Jumping: Zábavné skákání na mini trampolínách pro štíhlejší postavu + video ukázky

Cvičení na speciálních malých trampolínách pro jednu osobu si stabilní místo mezi skupinovými lekcemi drží už spoustu let. Stejně jako běhací pás si ji můžete pořídit i domů. Je to zajímavá cvičební pomůcka, na níž si vyskáčete skvělou postavu a ještě se u toho pobavíte.

V lednovém článku Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy jste se mohli dočíst o dynamickém cvičení jumping, což je zábavné ale současně náročné dynamické cvičení na malých trampolínách. 

Nejedná se o náhodné skákání, ale o profesionálním instruktorem vymyšlenou a vedenou sestavu složenou z jasně cílených cviků doprovázenou motivační hudbou. Pro toho, kdo si rád dá do těla, může být jumping to pravé.

Co je jumping

Z úvodu je zjevné, že následující článek nebude o trampolínách pro děti, které jsou k vidění na každé druhé zahradě. Pro jumping jsou potřebné speciální mini trampolíny pro jednu osobu s držadlem na ruce, někdy se říká řídítka.

Lekce jumpingu jsou rychlé, dynamické a zábavné. Nečekejte jen skákání nahoru a dolů. Zásobník cviků je pestrý. Dobrá instruktorka vytváří lekce, kde se střídají pomalejší a rychlé pasáže. Nechybí krátké zahřátí na začátku každé lekce a na jejím konci posilování. Některé instruktorky do cvičení zapojují lehké činky či gumy (expandéry).

To vše za doprovodu svižné a rytmické hudby, která při cvičení správně motivuje. Jumping vás dostane do kondice, pomůže vám posílit nohy i celé tělo a navíc účinně podporuje redukci tuku. Další výhodou je, že skákání na trampolínách je šetrné ke kloubům.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
7 otázek pro Evu Čechovskou, instruktorku jumpingu v Praze

Kdo cvičení na mini trampolínách vymyslel?

Jumping je poměrně mladý sport. Některé z vás čtenářek a čtenářů možná mile překvapí, že i přes anglický název jde o český nápad. S jumpingem na přelomu tisíciletí přišel český pár Jana Svobodová a Tomáš Buriánek, kteří původně působili jako instruktoři aerobiku. 

Spolu se rozhodli oživit zavedené sportovní aktivity o další sport, který by byl nejen zábavný a efektivní, ale zároveň vhodný pro co nejširší okruh zdravých lidí. Jejich pozornost nakonec získala pružinová, kulatá trampolína

Nejprve vymysleli verzi pro jednu osobu a přidali řídítka. Získali tak první podobu originální jumping trampolíny. S vynálezem první trampolíny začali vymýšlet, jak aerobikové kroky proměnit ve skoky na trampolíně.

Značka Jumping® byla založena v roce 2001. První lekce proběhly v Táboře, kde Tomáš s Janou tento populární nový trend rozjeli. Zájem byl ohromující. Během následujících 22 let se trampolínky pod názvem jumping rozšířily do celého Česka i do zahraničí. Dokonce se začaly pořádat hromadné akce cvičení na trampolínách, na které se sjíždí stovky i tisíce fanoušků.

„Když jsme jumping vymýšleli, vycházeli jsme z vlastních zkušeností se sportem. Cílem bylo vymyslet takové cvičení, které je zábavné, ale také se u něj pořádně zapotíte. Trampolína se stala ideálním prostředkem pro naše záměry,“ stručně popsali vznik nápadu pro iDnes.cz.

cvičení na mini trampolínách
Zábava i pořádný kalorický výdej. To je jumping.

Proč zkusit trampolínky a největší přínosy jumpingu na zdraví

Chcete se dostat do dobré fyzické kondice, udržet si ji a ještě ji zlepšovat? Zkuste zábavný jumping. Skákání na trampolínách zlepšuje fyzičku, posiluje svaly a pomáhá od stresu tím, že se při něm vyřádíte do poslední kapky potu.

Co do počtu spálených kalorií za jednu lekci patří jumping k těm účinnějším. Zatímco mizí kalorie, tělo ve zvýšeném množství produkuje hormon štěstí endorfin, a proto se po cvičení budete cítit příjemně unavení a přitom plní energie.

