Každý konec roku a začátek toho nového s sebou přináší i mnoho vyslovených novoročních předsevzetí. To už je taková tradiční záležitost. V souvislosti s mou prací nutriční terapeutky jsou to předsevzetí typu: „budu jíst lépe/zdravěji“, „zhubnu“, „začnu mít pravidelný pohyb“… Jak takové předsevzetí ohledně hubnutí pojmout, aby vám ale i dlouhodobě vydrželo?
Obsah článku:
Proč není tak těžké s předsevzetím začít
I když se to možná nezdá, tak nejtěžší na předsevzetích není s nimi začít. Často to sice lidi stojí přemlouvání se a odhodlávání se. Ale když už začnou, většinou vám potvrdí, že to nebylo to nejtěžší. A pro koho to nejtěžší bylo, tak ten pravděpodobně svoje předsevzetí ani realizovat nezačne.
Pro mnoho lidí tedy není nejtěžší začít, ale vytrvat. Lidé, kteří se rozhodnou například zhubnout, jíst lépe nebo zformovat postavu, pak mají obvykle společné to, že je u nich patrná prvotní touha po změně, nadšení z nových impulzů, chuť překopat svoje zvyky a vymanit se někdy i ze začarovaného kruhu. Tím pádem se jedná o silný prvotní motivační prvek, který nás pudí začít.
Rozhodují první 3 až 4 měsíce
Pokud vám můžu předat svoji zkušenost z mojí nutriční poradny, pak lidé, kteří se rozhodnou začít hubnout nebo měnit svoje návyky, tak jsou nejvíce namotivováni první 3 až 4 měsíce. Po tuto dobu je jejich stav nadšení dost často podobný stavu prvotní zamilovanosti.
Jenže prvotní nadšení časem prostě opadne a situace zevšední. A to někteří nedají a u předsevzetí nevydrží.
Proč lidé u předsevzetí zhubnout nakonec často nevydrží?
Slabší vůle
Jednou z nejčastějších příčin, proč lidem jejich sliby sobě samým dlouho nevydrží, je slabá vůle. Je to jak tím, že žijeme v dostatku a doslova na každém kroku si můžeme z potravin a jídel koupit téměř vše, na co si vzpomeneme.
V praxi to pak vypadá tak, že když opadne prvotní nadšení z předsevzetí, pak u někoho může slábnout vůle. Tím pádem je těžší odmítat to, co má člověk v jídle rád. Navíc těch odmítnutí „něčeho dobrého“ může být každý den i několik.
Představte si, že například jen cestou do práce někdo musí odolat třem obchodům s potravinami, kavárně, cukrárně, fast foodu a dvěma restauracím.
Na to přijde do práce, kde ho kolegové lákají na dezert k dopolední kávě, protože někdo slaví svůj svátek. Při obědě v restauraci nechce nechat na talíři zbytky, protože to jídlo něco stojí. Večer si rodina otevře brambůrky k televizi. A v té potravinové skříni také ví, že je kupa sladkostí. Na víkendové návštěvě k příležitosti narozenin pak bývá množství chlebíčků, dortů, alkoholu…
Ten, kdo nemá vycvičenou vůli, prostě neodolá. V tuto chvíli je důležité si to nevyčítat a zase se vrátit k opatřením, která souvisí s daným předsevzetím. Jet prostě dál. Stane se.
Motivace nevychází „zevnitř“
Pokud budeme naše rozhodnutí a činy dělat kvůli někomu nebo něčemu zvnějšku, vystavujeme se tomu, že naše odhodlání nebude mít dlouhé trvání. Když opadne prvotní nadšení z dodržování předsevzetí, pak je důležité najít další motivaci.
Naše motivace, tedy to velké „proč“, by pro nás mělo mít nějaký vyšší smysl, hluboký záměr, aby bylo účinné. Je totiž rozdíl, jestli je naše motivace spíš povrchová záležitost, kdy chceme zhubnout například abychom se vešli do šatů, nebo že hubneme kvůli manželovi, popřípadě z důvodu, že už se na sebe nemůžete dívat v zrcadle. Nebo jestli naše motivace vychází v hluboké vnitřní touhy a přesvědčení.
Tedy chcete-li zhubnout, abyste například žili život kvalitně a bez bolesti, pak víte, že k tomu vám optimální tělesná hmotnost a vhodnější strava může pomoct. To pro vás může mít právě ten vyšší smysl.
