Sůl a pepř. Dvojice základního koření, které nechybí v žádné kuchyni. Jsou natolik zásadní, že jsou přirovnávány k nejcennějšímu kovu světa. Ne nadarmo se říká sůl nad zlato nebo pepř je černé zlato. O kampotském to platí dvojnásob.
Většina lidí pepř používá každý den k dochucení jídel. Málokdo už ví, že slouží i k lékařským a kosmetickým účelům. Díky obsahu celé řady účinných látek poskytuje pomoc při potížích s trávením, při nachlazení, ale i hubnutí.
Platí to pouze pro sklizeň z pravého pepřovníku. Ten svým vzhledem připomíná chmel. Je to rovněž vysoká popínavá rostlina dorůstající do výšky až 15 metrů, dožívá se skoro 60 let a jeden keř plodí vždy po třech letech.
Obsah článku:
Co je kampotský pepř a odkud pochází
Pěstuje se v Kambodži, konkrétně v provincii Kampot, podle níž získal svůj název.
Seženete ho v několika barvách. Důležité je znát skutečnou příčinu rozdílné barvy kuliček, kterou způsobuje sběr v různé době zralosti. Nejedná se o různé odrůdy pepřovníku, jak se lidé běžně domnívají.
- nezralý má zelenou barvu,
- bílý pepř pochází ze zralých plodů,
- černé kuličky se sklízí krátce před dosažením zralosti,
- červenou barvu získává ve vysokém stupni zralosti.
Díky sběru ve správnou dobu je pěstování kampotského pepře poměrně náročné. Proto se také jedná o vzácnou specialitu, což dokazuje označení nejlepší pepř na světě. Výsledkem je silně aromatické koření s vysokou štiplavostí a téměř ovocnou chutí.
Jaké další vzácné druhy pepře znáte?
- bourbonský,
- dlouhý,
- guinejský,
- kubebový,
- sečuánský,
- tasmánský,
- Tellicherry.
Složení a účinky kampotského pepře
Účinky na lidské zdraví bývají často podceňované. Přitom obsahuje důležité minerály, vitaminy a další látky.
Jaké látky obsahuje vzácný africký kampotský pepř?
- vitaminy A, B, C, E a K,
- minerály: sodík, draslík, fosfor, železo, mangan,
- silice a alkaloidy: zejména piperin.
Alkaloid piperin dodává známou ostrou chuť. Také působí jako silný antioxidant, vyznačuje se antibakteriálními účinky a zároveň je považován za přírodní afrodiziakum. Je nezbytný pro vstřebávání vitaminů skupiny B a selenu.
Kampotský pepř a jeho účinky na zdraví
Samozřejmě platí, že s vyšší kvalitou koření roste vliv na zdraví. Vybírejte produkty v bio kvalitě.
Při vaření vždy dávejte přednost čerstvě mletému pepři. Kupovaný rychle ztrácí nejen aroma. Správně skladované kuličky nejlépe na suchém a tmavším místě si udrží sílu dokonce několik let.
Kromě celých kuliček se prodává i tekutá forma kampotského pepře doporučovaná při různých zdravotních potížích. Jakých?
Zlepšuje trávení
Asi největší význam má na normální činnost trávicího systému. Podporuje chuť k jídlu, zvyšuje tvorbu slin a žaludečních šťáv. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky a v trávicím traktu funguje jako dezinfekce odstraňující škodlivé bakterie, čímž snižuje riziko vzniku průjmu, zácpy i nezdravého nadýmání.
Pomáhá při nachlazení
Při nachlazení, rýmě, ucpaném nosu a kašli pomáhá tím, že lépe prohřeje a prokrví organismus. Intenzivnější pocení přispívá k lepšímu uvolnění nosu, spuštění rýmy i snadnějšímu odkašlávání. Na bolavý krk zase zabírá kloktání vody, v níž rozmícháte trochu pepře a česneku.
Mírní bolesti zubů a hlavy, uvolní bolavé a unavené svaly
Kloktání pepřové vody může nabídnout úlevu také při bolesti zubů. Macerované celé kuličky v rozmarýnovém či levandulovém oleji mohou pomoci při bolestech hlavy, uvolní svaly a podpoří jejich regeneraci.
Příznivě působí na vzhled pokožky
Hrubě namletý pepř smíchejte s vodou, přepuštěným máslem ghí nebo kokosovým máslem a získáte příjemný peeling, který skvěle vyčistí problematickou pleť a může pomoci při akné, na ekzémy, vyrážky i celulitidu.
Nejde však o zaručený lék, pouze nabízí pomoc jako jiné přírodní produkty. O svých problémem se nejprve pobavte s lékařem a pepřovou kúru berte pouze jako doplněk při léčbě vašich potíži.
VÍTE, ŽE kvalitní pepř platí za přírodní afrodiziakum? Díky prokrvujícím účinkům je přidáván do přípravků za účelem podpory “mužné síly a vášně”.
2 tipy na recepty s kampotským pepřem pro lepší zdraví
Patří k vzácným typům koření, které vyžadují velmi opatrné zacházení. K dokonalému ochucení jídla stačí pouhá špetka. Použít jej můžete při vaření, kde se hodí k hovězímu masu, drůbeži, ale i rybám. Hotovým pokrmům dodá ostrou ovocnou chuť.
Kromě přípravy pokrmů se nabízí využítí jeho účinků na zdraví a krásu. Přidat jej lze do čaje proti nachlazení i mastiček, které si poradí s akné a ekzémy.
Nápoj pro lepší trávení
Ingredience:
- kampotský pepř
- kurkuma
- kokosový olej
- med a citron
- teplá voda
Postup:
Smíchejte teplou vodu se všemi ingrediencemi. Tento nápoj vypitý ráno na lačno dezinfikuje žaludek a podpoří funkce trávicího systému.
Čaj s kampotským pepřem při nachlazení
Ingredience:
- kampotský pepř
- kurkuma
- zázvor
- med a citron
Postup:
Nastrouhejte nebo nakrájejte kousek zázvoru, přidejte špetku čerstvě mletého kampotského pepře, kurkumu a zalijte přiměřeným množstvím vody. Přiveďte k varu a povařte cca 5 minut. Nechte ještě několik minut louhovat a poté přeceďte do čistého hrnku. Hotový vývar ochuťte medem a plátkem citronu a vypijte.
Závěrečné hodnocení: Pepř jako pomocník v kuchyni i v péči o zdraví a krásu
Pouhá špetka dodá pokrmům perfektní chuť a navíc prospěje i vašemu zdraví. Zapamatujte si, že:
- Zlepšuje zažívání a podporuje normální funkce trávicího systému.
- Zahřívá, prokrvuje, uvolňuje dutiny a pomáhá tak při nachlazení.
- Působí jako antioxidant.
- Má antibakteriální a protizánětlivé účinky.