Kotvičník zemní je zajímavá bylina, která je často zmiňovaná v souvislosti s mužskou potencí a fyzickou výkonností. Vedle pozitivního vlivu na funkce pohlavních orgánů u mužů i žen posiluje imunitní systém a stimuluje krevní oběh.
Obsah článku:
Obecné informace o kotvičníku zemním
Latinský název jednoleté poléhavé byliny kotvičník zemní (někdy též pozemní) zní Tribulus terrestris. Přidává se do doplňků stravy pro muže a sportovce a využívá se i v lékařství. Ve volné přírodě ho lze poznat podle drobných jasně žlutých květů a trojhranných plodů s ostrými hroty. Svým tvarem připomínají kotvu nebo ježka, z čehož plyne název této u nás poměrně vzácné byliny.
Bylina s nebezpečně ostrými plody pochází z písečných pobřeží Číny a Japonska, odkud se rozšířila do Asie, Afriky, Austrálie i Evropy. Nejvíce roste v evropské části Ruska a střední Asii. Daří se jí na suchých, slunečných až nehostinných stanovištích jako stepi, polopouště, písčiny, ale i pastviny, okolí cest a rumiště, kde se poměrně rychle rozrůstá. Někde je brán i jako rychle rostoucí plevel.
Kotvičník je možné poměrně snadno pěstovat v našich klimatických podmínkách. Nejedná se o nijak zvlášť náročnou rostlinu a daří se mu i ve volné půdě.
VÍTE, ŽE plody kotvičníku jsou natolik ostré, že proniknou podrážkou boty i pneumatikou? Chcete-li ho pěstovat doma, je nutná zvýšená opatrnost, zejména máte-li domácí mazlíčky, děti nebo jen rádi chodíte bosí.
Tribulus a obsah účinných látek
Kotvičník je ceněn pro vysoký obsah rostlinných takzvaných anabolických steroidů, které se souhrnně nazývají fytosteroly. Dále obsahuje saponiny, alkaloidy harman a harmin, taniny, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, sacharidy, steroly a další složky.
Nejvíce se z byliny využívá nať, ale i ostatní části rostliny obsahují aktivní složky, jež se vyznačují pozitivním přínosem na zdraví.
- Kořeny jsou bohaté hlavně na fytosteroly a saponin diosgenin.
- Listy a nať obsahují steroidní saponiny, alkaloidy, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny a také vitamín C.
- Ve květech se nachází steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, flavonoidy campherol, steroidy diosgenin, alkaloidy, rutin a kvercetin.
- Plody a semena obsahují alkaloidy, pryskyřice a olej z kyseliny linolové a linoleové, olejové, behenové, stearové a další látky.
Kotvičník zemní obsahuje celou řadu účinných látek:
- steroidní saponiny,
- flavonoidy,
- glykosidy,
- fytosteroly,
- třísloviny,
- terpenoidy,
- alkaloidy,
- aminokyseliny,
- proteiny.
Pro lidské zdraví jsou velmi důležité steroidní saponiny, které ovlivňují hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen, a rovněž flavonoidy pro jejich protizánětlivé a omlazující účinky.
Kotvičník a jeho využití v tradiční východní medicíně
Kotvičník byl hojně využíván už tradičními východními medicínami. Však také odtud pochází.
Čínská medicína ho používá:
- na podporu normálních funkcí ledvin,
- při nemocech ledvin,
- na záněty různého původu,
- proti kožním vyrážkám,
- při kašli,
- na bolesti hlavy,
- proti závratím,
- ženám byl doporučován při potížích s kojením.
Indická ajurvéda zdůrazňuje jeho účinky na zdraví pohlavních orgánů, plodnost a sexuální libido.
ZNÁTE VŠECHNY NÁZVY KOTVIČNÍKU? Je to například kozí hlava, ďáblův trn i ďábelské řasy. Starší názvy zní také nadseda obecná, kotvice zemská a kolčatka. Ajurvéda jej nazývá kravským kopytem, protože ostny kravám často uvízly v kopytech. Siddhská medicína jej nazývá nerunjil či tamil, v kašmírštině je znám jako mister kaend a v čínské medicíně jeho název zní baijili nebo ciliji. Angličtina používá goat's-head (kozí hlava), bullhead (býčí hlava), cat's-head (kočičí hlava). Latinský název vznikl pravděpodobně ze slov tri (tři) a belos (hrot, jehla).
