Fyzický pohyb by měl zůstat důležitou součástí po celý život každého, kdo si chce až do pozdního věku udržet co nejlepší fyzickou kondici, dobré zdraví i duševní pohodu. Pro ty, kteří kvůli pracovním povinnostem a péči o rodinu bojují s nedostatkem času, představuje řešení tato účinná metoda tréninku kombinující různorodost i zábavu. Je přínosem pro celkové zdraví a navíc přináší i radost z pohybu. Řeč bude o kruhovém tréninku.
Kruhový trénink je populární druh cvičení. Hezky česky se říká kruháč nebo kruhák a anglicky jde o circuit training. To se hodí vědět, pokud se začnete zajímat o informace a videa na zahraničních webech. O čem toto cvičení je a proč o něm uvažovat?
Obsah článku:
Co je kruhový trénink
Jde o tréninkovou metodu procvičení celého těla založenou na opakovaném provádění vybraných cviků po sobě v přesně daném pořadí, kdy se po předem určený čas nebo na konkrétní počet opakování procvičují jednotlivé svalové skupiny. Název vychází z rozmístění stanovišť, která bývají uspořádaná právě do kruhu.
Jeden kruh (série) znamená odcvičit všechny cviky po sobě s minimálními pauzami. Následuje přestávka, a poté se celý kruh odcvičí znova několikrát po sobě.
V rámci jedné tréninkové jednotky, která může trvat 20 ale i 60 minut, by se měly prostřídat statické a dynamické cviky, cviky na různé svalové skupiny: na střed, na dolní i horní část těla, na velké i menší svalové skupiny, cviky na sílu, rychlost, vytrvalost, mobilitu i výbušnost. Jedná se tedy o velmi variabilní cvičení.
Kruháč lze skvěle přizpůsobit různým cílům (očekávání), věku, pohlaví či fyzické kondici. Vždy je dobré vybrat trénink s odpovídající náročností. Neměl by být moc snadný, aby vás posouval kupředu, ani příliš náročný, aby vás odradil.
Různé typy kruhového tréninku
Kruhový trénink může cvičit kdokoliv, stačí si najít vhodný typ. Začátečnice preferují snazší cvičení mezi podobně naladěnými ženami zaměřené na redukci tuku, sportovci vyhledávají výzvy, chtějí zrychlovat, zlepšovat výkony a budovat sílu nebo všechno najednou.
Podle pohlaví:
- kruhový trénink pro muže i ženy: vhodné pro pokročilejší osoby s nějakou úrovní kondice
- kruhový trénink pro muže: většinou zaměřený na výkon a budování síly
- kruhový trénink pro ženy: cvičení většinou zacílené na ženské partie, na redukci podkožního tuku a tvarování křivek
Podle věku:
- kruhový trénink pro děti a dospívající (juniory)
- kruhový trénink pro seniory
Podle očekávaných výsledků:
- kruhový trénink na spalování tuků, podporu hubnutí a tvarování těla
- kruhový trénink zaměřený na rozvoj vytrvalosti
- kruhový trénink na budování a rozvoj silových schopností
- kruhový trénink pro rozvoj rychlosti a výbušnosti
- kruhový trénink pro rozvoj flexibility
- kruhový trénink pro rozvoj koordinačních schopností
Podle místa:
- kruhový trénink doma: cvičí se s vlastní vahou a různými pomůckami
- kruhový trénink v posilovně: cvičí se s volnými vahami i na strojích
- kruhový trénink venku: v přírodě nebo na posilovacích venkovních hřištích
Podle pomůcek na cvičení
- kruhový trénink s vlastní vahou: důraz na komplexní cviky
- kruhový trénink se zátěží: činky, kettlebelly, posilovací stroje
- kruhový trénink s moderními cvičebními pomůckami: TRX, expandery, bosu a jiné balanční pomůcky, medicinbaly a další
- kruhový trénink s volně dostupnými předměty: venkovní posilovací hřiště, schody a lavičky, spadlé kmeny stromů, kameny, zdi apod.
