Marika z JakoProutek.cz: Je čas vrátit se do kuchyně a vařit z přirozených surovin

Vystudovala biologii, chemii a výživu člověka. Znalosti teď spojuje v poradenské praxi. Dbá na to, aby držela krok s aktuálními poznatky v oblasti výživy. Pár tipů teď předá i vám.

Udržet přehled v současných výzkumech a studiích je skoro nadlidský úkol. Jak to děláte, aby vám nic neuteklo?

Snažím se hlavně, abych měla hodně načteno. Aby člověk dokázal držet krok s novými trendy, na to je samozřejmě úžasný internet. Kvalitní informace ale musíte pečlivě vyhledávat. Takže sleduji svoje ověřené české i zahraniční odborné weby, zajímavé blogy nutričních terapeutů, diskusní fóra odborných společností na FB atd. Pokud to čas dovolí, tak navštěvuji různé semináře i konference o výživě organizované odbornými společnostmi.

Během své praxe jsem ale zjistila, že nestačí mít jen znalosti. Daleko podstatnější je umět spoustu věcí vysvětlit jednoduše a srozumitelně svým klientům.

A co je teď velmi aktuální, umět jim objasnit a vyvrátit některé mýty ohledně výživy, které zbytečně démonizují některé potraviny nebo dokonce celé skupiny potravin nebo naopak nekriticky vynáší výhody jiných.


Marika při práci

Doporučíte ověřené zdroje informací o zdravém životním stylu? Existuje vůbec 100% důvěryhodný zdroj?

Doporučila bych čtenářům hlavně, aby informace o výživě posuzovali vždy kriticky a byli obezřetní. Zejména pokud jde o to, kdo jim nejrůznější výživové informace předkládá.

Určitě se lze spolehnout na důvěryhodnost odborných společností, které sdružují specialisty na výživu s vysokoškolským vzděláním, a přitom zde najdete spoustu i pro laiky srozumitelných informací, jako je např. Stob.cz, Fórum zdravé výživy, Společnost pro výživu, Bezpečnost potravin nebo Ferpotravina.cz.

Vyvracení mýtů ve výživě se věnuje třeba i blog Institutu moderní výživy. Spoustu užitečných informací najdete i na Nehladu.cz.

Zmíníte výsledky nějakého nedávného výzkumu nebo studie, které vás zaujaly?

Velmi zajímavé a poučné jsou třeba výsledky menší studie, která zkoumala vliv vysoce zpracovaných potravin na celkový denní energetický příjem. Účastníci studie byli rozděleni na dvě skupiny. Obě skupiny dostávaly pokrmy o stejné kalorické hodnotě se stejným obsahem živin. Porcí mohli sníst, kolik chtěli. Jejich jídelníček se však významně lišil zastoupením vysoce zpracovaných potravin.

U skupiny s vyšším příjmem takových potravin narostl denní příjem o zhruba 500 kcal (!!) oproti druhé skupině.

Nepřekvapí ani, že s konzumací zpracovaných potravin narostl i příjem tuků, sacharidů a soli a zvýšila se i jejich tělesná hmotnost.

To vše nahrává tomu, abychom se snažili jíst co nejméně zpracované potraviny, vrátili se do kuchyně a začali připravovat jídla z přirozených potravin.


Ukázka přirozených potravin

Na pranýři jsou poslední dobou některé zdroje živočišných bílkovin. Co říkáte na studie upozorňující na rizika předčasného úmrtí v souvislosti se zvýšenou konzumací masa?

Už delší dobu se nadměrná konzumace červeného masa dává do souvislosti se zvýšeným rizikem některých typů rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Já bych radila i zde se řídit zdravým selským rozumem, nevzdávat se úplně benefitů červenéno masa, které je zdrojem kvalitních bílkovin, železa, zinku nebo vitaminu B12, ale spíše si hlídat množství, obsah tuku a omezovat konzumaci masných výrobků.

Důležité je také dobře volit způsoby tepelné úpravy masa, tj. vyhýbat se používání vysokých teplot působících delší dobu, při nichž vznikají zdraví nebezpečné látky (třeba při smažení).

