Hořčík se vždy vyskytuje v přítomnosti dalšího prvku, který ovlivňuje jeho vlastnosti. Různé formy hořčíku působí na zdraví trochu jinak. Malát hořečnatý patří do skupiny organických forem, které jsou všeobecně považovány za účinnější a přínosnější. Pro koho je vhodný a jak se užívá?
Odlišné vlastnosti a vliv na zdraví jednotlivých forem hořčíku tak hrají zásadní roli při výběru vhodného doplňku stravy. Nejde přitom jen o vstřebatelnost, ale i další účinky. Některé formy se vyznačují uklidňujícími účinky, jiné naopak organismus aktivizují. Právě proto byste měli znát všechny účinky i způsob používání.
Obsah článku:
Co je malát hořečnatý
Malát hořečnatý (také magnesium malát) patří do skupiny organických forem. Společně s bisglycinátem hořečnatým a citrátem hořečnatým je považován za nejpřínosnější formu a to zejména kvůli vysoké vstřebatelnosti. Každá z nich se však hodí k jinému účelu a odlišný je i způsob užívání, především pak načasování.
V tomto případě se hořčík váže na kyselinu jablečnou, která se běžně vyskytuje v ovoci, a která přispívá k vyšší vstřebatelnosti. Tato forma rovněž podporuje tvorbu buněčné energie a detoxikaci organismu od škodlivých a jedovatých těžkých kovů. Ani při vyšším dávkování nezpůsobuje projímavé účinky.
TIPY NA NEJLEPŠÍ PŘÍRODNÍ ZDROJE HOŘČÍKU NAJDETE V NAŠEM ČLÁNKU Hořčík v potravinách: 100 nejlepších přírodních zdrojů.
Vstřebatelnost, využitelnost a nežádoucí účinky
Magnesium malát obsahuje přibližně 11 až 12 % elementárního hořčíku se vstřebatelností až 80 %.
1 tableta 1 000 mg sloučeniny | Obsah elementárního magnesia v 1 000 mg sloučeniny | Vstřebatelnost |
Malát hořečnatý | 11 až 12 % | 70 až 80 % |
Pro lepší představu jej můžeme porovnat s častěji používanou anorganickou formou oxidem hořečnatým, který sice obsahuje až 90 % elementárního hořčíku, ale jeho vstřebatelnost je pouze 4 %.
Jak magnesium malát pozitivně ovlivňuje zdraví
Vedle běžných účinků magnesia malát hořečnatý doplňuje energii, působí proti únavě, zmírňuje chronické bolesti svalů a podporuje vylučování škodlivého hliníku z těla.
Navyšuje energii a snižuje únavu
Německý lékař, biochemik a biolog Hans Krebs v roce 1953 získal Nobelovu cenu za popis biologického procesu tvorby buněčné energie. Jedná se o tzv. Krebsův (citrátový) cyklus, jehož závěrečné fáze při výrobě buněčné energie se účastní kyselina jablečná.
Díky energizujícím účinkům bývá malát hořečnatý užíván aktivními lidmi a sportovci, hodí se však i jako podpůrný prostředek při potížích s chronickými stavy únavy.
Zmírňuje chronické bolesti svalů
Malát je zmiňován v souvislosti s vážným onemocněním fibromyalgie, které se vyznačuje chronickými bolestmi svalů (nejčastěji zad a ramen). Malát hořečnatý přispívá ke zmírnění těchto bolestí a uvolnění ztuhlých svalů.
Vylučuje hliník pryč z těla
Některé studie uvádí, že malát podporuje vylučování jedovatého kovu hliník. Ten se dokáže podobně jako hořčík vázat na kyselinu jablečnou, která jej odvede pryč z těla. Hliník bývá hodně spojován se vznikem a rozvojem různých neurologických poruch (např. Alzheimerova choroba).
Potenciální vedlejší a negativní účinky
Oproti ostatním formám je malát vyzdvihován také kvůli minimálnímu riziku. Vedlejší účinky jsou vzácné. Na rozdíl od oxidu a citrátu hořečnatého a jiných zejména anorganických forem nemá laxativní (projímavé) účinky a při jeho užívání tak nedochází ke vzniku nepříjemných gastrointestinálních potíží.
Jak správně užívat malát hořečnatý
Hlavním důvodem, proč užívat malát hořečnatý je jeho vysoká vstřebatelnost. Jelikož nemá laxativní účinky, nemusíte se obávat negativního vlivu ani při vyšších dávkách. Samozřejmě byste měli vždy dbát na doporučené dávkování vybraného doplňku stravu.
Kvůli energizujícím účinkům, které vedou k navýšení celkové energie, a jeho vlivu na snížení únavy je důrazně doporučeno malát užívat zásadně jen ráno a dopoledne. Vhodný je i pro starší osoby a jedince trpící chronickou únavou.
Naopak nevhodné je užívání magnesia malátu pozdě odpoledne a večer, kdy vyvolává potíže s usínáním a brání hlubokému spánku.
Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit
Závěrečné shrnutí: Magnesium malát doplní energii a zbaví únavy
Jednou z méně používaných a přitom velmi účinných forem hořčíku je magnesium malát. Zapamatujte si především, že:
- navyšuje celkovou energie a snižuje míru únavy a vyčerpání,
- podporuje léčbu syndromu chronické únavy,
- zmírňuje bolesti svalů při fibromyalgii,
- podporuje vylučování toxického hliníku
- a nemá projímavé účinky jako jiné formy hořčíku.