Obsah článku:
Jak je to s překyselením organismu?
Takzvané překyselení organismu se stalo v poslední době velice frekventovaným tématem. Co to vůbec má být? Lidský organismus musí udržovat stálé vnitřní prostředí v rozmezí 7,35 – 7, 45 pH, přičemž hodnota pH 7 představuje neutrální pozici – cokoli více je zásaditost, cokoli méně pak kyselost. Optimálním prostředím těla je proto velmi mírná zásaditost.
Klesne-li pH organismu pod onu ideální hranici, nastává problém. Za únosné jsou považovány hodnoty do 7,3 pH. Hodnoty nižší než pH 7 znamenají již smrt.
Mnozí zastánci teorie o překyselení o ní hovoří jako o civilizační nemoci či o zásadním problému současnosti, jehož řešení má primární důležitost.
Čím je překyselení způsobeno?
Mezi hlavní činitele, kteří se mají podílet na vzniku acidózy, údajně patří: mělké a nepravidelné dýchání, stres, negativní myšlení, úzkost, znečištění prostředí, špatné stravovací návyky, nevhodný životní styl, špatná skladba jídelníčku, nedostatečné žvýkání potravy atd.
Jaký může mít překyselení dopad?
Zastánci překyselení začínají u drobných obtíží a mnohdy zacházejí až do krajnosti. Překyselení organismu tak může mít na svědomí:
- Nevolnost, bolesti hlavy, průjmy, únavu a vyčerpání, kožní potíže, zubní kazy, páchnoucí dech, změny nálady, skleslost, bolesti zad – to při mírném překyselení.
- Osteoporózu, dnu, poruchy jater, gastritidu, rakovinu, roztroušenou sklerózu, infarkt myokardu, depresi, neplodnost či obezitu – při závažné acidóze.
Jak s překyselením bojovat?
Na odkyselení organismu jsou doporučovány četné speciální přípravky a prostředky, svépomocí jej pak můžete dosáhnout fyzickými a dechovými cvičeními, zkvalitněním stravování, změnou životního stylu (konec s kouřením, alkoholem, stresem,…), pozitivním myšlením a dalšími postupy.
Překyselení organismu v očích odborníků
A jak se na věc dívají lékaři a odborníci? Ti vesměs tvrdí, že záležitost s překyselením je zcela nekriticky přeceňována. Jako acidózu označují stav vzniklý v důsledku zhoršení závažné choroby (akutní komplikace cukrovky, selhání ledvin), který rozhodně nelze řešit cvičením ani změnou jídelníčku, ale okamžitou hospitalizací.
Pro acidózu ve smyslu, v němž ji předkládají alternativní proudy, podle nich neexistují prokazatelné vědecké studie a důkazy.
Jídelníček na odkyselení organismu
Patříte-li k těm, kteří považují překyselení organismu za vážný problém, který může být i příčinou nadváhy, měli byste zkusit změnit své návyky – a to nejen ve stravování.
- Překyselení přetěžuje organismus, který musí vydávat důležité živiny na udržení stabilního prostředí. V důsledku toho člověk trpí nedostatkem vitamínů, minerálů a energie. Důležitá je tedy pestrá strava, dostatek zeleniny a ovoce, případně stravovací vitamínové doplňky.
- Jednou z nejdůležitějších příčin překyselení je konzumace alkoholu, kofeinu, jednoduchých cukrů a kouření. Tyto faktory byste se proto měli snažit ve svém životě omezit.
- Další příčinou překyselení je přílišná konzumace zejména masa a mléčných výrobků. Dále pak uzenin, bílé rýže, těstovin, výrobků z bílé mouky, vína, vajec, ryb, čokolády, černého čaje, perlivých nápojů, čočky apod.
Výše uvedeným potravinám, které mají být příčinou překyselení, se říká kyselinotvorné. Abyste jejich účinek vyrovnali či potlačili, měli byste do svého stravování zařadit zejména potraviny zásadotvorné. Mezi ty patří:
- Celer, rajčata, maliny, hrušky, houby, květák, kapusta, brokolice, mrkev, fíky, zázvor, špenát, okurky, ořechy v přírodním stavu, pomeranče, hrozinky, plzeňské pivo, hlávkový salát, olivy, med, česnek, cibule, mango, jablečný ocet, fazole apod.