Javorový sirup: Účinky, složení a top recepty

Sladká chuť patří k životním radostem. Byla by škoda se o ni připravit pouze proto, že bílý cukr zdraví zrovna neprospívá. Změňte přístup. Používejte méně cukru a objevte čistě přírodní sladidla. Na rozdíl od cukru obsahují zdraví prospěšné látky a mívají charakteristickou chuť. Jako například javorový sirup, který je označován jako tekuté zlato.

Hned na začátku zdůrazněme, že i přírodní sladidla jsou stále sladidla. Obsahují sice nějaké vitaminy, minerály, antioxidanty a další zdravé látky, to ale neznamená, že je doporučeno je konzumovat v libovolném množství. V menším množstvím ozvláštní chuť sladkých pokrmů a mírně vylepší jejich nutriční hodnoty. Ve zdravé výživě se hodí k doslazování nápojů a jídel místo cukru. K tomu se dostaneme později.

Od kdy je javorový sirup znám a jak se vyrábí

Javorový sirup je známý tím, že se vyrábí téměř výhradně v zemích severní Ameriky, nejvíce v Kanadě. Ne nadarmo má ve znaku javorový list jako symbol původního obyvatelstva, jehož důležitou součástí stravy byla právě sladká míza získávaná z javoru cukrového (latinsky Acer saccharum).

Kanadští indiáni nařezávali kůru javoru a zachytávali ze stromu vytékající mízu, kterou poté používali jako sladidlo. Legenda praví, že:„Jeden z válečníků zasekl v hněvu tomahawk do javoru a šťáva vytékající ze stromu se náhodou smíchala ve vědru s vodou. Když v ní pak válečníkova manželka uvařila maso, překvapila všechny jeho sladká chuť a objev byl na světě.“ 

Podle historiků se indiáni naučili získávat hustou tekutinu z kmenů javoru dlouho před příchodem Kolumba. Od nich to někdy během 17. století odkoukali evropští kolonisté, kteří z mízy začali vyrábět koncentrovaný javorový sirup. V polovině 19. století jej zčásti nahradil třtinový cukr. 

Naštěstí si své výsadní místo u Severoameričanů javorový sirup udržel. Navíc se jeho obliba rozšířila do celého světa, takže si jeho neobvyklé zvláštní sladkokyselé chutě můžete užívat i vy třeba na ovesných lívancích.

VÍTE, ŽE označení „indiánské léto“ nepřímo souvisí právě s kanadskými javory? Na konci léta se rozlehlé listnaté lesy Severní Ameriky, v nichž jsou javory bohatě zastoupené, zbarvují do mnoha odstínů červené barvy.

Stručně o výrobě javorového sirupu

Procesy související se získáváním mízy a výrobou sirupu se samozřejmě změnily. Navrtávají se stromy starší 40 let. Zatímco v minulosti lidé mízu zachytávali do nádob, dnes jsou stromy opatrně protkané sítí hadiček, které získanou tekutinu odvádí přímo ke zpracování.

Stromy se musí navrtat ve správný čas na jaře. Ideální je, pokud v noci mrzne a přes den je okolo 5 °C. Z javorů vytéká čirá tekutina téměř bez chuti. Kvalitu sirupu dokonce ovlivňuje i počasí. Slunečné a mrazivé počasí podporuje chuťově výrazný sirup.

Javorová míza se poté musí zahřát, aby došlo k odpaření přebytečné vody a zahuštění mízy do podoby sirupu. Nakonec se sirup přefiltruje, aby neobsahoval žádné drobné částice. Na 1 litr sirupu se spotřebuje zhruba 40 litrů mízy. To je množství, které během sezóny vydá jeden javor. Čerstvá míza obsahuje 6 % sacharidů, javorový sirup 67 %.

VÍTE, ŽE přes 80 % světové produkce javorového sirupu pochází z Kanady a zejména z Quebecu? Největším producentem USA je stát Vermont.

výroba javorového sirupu
Javorová míza se získává navrtáním stromu javoru cukrového. Proto jsou stromy obsypané nádobami, nebo provrtané hadičkami.