Kotvičník zemní a jeho přínos na lidské zdraví
Pro vysoký obsah aktivních složek je kotvičník považován za všestrannou bylinu. Nejčastěji je vyhledáván kvůli prospěšnému vlivu na sexuální zdraví mužů a žen a fyzickou výkonnost. Však se také cíleně pěstuje k výrobě suplementů určených hlavně pro sportovce.
Předpokládané účinky této byliny na zdraví jsou mnohem širší. Obecně ho lze doporučit za účelem všeobecného povzbuzení a posílení organismu.
- pozitivně ovlivňuje funkce pohlavních orgánů (podporuje libido),
- pomáhá regulovat hormonální aktivitu u mužů i žen,
- podporuje normální funkce a zdraví močového ústrojí,
- přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému,
- napomáhá udržovat zdravý svalový tonus,
- přispívá k lepší výkonnosti a vytrvalosti,
- urychluje regeneraci po náročném fyzickém výkonu,
- posiluje přirozený imunitní systém,
- podporuje normální funkce dýchacího systému,
- má prospěšný vliv na stav kůže, zdraví dásní a ústní dutiny,
- může zmírnit dopady stresu, stavy úzkostí a deprese,
- může zlepšit kontrolu krevního cukru a cholesterolu u diabetiků,
- vyznačuje se povzbuzujícími účinky a může přispět k psychické pohodě,
- může zlepšit zdravou střevní peristaltiku a tvorbu žaludečních šťáv,
- může tlumit kašel, usnadnit vykašlávání a zmírnit projevy kožních ekzémů.
Přírodní afrodiziakum pro muže i ženy
U kotvičníku můžete narazit na trefnou přezdívku “zelená, přírodní nebo rostlinná viagra”. U mužů udržuje hladinu testosteronu a podporuje tvorbu spermií. Pozitivní vliv má na ženský pohlavní hormon estrogen a napomáhá k dozrávání vajíček. Kotvičník může působit proti erektilní dysfunkci, zvýšit chuť na sex a prodloužit dobu trvání pohlavního styku.
Podpora fyzické výkonnosti a vytrvalosti
Obsažené saponiny mají pozitivní vliv na tvorbu testosteronu v mužském těle. Údajně zvyšují jeho přirozenou tvorbu až o 30 %. Podporují tvorbu svalů, zlepšují fyzickou kondici i výdrž. To je také hlavní důvod, proč se kotvičník přidává do doplňků stravy určených pro sportovce. Existují však i studie, které tento efekt vyvrací.
Povzbuzující účinky na organismus
Dalším pozitivním účinkem kotvičníku je zvýšení energie a zlepšení celkové vitality i chuti do života. Významné jsou také jeho regenerační schopnosti nejen po fyzické aktivitě, ale i po těžkých nemocech a úrazech.
NÁŠ TIP: Pokud vás trápí zvýšená únava nebo máte potíže s oslabenou obranyschopností organismu, zkuste životabudič v podobě bylinného čaje z kotvičníku zemního.
Podpora kardiovaskulárního systému
Kotvičník má pozitivní vliv na krevní oběh, srdce i cévy. Může pomoci snížit krevní tlak a zklidnit srdeční tep, rovněž pomáhá v boji proti vysokému cholesterolu. Bývá doporučován v případě zhoršeného prokrvování nebo anémie.
Vyšší šance pro početí dítěte
Kotvičník obsahuje látky, které vyrovnávají hladiny pohlavních hormonů, zvyšují sexuální apetit, podporují tvorbu spermií u mužů a u žen přispívají ke správnému dozrání vajíčka a jeho včasnému uvolnění. To vše může podpořit úspěšné početí potomka.
Pomocník při menstruaci a menopauze
Tato blahodárná bylina se zmiňuje především pro své účinky na mužské zdraví, pomáhá ale i ženám a to například při běžných potížích s menstruací nebo při menopauze, kdy pomáhá tlumit nepříjemné projevy spojené s přechodem, jako jsou: návaly horka, potíže se spaním, podrážděnost a leckdy i depresivní nálady.
Podpora při redukční dietě
Kotvičník může pomoci i při shazování nadbytečných kil a zlepšování fyzické kondice tím, že napomáhá redukovat tuk a zároveň posilovat svaly a zvyšovat objem svalové hmoty. Rovněž podporuje regeneraci svalové tkáně po námaze.
NÁŠ TIP: Redukční účinky může podpořit v kombinaci s macou peruánskou. Spolu zlepšují výkonnost i reprodukční schopnosti a současně posilují přirozený obranný systém.
