3 výzvy: Jak se udržet v kondici na podzim i v zimě

Tak to tu máme zas. Časy chladu zahrnující méně slunečných dní. Někdo i říkává: Do práce i z práce za tmy. Pro mnoho lidí období spojené s úbytkem pohybu, lehkým obalením těla tukovou tkání a také poklesem nálad. Zní to neradostně, ale vše je o úhlu pohledu a přístupu. Jak využít tato období ve svůj prospěch? Dejte se do třech podzimně-zimních výzev! 

Nejde o to podzim a zimu jen nějak přežít

Když začalo období covidové, jsme ještě ani nikdo netušil, jak vlastně bude dlouhé a náročné. Pro mě a mého manžela v tom byl jasný cíl. Krom toho zapracovat na odolnosti a imunitě, jsme se zaměřili i na to, jak si tyto náročné jednotvárné dny každodenně zpříjemňovat. 

Pokud necháte svoje aktivity nebo i nálady dlouhodobě ustrnout v negativním bodě, ať chcete nebo ne, časem spadnete do odevzdanosti, letargie, rutiny nebo nechuti.

Podzim a zima je pro některé lidi období podobné. Ráno se jde do práce, večer se udělají domácí a rodinné povinnosti a koncem dne se skončí s alkoholem nebo nějakým zobáním u televize. A takhle je to plus mínus celou zimu. Kdo si sebe více hledí, pak nachází více možností – především těch pohybových. Ožijí fitka, cvičební sály a také sauny.

Cílem je si podzim a zimu užít

Pokud si přes podzim a zimu chcete stále udržet kondici a mít radost z každého dne, pak mě na to napadá příměr, který rozhodně budete znát a platí i tady: 

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. 

Pojďte se mnou do výzev ve třech oblastech životního stylu, ve kterých můžete podzimní a zimní dny využít k vědomému tvoření. Cílem je udržet si odolnost, stabilněji dobrou náladu a také kondici i přes podzimní a zimní dny.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Co je dobrá fyzická kondice: Jak se měří a jak se do ní dostat

Výzva 1: Zaměřte se na stravu

Na podzim a přes zimu se hodí pozměnit jídelníček, který vyžaduje sladit se s chladnějšími dny, pro které je typická potřeba odolnosti – jak fyzické, tak psychické.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravý jídelníček proti podzimní únavě

Tipy do jídelníčku pro nástup chladnějších dní

  • Zařaďte polévky k večeři – především zeleninové mixované (z kořenové zeleniny, dýně, patizonu, z červené řepy) či jiné formy polévek se zeleninou (boršč, česnečku, cibulovou polévku…), luštěninové polévky a poctivé vývary.
  • Zařaďte méně obvyklé zimní nápoje pro nápaditost pitného režimu – chai čaj, perníkové latté, zázvorový čaj, kurkuma latté, šípkový čaj, rakytníkový čaj….
  • Zařaďte naklíčené potraviny (čočku, mungo, vojtěšku, řeřichu…) – klíčky obsahují vysoké dávky různých mikronutrientů, pomohou tak hodnotně a efektivně vyživovat tělo.
  • Jasnou volbou je pak i koření se schopností prohřát – zázvor, kari, kurkuma, skořice, hřebíček, chilli aj.
  • Vyzkoušet můžete i „zelené potraviny“spirulinu, zelený ječmen nebo například i matcha zelený čaj. Vhodné jsou právě v době, kdy nemáme možnost takové pestrosti čerstvého ovoce a zeleniny.
jídelníček v chladnějších dnech

Tipy na podporu odolnosti a obranyschopnosti organismu

Zařaďte kvalitní doplňky stravy na podporu imunity:

Zaměřte se i na přísun probiotik a betaglukanů ve stravě:

  • Probiotika přirozeně najdete v kysaných mléčných výrobcích (ideálně od farmářů) = neslazených jogurtech, zakysaných nápojích, kefírech a dále v kvašené (fermentované) zelenině = kysané zelí nebo „pickles“. Vyzkoušet můžete i kombuchu.
  • Betaglukany pak přijímejte nejvíc z ovsa, ječmene, z hub (z těch v našich končinách běžných, ale i z hub medicinálních, např. reishi, shiitake) a z mořských řas. 

