Ketonovou dietu řadíme mezi alternativní diety. V jiných zdrojích se můžeme též setkat s názvem Atkinsova dieta, či bezsacharidová dieta.
Tvůrce této diety, americký doktor Robert Atkins, měl svou teorii na vznik cukrovky a obezity. Byl přesvědčený, že hlavní podíl na propuknutí chorob má sacharóza (cukr) a bílá mouka.
Vytvořil si proto vlastní potravinovou pyramidu, ale naspod namísto obilovin a pečiva, jak se doporučuje dnes, dal maso. V době jejího proniknutí do společnosti se stala ve Spojených státech amerických velkým hitem.
Obsah článku:
Princip účinku
Základem je snížení příjmu sacharidů pod 25 g za den. Zakázány jsou prakticky všechny sacharidové potraviny (pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ovoce, sladkosti). Naopak neomezená je konzumace tučného masa, vysokotučných mléčných výrobků, másla a některých druhů zeleniny.
Ketonová dieta napodobuje v organismu změny spojené s hladověním. Pracuje na principu využívání ketolátek jako hlavního zdroje energie.
Ketolátky jsou látky vznikající rozkladem tuků za určitých podmínek, a to především v průběhu hladovění. Využívá je z toho důvodu, že tělu nedopřáváme dostatečné množství sacharidů, které za normálních okolností slouží jako zdroj energie číslo jedna.
Organismus stačí pouze v krátkém časovém období vyčerpat omezené zásoby sacharidů uložené v podobě glykogenu, navíc tím navodí silné odvodnění. Efekt diety je spojen se sníženou chutí k jídlu, tu podporuje i větší příjem bílkovin, které mají velký sytící účinek. Výsledkem je díky pocitu sytosti snížený celkový přísun jídla a redukování hmotnosti.
Povolené potraviny při ketonové dietě
- Libové maso (drůbeží, králičí, hovězí, zvěřina)
- Ryby
- Vejce
- Mléčné výrobky (jogurty, sýry, mléo, tvaroh)
- Zelenina
- Proteinové výrobky
- Ořechy a semínka
- Kvalitní hořká čokoláda s minimem 75 % kakaa
- Avokádo
- Citrón
- Rostlinné nerafinované oleje
- Voda
Zakázané potraviny při ketonové dietě
- Brambory
- Obiloviny
- Některé luštěniny
- Sladkosti a cukrovinky
- Slané pochutiny
- Výrobky z bílé i celozrnné mouky
- Káva
- Alkohol
- Sladké nápoje
- Ovoce
- Sladká zelenina jako je mrkev či červená řepa
Programy na hubnutí
Příklad jídelníčku ketonové diety
Snídaně: Míchaná vejce se zeleninovou oblohou.
Svačina I.: Bílý jogurt.
Oběd: Dýňová polévka. Losos na másle se salátem z rukoly.
Svačina II.: Sýrový talíř.
Večeře: Rajčata s mozarellou pokapaná olivovým olejem.
Recept?
Při ketonové dietě si můžete dopřát například oblíbený salát caprese. Na plátky nakrájejte rajčata s mozzarelou a obložte si jimi talíř. Navrch pokapejte trochou olivového oleje a zdravá večeře podle ketonové diety je na světě! Na pečivo však tentokrát zapomeňte.
Zdravotní důsledky
Ketonová dieta se nehodí pro každého! Rozhodně je nevhodná pro jedince s metabolicky podmíněnými onemocněními (cukrovka, dyslipidémie = porucha metabolismu tuků), kde by lačnění a zároveň dieta s vyšším množstvím tuků mohla velmi rozhodit fungování organismu.
Přestože škodlivé působení krátkodobě praktikované ketonové diety nebylo prokázáno, jistá rizika zde hrozí. Z pohledu dlouhodobé konzumace takovéto stravy, zvyšuje dieta riziko chorobných změn na cévách.
K pozdějším vedlejším účinkům se hlásí ledvinové kameny (5-6%, z vysokého příjmu bílkovin), dyslipidémie a zácpa. Zácpa je mimo jiné obvyklou komplikací diety způsobená nízkým obsahem vlákniny.
Jaké jsou výhody ketonové diety?
- Rychlá ztráta nadbytečných kilogramů
- Pocit nasycení
- Pravidelný jídelní režim (4-5 porcí denně)
- Preference zdravých potravin
Nevýhody ketonové diety
- Rychlé odvodňování v důsledku vysokého příjmu bílkovin a ztráty glykogenu – hrozba dehydratace
- Nevhodné pro lidi s cukrovkou, dislipidémií či jinými metabolickými onemocněními
- Jednotvárný jídelníček
- Riziko poškození ledvin
- Riziko kardiovaskulárních onemocnění v důsledku zvýšené konzumace tuků
- Jojo efekt
- Nevyvážená strava
- Nedostatek základních živin, vlákniny, vitamínů a minerálních látek
- Nárazovité chutě na sladké
Krátkodobé držení diety (max. 1 měsíc) je vhodnější, dlouhodobé se nedá ani doporučovat. Mezi námi nám zas tak neublíží, když z potravy vynecháme „zakázané“ sladkosti, obsahující často velké množství tuku.
Z potravin je lepší vyhýbat se příliš tučným masům (vepřová krkovice, salámy, atd.) a preferovat libovější druhy. Pokud už se rozhodnete ketonovou dietu praktikovat, je lepší se poradit s odborníky, aby vám ve stravě pokud možno nic nechybělo.
Reference
- BROŽOVÁ, Klára a Jan HADAČ. Ketogenní dieta. Neurologie pro praxi. Konice: Solen, 2013, roč. 14, č. 2.
- GINTER, Emil. Vyberte si zázračnú diétu. Vesmír. Praha: Euromedia Group, 2010, roč. 89, č. 12.
- KABRNOVÁ-HLAVATÁ, Karolína. Glykemický index. Sestra v diabetologii. Praha: GEUM, 2007, roč. 3, č. 2.
- KOLNÍKOVÁ, Miriam a Pavol SÝKORA. Ketogénna diéta – Alternatívna liečba farmakorezistentnej epilepsie. Neurologie pro praxi. 2005, roč. 6, č. 3.