Čeká vás kolonoskopie a hledáte, jak se nejlépe připravit? Projděte si zkušenosti pacientů i lékařské tipy.
Obsah článku:
Proč jít na kolonoskopii? Objeví hemoroidy i zánět střev
Kolonoskopii lékaři používají k vyšetření tlustého i tenkého střeva. Pomocí endoskopu prohlédnou celý vnitřek střev a zjistí, zda v nich nedochází k zánětlivým nebo jiným nežádoucím změnám.
Vyšetření odborníci indikují při podezření na hemoroidy, zánětlivé nebo nádorové onemocnění tlustého střeva, polypy a vředy. Odhalí nežádoucí výrůstky, svalové spazmy, krvácení, zánět i nádory. Menší problémy, jako jsou například polypy, lékař rovnou ošetří.
Uvedené informace neslouží jako zdravotní doporučení. Váš zdravotní stav a úpravu stravy konzultujte se svým lékařem nebo nutričním terapeutem.
Přečtěte si: Jak správně vybrat výživového poradce
Jak vyšetření probíhá?
Kolonoskopie se provádí vleže na levém boku. Pro klid pacienta mohou lékaři použít analgetika a slabá sedativa. Požádat můžete i o uspání, tzv. analgosedaci.
Jakmile jste připravení, lékař konečníkem zavede dlouhou, ohebnou a osvětlenou trubici a postupuje s ní dále do tračníku. Díky zabudované kameře sleduje, jak sliznice vypadá a prozkoumává všechny záhyby. Během kolonoskopie lze odebrat vzorek sliznice a včas odhalit rakovinu střev nebo konečníku. Pokud má lékař podezření na Crohnovu chorobu nebo nespecifický střevní zánět, vyšetří i konečnou část tenkého střeva.
V průběhu vyšetření vás může požádat o změnu polohy nebo do střev vžene vzduch, aby se nafoukla a povrch sliznic byl lépe znatelný. Když lékař narazí na zanícenou tkáň, polyp nebo něco neobvyklého, může s pomocí drobného nástroje postiženou část tkáně opravit nebo odebrat a její vzorek pak poslat do laboratoře na vyšetření. Při krvácení do střev může kolonoskopem zavést laser, tepelnou či elektrickou sondu, nebo injekčně aplikovat potřebné léky, aby se krvácení zastavilo.
Web MD upozorňuje, že během vyšetření můžete cítit lehkou bolest nebo křeč. Té se zbavíte tak, že se několikrát za sebou zhluboka nadechnete a pomalu vydechnete.
Na cestu domů si vezměte doprovod
Kolonoskopické vyšetření obvykle trvá 15–60 minut. Po vyšetření zůstanete kvůli podaným lékům ještě nějakou dobu na místě pod lékařským dohledem. Na cestu domů budete potřebovat doprovod. Po zbytek dne nesmíte řídit ani provádět činnosti, které vyžadují větší pozornost. A jak je to s výsledky vyšetření? Některé se dozvíte ihned, na verdikt histologického vyšetření si ale musíte týden počkat.
O průběhu kolonoskopie a nezbytné přípravě mluví MUDr. Ivana Mikoviny Kajzrlíková, Ph.D:
Nezbytná příprava před kolonoskopií
Před vyšetřením je důležité střeva pořádně vyprázdnit. Přípravy zahrnují několikadenní dietu a vypití projímavé tekutiny. Obvykle 3 dny před kolonoskopií se doporučuje jíst jen lehkou kašovitou nebo tekutou stravu.
Dieta: Před kolonoskopií se vyhněte potravinám se slupkami a zrníčky
- ovoce: kiwi, angrešt, rybíz, maliny, jahody, meloun, hroznové víno (ani rozinky), jablko se slupkou
- zelenina: rajčata, papriky, zelí
- cereálie, celozrnné pečivo, neloupaná rýže
- luštěniny
- koření: skořice, kmín
- ořechy a semínka (např. mák)
Dále nejezte těžko stravitelná, mastná a smažená jídla.
Bez obav si můžete dopřát:
- jogurty
- mléčnou rýži
- dětské přesnídávky
- krupicovou kaše
- bramborovou kaši (bez slupek)
- do měkka uvařené těstoviny
- piškoty a bílé pečivo (housky, rohlíky)
- pudink
- bezmasé vývary
- vařené libové maso
- med
Magazín Health Line doporučuje potraviny s nízkým obsahem vlákniny, jako je bílá rýže, bílý chléb, těstoviny z bílé mouky, libové maso, vejce a ovoce bez slupek a semen. Vhodná jsou i zeleninová pyré a polévky, smoothie a měkké ovoce, jako např. banány.
