Pokud byste rádi shodili nějaké to kilo, zlepšili si fyzickou kondici, ale posilovny vás nelákají nebo žádnou ve svém okolí nemáte, pořiďte si domů eliptický trenažer orbitrek. Nabídka je pestrá, co se týče kvality, zpracování a možností nastavení. Tím pádem se různí i cenové rozpětí. V prodejně sportovních potřeb vám ochotně poradí, který pro vás bude nejvhodnější. My vám zase rádi vysvětlíme, jak vám pomůže a jak jej správně používat.
Obsah článku:
Co je orbitrek a k čemu je dobrý
Orbitrek je sportovní trenažér podobně jako rotoped, stepper nebo běhací pás, které patří ke standardnímu vybavení posiloven a fitcenter, kde je najdete v takzvaných aerobních zónách. Běžně se pro něj používají jiné názvy, nejčastěji eliptický nebo crossový trenažér, jelikož pohyb na něm napodobuje jednoduchý eliptický pohyb, který lze vzdáleně přirovnat k běhu nebo ještě lépe k běhu na běžkách.
Orbitrek bývá prezentován jako efektivní sportovní trenažér, který při pravidelném využívání pomáhá zvýšit energetický výdej, podporuje hubnutí, ale může fungovat i jako alternativa k silovému tréninku. Zaměření tréninku se odvíjí od zvolené obtížnosti, výsledky pak na délce jedné tréninkové jednotky a především pravidelnosti cvičení.
Vedle profesionálních přístrojů existují varianty určené k domácímu využití, takže si orbitrek můžete pořídit domů a cvičit na něm, kdykoliv vám vyjde čas a budete mít chuť se proběhnout a protáhnout.
Oproti robustním strojům v posilovnách, které musí zvládat výrazně vyšší zátěž (jsou v zápřahu téměř neustále a navíc se na nich střídají lidé s různou hmotností a kondicí), jsou eliptické trenažéry určené do domácnosti menší, lehčí a levnější.
Jak cvičit na eliptickém trenažéru
Na eliptickém trenažéru se cvičí ve stoje. Nenajdete zde sedátko jako u rotopedu. Pro chodidla jsou určená vodorovná stupátka, která si snadno nastavíte na svou výšku. Do obou rukou uchopíte pohyblivá madla. Po uvedení trenažéru do pohybu (vlastní silou, orbitrek nemá žádný motor!) se nohy a ruce pohybují střídavě v jednoduchém eliptickém pohybu podobně jako u běžkování.
K úchopu je možné využít i pevná madla, která se nachází po stranách ovládacího panelu. Zkušenější běžci se zvládají na orbitreku bezpečně pohybovat i bez držení. To však na začátku nezkoušejte, ať se nezraníte.
Zásady správného a bezpečného pohyb na orbitreku
- Postavte se na šlapadla a uchopte madla. Najděte si správnou pozici. Dle potřeby upravte nastavení šlapadel, jež lze posouvat dopředu a dozadu.
- Udržujte přirozeně rovný postoj. Hlava a trup jsou vzpřímené, ramena nezvedejte k uším. Paže by měly být v základním postoji lehce pokrčené a uvolněné.
- Dívejte se před sebe a uveďte orbitrek do pohybu. Pohybujte se dopředu a dozadu. Pokud je pro vás pohyb snadný, zvyšte obtížnost, a naopak. Důležité je překonávat alespoň mírný odpor.
- Pánev nevyklánějte, ani s ní nerotujte do stran. Kolena mějte při pohybu mírně pokrčená, nepropínejte je, ani nevytáčejte do stran.
- Uvolněte se a užívejte si pohyb v domácím prostředí.
Jaké jsou výhody cvičení na orbitreku
Trenažér orbitrek je dobrý zejména v tom, že pohyb na něm je příjemně plynulý a bez sebemenších nárazů (na rozdíl od klasického běhu). Šetří vaše klouby a obecně pohybový aparát, proto je vhodný i pro osoby, které trápí bolestivé klouby, případně mají větší nadváhu, a náročnější sporty typu běhání pro ně nejsou ze zdravotního hlediska bezpečné.
