Domníváte se, že je striktní dieta ideální cestou ke štíhlejší postavě? Máme pro vás hned několik důvodů, proč byste hladovku k hubnutí využívat neměli.
Obsah článku:
3 hlavní důvody, proč hladovění nevede k úspěšnému a trvalému hubnutí
Zpomalení metabolismu
Už po krátké době bez jídla nebo s výrazně omezeným přísunem potravy dochází v těle ke zpomalení bazálního metabolismu. Tělo se na základě evolučních nastavení domnívá, že právě není k dispozici dostatek jídla, tudíž zbrzďuje spalování a začíná maximálně šetřit svými zdroji.
To vede k okamžitému a výraznému jojo efektu ihned poté, co hladovku ukončíte. Tělo totiž důsledně uloží vše, co dostane, aby se pojistilo před dalším možným dlouhodobým nedostatkem. Je jasné, že tudy cesta ke zdravému a stálému hubnutí nevede.
O spojitosti výrazného snížení energetického příjmu a zpomalení metabolismu hovoří i různé zahraniční studie.
Úbytek svalové hmoty
Hladovění sice může přinést krátkodobé snížení váhy, a to již po několika dnech výrazného omezení přísunu jídla, ale připravte se na to, že ztracená kila budou tvořit zejména voda a svalová hmota. Ta je však i podle několika studií pro hubnutí mnohem přínosnější než hladovění, neboť na rozdíl od hladovění metabolismus zrychluje a umožňuje tak dlouhodobé hubnutí.
Svalová hmota totiž spaluje kalorie i ve chvíli, kdy nic neděláte. Pouhé zachování svalové hmoty totiž stojí tělo velké množství energie. Tento fakt potvrzují i zahraniční studie. A to je hlavním důvodem, proč se tělo při nedostatku jídla zbavuje právě svalů. Jejich udržování znamená pro organismus příliš velký luxus, který si během hladovky nemůže dovolit.
Ohrožení zdraví
Zdravý člověk může jeden den hladovky vydržet bez újmy, i když se pravděpodobně nebude cítit příliš dobře. Delší hladovka nebo dlouhodobější omezení příjmu potravy ale znamená pro organismus obrovskou zátěž. Zejména pak samozřejmě pro lidi trpící určitými zdravotními problémy.
I zdravého člověka může potkat:
- ztráta minerálů, vitaminů a dalších důležitých živin
- nedostatek energie, slabost, závratě, vyčerpanost, neschopnost soustředit se a podávat náročnější fyzický či psychický výkon
- pokles krevního tlaku, zpomalení srdeční frekvence
- deprese, nervozita, podrážděnost, úzkost
- dehydratace, trávicí potíže
- a mnoho dalšího
Dlouhodobé hladovění může vést k vypadávání vlasů, osteoporóze, u žen ke ztrátě menstruačního cyklu a dalším tělesným komplikacím souvisejícím se specifickými nutričními nedostatky. Mozek i svaly vyžadují sacharidy získané z potravy pro energii. Bez nich začíná docházet ke ztrátě optimálních funkcí.
Pozor na zázračné krátkodobé diety
Skryté hladovky se mohou ukrývat i v různých krátkodobých dietách, které slibují výrazný úbytek váhy za velmi krátký čas (většinou 1–2 týdny).
Jejich náplní je většinou konzumace jedné jediné potraviny nebo skupiny potravin.
Jedná se o různé ananasové, mrkvové, mléčné, ovocné, tukožroutské a další diety. Jednou z nejstriktnějších diet je rozlišovací dieta a tzv. Gaussova metoda. Žádný z těchto postupů vám výživový poradce neposvětí. Hrozí v lepším případě rozhozeným zažíváním.
Půst coby detoxikační kúra
Krátkodobý půst (zpravidla 1–3 dny) se nejčastěji využívá k detoxikaci organismu. Během půstu je povolená konzumace zeleninových a ovocných šťáv či bylinkových čajů. Nezbytnou součástí je však také odpočinek spojený s různými meditačními technikami. A právě tato část odlišuje půst od obyčejné hladovky.
Ačkoliv existuje spousta zastánců této metody, odborníci se vesměs shodují, že dostatečná konzumace zeleniny a ovoce a výběr kvalitních potravin (libových a čerstvých) představuje nejlepší očistu a člověk, který se takto stravuje, žádný půst držet nepotřebuje. U citlivých nebo nemocných jedinců může navíc i jednodenní půst a přemíra sacharidů z ovoce vyvolat nepříjemné reakce.
Zahraniční studie zjistila, že lidé, kteří se po dobu 12 měsíců občas postili, vzdávali hubnutí častěji než ti, kteří hubli tradičním způsobem, jako je např. počítání kalorií. Vědci došli k závěru, že vydržet u půstu může stát daleko více sil než jiné metody hubnutí.
Přerušovaný půst nebo intermittent fasting
Pro mnohé příjemnější variantu představuje tzv. přerušovaný půst, který může mít na organismus mnoho pozitivních účinků. Je však třeba zvážit i jeho negativní dopady a půst dodržovat přesně podle pokynů odborníků.
Přerušovaný půst doporučuje některým lidem i Margit Slimáková
Půst odborníci nedoporučují:
- lidem s diabetem
- lidem s poruchou příjmu potravy
- těhotným a kojícím ženám
- dětem
- lidem užívajícím léky, které se musí brát s jídlem nebo po jídle
Chcete-li zhubnout, zapomeňte na hladovění
Zkratky typu rychlých diet a různých pomocníků, jsou sice lákavé, ale buď zcela neúčinné, nebo dokonce zdraví škodlivé. Výsledky navíc nikdy nejsou trvalé.
Hubnutí je dlouhodobý proces a mají-li být výsledky stálé, je potřeba získat dostatek znalostí a informací o tom, jak jíst a co jíst. Pokud se v problematice hubnutí ztrácíte, je mnohem rozumnější vyhledat radu profesionálního výživového poradce, než se pouštět do nebezpečných diet a hladovek.