Jak správně vybrat výživového poradce

Jak najít v záplavě výživových poradců toho pravého? Jděte na to od lesa a řiďte se několika zaručenými pravidly, se kterými nikdy nešlápnete vedle.

Poznejte opravdového odborníka

V dnešní době existuje mnoho škol a kurzů, které vzdělávají v oblasti stravování. Ne všechny instituce mají bohužel kvalitní systém výuky i lektory a ne všechny školy vychovávají opravdu dobré výživové poradce. Za výživové kouče se považují (často mylně) všichni, kteří vystudovali vysokou školu tělovýchovy a sportu, distributoři doplňků stravy, instruktoři ve fitness centrech, lidé pracující v potravinářském průmyslu nebo zastánci alternativní medicíny.

Podle Health Central je důležité neplést si například osobního trenéra s výživovým poradcem.

Ačkoliv někteří trenéři mohou mít základní znalosti v oblasti výživy, neznamená to, že vám budou dávat kompetentní rady. Někteří vám naordinují přísnou a jednostrannou dietu, jiní zase doporučí zbytečné suplementy. Nejlepším způsobem je nechat vašeho osobního trenéra spolupracovat s výživovým poradcem nebo nutričním terapeutem,

doporučuje Amy Hendl P.A. v článku What to look for in a Dietitian/Nutritionist.

Záleží na úhlu pohledu: Lékaře, nutričního terapeuta nebo zaměstnance fitka?

Radit v oblasti zdravého životního stylu může téměř každý. Způsob myšlení a interpretace faktů ale budou odpovídat jeho vzdělání a profesi. Jiný přístup tak bude mít dietolog, který studoval lékařskou fakultu, lehce odlišný nutriční terapeut a zcela jiný zaměstnanec fitness centra.

Jaký je rozdíl mezi výživovým poradcem, dietologem a nutričním terapeutem?

Oba vám budou radit v oblasti stravování. Hlavní rozdíl se však týká jejich kvalifikace.

  • Nutriční terapeut vystudoval vyšší odbornou zdravotnickou školu v oboru Diplomovaný nutriční terapeut nebo bakalářský program Nutriční terapeut na lékařské fakultě.
  • Dietolog je absolventem lékařské fakulty, tudíž se jedná o lékaře. Pacientům pomáhá řešit řadu zdravotních problémů způsobených špatnými stravovacími návyky a také různá onemocnění, jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, celiakie apod.

Podle PhDr. Karolíny Hlavaté, PhD. dietolog hodnotí současné stravovací i pohybové návyky a pomáhá mu je změnit k lepšímu. Důležitou součástí práce dietologa je i podrobná nutriční anamnéza, laboratorní vyšetření krve, edukace o výživě a pohybové aktivitě.   

  • Naproti tomu výživový poradce podniká s volnou živností, která se neváže na žádné vzdělání. Většinou má za sebou kurz výživového poradenství a prokazuje se certifikátem o absolvování kurzu. Většina kurzů je akreditovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Vím, co jím uvádí, že výživový poradce by měl být odborníkem na zdravý životní styl. Svými radami a doporučeními by měl pomáhat lidem s úpravou váhy a vhodnou pohybovou aktivitou.

Magazín NHS UK doplňuje, že výživový poradce by měl být schopen poskytovat informace o potravinách a zdravém stravování, ale nikoliv o speciálních dietách vhodných pro konkrétní zdravotní stav.

Dostali jste tip? Nejdřív si ho proklepněte

Zaměřte se na jeho zkušenosti i kvalifikaci a o absolvovaných kurzech si zjistěte co nejvíce informací. Myslete na to, že kvalitní výživový poradce by měl rozumět všem disciplínám a na svého klienta nahlížet z různých úhlů pohledu.

Kdy nejčastěji hledáme služby odborníka na výživu?

Podle serveru nytimes.com lidé nejčastěji využívají služby odborníků ze tří důvodů:

  • onemocnění, jehož rozvoji může zabránit změna v oblasti stravování
  • únava, bolesti nebo celkové přetížení
  • módní „konzumerismus“, který nutí lidi vyhledávat netradiční služby, jako je analýza prvků z vlasů, psychologická sezení, alternativní směry výživy apod.

Role výživového poradce

Není lékař ani nutriční terapeut. Nesmí proto doporučovat svým klientům léky nebo je od užívání léků odrazovat. Pokud ale uzná za vhodnou suplementaci určitých látek, může ji nenásilně klientovi doporučit a vysvětlit přínosy i případná negativa.

