Kvašenému asijskému nápoji kombucha je připisována spousta pozitivních účinků na zdraví. Základ tvoří kvalitní zelený nebo černý čaj, který je díky fermentaci obohacený o probiotika, antioxidanty a další cenné látky. Kombuchu si lze koupit hotovou nebo si ji připravit doma.
Obsah článku:
Co je kombucha
Kombucha je druh čaje, který se připravuje fermentací kombuchové kultury. Kvašený čaj pochází z Číny a Japonska, kde jej dle tradičního receptu připravují stovky let, a odkud se rozšířil do celého světa včetně naší republiky. V Česku a sousedních zemích byla kombucha pro své pozitivní účinky na zdraví oblíbená již ve 20. letech minulého století.
Jak nápoj vzniká?
Do černého, častěji zeleného čaje, se přidává cukr, kvasinky a specifické kmeny bakterií. Před zahájením fermentace se tedy jedná o slazený čaj. Účinné látky se v čaji vytvoří až v během kvašení, které trvá cca jeden týden.
Během těchto důležitých dní na hladině čaje vznikne hmota jakýsi “škraloup”, jehož povrch připomíná houbu. Nazývá se také SCOB (zkratka anglického Symbiotic Culture Of Bacterias and Yeasts) a jedná se o živou symbiotickou kolonii kvasinek a bakterií obsahující účinné látky s detoxikačními a antioxidačními účinky. Opravdové účinky na lidské zdraví však dosud neprokázaly žádné relevantní vědecké studie.
Trocha historie o nápoji zvaném “elixír života”
První písemný záznam pochází z roku 221, kdy v Číně vládla dynastie Tsin. Kombucha je však známá nejméně dva tisíce let. Název získala po významném korejském lékaři Kombu, který údajně s její pomocí vyléčil vážně nemocného japonského císaře Inkiu.
Brzy se sláva zázračného nápoje začala šířit mimo Asii, kde se kombucha užívala jako lék na všechno. V Japonsku ji pily krásné Geishy, aby si udržely mladou pleť, štíhlou postavu i lesklé vlasy. V 19. století pití kombuchy propadl ruský národ a dlouho nesměla chybět v žádné domácnosti.
V této době na sebe kombucha strhla zájem vědců, kteří se jí začali zabývat podrobně. První odborný článek vyšel v roce 1920. Po 2. světové válce se však zájem o kombuchu vytratil. Lidé postiženi válkou trpělí nouzí o běžné potraviny včetně cukru, který je pro fermentaci nezbytný. Nyní se kvašeném čaji dostává opět pozornosti i v zemích, kde nemají takovou tradici jako v Asii či východní Evropě.
Kombucha a její účinky na zdraví
Žádoucím produktem správného průběhu kvašení je vznik zdraví prospěšných živin, které prospívají celkovému zdraví.
Bojuje s volnými radikály
Asijský kvašený čaj obsahuje bojovníky v podobě silných antioxidantů důležitých pro svou schopnost vítězit nad útočícími nepřáteli volnými radikály. Ti do organismu pronikají zvenčí a poškozují nebo ničí pro zdravý a funkční organismus nezbytné buňky.
Některé studie naznačují, že kombucha chrání normální funkce jater a dokáže zlikvidovat až 70 % toxických radikálů přijatých zejména v potravě. Jedná se však o studie prováděné pouze na potkanech, na lidech dosud neproběhly.
Podporuje hubnutí
Kombucha připravená ze zeleného čaje si i při fermentaci uchová jeho účinné látky, zejména polyfenoly. Jedná se o silné probiotické bakterie, které podporují spalování kalorií, odbourávání tuku i látkovou výměnu, a mají pozitivní vliv na úbytek škodlivého viscerálního tuku. Pomáhá regulaci cholesterolu a cukru v krvi. Určitým způsobem tak pravidelné pití kombuchy podpoří i vaši snahu o snížení tělesné hmotnosti.
Je zdrojem probiotik
Kombucha obsahuje hned několik druhů bakterií mléčného kvašení, které mohou v lidském těle působit jako probiotika a pečovat tak o zdravou střevním mikroflóru.
Má antibakteriální účinky
Jednou z účinných látek je kyselina octová, která podobně jako výše zmiňované polyfenoly podporuje vylučování škodlivých bakterií z těla pryč. Dle některých studií je nejúčinnější proti kvasinkám a bakterií vyvolávající infekce.
Snižuje riziko onemocnění srdce a cév i cukrovky
Užívání kombuchy pozitivně ovlivňuje jak hladinu dobrého LDL, tak zejména špatného HDL cholesterolu. Hlavní příčinou je zelený čaj, který chrání LDL částice před oxidací. To ve výsledku přispívá ke snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob.
Dle některých studií je u lidí, kteří pravidelně užívají kvalitní zelený čaj nebo kombuchu, mají riziko onemocnění srdce a cév až o 30 % nižší. Podobný účinek má zelený čaj a tím pádem i kombucha na hladinu krevního cukru a to tak, že zpomaluje trávení sacharidů. Dle jedné studie riziko vzniku cukrovky klesá při užívání zelené čaje až o 18 %.