Kruhový trénink pro začátečníky
Patříte-li mezi začátečníky a toužíte si ke sportu vytvořit zdravý a pozitivní vztah, netlačte na pilu. Návyky je třeba budovat pomalu a postupně. Jen tak se vám dostanou pod kůži.
Praktické rady pro začátečníky:
- Nespěchejte a zvolte si kruhový trénink s obtížností, která odpovídá vaší současné kondici.
- Nesrovnávejte se se zkušenějšími cvičenci a nesnažte se je překonat.
- Soustřeďte se na pozvolné zlepšování kondice. Nepřetěžujte se na začátku, abyste se nezranili.
- Pokud je pro vás zpočátku kruhový trénink náročný, snižte počty opakování či délku provádění cviku a prodlužte přestávku mezi sériemi.
- Jakmile se vaše kondice zlepší, počet opakování nebo délku provádění cviku zvyšte a zkraťte pauzy.
- Náročnost a zátěž zvyšujte krok za krokem.
Kruhový trénink pro ženy
Kruháče jsou hodně oblíbené u žen, jelikož slibují hodně muziky za málo peněz. Nemusí v posilovně trávit hodiny, ale mohou cvičit i doma jen s pár pomůckami, které je nebudou stát celou výplatu. Některé jsou lehké a přenositelné a mohou si je tak brát i na dovolenou.
Zábavnou formou procvičí všechny svalové skupiny a díky střídání různé intenzity spálí větší množství kalorií oproti jiným aktivitám. Díky pestrosti a hravosti trénink uteče jako voda.
Pro ženy hraje důležitou roli také to, že kruhové tréninky nejsou striktně zaměřené na určité partie. Pro ženy je zásadní, aby se nesoustředily na břicho, zadek a stehna, ale vybudovaly se lepší svalový tonus také na horní polovině těla.
I když je kruhový trénink hodně komplexní, určitě je vhodné pohybové aktivity střídat. Kruháč můžete doplnit o jógu, pilates, taneční lekce, běh, svižnou chůzi, cyklistiku, plavání a jiné.
„Je to nejrychlejší cesta k výsledkům. Během cvičení pálíte tuk, ale díky fázím s vysokou tepovou frekvencí také zrychlujete svůj metabolismus. Během kruhových tréninků se zaměřujeme i na takzvané fyziofitness, což jsou různé zdravotní cviky, což klientkám uleví od bolavých zad, kolen a svalů.“
Kateřina Hollerová, trenérka fitness centra pro ženy Contours
(v článku pro internetový magazín Proženy.cz).
Přehled kruhových tréninků ve vašem městě
Postupně sestavujeme přehled fitness center, která nabízejí kruhový trénink. Další města budeme přidávat postupně.
České Budějovice, Brno, Opava, Ostrava, Pardubice, Praha 1, Praha 5, Zlín
Kruhový trénink v posilovně versus doma
Často se řeší, zda je lepší a účinnější chodit na kruháče do fitka nebo stačí cvičit doma podle videí. Rozhodující je, co je pro vás schůdnější a udržitelnější dlouhodobě. Zatímco někomu cvičení v klidném domácím prostředí sedí, jiného nabudí motivační prostředí fitness center a stejně naladění lidé kolem.
Základem je dobrý tréninkový plán a správná technika cviků. Začátečníci by určitě měli absolvovat několik lekcí pod vedením zkušeného trenéra, a případně si nechat vypracovat plán na domácí kruhový trénink. Rozhodnete-li se pro kruhové tréninky podle videí na internetu, vybírejte pečlivě a volte videa s dobrými recenzemi.
S využitím pomůcek bude kruhový trénink daleko zábavnější. Při domácím kruháči využijete nejrůznější cvičební pomůcky jako například:
- expandery
- bosu a jiné balanční pomůcky (velký gymnastický míč, overball a jiné)
- kettlebelly
- jednoručky či velkou nakládací činku
- švihadlo
- medicinbaly
- TRX
- step (nahradí i židle nebo lavička)
- rollery (válce)
Jak takový kruháč vypadá
Jeden kruhový trénink obvykle tvoří 8 až 12 stanovišť. Stanovišť může být i méně nebo víc, nejméně 4 a nejvýše se doporučuje 15.