Co dalšího před vyšetřením udělat?
- Poraďte se s lékařem o všech lécích, které pravidelně užíváte a zeptejte se ho, zda je vhodné je užívat i krátce před kolonoskopií.
- Týden před kolonoskopií po domluvě s lékařem vysaďte léky a doplňky stravy s obsahem železa. Zbarvují totiž stolici do černa, zvyšují její viskozitu a zhoršují možnost výplachu střev.
- 3 dny před vyšetřením přestaňte užívat léky proti průjmu.
- Den před vyšetřením nepijte kávu, mléko a mléčné nápoje, ovocné džusy s dužinou, alkohol ani perlivé nápoje.
- Ženy užívající hormonální antikoncepci nemusí být kvůli očistě střev před nechtěným početím dostatečně chráněné. Proto je dobré se následujících 7 dní chránit i jinou antikoncepční metodou.
- Pokud máte cukrovku, častěji si měřte glykémii.
- Dostatečně pijte a hlídejte si, abyste přijali alespoň 2 l tekutin denně.
V den, kdy vás vyšetření čeká, už nic nejezte a 3–4 hodiny předem nepijte ani žádné tekutiny.
Druhy vyprazdňovacích roztoků
Fortrans
Jeden z nejčastěji užívaných přípravků obsahuje 4 sáčky s práškem. Každý sáček se musí rozpustit v 1 litru tekutiny. Nejlepší je voda, ale můžete zkusit i čaj nebo džus bez dužiny. Každý litr tekutiny přitom musíte vypít během 1 hodiny.
Projímadlo začne působit přibližně po hodině popíjení. Ke konci by z vás měla vycházet pouze čirá tekutina. Pokud se tak nestane ani těsně před vyšetřením, oznamte to lékaři nebo zdravotní sestře.
Moviprep
V balení přípravku Moviprep najdete 4 sáčky s práškem (2 sáčky s označením A, 2 menší sáčky s označením B). 1 sáček A a 1 sáček B je třeba rozpustit v 1 litru vody a vypít v průběhu 1–2 hodin. K tomu je důležité vypít ještě další půl litr tekutin. Může to být slabý čaj, voda nebo džus bez dužiny.
Picoprep
Balení Picoprepu obsahuje 2 sáčky s práškem. Jeden sáček rozpusťte v malém šálku vodu (150 ml) a míchejte cca 3 minuty, dokud se tekutina nezbarví do bílé barvy. Roztok s jemně pomerančovou vůní vypijte 10–18 hodin před vyšetřením a doplňte ho dalšími tekutinami o objemu alespoň 1250 ml.
Je na vás, zda dáte přednost vodě, ovocné šťávě bez dužiny nebo slabému čaji. Druhý rozpuštěný sáček si dejte 4–6 hodin před kolonoskopií a vypijte k němu alespoň 750 ml dalších tekutin.
Další druhy přípravků, jako je Clensia, Eziclen nebo Citrafleet se užívají velmi podobně. Vždy dodržujte postup uvedený na příbalovém letáku. Pokud si nejste jistí, zda přípravek užíváte správně, zavolejte lékaři a postup s ním zkonzultujte.
Tipy pro lepší účinek a snazší vypití přípravku
- Rozdělte si roztok na ranní a večerní dávku. Zvýšíte tak účinnost přípravku a zajistíte lepší pročištění střev.
- Od vypití ranní dávky by do začátku kolonoskopie neměly uběhnout více než 4 hodiny.
- Roztok vychlaďte v lednici.
- K popíjení použijte brčko.
- Na dochucení zkuste třeba citrónovou šťávu.
Web MD doporučuje, abyste se během popíjení roztoku zdržovali v blízkosti toalety a nosili volnější oblečení, které snadno svléknete. Pokud vás na konci přípravy bolí kůže kolem konečníku, můžete si ji namazat krémem pro zmírnění podráždění.
Proč je důležité dodržovat všechny pokyny, které od lékaře dostanete?
Díky přípravě bude střevo opravdu čisté a pro lékaře dobře přehledné. Na sliznici snadněji objeví možné krvácení, polypy nebo vředy a výrůstky pak může i dobře odstranit. Při nedostatečné přípravě je dost možné, že se průběh vyšetření prodlouží nebo budete muset kolonoskopii brzy zopakovat.
Přejeme zdárný průběh vyšetření a jen ty nejlepší výsledky.