Tipy na podporu psychické odolnosti a dobrou náladu

  • Hořčík – přirozeně ho najdete v semínkách (dýňových, slunečnicových, sezamových), máku, ovesných otrubách a vločkách, v banánech, ořechách (především v neloupaných mandlích a kešu), celozrnných potravinách, luštěninách, kakau, hořké čokoládě, zelené listové zelenině a v sóje.
  • Tryptofan (podporuje tvorbu serotoninu, hormonu „štěstí“) – přirozeně čerpejte z ořechů a semínek, rýže natural, banánů či chřestu, ale využít můžete i doplněk stravy.
  • Vitaminy skupiny B – jsou obsaženy v široké paletě potravin: v droždí, kváskovém chlebu, celozrnných potravinách, mase, tvrdých sýrech, luštěninách, ořechách, semínkách či listové zelenině.
  • Bylinky na uklidnění a lepší spánek – třezalka, meduňka a skvělý je i levandulový olej, který můžete vetřít na spánky, čelo či kořen nosu.

Tip na nevšednost v jídelníčku

Každý týden vyzkoušejte nějaký nový recept, ať je příprava stravy pro vás neustále zajímavá. Ideální jsou recepty z indické, thajské, arabské nebo japonské kuchyně (protože využívají větší množství zeleniny a také zázvor, chilli a další ostřejší koření, které v zimě zahřejí).

nevšednost v jídelníčku

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zázvor si poradí s kily navíc i zdravotními problémy

Výzva 2: zaměřte se na přirozené formy pohybu

Ze setkávání a zkušenostmi s klienty a lidmi obecně vnímám, že s přicházejícím chladným počasím a brzkou tmou některým lidem výrazně klesá pohybová aktivita. 

Teď vynechám tu skupinu lidí, která se v chladnějším počasí automaticky přeorientuje na vnitřní aktivity – fitka, workouty, lezecké stěny, skupinová cvičení, jógy, kolektivní indoorové sporty (volejbal, fotbal, florbal), squash nebo třeba v dnešní době oblíbené bojové sporty.

U těchto lidí je patrné, že pokud je daná aktivita baví, pak si udělají několikrát do týdne čas na tuto aktivitu a utvoří si zvyk se této formě pohybu v zimě pravidelně věnovat. Na jaké přirozené formy pohybu na podzim a v zimě vsadit a vzít je jako každodenní rutinu doplňující záměrná cvičení a sporty?

Tip na každodenní pohyb – chůze

Choďte. Choďte svižně nyní všude, kde můžete. Zaparkujte si dál auto a dojděte k němu. Vyberte si MHD spoj, který je dál od vašeho bydliště. Choďte v práci, jak to půjde. Choďte všude po schodech. Choďte po večerech s dětmi na procházky, i když je zima. I tohle záměrné chození je o vědomém rozhodnutí. Je nutné přenastavit si mozek tak, aby vám ty možnosti začal vyhledávat.

Od teď budu co nejvíc chodit pěšky a potřebuji ty možnosti začít vidět.

To je věta, která vám nasměruje pozornost na vyhledávání možností, kde všude se dá chodit.

Osobně takto naprogramovaný mozek na chůzi mám. V každodenním životě to vypadá tak, že chodím na ten MHD spoj, který mám od domu 13 minut svižné chůze. Mám k dispozici i bližší spoj, ten je od domova jen 5 minut svižnou chůzí. Ale chodím schválně na ten vzdálenější.

Když mám home office, pak pro syna do školky chodím pěšky (máme školku kvůli přestěhování se dál – cca 25 minut svižné chůze). Jasně, že mi tam jede i MHD autobus, ale vesměs si ho nevybírám. Pak mám takovou drobnost, ale je střípkem do skládačky. Možná se mi budete smát. Odpadkový koš na tříděný odpad mám v garáži, což je poměrně daleko od kuchyně. Jdu tam extra s každým papírkem či obalem. Schválně a záměrně. 😊

Všude, kde to jde, chodím pěšky a v různých budovách a institucích nepoužívám výtahy. Můj mozek už je tak naučený a rovnou mi ty možnosti podsouvá.