Kvalitu kruhového tréninku ovlivňuje několik parametrů. Jsou to vybrané cviky, jejich počet, náročnost i pořadí, v jakém po sobě následují, počet opakování či doba provádění cviku a délka pauzy mezi cviky i sériemi.
Roli hrají také použité cvičební pomůcky a v neposlední řadě je důležitá fyzická zdatnost i rychlost provádění cviku, která by nikdy neměla být na úkor správné techniky provedení.
Základní principy kruhového tréninku:
- počet cviků (stanovišť): 4 až 15
- délka provádění jednoho cviku: 15 až 60 sekund
- počet opakování jednoho cviku: 5 až 20 (dle náročnosti, zátěže, atd.)
- délka pauzy mezi cviky: 10 až 45 sekund
- počet odcvičených kruhů (sérií) za jeden trénink: 3 až 8
- rychlost provádění: svižně, v tempu a s cílem provést co nejvyšší počet opakování při správné technice
- doba tréninku: 20 až 60 minut
Kruháč versus tabata, HIIT a jiná intervalová cvičení
Kruhový trénink bývá někdy zaměňován s jinými metodami tréninku, například HIIT, tabatou a podobnými.
Tyto typy tréninků jsou založené na střídání vysoce intenzivní činnosti a velmi krátkého odpočinku. Jedná se o intervalové metody trvající kratší dobu, tak 10 až 25 minut. HIIT udržuje cvičence v anaerobní zóně (85 až 95 % MTF) a trénink se skládá hlavně z krátkých a výbušných činností a není vhodný pro každého.
Kruhový trénink se odehrává převážně v aerobní zóně: okolo 75 až 85 % maximální tepové frekvence a představuje méně intenzivní cvičení vhodné i pro začátečníky. Je to efektivní způsob, jak si vybudovat všeobecnou zdatnost. Lze jej přizpůsobit různému stupni kondice a sestavit tréninkový okruh, který sedne všem.
V čem a pro koho je kruhový trénink vhodný
Kruháč zatěžuje lidské tělo pomocí různých cviků, které jdou rychle za sebou s minimálními pauzami. Nedochází k poklesu tepové frekvence a v celém organismu cirkuluje krev. To znamená celou řadu zdravotních přínosů.
Mezi účinky kruhového tréninku patří zejména rozvoj:
- celkové tělesné zdatnosti,
- funkční síly a výbušnosti,
- silově-vytrvalostních schopností,
- aerobní vytrvalosti,
- motorických schopností,
- posílení svalů celého těla včetně hlubokého stabilizačního systému.
Je vhodný pro všechny, kteří hledají rychlé a přitom vysoce efektivní cvičení na celé tělo. Je vhodný pro dospělé muže i ženy, pro děti, dospívající i starší osoby. Díky různé obtížnosti je určený pro začátečníky i pokročilé sportovce. Kruhového tréninku se nemusí bát ani lidé s nadváhou.
Dobrý trenér dokáže vymyslet perfektní kruhový trénink pro začátečníky i pokročilé bez rozdílu kondice, věku i váhy. Začátečníci by měli vždy začít cvičit pod dohledem trenéra, jenž za ně vymyslí nejen složení tréninku, ale rovněž ohlídá čas i počty a správné provedení jednotlivých cviků.
8 důvodu, proč cvičit kruhový trénink
- Zahrnuje soubor cviků, které efektivně procvičují celé tělo.
- Umožňuje různorodé a pestré tréninky.
- Je vhodný pro všechny bez ohledu na pohlaví, věk, váhu i zdatnost.
- Zvyšuje svalový objem.
- Zlepšuje sílu i vytrvalost.
- Příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém.
- Podporuje spalování kalorií, úbytek podkožního tuku a hubnutí.
- Uvolňuje hormon dobré nálady endorfin, zlepšuje náladu a přispívá k duševní pohodě.