Formy a způsoby užívání kotvičníku
Základní formu představuje kotvičníkový čaj na podporu zdraví a vitality. Bylinku si můžete za tímto účelem sami sušit nebo zakoupit již hotovou čajovou směs.
V podobě rostlinné drogy se používají sušené plody, které se musí zbavit ostnů. Připravuje se z nich odvar či nálev. Plody mají poměrně hořkou a pálivou chuť. Zpracovává se i nať a kořen kotvičníku.
U nás není tato bylinka vyloženě běžná, a proto jsou na našem trhu častější doplňky stravy v podobě tablet a kapek. Vždy přitom respektujte návod a nikdy nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Při výběru suplementu si pečlivě přečtěte složení. Extrakty nejsou standardizované a mohou být různě silné. Výrobek s kotvičníkem zemním by měl obsahovat alespoň 60 % saponinů v extraktu. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 5 mg saponinů na 1 kg váhy. Některé zdroje uvádí jako denní doporučenou dávku 2 000 mg.
Kotvičníkový čaj ze sušené natě
Na přípravu čaje se hodí nať, plody i kořeny. Nejčastěji se používá sušená nať, kterou lze koupit téměř v každém bylinkářství nebo lékárně. Kotvičník si také můžete vypěstovat doma a usušit si ho do zásoby. Doporučená dávka je 6 gramů denně (cca ½ lžičky na 30 kilogramů tělesné váhy).
Suroviny:
- 1 čajová lžička sušené natě kotvičníku zemního
- 250 ml vroucí vody
Postup:
Sušenou nať přelijte 250 ml horké vody a nechte přibližně 15 minut louhovat. Pokud chcete účinky bylinného čaje zesílit, k lžičce sušené nati přilijte litr vody a vařte 30 minut na mírném plameni. Poté odvar sceďte a popíjejte buď teplý nebo vlažný.
Odvar připravený z plodů nikdy nepijte na lačno. Mohl by vyvolat nepříjemné žaludeční nebo střevní potíže.
Tablety nebo kapsle
Kotvičník se přidává do doplňky stravy určených speciálně pro muže. Většinou mají podpořit libido, zlepšit sexuální i celkovou fyzickou výkonnost. Často se do těchto preparátů přidávají další bylinné extrakty, například schizandra nebo výše zmiňovaná maca peruánská. Odstraňují únavu, podporují vitalitu a výkonnost. Obvyklou denní dávkou je jedna až dvě tablety, pokud výrobce nedoporučuje jinak. Kapsle je vždy nutné zapít dostatečným množstvím vody.
Tinktura z pupenů
Ve speciálních obchodech lze sehnat kotvičníkovou tinkturu obsahující až 60 % alkoholu. Obvykle se připravuje z pupenů, které účinné složky obsahují v nejvyšší koncentraci.
Doporučené dávkování se liší v závislosti na složení konkrétního výrobku. Tinktury zpravidla slibují příliv energie a celkové zlepšení zdravotního stavu po několika týdnech pravidelného užívání.
Kotvičník v prášku
Další možností je kotvičník rozemletý na velmi jemný prášek. Ten se užívá jednou až dvakrát denně rozmíchaný ve 100ml sklenici vody. Prášek se přidává do různých “superfoods směsí” za účelem podpory vitality a imunitního systému. Denně se zpravidla užívá maximálně jedna lžička prášku.
Pro koho není užívání kotvičníku vhodné
Užívání kotvičníku zemního by mělo být bezpečné. Negativní účinky nejsou známy, a pokud tak minimální, například mírné žaludeční potíže nebo reflux.
Na místě je jako u všech doplňků stavy opatrnost, a to zejména v případě:
- dětí a dospívajících, kteří prochází hormonálními změnami,
- žen, které čekají dítě nebo kojí,
- osob užívajících léky na srdce či krevní tlak,
- mužů trpících problémy se zvětšenou prostatou,
- osob s nemocemi jater a ledvin,
- osob trpících celiakií nebo se špatným vstřebáváním tuků.
Závěrečné shrnutí: Kotvičník vzpruží a dodá chuť do života i do sexu
Kotvičník není všelék a rozhodně nevyřeší všechny zdravotní potíže. Je to bylinka, která ve spojení se zdravou stravou a dostatečnou pohybovou aktivitou podpoří vaše zdraví.
V případě kotvičníku zemního jde primárně o podporu:
- normálních funkcí pohlavních hormonů,
- činnosti pohlavních orgánů a plodnosti,
- fyzické výkonnosti a vytrvalosti,
- plně funkčního a odolného imunitního systému,
- duševního zdraví a pohody.