Působí jako prevence před rakovinou
Jiné studie se zabývají protirakovinnými účinky kombuchy, kdy polyfenoly a antioxidanty brání vzniku a šíření nádorových buněk. Kombucha je v této souvislosti zmiňována jako prevence před vznikem rakoviny (např. rakoviny prostaty u mužů).
Recept na domácí kombuchu
U domácí přípravy dbejte na dodržování správného postupu, důkladně vydezinfikované prostředí i nádob a délku fermentace, která by neměla trvat déle než týden.
Potřebovat budete:
- dokonale čistou sklenici o objemu 4 l,
- 3,5 li slazeného vysoce kvalitního černého nebo zeleného čaje,
- 1 ks bakteriální a houbové kultury SCOBY zakoupené ve specializované prodejně,
- 1 filtrační papír na překapávanou kávu, případně tenké plátno.
Startovací sadu SCOBY na přípravu kombuchy seženete online nebo ve specializovaných obchodech. Kupujte vždy organickou SCOBY od renomovaného prodejce kvůli minimalizaci rizika škodlivých pesticidů. Nikdy nepoužívejte SCOBY, u něhož si všimnete plísní, nepříjemného zápachu a podobně.
TIP: Domácí přípravu kombuchy vám výrazně usnadní Kombuchový kit od Lokloku. V jednom balíčku najdete všechny potřebné ingredience pro přípravu kombuchy, včetně sklenice a láhve.
Postup:
- K přípravě čaje o objemu 3,5 l použijte přibližně 8 až 10 čajových sáčků. U sypaného čaje se striktně držte návodu.
- Přidejte cca 200 g nerafinovaného cukru. Nikdy nepoužívejte med!
- Nechte čaj vylouhovat a pomalu vychladnout při pokojové teplotě.
- Studený čaj nalijte do čisté čtyřlitrové sklenice. Nahoře nechte místo cca 2,5 cm.
- Pečlivě si umyjte, vydezinfikujte a osušte ruce.
- Připravte si zakoupenou kulturu. Vkládejte ji pouze do studeného čaje.
- Vezměte kulturu kombuchy a opatrně jí rozprostřete na povrchu čaje.
- Sklenici zakryjte filtračním papírem na překapávanou kávu nebo tenkým plátnem a zagumičkujte. Nikde nesmí zůstat otvor, kudy by se do sklenice dostaly mouchy.
- Sklenici umístěte do teplé místnosti o stálé teplotě 20 až 25 stupňů.
- Nechte kvasit po dobu 7 – 14 dnů.
- Po uplynutí lhůty slijte kombuchu do čisté sklenice a uzavřete vzduchotěsným uzávěrem. Uložte do chladu a tmy.
- Začněte si užívat kombuchy vlastní výroby.
Kombucha a riziko negativních účinků
Kombucha se vyznačuje vysokým obsahem mnoha živin, probiotik a antioxidantů, které prospívají zdraví. Riziko negativních účinků a nebezpečí ohrožení zdraví hrozí jenom u nesprávně připravené kombuchy.
Nejste-li si jistí, kupujte hotový produkt u ověřeného výrobce či prodejce zdravé a alternativní výživy. Nadměrná zkvašená nebo kontaminovaná kombucha může způsobit zdravotní obtíže a v nejhorším případě i úmrtí.
Kontaminovaná kombucha může vyvolat:
- žaludeční potíže,
- zvracení,
- kvasinkové infekce,
- žloutenku,
- bolesti hlavy,
- smrt.
K nežádoucím účinkům, zejména těm vážným, naštěstí dochází ve výjimečných případech. Přesto není doporučeno kombuchu užívat pravidelně a dlouhodobě bez pauzy. Denně by se nemělo vypít více než 125 ml denně. V úvahu je třeba brát věk a aktuální zdravotní stav člověka. Od věci není konzultace s lékařem.
Oficiálně však doporučená denní dávka nebyla stanovena.
Užívání kombuchy by se měly vyhnout následující skupiny lidí:
- těhotné a kojící ženy,
- malé děti,
- diabetici,
- osoby trpící průjmem či syndromem dráždivého tračníku,
- osoby, které mají 2 týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem,
- osoby se slabým imunitním systémem,
- alkoholici.
Závěrečné shrnutí: Kombucha může pomoci, ale zázračný lék to není
Stejně jako mnoho dalších “superpotravin” může bezpečně připravená kombucha podpořit normální funkce zdravého organismu. Zázračný lék, který vás zbaví všech neduhů a potíží, kombucha určitě není.
Pamatujte si, že:
- kombucha je zdraví prospěšný nápoj, které obsahuje cenné živiny, probiotika a látky s antioxidačními účinky,
- podporuje zdravou střevní mikroflóru i detoxikaci organismu,
- přispívá k regulaci hladiny cholesterolu a cukru v krvi,
- snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí a možná i rakoviny,
- neužívejte kombuchu dlouhodobě bez pauzy a denně nepijte více než 125 ml.