Javorový sirup a jeho složení

Hlavními složkami javorového sirupu jsou voda a sacharóza. Dále obsahují menší množství fruktózy a glukózy. Poměrově je to zhruba 66 % sacharózy, maximálně 5 % fruktózy a do 5 % glukózy.

Z vitaminů je javorový sirup bohatý na vitaminy B2 (riboflavin), B5 (kyselinu pantotenovou) a B6 (pyridoxin), vitamin D, z minerálů obsahuje zinek, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor a draslík. V menším množství obsahuje kyselinu jablečnou, která mu dodává nakyslou chuť, organické kyseliny, aminokyseliny a další.

V jedné polévkové lžíci (cca 20 gramů) javorového sirupu se přibližně nachází:

Energie  52,2 kcal
Sacharidy 13,4 g
Mangan 0,7 mg (33 % DDD)
Zinek 0,8 mg (6 % DDD)
Vápník 13,4 mg (1 % DDD)
Draslík 40,8 mg (1 % DDD)
Železo 0,2 mg (1 % DDD)
Hořčík 2,8 mg (1 % DDD)

Zdroj: Kulturistika.com

Jak poznáte opravdu kvalitní javorový sirup?

Javorový sirup se liší kvalitou a od ní se odvozuje cena. Kvalita je určována podle barvy a chuti. Nejvíce ceněné jsou javorové sirupy světlejší barvy, řidší a s jemnější chutí. 

Obecně se rozděluje do čtyř kategorií, které se nazývají Golden, Amber, Dark a Very Dark. Všechny spadají do třídy A, dříve existovaly ještě třídy B, C a D. V Kanadě se ještě používá číselné stupňování od 1 do 3. 

  1. Golden Maple Syrup with a Delicate Taste má zlatavou barvu a velmi jemnou chuť. Prostupnost je nejméně 75 %.
  2. Amber Maple Syrup with a Rich Taste je jantarově zbarvený sirup s bohatou chutí a prostupností v rozmezí 50 až 74,5 %.
  3. Dark Maple Syrup with Robust Taste se vyznačuje tmavším odstínem a výraznou chutí. Prostupnost činí 25 až 49,9 %.
  4. Very Dark Maple Syrup with a Strong Taste má velmi tmavou barvu a intenzivní chuť. Jeho propustnost nepřesahuje 25 %. Používá se jako přísada do pečení a na vaření.

V Česku dělení není povinné. Lepší výrobci jej ale uvádí dobrovolně. Za nejkvalitnější jsou považované sirupy dovezené z Kanady v originálních obalech. Naopak ty méně kvalitní a tudíž i levnější bývají ředěné cukrem nebo jsou do nich přidávaná barviva či aromata.

Při výběru javorového sirupu si dobře všímejte:

  • označení: na produktu by mělo být uvedeno maple sirup, javorový sirup, 100% javorový sirup, nebo vybírejte BIO výrobky,
  • příliš nízké ceny, která může naznačovat špatnou kvalitu nebo může jít i o falšovaný výrobek, který s pravým javorovým sirupem nemá nic společného,
  • složení na etiketě: nesmí tam být cukr, glukózový sirup, kukuřičný sirup, barviva či umělá aromata.

VÍTE, ŽE existuje mezinárodní institut javorového sirupu? Nazývá se International Maple Syrup Institute (IMSI), vznikl v roce 1975 a jeho úkolem je chránit a podporovat tento přírodní sladký produkt.

Možné přínosy javorového sirupu na zdraví

U javorového sirupu je kromě obsahu důležitých vitaminů a minerálů zdůrazňován také nižší glykemický index 53. Pro lepší porovnání: glukóza má GI 100. Na rozdíl od běžného cukru tedy nezpůsobuje prudké výkyvy hladiny krevního cukru.

Co se týče sladivosti javorového sirupu v porovnání s bílým cukrem, je zhruba dvojnásobně vyšší. Při slazení tedy stačí jedna lžička javorového sirupu, pokud přidáváte 2 lžičky cukru.

