožděným nástupem a to zhruba 60 až 90 minut po užití. Obvykle je nejlepší konzumovat guaranu ráno nebo dopoledne v kombinaci s citronem, který zesiluje její účinky. 

Dlouhodobé užívání guarany se nedoporučuje 

Vhodnější je užívat menší dávky, aby se u uživatele nevyvinula odolnost a následná potřeba zvýšit dávky. Jednou za čas je vhodné s užíváním guarany přestat.

Riziko předávkování guaranou

Nikdy nepřekračujte denní doporučené dávky. Hrozí předávkování a to při požití přibližně 20 gramů guaranového prášku. Pocítíte-li negativní příznaky, přestaňte guaranu okamžitě užívat, měly by odeznít do 24 hodin. Důležitý je i zvýšený příjem tekutin.

Mezi negativní a vedlejší projevy nadměrného užívání guarany patří:

  • úzkost a podrážděnost, 
  • nutkání k močení, 
  • křeče a žaludeční nevolnost,
  • bolesti hlavy, 
  • zvonění v uších,
  • problémy se spánkem,
  • v horším případě i halucinace. 

Guarana může zvyšovat krevní tlak. Zvlášť opatrní by proto měli být lidé s vyšším tlakem a srdečními problémy obecně. Dlouhodobě vysoké dávky kofeinu mohou vést ke svalovým křečím. Osoby s chronickými potížemi a lidé užívající léky by se o guaraně měli poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Opatrnost je na místě také během těhotenství a kojení, kdy je doporučeno příjem kofeinu omezit maximálně na 200 mg. Dávky nad 300 mg zvyšují riziko potratu. 

Recepty s guaranou 

Povzbuzující nápoj (nejen) pro studenty

Suroviny:

  • 1 lžička guarany v prášku
  • 1 bílý jogurt
  • 1 banán či jiné ovoce
  • 1 lžička medu

Postup:

Všechny ingredience vložte do mixéru a rozmixujte do hladky. Je-li hotová směs příliš hutná, přidejte trochu vody nebo mléka. 

Lahodný nápoj plný energie

Suroviny:

  • ½ lžičky guarany v prášku
  • 1 hrnek kokosového mléka
  • 1 lžička kvalitního holandského kakaa
  • 1 lžička kokosového cukru nebo jiného sladidla

Postup:

Kokosové mléko nejprve zahřejte, aby bylo příjemně teplé. Vmíchejte guaranu, kokosový cukr a kakao a důkladně promíchejte. Pijte vlažné nejlépe k snídani.

smoothie s guaranou
Lžičku guarany můžete přidat do oblíbeného smoothie.

Další tipy, jak guaranu zařadit do jídelníčku

  • Guarana ke snídani: Ranní jáhlová nebo ovesná kaše s ovocem. Přidejte 3 gramy guaranového prášku ke své oblíbené snídani pro energií nabitý start do nového dne.
  • Rychlá snídaně: Rozpůlený banán posypte jednou čajovou lžičkou guarany v prášku.
  • Guarana ke svačině: Guaranová tyčinka (cca 40 g) se skořicí, nebo kakaem. K ní se zakousněte třeba do jablka.
  • Mléčný energetizující koktejl. Stačí rozmixovat mléko s oblíbeným ovocem (třeba polovinou banánu a polovinou jablka) s čajovou lžičkou guaranového prášku.

Guaranový nápoj je skvělou náhražkou čaje nebo kávy a dodá vám energii po zbytek dne. Podpořte své tělo i mysl přírodní cestou, a ještě díky tomu snáze zhubnete!

Závěrečné shrnutí: Guarana dodá energii a povzbudí vaši mysl

Co si o guaraně zapamatovat:

  • pomáhá snižovat únavu, zlepšovat náladu, zvyšovat mentální výkonnost, zlepšuje schopnost učení, soustředění i paměť,
  • bývá součástí energetických nápojů a doplňků stravy,
  • energetické nápoje obsahují cukry a aditiva, proto je vhodnější užívání guarany v prášku nebo v podobě tablet,
  • doporučené denní dávkování nebylo dosud stanoveno, za dostatečnou dávku se považuje množství 50 až 75 mg denně,
  • při nadměrné konzumaci hrozí negativní účinky, denní příjem kofeinu by neměl být vyšší než 400 miligramů,
  • zpomaluje projevy stárnutí a prospívá i vzhledu kůže a vlasů,
  • podporuje zdravé trávení, může urychlovat metabolismus a podporovat tak hubnutí.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.