Jak celkově hodnotíte současnou kvalitu potravin na trhu?

Je samozřejmě různá, ale rozhodně se nemusíme bát, že v běžné prodejní síti nenajdeme kvalitní potraviny. Jenom musíme správně vybírat. A pozor, ne vždy platí pravidlo, že drahé rovná se kvalitní.

Doporučuji sledovat testy potravin (např. Fér potravina, dTest), které provádějí nezávislé hodnocení potravin. A číst etikety potravin a vyhýbat se těm, kde je zbytečně moc přídatných látek, s vyšším obsahem tuků nebo přidaného cukru.

U zeleniny a ovoce radím poohlížet se více po sezónních a lokálních produktech.

Vůbec neuškodí, když kromě supermarketů občas navštívíme i různé specializované prodejny (osvědčené pekařství, prodejnu ryb nebo masnu) nebo vyzkoušíme místní farmářské produkty.

Které suroviny by doma nikdy neměly chybět, chceme-li jíst zdravě?

Těch je určitě spousta a jejich výběr závisí i na osobních preferencích. Ideálně by to ale měly být ty čerstvé, přirozené, co nejméně zpracované. Jednodušší možná bude jmenovat celé skupiny potravin.

Já můžu určitě za sebe doporučit jakoukoliv zeleninu, ovoce, bílý jogurt, zakysané mléko, tvaroh, ovesné vločky, žitný chléb, olivový olej, nějakou rybu, luštěniny, oříšky, semínka, sýry, libové maso…

Které potraviny byste naopak nikomu nedoporučila jíst a proč?

Určitě všechny vysoce zpracované výrobky potravinářského průmyslu s vysokým obsahem nekvalitních tuků, cukru a soli a potravinářských aditiv. Ty můžeme s klidným srdcem z jídelníčku vyloučit.

Ale jak se říká, neexistuje nezdravá potravina, jen nezdravé množství.

Klientům s obezitou a nadváhou radíte „hubněte i hlavou“? Co to v praxi znamená?

Úspěšné hubnutí často není jen o tom vědět kolik, co a jak často jíst. Velmi závisí také na tom, jak se nám daří odolávat úskalím a zátěžovým zkouškám běžného života. Své klienty vedu k tomu, aby si uvědomovali své chování a špatné návyky, které vedou k nadbytečným kilům.

Aby uměli rozpoznat, co je spouštěčem k tzv. jídlu navíc, které už neslouží jen k zahnání hladu, a naučili se na podobné situace reagovat jiným způsobem. Jednoduše aby své problémy řešili hlavou, ne jídlem.


Marika ukazuje měření a vážení.

Zkoumáte s klienty i emoční a psychické příčiny nadváhy?

Určitě. Jídlo nám často slouží jako uvolňovač napětí. Pomocí jídla se uklidňujeme a vyrovnáváme s nejrůznějšími krizovými situacemi. Jde o tzv. emoční hlad. Nebezpečné je hlavně to, že když zajíme nějakou nepříjemnou situaci třeba sladkostí, opravdu se cítíme lépe.

Úleva je ale jen krátkodobá a neřeší podstatu problému.

Naopak, obzvláště, pokud takto unikáme od nepříjemností příliš často, zaděláváme si na další problém v podobě nadváhy.

Ráda chodíte na farmářské trhy. Kde je mají nejlepší? Co tam kupujete?

Mám moc ráda tradiční trhy na Zelném trhu v centru Brna, kde se dá nakoupit sezónní zelenina a ovoce. A nejen to, „Zelňák“ je olemován spoustou zajímavých obchodů s potravinami. Doporučila bych třeba nově zrekonstruovanou krytou tržnici. Já si tady občas pochutnám na skvělém sendviči pastrami.

Co zajímavého vás do konce roku čeká?

Doufám, že především hodně spokojených klientů. Ráda bych, aby si ti, co chtějí zdravě zhubnout, našli cestu do mé nově otevřené poradny JakoProutek v centru Brna.

Děkujeme za cenné rady a přejeme spoustu spokojených klientů 🙂

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.