Můžeme také říct, že déle u předsevzetí vydrží ti, kteří milují to konání, ne tolik ty výsledky.
Opatření vedoucí ke zhubnutí jsou dlouhodobě neudržitelná
U opatření také dost často dlouhodobě nevydrží ti lidé, kteří si dali až moc přísná opatření/zákazy. Pokud si dáváte předsevzetí zhubnout, pak doporučuji si nejprve položit otázku k zamyšlení: „Jaká opatření vedoucí k hubnutí si dokážu představit, že udržím ještě třeba za rok nebo dva?“
Pokud uvedu příklad, pak pro daného člověka může být nereálné si ještě za rok nedat skleničku vína. Takže úplná eliminace vína by asi za pár týdnů ztroskotala. Ale je pro něj reálné snížit množství skleničky vína na jednu týdně oproti původnímu pití skleničky vína skoro obden. Výborně a máme opatření, které je možné udržet ještě i za rok. Proto se těchto drobných, ale vlastně zásadních, ústupků držte, jsou totiž klíčová.
Jak postupovat při volbě předsevzetí ohledně hubnutí, abyste u něj vydrželi?
1. Dejte si specifické cíle
Místo obecného „chci zhubnout“ si stanovte konkrétní a měřitelné cíle. Například „chci zhubnout 5 kilogramů tělesného tuku“ nebo „chci se vejít do svých oblíbených kalhot, které jsem už léta neoblékla“.
2. Zkuste aplikovat postupné změny
Nedoporučuji zavádět radikální změny najednou, ale spíše postupně upravujte své stravovací a pohybové návyky. To může být trvalejší a udržitelnější cesta k dosažení vašich přání.
3. Sledujte pokrok, ale nelpěte tolik na výsledku
Udržujte si sledování pokroku, abyste měli přehled o tom, jak se vám daří. K tomu můžete využít vedení si deníku stravy, spánku a pohybových aktivit nebo vyzkoušet aplikace na záznam stravování.
Doporučuji sledovat vývoj tělesné hmotnosti, celkového tělesného složení a měření tělesných obvodů. Obvykle vám ale postačí tyhle parametry sledovat jednou týdně.
Aplikace na zápis stravy a vážení se berte jako pomocné berličky, ale nelpěte na nich. Stejně tak nelpěte na výsledcích, protože mám zkušenost s tím, že čím víc lidé na výsledky tlačí, tím víc jsou v napětí a stresu. Někdy si i bohužel hubnutí sami blokují urputnou snahou.
4. Hledejte podporu ve svém okolí
U lidí se slabší vůlí doporučuji i vyhledat parťáka, podporu od rodiny, přátel nebo si najít nutričního poradce/terapeuta. Mít kohokoliv, kdo vás podporuje, může být významným faktorem úspěchu.
5. Obnovujte svoji motivaci, svoje niterné „proč“
Čas od času se sami sebe zeptejte, proč to celé děláte? Jestli máte ještě chuť do dalších opatření? Jestli vám to přináší víc radosti nebo víc přemlouvání? A pak si vyhodnoťte, jestli není někde potřeba udělat změnu nebo obměnu, aby vás to pořád bavilo a motivovalo.
6. Začínat nemusíte hned 1. ledna
Nelpěla bych ani na tom, že je nutné začínat 1. ledna. Pokud něco opravdu chcete, pak by vám mohlo být jedno, jestli začnete v pondělí nebo pátek. Spíš začněte, až ucítíte, že nastal „ten správný čas“.
Závěrem: Univerzální rada na hubnutí neexistuje
- Každý člověk je originál, a proto i v předsevzetích ohledně hubnutí potřebujeme každý individuálně to, co nám bude vyhovovat a zároveň fungovat.
- Někdo si dá v rámci předsevzetí přísnější režim, řád a pravidla a někdo jiný je stvořen pro větší benevolenci a mírnější formu redukčního režimu.
- Ať je to jakkoliv, stojím si za tím, že trvalé úspěchy při hubnutí budou mít lidé tehdy, kdy se pro ně hubnutí stane radostí, nenuceností a celkově životní změnou. Změnou, která jim přinese nejen výsledky, ale především pocit spokojenosti, z toho, že dělají něco pro své zdraví, fyzický vzhled a psychický stav.
Může se hodit:
- Začínáme s hubnutím
- Kalkulačka denního příjmu kalorií
- Na čem závisí rychlost hubnutí? Rozhovor
- Jednoduchý trik pro úspěšné hubnutí