Dynamické cvičení posiluje všechny svaly včetně hluboko uložených svalů středu zvaného core a zároveň jakožto dynamické cvičení pomáhá pálit kalorie, takž se hodí i do redukčního režimu.

Je tedy vhodný jak pro ty, kteří chtějí udržovat a zlepšovat kondici, tak i pro ty, jež hledají účinný způsob, jak snížit tělesnou hmotnost. Originální trampolíny unesou více než 100 kilogramů. Cvičení na nich se nemusí bát ani osoby s nadváhou. Ani intenzivní cviky nejsou náročné na klouby jako běhání.

Hlavní výhody skákání na trampolínách

Čím výš skáčete, tím více energie vynakládáte a tím více kalorií spalujete. Ve vzduchu pracují skupiny svalů, které pomáhají udržovat orientaci pro dopad na zem. Svaly posilujete i při dopadu, kdy se snažíte udržet rovnováhu.

V čem je jumping přínosný:

  • posiluje svaly celého těla včetně hlubokých vnitřních svalů (core),
  • má vysoký energetický výdej a podporuje intenzivní spalování tuků,
  • příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, 
  • zvyšuje kapacitu plic a celkovou vytrvalost,
  • zlepšuje stabilitu a koordinaci pohybů,
  • je šetrný k pohybovému aparátu a zejména ke kloubům,
  • zábavné cvičení odbourává stres a zlepšuje psychickou pohodu.

Zapomínat byste neměli ani na výhody, které pravidelné sportování přináší obecně. Jedná se zejména u pozitivní vliv na nervový systém a lepší spánek. Jumping přináší radost z pohybu.

Jak vypadá správná lekce cvičení na trampolínách

Jako každé jiné fitness cvičení, má jumping určitá pravidla, kterými se kvalitní instruktorky a instruktoři řídí. Každá lekce by měla začít krátkým zahřátím, následuje hlavní část lekce a končí několikaminutovým posilováním a protažením.

Cvičení na trampolínách je založeno na spojení rychlých skoků, dynamických sprintů a pomalejších, balančních i silových prvků. Zásobník cviků zahrnuje skoky snožmo, běh na místě, odskoky do strany, přískoky, skoky do výšky, předkopávání, zakopávání, skákání na jedné noze, otočky a další.

Cílem není skákat co nejvýš, právě naopak. Tělo by mělo po celou dobu cvičení zůstávat v přibližně stejné výšce, dupat musí nohy. Zajímavé a poměrně namáhavé bývají hlavně balanční cviky na jedné noze. Výsledkem je vysoce efektivní kardio trénink. 

Komplikovanost sestavy jumpingu závisí na trenérovi, který by měl umět vymyslet zábavnou lekci, přidat vhodnou hudbu a odhadnout, co vše jeho cvičenci zvládnou. Kvalitní trenér má připravené různé typy lekcí pro začátečníky i pokročilé. Vyhýbá se stereotypu, aby lekce byly neustále zábavné. 

Základní cviky na trampolíně bez řídítek (rebounding)

Narazit můžete i na cvičení na trampolíně bez držadla na ruce. Tyto trampolíny jsou běžnější v cizině, kde se pro skákání užívá název rebounding. Pokud si tento typ trampolíny pořídíte domů, naučte se nejprve dělat správně tyto základní cviky.

  • Základní odraz

Zaujměte základní postoj. Postavte se s chodily na šířku kyčlí. Ruce mírně ohněte, ale držte lokty u těla. Mírně pokrčte kolena a lehce se odrazte nahoru a dolů. Neskákejte výš než cca 15 cm nad trampolínu. Při tomto cviku se zapojuje přední stehenní, hýžďové a lýtkové svaly. 

  • Poskoky

Zaujměte základní postoj. Ruce dejte v bok a odrazte se na bříškách chodidel. Zvedněte pravou ruku a levé koleno k úrovni boků. Je to takový běh na místě. Tento cvik vám zvýší tepovou frekvenci, což posiluje srdce.

  • Jumping jacks

Postavte se s rukama podél boků. Při výskoku roztáhněte mírně pokrčené nohy do stran a ruce nad hlavu. Vraťte se do stoje s nohama u sebe.

  • Dřepy

Stůjte s nohama u sebe a rukama podél těla. Vyskočte a roztáhněte nohy o trochu více, než je šířka ramen, a vraťte se do dřepu s ohnutými koleny a stehny rovnoběžně k zemi. Poté se odrazte do výchozí pozice a opakujte.

