Endorfin je kvůli svým pozitivním účinkům na psychický stav označován jako hormon štěstí. Svým působením bývá přirovnáván k narkotikům, protože dokáže navodit pocit dobré nálady a blokovat bolest. Co vše o něm víte?
Obsah článku:
Co je endorfin a jak funguje
Endorfiny lze popsat jako jakési chemické posly mysli způsobující emoce. Odborně se jedná o opioidní polypeptidy a vznikají v centrální nervové soustavě, kterou tvoří mozek, mícha a nervy. Působí jako tzv. neurotransmitery a neuromodulátory.
Účinky endorfinu jsou neškodné, dlouhodobé a zcela zdravé. Jejich uvolňování v těle vyvolává pocity radosti, štěstí, euforie, motivace, smyslnosti, sexuality a úlevy od fyzické bolesti. Proto se endorfinům přezdívá hormon štěstí. Endorfiny pracují ve prospěch těla i mysli.
Hlavní účinky endorfinu v těle:
- zlepšuje náladu,
- vyvolává pocity štěstí a euforie,
- umí tlumit bolest, což pomáhá zvládat těžké úrazy a nemoci,
- nabízí úlevu od stresu, bolesti a depresí,
- chrání srdce a cévy,
- zlepšuje spánek,
- zmírňuje stavy únavy a vyčerpání,
- zvyšuje funkce imunitního systému,
- pomáhá překonávat hranice fyzických možností,
- pozitivně působí na kondici mozku a jeho funkce,
- podporuje podávání lepších sportovních výkonů,
- posiluje sociální vazby.
Endorfin také hraje významnou roli při některých tělesných procesech. Napomáhá například regulovat tělesnou teplotu či podporuje normální funkce dýchacího a imunitního systému apod.
VÍTE, JAK VZNIKL NÁZEV ENDORFIN? Slovo vzniklo spojením slov endogenní, znamenající uvnitř těla, a morfin, což je lék proti bolesti. Endorfiny jsou tedy pojmenované díky přirozenému působení proti bolesti.
Kdy hormon štěstí vzniká?
Tvoří se při stresu a vyšší svalové zátěži, především při sportu, sexu nebo při porodu, kdy rodičkám pomáhá překonat opravdu silné bolesti. Vylučování hormonu štěstí také podporují některé potraviny, tou nejznámější je čokoláda neboli recept na štěstí.
Pozitivní účinky endorfinu popisují nejen sportovci, kterým hormon pomáhá překonat únavu a dodat energii, ale také těžce zranění vojáci, kteří díky jeho uvolnění nevnímají bolest. Imunitní systém je schopen velmi rychle uvolnit endorfin a potlačit bolest.
Které hormony štěstí ještě znáte?
Skupina hormonů štěstí zahrnuje celkem pět hormonů. Kromě endorfinu to jsou:
- serotonin přispívá k lepší náladě,
- melatonin navozuje kvalitnější spánek,
- oxytocin se vyplavuje při příjemném tělesném a sociálním kontaktu (mazlení, hlazení, dotyky, ale i slovní komplimenty),
- dopamin se projeví, když se po zásluze odměníte.
Endorfin upevňuje lásku ke sportu a podporují hubnutí
Může za to taková menší, avšak ryze pozitivní závislost na pocitu radosti a štěstí. Endorfin totiž funguje na bázi opiátů. Při fyzické činnosti se začne vyplavovat větší množství hormonů štěstí. Jakmile se tak stane, zmizí únava a bolesti svalů a člověk získá pocit, že může běžet až na samotný kraj světa. Dobrý pocit po sportu trvá ještě dlouho po tréninku.
Vliv endorfinu na hubnutí
Tělo toužící po další dávce hormonu štěstí začne fyzickou aktivitu doslova vyžadovat. Pokud touhu svého těla vyslyšíte, získáte jednu z nejlepších motivací, jak začít pravidelně sportovat a zlepšit si fyzickou kondici, případně i zhubnout a udržet si zdravou tělesnou hmotnost.
I sport se tak může stát drogou. Tato droga však neubližuje, ale prospívá. Samozřejmě ani se sportem se to nemá přehánět. Některé vědecké výzkumy uvádí, že konzumace dobrého jídla zvyšuje tvorbu endorfinu. Ten zase pomáhá regulovat chuť k jídlu.
Vliv endorfinu na zdraví
Pozitivní nálada a přístup k životu má významný vliv na zdraví a nemoci. Mnohé výzkumy uvádí, že zlepšením psychického stavu lze docílit i zlepšení zdravotního stavu, například k poklesu rizika hypertenze, kardiovaskulárních nemocí či obezity.