Při cvičení na eliptickém trenažéru se v případě aktivního využívání ručních madel zapojují svaly celého těla: nejen nohou a hýždí, ale taktéž i středu těla, zádových, prsních a ramenních svalů včetně paží. Aby se tak opravdu dělo, je důležité provádět pohyb správně, aktivně využívat madla, ne se jich pouze přidržovat, abyste z trenažéru nevypadli.
Svalové zapojení je rovnoměrně rozložené a u cvičení tak pravděpodobně vydržíte déle než na rotopedu nebo běžeckém pásu, které primárně zatěžují dolní polovinu těla. To znamená i delší dobu využitou ke spalování přebytečných kalorií. To také bývá jeden z hlavních důvodů, proč si lidé nekoupí domů rotoped, ale právě orbitrek.
Hlavní důvody, proč si orbitrek pořídit domů
- pomůže vám zlepšit a zvýšit základní fyzickou kondici,
- přispívá ke zlepšení kardiovaskulárního systému,
- cvičení je šetrné k pohybovému aparátu a zejména ke kloubům,
- podpoří zdravé hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti,
- můžete na něm cvičit kdykoliv, když jste doma, takže vám ušetří čas, který byste strávili cestováním do posilovny a zpět,
- cvičíte-li na něm pravidelně, ušetříte navíc i za vstupy do posilovny, a při dlouhodobém využívání se vám investice vrátí.
NÁŠ TIP: Pokud jej umístíte šikovně před televizi či monitor, můžete při cvičení sledovat své oblíbené pořady, a trénink vám uteče rychle jako voda. Je však velmi důležité se nejprve pohyb na orbitreku naučit, a až poté se věnovat sledování obrazovky. Trénink je třeba prožívat, aby přinášel požadované výsledky.
Má eliptický trenažér nějaké nevýhody
K hlavním nevýhodám orbitreku obecně patří velikost a váha. Nějaké místo prostě zabere. Je třeba pro trenažér najít dostatečně velký prostor, kde vám bude nejméně překážet. I když trenažér mívá ve spodu malá kolečka pro snazší pohyb, určitě jej nebudete chtít kvůli každému tréninku přesouvat z jednoho konce bytu na druhý. Do velmi malých bytů a garsonek se nehodí vůbec.
Kvalitní trenažér samozřejmě něco stojí. Při výběru orbitreku sledujte zpracování, materiály i možnosti nastavení. Velmi důležitá je i maximální nosnost. Počítat byste měli s částkou okolo 10 000 Kč, pokud byste rádi, aby vaše sportovní zařízení několik let vydrželo.
Jeho životnost podpoříte pravidelnou údržbou (mazání, utahování šroubků). Lepší trenažéry nabízí možnost výměny některých součástí, pokud by například po letech užívání praskla nebo se poškodila nějaká jeho část (osobní zkušenost).
Za drobnou nevýhodu lze považovat také lehce nepřirozený pohyb, kterému je třeba se naučit. Většina uživatelů to zvládne velmi rychle a o několik tréninků později už nevnímá, že by se jim to někdy zdálo divné 😉
Sám o sobě orbitrek nestačí
Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, je třeba cvičit pravidelně 3× až 4× týdně. Cvičení na orbitreku byste měli ideálně doplnit o další sporty a pohybové aktivity, například každodenní chůzi a silový trénink.
Důležité jsou samozřejmě i správné stravovací návyky. Pro některé lidi je nejlepší vyhledat výživového specialistu, který vás naučí jíst zdravěji a pomůže vám tak se změnou životního stylu k lepšímu. Nezapomeňte, že k hubnutí je nutné, abyste se nacházeli v mírném kalorickém deficitu. Můžete na orbitreku běhat hodinu každý den, ale pokud by váš energetický příjem byl vyšší než výdej, nezhubnete.