Absolvent kurzu výživového poradenství by měl být schopný na základě získaných informací doporučit klientovi změny ve výživě na míru jeho osobních cílů. Změny by v každém případě měl klient konzultovat i se svým lékařem. Zvlášť důležité je to tehdy, pokud trpí nějakým onemocněním a pravidelně užívá léky.

Podle New York Times vám pomůže poradce pro výživu uvést do praxe požadované dietetické změny i doporučení lékaře, a to v mezích vašich aktuálních možností.

Jak by měl správný výživový poradce postupovat?

  1. Zjistit potřeby svého klienta.
  2. Získat co nejvíce informací o jeho metabolismu a zdravotním stavu.
  3. Probrat dosavadní způsob stravování a fyzickou aktivitu.
  4. Navrhnout nový stravovací režim, který povede ke splnění klientova cíle.
  5. Doporučit případné výživové doplňky, pokud je to nezbytně nutné nebo o ně klient sám výslovně požádá.
  6. Poskytnout dlouhodobou péči a podporu.

10 znaků dobrého výživového poradce

1. Zjistí si o vás maximum informací

Při první návštěvě se vás zeptá nejen na vaši váhu, výšku a věk. Zajímat ho bude i váš zdravotní stav, vaše potřeby, přání i cíle. Kromě toho provede analýzu vašeho metabolismu, a pokud vlastní bioimpendanční přístroj, změří podíl tuku (včetně vnitřního), svaloviny i vody v těle. Výsledky vám srozumitelně vysvětlí a se získanými údaji bude dále pracovat.

2. Zanalyzuje vaše současné stravovací zvyklosti

Současný jídelníček poskytne spoustu informací o stravovacích zvyklostech, prioritách, preferencích a možných dietních chybách.

New York Times upozorňují, že poradce pro výživu by měl svého klienta vyzpovídat a získat od něj rozsáhlé informace o tom, jak žije, jak se stravuje, jaká jídla má rád, jakou zastává profesi a kdo z rodiny nakupuje potraviny, vaří a chystá jídlo na stůl.

3. Stanoví reálné cíle

Základem každé spolupráce je stanovení si reálných cílů. Mnoho lidí očekává zázraky a chce příliš rychle zhubnout nebo naopak přibrat, uzdravit se z nevyléčitelných nemocí nebo získat vysněnou postavu bez jakékoliv námahy a pohybové aktivity. Společně najdete reálné cíle, kterých je možné skutečně dosáhnout.

Podle New York Times je důležité, aby výživový poradce nastavil u klientka realistická očekávání. Správná strava může předcházet onemocněním srdce, cukrovce, mrtvici nebo rakovině, ale nemůže je vyléčit. Není vhodné myslet si, že změna k lepšímu přijde přes noc. Okamžité změny co se týče hmotnosti nebo klidného zažívání se nedějí, naopak vyžadují čas a nejlépe se provádějí postupně.

4. Dobře komunikuje

Jedná s vámi s úctou a můžete s ním o všem mluvit. Poskytne vám dostatek informací a podkladů, abyste věděli, jak a s čím vlastně začít.

Týká se to jak receptů, tak nákupního seznamu, ale i informací souvisejících se skladováním potravin, technologií jejich zpracování, ale i správné frekvence použití tak, aby to neskončilo dietou na kuřecích prsou, rýži a proteiňáku,

říká konzultant pro personalizovanou výživu Jakub Přibyl.

Jako hlavní klíč vidí komunikaci i výživová poradkyně Keisha Luke působící ve Spojených státech:

Abyste dosáhli nejlepších výsledků, potřebujete najít někoho, kdo vám bude naslouchat a nesoudit vás, nabídne vám řešení a stejně jako vy bude zapálený do vaší vize.

5. Navrhne rozumný stravovací režim

Nový stravovací plán bude vycházet z vašich stravovacích zvyklostí a nastavený bude tak, abyste byli schopní dosáhnout svých vytyčených cílů. Pokud např. jste zvyklí jíst 4× denně a druhou svačinu během dne nepotřebujete, nebude na ní lpět.

V případě, že si nedokážete představit snídat vajíčka nebo zeleninový salát, nebude vám nic z toho nutit. Pouze vám doporučí alternativu ke sladkým snídaním a sestaví pro vás vhodnou snídani ve slané verzi s dostatkem těch správných živin.