Údajně existuje úzká vazba mezi částmi mozku, které řídí metabolismus a váhu, emoce a poznání. Ví se také, že obezita je jedním z rizikových faktorů depresivních stavů, a má vliv na nižší kvalitu života.
Ukazuje se také, že šťastnější lidé si obecně lépe poradí v boji s rakovinou a jinými vážnými typy nemocí. Léčbu rakoviny prý podporuje i muzikoterapie, která podporuje vylučování hormonů štěstí a zvyšuje pozitivní emoce.
Jak podpořit tvorbu endorfinu v těle
Produkci endorfinu v těle podporuje především pohyb, cvičení a sportovní aktivity. Uvádí se, že k jeho tvorbě a uvolnění do těla dochází po 10 minutách intenzivnější fyzické aktivity. Platí to nejen pro běhání, jízdu na kole, ale třeba i pro svižnější procházku.
Další přírodní a přirozené způsoby, které podporují uvolňování hormonu štěstí, zahrnují sex, upřímný a spontánní smích, věnování se koníčkům a všeobecně aktivitám, které máte rádi, učení a poznávání nového a samozřejmě i kontakt s dalšími lidmi.
Vliv mají také různé radostné zážitky, jako jsou oblíbené wellness aktivity (sauna, meditace, masáže, vířivka, akupunktura, aromaterapie apod.), ale i vyhřívání se na slunci, gurmánské prožitky a pro někoho také adrenalinové sporty.
Tipy, jak podpořit tvorbu endorfinu v těle:
- pravidelné fyzické aktivity,
- dostatek koníčků, které vám přináší uspokojení,
- pozitivní přístup k životu,
- častý úsměv na rtech,
- kvalitní spánek,
- čas strávený o samotě a věnovaný rozjímání,
- příjemná společnost a fyzický kontakt,
- respekt k sobě i druhým,
- schopnost poskytnout pomoc, ale i umění říci “ne”,
- tanec, poslech hudby, povídání si s lidmi,
- vybrané potraviny.
Seznam potravin, které zvyšují produkci endorfinu v těle
Je známo, že tvorbu hormonu štěstí zvyšují některé potraviny. Nejčastěji se uvádí čokoláda. Dobrou náladu však podpoří také pálivé papričky, které obsahují látku kapsaicin uvolňující endorfin.
Čokoláda je sice skvělá potravina, kvůli vysokému obsahu kalorií ji však nedoporučujeme jíst pokaždé, když vás přepadne smutek. Naštěstí existují i zdravější potraviny, které podporují produkci hormonů štěstí a stejně jak čokoláda vás zbaví pochmurné nálady či úzkosti.
- čokoláda: pokud rádi sáhnete po čokoládě, vybírejte si kvalitní hořký typ, nositelem dobré nálady jsou totiž kakaové boby, z nichž je oblíbená pochoutka vyrobena,
- banány obsahují vitamin B6 a aminokyselinu tryptofan, které podporují tvorbu dalšího hormonu štěstí serotoninu,
- vanilka a její aroma ihned navodí dobrou náladu, stačí si zapálit vonnou svíčku,
- vlašské ořechy a mandle jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a uridin, které společně působí jako jakési přírodní antidepresivum,
- káva: jeden šálek dobré kávy vám dodá energii a pocit radosti nejlépe v příjemné společnosti,
- avokádo stejně jako banány napomáhá lepší tvorbě serotoninu a navíc se hodí do redukčních diet, jelikož obsahuje vysoce zdravé tuky,
- borůvky, maliny, jahody, ostružiny a další bobulovité ovoce obsahuje látky, které mají prospěšný vliv na dobrou náladu a navíc mají antioxidační účinky,
- ústřice jsou úžasným zdrojem minerálu zinek, jehož nedostatek ohrožuje dobrou náladu, navíc jsou považované za velmi účinné afrodiziakum.
Závěrečné shrnutí: Dobrá nálada a pocity štěstí ovlivňují zdraví
Je prokázáno, že neustále dobře naladění a usměvaví lidé jsou celkově spokojenější a zdravější. Podle vědců existuje přímá souvislost mezi pozitivní náladou a fyzickým zdravím. Zapamatujte si, že:
- s úsměvem a pozitivním přístupem k životu dokážete mnohem více,
- tvorbu hormonu štěstí podpoříte každodenními fyzickými aktivitami, například procházkou,
- dlouhý a kvalitní sex a jiné radostné zážitky zvyšují produkci endorfinu v těle,
- endorfin prospívá zdraví, urychluje léčbu nemocí a podporuje hubnutí.