Závěrečné shrnutí: Orbitrek pomáhá hubnout i udržovat fyzičku
- Orbitrek se může stát vaším velkým pomocníkem v boji s nadváhou a udržováním dobré fyzické zdatnosti.
- Zkombinujte jej se zdravou stravou a dostatkem pohybu i během dne, udržujte si pozitivní mysl, často se smějte a máte předem vyhráno.
Vyzkoušejte také další sporty:
- Akrobatické cvičení na šálách či kruzích
- Alpinning: Indoorový sport simulující chůzi
- Aqua aerobik: Cvičení ve vodě
- Bodypump: Skupinové posilování s velkou činkou
- Bojové sporty a umění pro ženy
- BOSU: Cvičení na balanční podložce
- Capoeira: Brazilské bojové umění s prvky tance a akrobacie
- Core trénink: Pro zdravý pohybový aparát
- CrossFit: Intenzivní silově kondiční trénink
- Cvičení pro seniory: Pro kondici i posílení
- Fitbox pro ženy: Pro pěknou postavu i vybití energie
- Funkční trénink: Pro fyzickou zdatnost
- HIIT: High Intensity Interval Training: Cvičení se střídáním zátěže
- Hormonální jóga: Pro hormonální rovnováhu
- Jóga: Práce s dechem i tělem
- Jumping: Zábavné skákání na mini trampolínách
- Kruhový trénink (nejen) pro ženy: Kondice i posílení
- Pilates: Rehabilitační cvičení
- Piloxing: Kombinace pilates, boxu a tance
- Pole dance: Tanec u tyče
- Port de Bras: Taneční fitness program
- Power jóga: Posilování s prvky jógy
- Problematické partie: Tvarování a posilování těla
- Spinning: Indoorová jízda na stacionárním kole
- Tabata: Intervalový trénink
- TRX závěsný posilovací systém: Pro posílení i stabilitu
- Vibrační plošiny: Tvarování a hubnutí bez námahy
- Zumba: Cvičení s prvky tance
ŘEŠENÍ NADVÁHY, NA KTERÉ NEJSTE SAMI
Získejte personalizovaný návod, jak zhubnout. Stačí jednoduchý rozbor krve!
Diagnostika Index hubnutí:
Komplexní analýza vašeho metabolismu
Odhalte díky naší unikátní analýze krve skryté příčiny, které možná můžou za to, že se vám dlouhodobě nedaří zhubnout nebo za to, že nabíráte váhu i přes to, že se moc nepřejídáte.
Zjistíte, jak je na tom váš metabolismus
Odhalíme potenciální zdravotní rizika
Získáte návod na míru, jak zhubnout
Doporučení nutričního specialisty
Nyní navíc i startovací jídelníček
Až každý třetí Čech má poruchu metabolismu, která může bránit v hubnutí
Metabolismus je velmi citlivý proces, který je při dlouhodobě nesprávném životním stylu, nebo zásluhou genetických predispozic, náchylný k poruchám. Ty nejzávažnější poruchy (např. metabolický syndrom či diabetes) mají velmi negativní vliv na fungování našeho metabolismu a můžou vést i k velmi závažným nemocem.
Dle průzkumu v ČR trpí metabolickým syndromem 32 % mužů a 24 % žen ve věku 24-65 let.
5 příznaků, že váš metabolismus nemusí být úplně v pořádku
Několikrát za den máte chuť na sladké?
Brzy po jídle máte opět hlad?
Po jídle se často cítíte ještě více unaveni než před?
Usazuje se vám tuk převážně v oblasti břicha?
Nepřejídáte se, ale vaše váha přesto pomalu roste?
Nebezpečí začarovaného kruhu, který vás nutí přibírat
Většina metabolických poruch působí jako začarovaný kruh. Tělo není schopné z přijaté potravy získat dostatek živin, a tak vás nutí jíst více a více, čímž se ale samotný problém jen prohlubuje. Proto je důležité problém odhalit co nejdříve a pokusit se ho zvrátit, dokud je čas.
