Chcete zhubnout a tápete, jak na to? Navíc v době koronaviru zůstává většina ordinací výživových poradců zavřených. Dobrá zpráva: Zhubnout jde efektivně a natrvalo i přes internet. Jak na to? Čtěte rady psycholožky a obezitoložky PhDr. Ivy Málkové.
Obsah článku:
Jak efektivně řešit problém nadváhy a obezity?
V České republice spadá minimálně každý druhý člověk do pásma nadváhy nebo obezity. Obezita dosáhla takových rozměrů, že se mnoha milionům hubnoucích nemůže dostat odborné pomoci. Toho samozřejmě využívají nezodpovědní podnikatelé s obchodem na hubnutí. Dietní průmysl vyvolává zejména u žen dojem nespokojenosti s jejich tělem a současně nabízí v klamavé reklamě snadné řešení.
Tak bohužel lidé s kily navíc hubnou častěji laickým nevhodným způsobem. Jak ale odborně pomoci takovému množství lidí? Možným řešením by mohl být internet a další digitální technologie, které se pro většinu naší populace staly jedním z běžných prostředí, v nichž se pohybujeme: Ať už jde o návštěvy webových stránek, informačních portálů, používání sociálních sítí nebo různých aplikací.
Internet: Cesta k hubnutí nebo do pekel?
Internet a jeho informační moc jsou až ohromující. Má zásadní vliv na fungování společnosti. Díky internetu máme nepřeberné množství informací kdykoli a kdekoli. Jde o naprosto úžasné prostředí plné informací, zkušeností a rad. Téměř všechny společenské, vědní a zájmové obory mají na internetu svoje místo.
Protože hubnutí řeší aspoň jednou za život téměř každá žena, populární téma hubnutí a zdravého životního stylu zaplavuje internet. Z pohledu odborníků je hubnutí na internetu trochu jako „hybrid“, který si vzájemně protiřečí. Na jedné straně se technické vymoženosti podílejí na stále narůstajícím počtu obézních (na obezitě se dnes ještě více než strava podílí tzv. nepohyb – sedavá činnost) a na druhé straně nabízejí pomoc k řešení tohoto problému.
Internet může s relativně malými náklady ovlivnit velké množství lidí a může s nimi být v dlouhodobém kontaktu, což je důležité pro udržení hmotnostních úbytků.
K čemu však bohužel dochází?
Telemedicína se dnes rozvíjí mílovými kroky a je velkým pomocníkem při diagnostice a terapii mnoha nemocí. Bohužel však zrovna tak jako v živém světě se nedostává odborníků a v ovlivňování lidí hrají prim obchodníci s hubnutím, i využívání digitálních technologií je dnes více v rukách laiků než odborníků. A tak jako by mohl internet pomoci v seriózním dlouhodobém ovlivňování velkého množství lidí, bohužel ovlivňuje stovky tisíc lidí spíše negativně.
Nabídka hubnutí na internetu se dá rozdělit do několika kategorií:
Stránky s hubnoucími zázraky a doplňky
Co nabízí
S námi lehce, snadno, bez práce a natrvalo. Nejčastěji stránky vyústí v pouhou reklamu na nějaký zaručený, nejlepší preparát (pilulky, koktejly na hubnutí, čaje, spalovače či lapače tuků, odkyselující směsi, náplasti apod.), vhodný právě pro vás. Účinná látka, která by hubla za vás, je většinou utajena. Někdy je to možná tvrzení mezi řádky, že máte méně jíst a více se hýbat.
Efektivita
Téměř nulová. U těchto zázraků není z 99 % žádný prokázaný mechanismus, který by nějak napomáhal hubnutí, a tak může zhubnout pouze vaše peněženka. Někdy funguje tzv. placeboefekt. Čím je preparát dražší, tím je větší naděje, že sami zlepšíte jídelníček.
Nabídka „instantních“ diet místo jídla
Co nabízí
Diety se točí ve vlnách. V současnosti převládají nízkosacharidové diety. Začaly v osmdesátých letech Atkinsovou bezuhlovodanovou dietou, pak přišla Margitova a mnoho dalších modifikací, kdy je základ obdobný – omezení sacharidů a zvýšení bílkovin nebo v některých variantách tuků. Obchodníci s hubnutím to musí atraktivně pojmenovat, aby lidé měli pocit, že zkouší stále něco nového. Dnes jsou to tedy diety low carb, ketodiety nebo proteinové diety. Nejčastěji jsou v podobě „pytlíků“ – polévek, koktejlů, pudinků, tyčinek apod.
Efektivita
Vede k hubnutí, ale většinou jen dočasnému. Většina těchto náhražek normální stravy má celkově nízký obsah energie. Proto většinou docílíte energetické nerovnováhy a hubnete. Pokud je příjem sacharidů na minimu, ze začátku je úbytek velmi rychlý, což člověka namotivuje. Jedná se ale především o úbytek vody, tuk takhle rychle bohužel nemizí.