  • Straight jump

Postavte se a ruce vzpažte nad hlavu. Vyskočte a udržujte tělo i nohy rovné. Ruce zůstávají nad hlavou.

  • Tuck jump

Postavte se s rukama podél boků. Vyskočte a přitáhněte kolena k hrudníku a obejměte je rukama. Vraťte se do rovného postoje se vzpaženýma rukama.

  • Pike jump

Postavte se rovně s rukama podél boků. Vyskočte a natáhněte nohy před sebe a rukama se snažte dosáhnout prstů u chodidel. Vraťte se do počátečního postoje.

  • Straddle jump 

Postavte se s rukama podél těla. Vyskočte a roztáhněte nohy do stran a zároveň se snažte dosáhnout rukama na prsty u chodidel jako u předchozího cviku.

Co nezapomenout na lekci jumpingu

Oblečení by mělo být v první řadě pohodlné a prodyšné. Nejlepší jsou perfektně padnoucí sportovní legíny a top na tělo, který drží na místě. Preferujete-li volnější oblečení, může vám vadit, že bude skákat, jak se mu zachce.

Další důležitou věcí je nošení vhodné sportovní obuvi. Cvičení naboso na trampolínách se nedoporučuje, protože hrozí vymknutí kotníku, ukopnutý palec, vykloubení prstu či stržení nehtu. Ani pád z trampolínky nebude bezbolestná záležitost.

Dále se vyplatí mít při ruce ručník nebo potítko a láhev s vodou. Při jumpingu je pot a žízeň zaručena 😉

lekce jumpingu
I na posilování dojde.

Pro koho jsou trampolínky vhodné

Jumping je vhodný pro všechny, pro děti i dospělé, pro mladé i staré, pro ženy i muže. Je to zdraví prospěšná a zábavná pohybová aktivita. Platí to ale pouze tehdy, jsou-li zdraví.

Opatrní by měli být lidé, které trápí nejrůznější zdravotní problémy, chronické nemoci nebo mají nějaké potíže s pohybovým aparátem. Skákání na trampolínách také není vhodné pro těhotné ženy a ženy krátce po porodu. Na místě je konzultace s lékařem. 

Potíže mohou nastat také u žen, které mají slabé pánevní dno. Jumping u nich může vést k inkontinenci, prolapsu dělohy nebo krvácení z pochvy. Tyto ženy by se měly nejprve věnovat zpevnění pánevního dna. Ženy z výše uvedených rizikových kategorií, které se jumpování odmítají vzdát, by měly klást důraz na silové cviky a omezit ty skákací.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy

Skákat na trampolínách můžete také doma 

Tréninkový systém jumping můžete vyzkoušet v rámci veřejně přístupných lekcích pod vedením kvalifikované trenérky či trenéra. Stačí si ve vašem městě vyhledat fitness centrum či centra, kde je nabízí. 

Pro začátečníky jsou veřejné lekce určitě lepší volbou, protože vás trenéři naučí jednotlivé skoky provádět správně a bezpečně.

Pokud vás jumping chytne natolik, že se jej rozhodnete cvičit, můžete si pořídit trampolínku domu a cvičit podle instruktážních videí, která jsou dostupná na internetu. Pozor však na to, abyste si koupili kvalitní trampolínu. Určitě nedoporučujeme kupovat levné nekvalitní výrobky, což platí pro všechny cvičební pomůcky obecně.

Video: Jumping krátké ukázky i celé lekce

Ukázková lekce jumpingu

Domácí lekce jumpingu

Online jumping odkudkoli

Jumping workout

Vydatná 46minutová lekce

30minutová jumping lekce

Závěrečné shrnutí: Jumping přináší radost z pohybů a odnáší kilogramy tuku

Hledáte-li aktivitu, u níž budete mít upřímnou radost poté, co se pořádně zpotíte, dejte se na jumping. Kromě zábavy a radosti z pohybu se můžete těšit také na:

  • více svalů a méně tuku,
  • lepší fyzickou kondici, 
  • cvičení šetrné ke kloubům,
  • odbourání stresu a lepší náladu.

Vyzkoušejte také:

reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

  • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
  • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
  • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
  • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
  • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.