Rozbijte začarovaný kruh, stejně jako více než 30 tisíc spokojených klientů před vámi
„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“
Lucie Absolonová
-21 kg
„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”
Martin Bartys
-19 kg
„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”
Jarmila Čížková
-56 kg
„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”
Milan Buška
-21 kg
Pětihvězdičková kvalita dostupná v každém větším městě
Rezervujte si konzultaci ještě dnes a přesvědčte se sami, proč našich 50+ klinik po celé ČR má dohromady více než 1000 pětihvězdičkových hodnocení na Google.
Seznam všech klinik
JIHOČESKÝ KRAJ
Písek – třída Národní svobody 468
České Budějovice – Grünwaldova 10
JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Břeclav – Lidická 3411
Brno – Čechyňská 547/5
Brno – Horova 32
Hodonín – Palackého 1018/2
KARLOVARSKÝ KRAJ
Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3
Cheb – Dragounská 2563/4
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36
Jičín – Pod Koželuhy 591
Trutnov – Pražská 168
LIBERECKÝ KRAJ
Česká Lípa – Hrnčířská 2985
Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8
Liberec – Husova 29/1
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41
Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)
Karviná – Fryštátská 9/64
Opava – Horní náměstí 374/378
Ostrava – Porubská 708/16
Ostrava – nám Msgre Šrámka 5
Ostrava – Sadová 1892/41
Třinec – 1.Máje 123
OLOMOUCKÝ KRAJ
Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice
Prostějov – Olomoucká 3199/1a
Šumperk – Langrova 3140/25
PARDUBICKÝ KRAJ
Chrudim – ulice Obce Ležáků 835
Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737
Svitavy – Svitavská 665
Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128
PLZEŇSKÝ KRAJ
Plzeň – Zbrojnická 1
Rokycany – Srbova 216/1
PRAHA
Praha 1 – Vodičkova 19
Praha 2 – Slezská 28
Praha 4 – Budějovická 11
Praha 4 – Opatovská 1753/12
Praha 5 – Radlická 117
Praha 5 – Drtinova 363/22
Praha 6 – V. P. Čkalova 26
Praha 8 – Sokolovská 59
Praha 9 – Vysočanská 382/20
STŘEDOČESKÝ KRAJ
Benešov – Hráského 531
Beroun – V Pražské bráně 74/2
Kladno – Poděbradova 3329
Mělník – Legionářů 73
Mladá Boleslav – Zalužanská 1463
Poděbrady – Husova 6/17
Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156
ÚSTECKÝ KRAJ
Děčín – Sládkova 1062
Chomutov – Zborovská 1760/3
Litoměřice – Svatojiřská 596/32
Most – SNP 2526/60
Teplice – Školní 1019/19
Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6
VYSOČINA
Havlíčkův Brod – Humpolecká 217
Jihlava – Mrštíkova 16
ZLÍNSKÝ KRAJ
Valašské Meziříčí – Králova 1283
Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433
Podzimní akce
Diagnostika dočasně rozšířena!
Nyní navíc získáte:
Biochemický rozbor rozšířený o nové parametry
Přesnější detekci inzulínové rezistence
Diagnostiku Apetit index™ odhalující, zdali vás vaše tělo zbytečně nenutí přejídat
1500 Kč
To vše za akční cenu 390 Kč
Zvolit správný plán je půlka výhry, přijďte si pro ten svůj
V rámci diagnostiky získáte:
🔬 Biochemický rozbor krve
⚖ Analýzu kompozice těla
👩 Konzultaci s nutričním specialistou
📝 Výsledky a doporučení na míru
🍽 Startovací jídelníček
➕ Dočasně rozšířenou diagnostiku
Rezervace je nezávazná.
Absolvování konzultace vás nezavazuje k nákupu dalších služeb.
Službu Index hubnutí poskytuje NUTRIADAPT s.r.o. – Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 322381.