Jak si sestavit efektivní kruháč
Kruhový trénink může mít ohromné množství podob. Záleží na vaší kondici, zdraví i cílech. Na základě toho se volí a kombinují různé cviky. Cvičit můžete s pomůckami i bez nich. S nimi ale bývá kruhové cvičení pestřejší a zábavnější, nikoli nutně efektivnější.
Kruháč můžete provádět doma s vlastním tělem i s pomůckami, v posilovně s činkami a na strojích, nebo venku v parku či na venkovním posilovacím hřišti. Může vám zabrat pouhých 30 minut, ale i hodinu. Roli hraje i četnost tréninků. Někomu vyhovují kratší tréninky vícekrát týdně, další preferuje tři hodinové tréninky.
Kruhové tréninky mohou být různorodě zaměřeny: například na sílu nebo vytrvalost. Stejný trénink můžete snadno pozměnit, stačí si pohrát s počty opakování, dobou provádění cviků, počtem kol, délkou přestávky, nižší nebo naopak vyšší zátěží apod.
Jak vybrat a zkombinovat cviky do kruhového tréninku
Zvolte rozumný počet stanovišť, ideální je 8 až 10. Každý cvik dělejte například 20 vteřin a přejděte ihned na další stanoviště. Po skončení celého kruhu si dopřejte přestávku dlouhou cca 30 až 45 sekund. Jeden kruh zabere několik minut. Podle aktuální kondice a času jej zopakujte alespoň 3krát. Úplným začátečníkům mohou stačit dva kruhy po sobě.
Základní pravidla při sestavování kruháče
Velký pozor je třeba dávat na složení tréninku. Ideální je nechat tvorbu tréninkového plánu na trenérovi nebo se s ním alespoň poradit. Pokud se do toho pustíte sami, držte se přitom několika základních pravidel.
- nezačínejte trénink vysokou intenzitou nebo vysokými váhami: odcvičte jeden kruh na zahřátí s lehčí vahou, nedávejte do toho vše, příjemně se rozhýbejte,
- do každé lekce zařaďte jeden nebo dva cviky, které zatěžují celé tělo: nejlepší jsou klasické dřepy, výpady, výskoky, mrtvý tah, plank, kliky, shyby a jiné,
- střídejte cviky na odlišné svalové skupiny: na horní a dolní polovinu těla, paže a nohy, ramena a zadek, nezatěžujte některou z partií zbytečně více,
- střídejte statické a dynamické cviky: jedny tepovku zklidní, druhé naopak tepovku vyženou nahoru, není nutné ani žádoucí mít příliš vysoký tep po celý trénink,
- cviky provádějte svižně, v tempu s cílem provést co nejvyšší počet opakování vždy s důrazem na správnou techniku,
- využívejte při cvičení vlastní váhu i různé pomůcky: ať už volné váhy, balanční cvičební pomůcky, posilovací stroje nebo schody a lavičky venku,
- trénink zakončete nějakým zklidněním: můžete se například vyklusat či se rolovat na válci,
- jeden tréninkový plán cvičte 6 až 12 týdnů: poté přejděte na jiný, můžete změnit pořadí cviků, zátěž, opakování, změnit náčiní nebo zkusit jinou pozici atd.,
- cvičte alespoň 2× týdně, lepší je 3× týdně, mezi tréninky mějte den pauzu.
Tipy na cviky vhodné pro kruhový trénink doma i ve fitku
Oproti jiným klasičtějším tréninkovým metodám má spoustu výhod. Jednou z nich je takřka nevyčerpatelné množství kombinací cviků.
- Jumping jack (tzv. panák)
- High knees běh: běh na místě s koleny vysoko
- Dřepy: různé varianty
- Angličáky
- Výpady: různé varianty
- Kliky: různé varianty
- Plank (prkno): různé varianty
- Výstupy na vyvýšenou plochu: step, židle, schody, lavička v parku apod.