6. Sleduje i další parametry

Kvalitní parťák na výživu nesleduje pouze příjem a výdej kalorií a složení makroživin. Měl by ovládat např. metabolické typování, mít přehled o stravitelnosti potravin, energetických tendencích nebo termickém vlivu stravy. Velkým bonusem jsou základy tradiční čínské medicíny či ajurvédy.

7. Nenutí vám výživové doplňky

Doporučit vám je může pouze v případě, kdy uzná, že je to nezbytně nutné nebo o ně vy sami projevíte zájem.

Podle Vím co jím mají výživové doplňky svůj smysl. Jsou to ale jen doplňky výživy a nijak nenahrazují pestrou a vyváženou stravu. Pouze ji vhodně doplňují při zvýšené potřebě určitých látek. Hodí se zejména pro tvrdě trénující sportovce nebo osoby s určitými onemocněními.

8. Neustále se vzdělává

Jednou z důležitých vlastností každého specialisty je touha po seberozvoji, ať už formou knih, přednášek nebo nástavbových kurzů. Pokud se vámi vyhlídnutý člověk neustále v oboru vzdělává a své postupy zkouší nejprve sám na sobě, pravděpodobně jste našli toho pravého.

9. Poskytne vám kvalitní a dlouhodobou péči

Podle chování a následné péče poznáte skutečný zájem vašeho konzultanta. Po celou dobu spolupráce by se měl aktivně zajímat o všechny vaše pokroky, pocity, obavy i případné přešlapy. Na možné chyby by vás měl upozornit a pozitivně povzbudit do další práce.

10. Má kladné reference

Vyhlídli jste si „svého člověka“? Ještě než mu zavoláte, zkuste si ho proklepnout. Pokud se vám bude po všech stránkách zdát seriózní, bude mít dostatek zkušeností a k tomu i pozitivní ohlasy od spokojených klientů, jste na dobré cestě.

Rozhodnete-li se s poradcem sejít, nebojte se ho zeptat na jeho klienty, se kterými pracoval. Jakých výsledků jeho klienti dosáhli? Byli spokojení? Napsali někam referenci? To vše vám k ucelenému pohledu pomůže.

Magazín Breaking Muscle uvádí, že v konečném důsledku jde ale spíše o to, jaké jsou vaše cíle a jak jich můžete společně dosáhnout. Nezapomeňte na to, že vzdělání a zkušenosti jsou stejně důležité jako filosofie a koučovací styl.

Dejte na první dojem

Pokud na vás od stolu hledí člověk s výraznou nadváhou, pravděpodobně ve vás příliš důvěry nevzbudí. Mezi poplašné signály by mělo patřit i arogantní chování, kouření a zatajování informací o vzdělání.

Podle stránek Health Central by měl výživový poradce správně padnout k vaší osobnosti a korespondovat s vašimi životními cíli. Ke spolupráci vyhledejte člověka, jehož styl poradenství vám bude vyhovovat a vy se s ním díky tomu budete cítit dobře.

Kde hledat toho pravého?

Nezáleží na tom, zda se vrhnete do hledání v online nebo offline prostředí. Určitě vám ale doporučujeme rozhodit sítě mezi přáteli a známými. Ať už má kdokoliv z vašich blízkých pozitivní či negativní zkušenosti, budou se vám hodit. V online světě můžete narazit na mnoho recenzí jednotlivých výživových poradců i tisíce diskuzí na toto téma.

Kde s hledáním dobrého výživového poradce začít? Podívejte se do největšího katalogu výživových poradců v ČR nebo vyzkoušejte nezávaznou konzultaci u poradce z Nutriadapt.

Poznámka: S Nutriadapt spolupracujeme, takže nejsme objektivní. Ale sami jsme si jejich programem prošli a dosáhli jsme našich osobních cílů. Proto je rádi doporučíme dál.

Seznam výživových poradců podle krajů a měst

Nezapomeňte: Bez práce nejsou koláče

Ani sebelepší výživový kouč vám nedokáže pomoci, pokud vy sami neprojevíte snahu. Je proto důležité, abyste se drželi jeho rad. V boji s přebytečnými kilogramy zvítězíte stejně jako v jiných zápasech pouze tehdy, pokud budete mít silnou vůli a dodržovat pravidla.

Přejeme šťastnou ruku ve výběru a radost z výsledků na celý život.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.