Kdo je výživový poradce podle odbornic z Nehladu.cz

Lidská výživa je oblast, která se stále více dostává do popředí zájmu, a tak se na nás ze všech stran hrnou nabídky výživového poradenství a prodej nejrůznějších přípravků, které mají pomoct s hubnutím. Jak poznat, komu se svěřit do péče? 

Poradců s označením „výživový poradce“, „nutriční poradce“, „odborník na výživu“, či „výživový specialista“ je všude kolem nás spoustu. Co je však potřeba si uvědomit, je to, kdo vlastně takový člověk je, jaké (ne)má vzdělání a co (ne)může poskytovat za služby.

Vzdělání a podmínky výkonu práce výživového poradce

Jak už bylo zmíněno, výživových poradcem (či jiným z výše uvedených označení) není vůbec těžké se stát. Jedinou podmínkou, kterou musí uchazeč splňovat, je bezúhonnost a svéprávnost. Poté mu je možné udělit živnostenské oprávnění, a k otevření výživové poradny už mu nestojí nic v cestě. 

Tato profese není podmíněna vzděláním v oblasti výživy a dokonce ani absolvováním výživových kurzů a nejedná se o zdravotnickou profesi. Výživové kurzy a školení mohou sice určité základní znalosti lidské výživy doplnit, nicméně je třeba brát v potaz, že sestavit vhodný jídelníček může být i velice komplikované, zvlášť pokud se objevují nejrůznější alergie, intolerance, trávicí potíže či onemocnění trávicího traktu, srdce a cév nebo metabolická onemocnění.

Kurzy výživového poradenství

Bývají všeobecné, zaměřené na sportovní výživu nebo čistě na individuální cíle, jako je redukce hmotnosti nebo nabírání svalové hmoty. Odlišnost je i v časové náročnosti, kdy se délka kurzu pohybuje v řádu dnů až několika měsíců. Nicméně jde pouze o kurzy zaměřené na výživu zdravé populace a neslouží k poradenství při jakémkoliv onemocnění, které se může spolu s vysokou (nebo i nízkou) hmotností objevovat.

Rozdíly výživový poradce versus nutriční terapeut či obezitolog

Od nutričního terapeuta či obezitologa se výživový poradce liší tím, že se nejedná o zdravotnickou profesi, a tak v případě způsobení škod na zdraví klienta nenese žádnou odpovědnost.

Jak bylo zmíněno, výživový poradce smí pracovat pouze se zdravými klienty, a tak jeho náplní práce může být například pomoc při drobné redukci hmotnosti, se sportovní výživou, s nabíráním svalové hmoty apod. 

Kde pracují výživoví poradci

  • S výživovým poradcem se můžete setkat v soukromé poradně, kde vede konzultace a sestaví vám jídelní plán.
  • Stejně tak může tyto služby nabízet i online formou.
  • Setkat se s ním velmi často můžete také ve fitness centrech, protože mnoho osobních trenérů nabízí též výživové poradenství.

Zdravotní problémy patří do péče specialistů

Jelikož v kompetencích výživového poradce není práce s nemocnými jedinci, nesmí tedy spolupracovat s těmi, co mají různé potravinové alergie a intolerance, ani s těmi co mají diagnostikovaný například diabetes mellitus (cukrovku), s lidmi se zvýšeným krevním tlakem, cholesterolem nebo s obézními, které sice ještě skrze vysokou hmotnost nepostihly jiné zdravotními komplikace, ale jsou jimi již ohroženi. V neposlední řadě nesmí výživový poradce poskytovat služby v oblasti léčby poruch příjmu potravy.

Na co si dát pozor

Ačkoliv není možné výživového poradce srovnávat s vystudovaným zdravotníkem v oblasti výživy, jako je nutriční terapeut či specialista, existují i mezi jednotlivými poradci rozdíly. Ruce pryč byste měli dát od jakéhokoliv poradce, který se vám bude snažit prodat drahé doplňky stravy či vás bude posílat na nejrůznější testy – diagnostika krve by měla patřit pouze do rukou zdravotníků, nejzásadnější vyšetření navíc proplácí zdravotní pojišťovna.

Zbystřit byste měli také v případě, že se poradce prezentuje tím, že vyřazuje z jídelníčku bez většího důvodu celé skupiny potravin, jako jsou sacharidy, lepek nebo mléko a mléčné výrobky.

Plusové body výživového poradce

V profilu daného poradce pak hledejte absolvované vzdělání, a upřednostňujte ty, kteří mají vystudovaný např. potravinářský obor nebo lidskou výživu na jiné než lékařské fakultě, a nejde tedy přímo o zdravotníky. Dobrým výživovým poradcem může být i například student nutriční terapie, který své zdravotnické vzdělání teprve dokončuje.

Shrnutí: Kdy vám výživový poradce (ne)pomůže

  • Nemá zdravotnické vzdělání, proto smí pomáhat jen zdravým lidem.
  • Pozor na poradce, kteří vám nabízejí předražené produkty a testy.
  • Při výběru sledujte absolvované vzdělání a dejte přednost zdravotnickým a potravinářským oborům.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Ne hladu

Ne hladu

Projekt založený dvěma nutričními terapeutkami Mgr. Andreou Jakešovou a Ing. Mgr. Veronikou Pourovou v roce 2013 se záměrem šířit osvětu ve světě výživy a vyvracet nejčastější výživové mýty. Postupem času se přidaly aktivity jako nutriční poradenství, pořádání seminářů o výživě i nutriční konference NutriGeeks. V roce 2019 se přidala kolegyně Bc. Karolína Otavová a dnes již fungují dvě výživové poradny Ne hladu v Praze a v Brně.