Zásadní problém ale nastává po zanechání diety a navracení k normální stravě. Na „pytlíkové“ dietě se bohužel člověk nenaučí, jak má vypadat zdravá strava a po zanechání diety se velmi často vrací k původním nevhodným návykům. A bohužel potom přibere ještě více, než se mu dietou podařilo zhubnout.
Pokud stránky nabízí touto dietou nahradit maximálně 1 až 2 jídla denně a mají k tomu fundované odborné články vedoucí k správně sestavenému celkovému jídelníčku i k udržení úbytku, mohou pomoci. Pokud však pouze prodávají diety bez odborného vedení, výsledky jsou většinou jen velmi krátkodobé a leckdy dokonce i nebezpečné.
Nabídka online poradenství, sestavení jídelníčků a online kurzů
Co nabízí
Zde většinou po obecném pojednání následuje dotazník, kde zadáte věk, váhu, výšku a váš cíl s tím, že vám přijde vyhodnocení, že byste se sebou měli něco dělat. A nabízí se vám odborník, častěji bohužel „pseudo odborník“ s vyžádáním patřičného obnosu za program či konzultaci, ať už osobní nebo po webu. I zde to často vyústí nabídkou nějakého potravinového doplňku, zvláště pokud je konzultace nabídnuta zdarma.
Častou nabídkou je i sestavení jídelníčku „na míru“. Mnohdy ale přijde stejný jídelníček „na míru“ všem zájemcům.
V současné době se rozšiřuje i nabídka seriózních programů hubnutí po internetu. Někdy je však těžké se v nabídce zorientovat.
Efektivita
Pokud jde o pouhou nabídku preparátu nebo rychlého sestavení jídelníčku (bez konzultace s odborníkem), pryč od toho. Pokud jsou to ucelené programy, online kurzy nebo „živé“ online poradenství, sledujte odbornost poskytovatele. Můžete dát i na doporučení nějakého vašeho soudného známého, který již program vyzkoušel.
Rozhodně ale nehledejte programy, které slibují okamžité a zaručené zhubnutí. Uvědomte si, že samotné zhubnutí není až zas takový problém, jako jeho udržení, proto dbejte na dlouhodobý efekt programu.
Online nabídka odborníků ze STOBu
Pokud se chcete spolehnout na odbornou pomoc, můžete využít odborníky STOBu. STOB už je na českém trhu více než 30 let, což už leccos značí o kvalitě a úspěšnosti programů. I když primární a nejefektivnější službou jsou živé skupinové kurzy hubnutí, v loňském roce se musela velká část aktivit přesunout na internet. Překvapivě i v online prostředí ale fungují velmi dobře.
Online kurzy „naživo“
Nejefektivnější je hubnutí pod odborným dohledem a s podporou ostatních hubnoucích. Hlavní aktivitou STOBu jsou kurzy zdravého hubnutí, které se v současné době realizují online formou „naživo“. Scházíte se každý týden v reálném čase, součástí kurzu je i pohyb.
Individuální online konzultace s odborníky
Pokud se vám nechce do skupiny, můžete využít individuální poradenství. Je vhodné si vybrat odborníka z vašeho regionu, aby bylo možné ho navštívit případně i naživo (například na měření složení těla).
Online program Sebekoučink na www.stobklub.cz
Takzvaných nutričních kalkulaček sloužících k sestavení jídelníčku je na českém trhu k dispozici několik. Vybírejte takové, kde máte jistotu, že jsou sestavovány odborníky. Vyzkoušet můžete třeba program Sebekoučink. Kromě části zabývající se jídelníčkem obsahuje i modul Fitkoučink a Psychokoučink. Program si můžete na 3 dny vyzkoušet zdarma.
S programem si sami sestavíte jídelníček, který bude nutričně vyvážený a bude vám vyhovovat. Souběžně si na STOBklubu v rámci diskusních skupin můžete radit, a hlavně se podporovat. Nechybí ani stovky propočítaných nutričně výhodných a chutných receptů.
Závěrem: Jak se orientovat při výběru online programu na hubnutí
Při výběru způsobu redukce váhy se zamyslete, zda nabízený prostředek či postup vede k energetické nerovnováze – tedy k většímu výdeji a menšímu příjmu. Pokud ne, tento způsob hubnutí zavrhněte. Pokud ano, zamyslete se nad tím, zda se tímto způsobem můžete chovat dlouhodobě. Efektivní jsou programy, které ovlivňují nejen výživové zvyklosti, ale pracují i s psychikou a zabývají se i pohybovou aktivitou.
Zejména pro chronické dietáře je výhodné obrátit se na odborníka. Vůbec nejdůležitější je, zamyslet se nad tím, jestli jste motivačně připraveni na změnu. Pokud je to jen motivace pod vlivem vnějšího tlaku a vy si říkáte musím a ne chci, odložte změnu návyků na příhodnější dobu.