V souvislosti s hořčíkem se častěji řeší jeho nedostatek než nadbytek. Všeobecně se ví, že lidé na celém světě přijímají méně hořčíku, než by měli. Hypermagnezémie patří k výjimečným případům předávkování vitamíny či minerály. Za jakých okolností může k předávkování hořčíkem dojít a komu předávkování hrozí?
Vědci se většinou zabývají otázkou nedostatku hořčíku. Pravdou je, že biologická hodnota potravin se neustále snižuje. I při dodržování zásad zdravé a vyvážené stravy představuje doplnění denní doporučené dávky 300 až 400 mg hořčíku značný problém.
Hořčík – rozcestník
Základní informace
- Obecné informace – účinky, nedostatek, užívání a hlavní zdroje
- Co způsobuje nedostatek hořčíku v těle a jaké má příznaky
- Hořčík v potravinách: 100 nejlepších přírodních zdrojů
- Nejznámější formy hořčíku a všechny jejich klady a zápory
- Kdy hrozí a jak se projevuje předávkování hořčíkem – Právě čtete
Formy hořčíku podrobně
Ukázkové jídelníčky
Jelikož hořčík patří k nejvýznamnějším minerálům, o následcích vyvolaných nedostatkem hořčíku se píše opravdu často. Nejčastěji se ví, že málo hořčíku v těle způsobuje svalové křeče a únavu, ale také podrážděnost a problémy se spánkem.
Pozor na příliš velké množství doplňků bohatých na hořčík
Nejbezpečnějším způsobem je hořčík organismu dodávat prostřednictvím zdravé přirozené stravy za pomoci vysoce kvalitních doplňků stravy bohatých na magnézium. Na výběr jsou šumivé tablety, klasické prášky i rozpustné nápoje až po hořčíkový olej. Nejméně kvalitní bývají oblíbené levné šumivé tablety a kapsle prodávané v supermarketech obsahující oxid hořečnatý (forma hořčíku s nejnižší vstřebatelností).
Nic se nemá přehánět. Ve snaze doplnit nedostatkové zboží jménem hořčík může totiž dojít k neúmyslnému předávkování hořčíkem. Stejně jako jeho nedostatek, však může i nadbytek hořčíku vyvolat méně či více vážné zdravotní potíže. Odhalit skutečnou příčinu potíží může představovat problém sám o sobě. Projevy nedostatku i nadbytku hořčíku mohou být v některých případech podobné.
Kdy už je hořčíku v organismus příliš?
V české studii je jako hranice, při které nedochází k vedlejším účinkům doplňků hořčíku, uvedena hodnota 250 mg za den.
Horní tolerovatelný denní přívod (UL) hořčíku, resp. jeho rozpustných hořečnatých solí (chlorid, síran, aspartát, laktát…) či oxidu hořečnatého, kdy ještě není dle studií pozorován vedlejší efekt v podobě četnější stolice, je stanoven pro osoby starší 4 let na 250 mg/den. Do této hodnoty se nepočítá přirozeně přítomný hořčík přijatý potravinami a nápoji. UL se tedy týká pouze výše uvedených příkladů sloučenin hořčíku přidávaných do doplňků stravy, fortifikovaných potravin a nápojů.
Znáte všechna rizika spojená s užíváním hořčíkových doplňků?
Základním zdrojem všech důležitých vitamínů a minerálů, nejen hořčíku, by měla být běžná strava. Doplňky by měly zůstat pouze doplňky zdravé výživy. Jejich úkolem nespočívá v nahrazení pestrého jídelníčku, ale doplnění důležitých vitamínů a minerálů.
Na co si při užívání hořčíku dát velký pozor?
- zejména laciné doplňky hořčíku mohou vyvolat vedlejší účinky v podobě nevolností, křečí a průjmu,
- doplňky hořčíku mohou interagovat s určitými léky (např. diuretika, léky na srdce, antibiotika a další),
- hořčík by neměli užívat lidé trpící diabetem, chronickými střevními chorobami a srdečními chorobami,
- riziko předávkování s výslednou hypermagnezémií hrozí také osobám se špatnou funkcí ledvin, pokud pravidelně užívají léky obsahující hořčík (např. laxativa nebo antacida).
NÁŠ TIP: Při výběru vhodných doplňků je nezbytné sledovat nejen jejich kvalitu, ale také zdravotní stav. Zejména osobám pravidelně užívající léky nebo s chronickými zdravotními potíže je doporučeno vždy se poradit s ošetřujícím lékařem, než začnou užívat hořčíkové doplňky.
Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit
Nejčastější projevy předávkování hořčíkem
S mírným přebytkem hořčíku si organismus hravě poradí. Jednoduše jej vyloučí pryč z těla. Pokud je však hořčíku opravdu příliš a organismus je nestíhá vyloučit normálními cestami, může dojít až k předávkování hořčíkem (tvz. hypermagnezémie). To se nejčastěji projevuje nadýmáním, žaludečními křečemi a průjmem.
Další příznaky naznačující předávkování hořčíkem:
- nízký krevní tlak,
- závratě,
- nechutenství,
- nadýmání,
- křeče a průjem,
- zvracení,
- svalová slabost,
- zadržování moči,
- únava,
- dýchací obtíže.
Při opravdu vysokých dávkách může být hořčík dokonce smrtelný. Nadbytek hořčíku může mít i vážné následky. V případě dlouhodobého příjmu nadměrného množství hořčíku negativně ovlivňuje srdeční činnost a zvyšuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění včetně zástavy srdce.
Odborníci rovněž upozorňují, že sloučeniny v doplňcích stravy mohou být různě tolerovány. Citlivější osoby by proto měly zpočátku vyzkoušet nižší dávkování (např. ½ šumivé tablety denně) či připravený nápoj popíjet během dne, nejlépe mezi jídly. Nežádoucí účinky může vyvolat užívání doplňků po ránu na lačno.
Vážnější dopad může mít nadbytek hořčíku u osob trpících výše zmíněnými chorobami, zejména pak sníženou funkcí ledvin. V takovém případě může být v rámci léčby nařízena i dialýza za účelem normalizace vnitřního prostředí.
Shrnutí: S hořčíkem si není radno zahrávat
Při doplňování hořčíku se řiďte známým a velmi moudrým životním pravidlem “všeho moc škodí”. Platí to i pro hořčík. Zapamatujte si, že předávkování hořčíkem:
- může vyvolat žaludeční nevolnost, potíže s trávením, pokles krevního tlaku a v nejhorším případě i srdeční zástavu,
- hrozí zejména osobám se srdečními chorobami, špatnou funkcí ledvin a cukrovkou,
- zabrání příjem hořčíku především z běžné stravy bohaté na všechny důležité živiny.