Tip na zvýšení fyzické aktivity tříděním a hloubkovým úklidem

Podzimní a zimní večery a víkendy se jeví také jako vhodné období, které můžete využít na třídění věcí a předmětů, šatníku a úklid skříní, poliček a šuplíků. Skvělá forma je i úklid špajzu, garáže, půdy, kůlny a zkrátka všeho, čeho si přes rok moc nevšimnete nebo na to není čas.

Je to doba, kdy můžete vyhodit nepotřebné, uvolnit místo, minimalizovat a strávit čas přirozeným a užitečným pohybem. Někdo tento zimní čas využívá i pro úpravy a opravy interiérů, malování, výměnu nábytku atp. Vše jsou to aktivity, které směřují k tomu, že něco zvelebujete, zároveň zapojujete tělo a zklidníte mysl od každodenní rutiny.

hloubkový úklid

Výzva 3: zaměřte se na doporučení spát cca 7 až 8 hodin

V minulosti lidé využívali zimní období k odpočinku, nabrání sil a věnovali se více spánku. To my ale ne, my jedeme jako fretky zima nezima. Večer si rozsvítíme, a tak nás to nenutí k přirozenému útlumu organismu.

Upravte si spánkový režim

Pokud chcete období podzimu a zimy využít k něčemu velmi prospěšnému, pak si upravte spánkový režim tak, ať se můžete věnovat spánku zmiňovaných 7 až 8 hodin denně. Pro někoho by to znamenalo vstávat déle. Pokud to nejde, pak naopak zkraťte večerní čas bdělosti a jděte spát dřív.

Spánek je důležitý nejen pro regeneraci a obnovu sil, ale čím dál více se ukazuje, že slouží jako nástroj ke zvýšení imunity, zlepšení nálady a také jako prevence nadváhy a obezity. Lidé, kteří málo spí, dohánění energii jinou formou – jídlem. Více o blahodárnosti spánku si můžete přečíst v knize „Proč spíme“ od Matthewa Walkera.

Mám mezi klienty zkušenost i s tím, že někomu nejde usnout, pokud jde spát o hodinu dřív, než je zvyklý. Tady se jeví za vhodné, prodlužovat dobu spánku postupně, třeba po 10 až 15 minutách. Například první týden jděte spát dřív o 10 minut, druhý týden o dalších 10 minut, třetí týden třeba o dalších 15 minut (apod). Pokud nejste nastaveni na skokové změny, pak si jednotlivé kroky dávkujte tak, aby vám to bylo příjemné. 

Závěrem: Užijte si podzim a zimu, stojí to za to

  • Podzim a zima nemusí být obdobím horší nálady, neaktivity, tloustnutí a koukání do mobilu či na televizi. 
  • Chtějte tato období roku využít jinak než pasivně. Prvním úkonem je tedy nastavit mozek na aktivní vyhledávání možností. Začít můžete například s těmito třemi výzvami. Ty si napište na papír a připněte na ledničku.
  • Jde o to, abyste začali směřovat pozornost do těchto bodů a mozek vám pak začal sám podsouvat možnosti. Je to o ladění pozornosti a následné chuti udělat si tento podzim a zimu třeba o něco jiný, než jste zvyklí.

Tak držím palce!

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Martina Rusňáková Korejčková

Martina Rusňáková Korejčková

Nechte si ode mne sestavit jídelníček na míru z pohodlí vašeho domova. Více informací.

Jsem nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe: pomocí konzultací stravování, jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené a celkového poradenství v životním stylu. V samotném srdci Plzně vedu svoji výživovou poradnu již řadu let. Také s radostí píšu články o stravování a přednáším na témata z oblasti životního stylu a zdraví.