Proč javorový sirup zařadit do zdravého jídelníčku:

  • Má nižší energetickou hodnotu oproti cukru.
  • Má nižší glykemický index.
  • Na rozdíl od cukru obsahuje některé důležité vitaminy a minerály.
  • Údajně posiluje efekt antibiotik.
  • Má netradiční intenzivní sladkokyselou chuť. Může za to obsažená kyselina jablečná.
  • Má dvojnásobně vyšší sladivost než cukr. Ke slazení tedy stačí poloviční množství.
  • V rozumných dávkách podporuje zdravé trávení.
  • Může přispívat k posílení imunitního systému a ochraně buněk před volnými radikály.
zdravotní přínosy javorového sirupu
Celkové zdraví a imunita úzce souvisí s trávením a stavem našich střev.

Porovnání javorového, datlového a čekankového sirupu:

Sirup Energie Sacharidy z toho cukry Vláknina
Javorový sirup 366 kcal 90 g 79 g 0 g
Datlový sirup 398 kcal 97 g 96 g 0 g
Čekankový sirup 161 kcal 4,7 g 4,7 g 71,3 g

Podporuje javorový sirup hubnutí?

Javorový sirup bývá dokonce spojován s hubnutím. Redukční dietu a současně detoxikační (očistnou) kúru založenou na konzumaci javorového nápoje propagovala například zpěvačka Beyoncé. 

Kromě váhového úbytku údajně podporuje schopnost soustředění, imunitní systém a také zlepšuje vzhled pleti a kvalitu nehtů i vlasů.

Nápoj z javorového sirupu jako dieta

Recept je snadný. Smíchejte dvě lžíce javorového sirupu se dvěma lžícemi citronové šťávy, špetkou kajenského pepře a půl litrem vody. Jak to funguje?

Umírněná verze doporučuje dvě sklenice javorového nápoje pít každý den místo snídaně či večeře po dobu 14 dní. Dle ortodoxní varianty se po dobu 10 dní popíjí pouze tato javorová šťáva. Po dobu diety jsou zakázány veškeré sladkosti, smažená a těžká tučná jídla, uzeniny a konzervované výrobky, pšeničné pečivo, mléko a mléčné výrobky i červené maso, káva a samozřejmě alkohol. 

Tuto dietu v žádném případě nedoporučujeme! K úbytku váhy samozřejmě dojde, jelikož nebudete jíst nic jiného a z jídelníčku vyloučíte nezdravé věci a u ortodoxní verze i ty zdravé. Své tělo ochudíte o všechny nezbytné živiny a po skončení diety ztracené kilogramy rychle naberete zpět i s nádavkem (jojo efekt). Javorový sirup využívejte zdravějším způsobem.

Využití javorového sirupu v kuchyni

Američané javorový sirup používají na kdeco. Polévají s ním lívance, palačinky a toasty na sladko. Přidává se do těsta místo cukru. Hodí se do koláčů obsahujících různé druhy ořechů či při přípravě marinád na maso. Někteří si ho přidávají do čaje, kávy a dalších nápojů místo cukru.

Užitečný tip: Při vaření a pečení se vždy řiďte jednoduchým pravidlem 4:3. To znamená, že 4 díly cukru nahradí 3 díly javorového sirupu. Stačit by ale měl i poměr 4:2.

Zdravé a sladké recepty s javorovým sirupem

Javorový sirup se nejčastěji používá k doslazení neochuceného jogurtu, tvarohu, hodí se také do snídaňových müsli směsí a ovesných kaší, na palačinky a lívance nebo místo cukru do čaje či kávy. Vyzkoušet ale můžete i méně známé tipy a recepty.

Ovesné lívance s javorovým sirupem ke snídani nebo jako dezert

Suroviny na 10 kousků:

  • 80 g jemně mletých vloček s vlákninou
  • 120 g mléka
  • 1 vejce
  • ½ banánu nebo ½ jablka
  • 3 g kypřicího prášku
  • ½ lžičky mleté skořice
  • špetka soli
  • olej
  • javorový sirup na polití

Postup:

Vločky zalijte mlékem a nechte nabobtnat. Přidejte vajíčko, nakrájený banán, kypřicí prášek a sůl. Dobřé promíchejte a rozmixujte na hladké těsto. Lívanečník pomažte olejem, rozpalte a lívance osmažte z obou stran. 