- Sedy-lehy
- Střídavé doteky kolene a lokte opačných končetin ve stoji
Inspiraci na cviky pro domácí kruhový trénink najdete tady:
- Nejlepší cviky na zadek: Získejte pevné hýžďové svaly pro pohyb bez bolesti
- Jak na pěkně tvarované boky: Na co se zaměřit, cvičení a stravování
- Základní posilovací cviky pro posílení celého těla i jednotlivých partií
- Domácí cviky s kettlebellem: Od swingu až po dřepy
- Vše o pilates: Historie, vývoj a základní principy + tipy na online lekce
Několik tipů na videa na domácí kruhový trénink
24 minutový trénink pro spalování tuků | na doma, bez skákání
Spalovací a tvarovací kruhový trénink doma
Rychlý kruhový trénink s vlastní vahou na hubnutí
Krátký kruhový trénink č. 1
Intenzivní kruhový trénink
Krátký kruhový trénink č. 2
Jaké další druhy cvičení stojí za vyzkoušení?
- Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy
- Vše o pilates: Historie, vývoj a základní principy + tipy na online lekce
- Jumping: Zábavné skákání na mini trampolínách pro štíhlejší postavu + video ukázky
Závěrečné shrnutí: Kruháč procvičí celé tělo a je vhodný pro každého
Největší síla kruhového tréninku spočívá ve faktu, že nabízí neomezené tréninkové možnosti a variace.
Dobře sestavený kruháč:
- je zábavný, motivační, efektivní a pokaždé jiný,
- procvičí všechny svalové partie vašeho těla zábavnou formou,
- zlepšuje celkovou zdatnost: sílu, vytrvalost, mobilitu, výbušnost, rychlost,
- podporuje spalování kalorií a hubnutí.
Vyzkoušejte také:
- Velký přehled sportů, cvičení i skupinových lekcí pro ženy
- Akrobatické cvičení na šálách či kruzích: Vzdušný balet pro každého
- Alpinning: Originální indoorový sport, který simuluje chůzi v různě náročných podmínkách
- Aqua aerobik: Zábavné kondiční cvičení ve vodě se hodí pro každého
- Bodypump: Skupinové posilování s velkou činkou, u něhož se zapotíte i pobavíte
- Bojové sporty a umění pro ženy: Tvrdý trénink a disciplína obohatí váš trénink
- BOSU: Co to je, jak to vypadá a kdy je prospěšné + lekce na YouTube.cz
- Capoeira: Úchvatné brazilské bojové umění s prvky tance a akrobacie
- Core trénink: Jak vypadá hodina, pro koho je vhodný + video lekce na doma
- CrossFit: Intenzivní silově kondiční trénink, který si zamilovali muži i ženy po celém světě
- Cvičení pro seniory: Jaká jsou specifika pohybu ve vyšším věku a na co dávat pozor
- Fitbox pro ženy: Dynamické cvičení pro lepší kondici, štíhlou postavu i čistou hlavu
- Funkční trénink: Jak má vypadat, tipy na videa a rozhovor s fitness trenérem
- HIIT: Co to je, hlavní principy pro začátečníky i pokročilé + video lekce na YouTube
- Hormonální jóga napomáhá obnovit hormonální rovnováhu u žen i mužů
- Jumping: Zábavné skákání na mini trampolínách pro štíhlejší postavu + video ukázky
- Pilates: Historie, vývoj a základní principy + tipy na online lekce
- Piloxing: Zábavné cvičení kombinuje pilates, box a tanec + tipy na online lekce
- Pole dance: Náročný tanec u tyče, díky kterému budete pružnější i silnější
- Port de Bras: Taneční fitness program, který protahuje, posiluje a učí ladným pohybům
- Power jóga: V čem se liší od klasické jógy a tipy na video lekce z YouTube
- Problematické partie: Které partie trápí ženy nejvíce a jak problém vyřešit
- Spinning: Největší výhody indoorové jízdy na stacionárním kole a proč s ním začít
- Tabata: Kde se vzalo, jak probíhá a komu ho doporučujeme + tipy na videa
- TRX závěsný posilovací systém: Kde se vzal a jak funguje + tipy na video lekce
- Vibrační plošiny k procvičení a masáži celého těla. A co hubnutí?
- Zumba: Co to je, jak se cvičí a pro koho se hodí + tipy na videa na YouTube