Hotové lívance přelijte javorovým sirupem a hned máte sladkou a přitom zdravou snídani. K dozdobení můžete použít také čerstvé ovoce: maliny, jahody a borůvky, nebo bílý jogurt či tvaroh dochucený javorovým sirupem.

ovesné lívance s javorovým sirupem
Klasické lívance z mouky nahradí ovesná varianta. Je stejně chutná, ale mnohem zdravější.

Kuřecí prsa se zeleninou a s brambory pečené na javorovém sirupu

Suroviny:

  • 2 větší kuřecí prsa
  • 1 menší cuketa
  • 1 menší lilek
  • 1 červená cibule
  • 1 bílá cibule
  • 1 palička česneku
  • 3 lžíce javorového sirupu
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce dijonské hořčice
  • sůl a pepř 
  • tymián 
  • 750 g brambor

Postup:

Troubu zapněte na 200° C. Brambory, cibuli, cuketu a lilek nakrájejte na kostičky. Oloupejte i česnek a dva stroužky odložte stranou. V pekáči vše spolu promíchejte. Přidejte olej, osolte a opepřete. 

Vložte do trouby a pečte 15 minut. Mezitím si připravte marinádu. Javorový sirup smíchejte s olejem, hořčici a zbylým rozdrceným česnekem. Marinádou potřete kuřecí maso a zbytkem přelijte brambory se zeleninou. Vraťte do trouby a pečte dalších 45 minut.

Banánová bábovka s javorovým sirupem

Suroviny:

  • 2 velké banány
  • 2 hrnky hladké pšeničné mouky
  • 2 hrnky hladké špaldové mouky
  • 1 kypřicí prášek do pečiva
  • 2 lžičky skořice
  • hrst ořechů
  • ½ hrnku javorového sirupu
  • ½ hrnku datlového sirupu
  • ⅔  hrnku oleje
  • 1 hrnek vody

Postup:

Rozehřejte troubu na 180 °C. V míse nejprve smíchejte suché suroviny, a poté k nim přilijte olej a oba sirupy. Těsto důkladně promíchejte a dle potřeby přidejte vodu. Těsto by mělo být poměrně husté avšak stále tekuté. 

Těsto vlijte do vymazané a vysypané formy na bábovku, přikryjte alobalem a pečte přibližně 45 minut. Hotovou bábovku posypte nasekanými ořechy a můžete ji ještě pokapat javorovým sirupem. 

Podzimní salát s ořechy, jablky a javorovým sirupem

Suroviny:

  • kadeřavý salát frisée
  • 4 lžíce nasekaných ořechů
  • 1 malé červené jablko
  • 3 lžíce javorového sirupu
  • 5 lžic řepkového oleje
  • 2 lžíce studené vody
  • 2 lžíce bílého vinného octa
  • špetka soli a pepře

Postup:

Jako první si připravte dresink. Pomalu vyšlehejte olej s vodou, dvěma lžícemi javorového sirupu, vinným octem, solí a pepřem. Poté důkladně omyjte salát a natrhejte jej na menší kusy. Jablko nakrájejte na tenké plátky. Rozpalte pánev a na oleji opražte ořechy s jednou lžící javorového sirupu. 

Salát smíchejte s ořechy, jablkem a dresinkem. Nakonec salát ještě posypte jablky a ořechy s javorovým sirupem.

Závěrečné shrnutí: Javorový sirup používejte zásadně s mírou

Lidé se sladké chuti a sladkostí odmítají vzdát. Místo bílého cukru vyhledávají alternativy, jež by byly stejně sladké, ale zdravější. Často se upínají právě na přírodní sladidla a sirupy, u nichž je vyzdvihován vyšší obsah vitaminů, minerálů a dalších živin.

Jenomže zdravý cukr neexistuje. Cukr zůstává cukrem, ať už jej nazvete jakkoliv. Javorový a ostatní sirupy oproti bílému cukru obsahují některé živiny, cukry ale také. Proto je důležité to s jejich množstvím nepřehánět a používat je s mírou za účelem zpestření jídelníčku.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.